Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Modem Huaweii E3372, publiczne dynamiczne IP z Plusa. Modem wpięty w router, ustawione dyndns. Nie można wbić się na ten router ani na żadną usługę przekierowaną z zewnątrz. Jak jestem w sieci wewnętrznej i sprawdzę swoje IP np przez checkip to widzę, że adres jest zewnętrzny. Jak się zaloguję do panelu admina w no-ip to pokazuje adres routera jako 192.168.8.100. Wiadomo, że na taki adres się nie wbiję. Pytanie dlaczego pokazuje mi taki adres a nie normalny zewnętrzny?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

Software robiacy aktualizacje no-ip jest zainstalowny na zlym komputerze, update no-ip powinien byc robiony przez router.
Nie pomagam na PW.
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Nie ma software'u zainstalowanego na żadnym kompie. Modem jest wpięty w router. Router ma wbudowaną obsługę dyndns i tam jest wszystko ustawione. Problem pojawia się jak wejdę do swojego panelu w no-ip. Tam widnieje adres 192.168.8.100 a nie zewnętrzny z modemu przez co cała sieć jest z zewnątrz niewidoczna. A jak sobie z kompa który jest wewnątrz tej sieci sprawdzę ip to widnieje adres publiczny :zly:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

To dyndns masz darmowe czy płatne? Zainstaluj soft do aktualizacji dyndns na komputerze i sprawdź czy działa prawidłowo.
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Dynamiczny DNS mam poprzez noip.com. Wersja darmowa. Czyli przełożyć modem do komputera i zainstalowac na nim klienta noip?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

eustachy pisze:Router ma wbudowaną obsługę dyndns i tam jest wszystko ustawione.
Jest zle ustawione - router podaje IP wewnetrznej karty sieciowej.

Jaki masz router, jaki software?

Klienta no-ip mozesz zainstalowac bez przekladania modemu.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

eustachy pisze:Czyli przełożyć modem do komputera i zainstalowac na nim klienta noip?
Nie, nic nie rób a tylko zainstaluj klienta no-ip.

Masz modem pracujący jakio router (HiLink) stąd IP na WAN routera 192.168.8.100. żeby wejść z zewnątrz do swojej sieci będzie upierdliwa konfiguracja modemu (o ile z obecnym firmware się da). Na ten moment masz podwójny NAT (z modemu i routera).
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Jaki masz router, jaki software?
Fritz Box 4040
Masz modem pracujący jakio router (HiLink) stąd IP na WAN routera 192.168.8.100. żeby wejść z zewnątrz do swojej sieci będzie upierdliwa konfiguracja modemu (o ile z obecnym firmware się da). Na ten moment masz podwójny NAT (z modemu i routera).
Chyba dokładnie tak jest. Mam dwa modemy E3372. W jednym software nie pozwala nic zmienić, ale w drugim widzę, że mam możliwość przekierowywania portów w software Huaweia. Najwyżej przełożę kartę sim. Tylko czy da się to jakoś skonfigurować ( i jak? ). Czy nie lepiej, szybciej i prościej zrobić z tego Hilinka zwykły modem? Tak wyglądają opcję w tym modemie, w którym mogę coś zmieniać

Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

Zamiast robić przekierowania zrób DMZ na WAN routera (czyli 192.168.8.100)

Jeżeli ten Fritzbox pracuje z modemem w trybie RAS to było by lepiej (na WAN byłby IP od operatora), zniknąłby jeden NAT.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6437
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: onken »

Czy w modemie zmieniłeś APN do publicznego adresu IP ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Zamiast robić przekierowania zrób DMZ na WAN routera (czyli 192.168.8.100)
Tutaj dać "włącz" i powinno być ok? Tylko jak to sie będzie miało do adresacji z routera? Tam jest inna podsieć

Obrazek
Czy w modemie zmieniłeś APN do publicznego adresu IP ?
Tak
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

Problemem jest Hi-Link - modem laczy sie z dostawca i udostepnia druga siec (192.168.8.x). FritzBox widzi 192.168.8.x jako siec WAN i ten adres melduje do no-ip. Jesli wylaczysz Hi-Link, powinienes dostac zewnetrzny IP jako WAN i ten tez bedzie meldowany do no-ip.

Jak to dziala mozesz sprawdzic przy pomocy komendy tracert - pokazuje Ci przebieg pakietow.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

eustachy pisze:utaj dać "włącz" i powinno być ok? Tylko jak to sie będzie miało do adresacji z routera? Tam jest inna podsieć
Tak. Tak ma być, jeżeli DMZ zadziała prawidłowo to na WAN routera powinno wpuścić i dalej przekierowania portów we Fritzu są potrzebne. no-ip musi działać z klienta na PC czy tam czymś.
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

No niestety ustawienie DMZ na Huaweju nic nie dało. Jak było 192.168.8.100 tak nadal jest i połączenie niemożliwe
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

Ale klient aktualizujący IP dla no-ip musi być na PC czy innym kompie i w routerze ma być wyłączony.
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

W sieci wewnętrznej komputer mam z doskoku. Właśnie w tym sęk, że to router jest klientem no-ip. Ma odpowiednie ustawienia i działa jak klient na PC. Jaki sens powielać to i instalować klienta na PC? Wtedy będę mógł wejść tylko na tego PCta a ja chcę się wbić na monitoring i inne usługi do swojej sieci. Komputer służy mi do testów połączenia.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

wojteks pisze:Ale klient aktualizujący IP dla no-ip musi być na PC czy innym kompie i w routerze ma być wyłączony.
Niekoniecznie.

Problemem jest - jak pisalem wyzej - druga wewnetrzna siec. Najprosciej jest pozbyc sie jej - to znaczy przekonfigurowac modem tak, zeby nie byl Hi-Link.

eustachy, pusc tracert google.com i wklej wynik pierwszych 5 odpowiedzi - powinno byc widac jak skonfigurowany jest u Ciebie routing.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

eustachy pisze:Ma odpowiednie ustawienia i działa jak klient na PC. Jaki sens powielać to i instalować klienta na PC? Wtedy będę mógł wejść tylko na tego PCta a ja chcę się wbić na monitoring i inne usługi do swojej sieci.
Nie czytasz co piszemy, masz 2 rozwiązania:
1. Klient w na stałe włączonym PC i DMZ wtedy wejdziesz na dowolną usługę w Twojej sieci używając przekierowania portów w routerze.
2. Zmiana konfiguracji tak, aby router na WAN miał IP od dostawcy (modem nie HiLink lub z działającym trybem Bridge) jak sugeruje key
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Łopatologicznie:

1.Modem HiLink wpięty tak jak dotychczas - w router. Na routerze wyłączone wszystkie opcje dotyczące dyndns. Na jakimś PC zainstalowany klient dyndns. Ten klient będzie wysyłał adres zewnętrzny publiczny do serwera dyndns. Ja nie będąc w domu wejdę w panel dyndns przez www, odczytam adres zewnętrzny i dostanę się poprzez ten adres na usługi skonfigurowane na routerze?

2. Jeżeli przerobię modem Hilink na zwykły to w jaki sposób uruchomi się oprogramowanie łączące z internetem? Normalnie instaluje się programik np z Playa na PC i tam się wszystkim zarządza. W jaki sposób to będzie realizowane jak wepnę taki modem (nie-hilink) do routera?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: dzejk »

2. Router sam będzie włączał modem i zarządzał połączeniem.

Z tego co czytam, to Tobie chyba potrzebny jest bardziej vpn. Na pewno byłoby to bezpieczniejsze rozwiązanie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

Z tym ze VPN to jest rozwiazanie nr. 3.

Jesli w drugim miejscu tez masz FritzBox, to jest to proste - caly potrzebny soft jest wbudowany w firmware. Sposob wykonania polaczenia jest opisany w instrukcji obslugi FrytzBoxa.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

Na szybko opcja 1 powinna działać.

Opcja 2 jest lepsza.
Nie pomagam na PW!
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

VPN to raczej mi nie jest potrzebny. Mi jest potrzebny dostęp z zewnątrz do usług w sieci domowej - serwer, kamery ip, NAS. Po drugiej stronie nie mam fritza.

Przerobiłem hilinka na zwykły modem. Zobaczymy co z tego będzie jak go wepnę do fritza. Jak jest wpięty do PC to muszę uruchomić mobile partnera, ustawić tam profil pro.plusgsm i dać connect. Nie wiem jakim sposobem router sam ustawi profil dla tego modemu i jeszcze go uruchomi.
W PC uruchomiłem noip klienta, pokazał mi ładnie adres i mogę wejść na tego PCta z zewnątrz. Tylko skąd wezmę adres jak mnie przy tym PC nie będzie? W panelu www na stronie noip adres nie jest odświeżony więc tak jakby klient z tego PC nie przekazywał adresu do serwera noip. Pokopane to jest
edit: ok, z PC już działa ddns, trzeba było dodać wpis DNS na stronie noip i się aktualizuje z klientem. Zobaczymy teraz co będzie z fritzem
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

eustachy pisze:VPN to raczej mi nie jest potrzebny.
Powiedzmy ze Ty nie wiesz co to jest VPN ;)
eustachy pisze:Mi jest potrzebny dostęp z zewnątrz do usług w sieci domowej - serwer, kamery ip, NAS.
I dlatego najlepszy byl by VPN ;)
eustachy pisze:Przerobiłem hilinka na zwykły modem. Zobaczymy co z tego będzie jak go wepnę do fritza.
Menu configuracyjne zmieni sie - patrz tutaj. W tym menu ustawisz tez wszystko to, co ustawiasz w mobile partnerze.
eustachy pisze:W PC uruchomiłem noip klienta, pokazał mi ładnie adres i mogę wejść na tego PCta z zewnątrz. Tylko skąd wezmę adres jak mnie przy tym PC nie będzie?
Client no-ip wbudowany w FritzBox bedzie zmienial konfiguracje. O ile modem nie bedzie w trybie Hi-Link.
eustachy pisze:W panelu www na stronie noip adres nie jest odświeżony więc tak jakby klient z tego PC nie przekazywał adresu do serwera noip.
Klient przekazuje tylko jesli stwierdzi ze byla zmiana, wiec czasami nie daje to natychmiastowego wyniku. Dlatego lepsza opcja jest klient wbudowany w routerze.
Nie pomagam na PW.
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Powiedzmy ze Ty nie wiesz co to jest VPN
Teoretycznie wiem. Bezpieczny kanał między jednym urządzeniem a drugim. Rozumiem to tak, że z PC łączyłbym się z FRitzem, tak? Ale do tego potrzebowałbym chyba jakiś soft zainstalować na PC, openvpn czy coś podobnego? I połączyłbym się tak naprawdę przez bezpieczny kanał z routerem a potem dopiero jakoś z serwerem lub kamerą czy od razu z kamerką po vpn?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

Nie do konca tak to dziala - VPN spina dwie sieci w jedna, po polaczeniu twoj komputer ma dostep do wszystki urzadzen w drugiej sieci - tak jakby sieci byly spiete z soba kablem.

W twojej konfiguracji postawil bym serwer VPN na laczu w domu a na Fritz uruchomil bym klienta. W ten sposob z domu masz zawsze dostep do wszystkiego co jest podlaczone do Fritza.

Dodatkowy soft dla komputera potrzebujesz tylko, jesli chcesz laczyc sie spoza sieci domowej, wtedy potrzebujesz clienta ktory polaczy sie z domowym routerem a ten zadba o polaczenie reszty.
Nie pomagam na PW.
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Dodatkowy soft dla komputera potrzebujesz tylko, jesli chcesz laczyc sie spoza sieci domowej
No właśnie tak bym to chciał rozegrać - mieć dostęp do wszystkich urządzeń w domu, serwera po rdp, kamer ip, NASa z zewnątrz. Jak jestem w domu to dostęp przecież mam, nie potrzeba vpna

A propos dostępu - wszystko działa jak tylko podłączyłem do fritza modem nie-hilink :) Tak, że dzięki chłopaki. Teraz pokombinuje z tym vpn-em. Może ogarne temat
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: key »

eustachy pisze:Jak jestem w domu to dostęp przecież mam, nie potrzeba vpna
Bo w domu jestes w jednej sieci, zakres tej sieci pokazuje parametr maska podsieci.

Laczas sie z zewnatrz nie stajesz sie czescia tej sieci, masz tylko dostep do portow routera ktore sa otwarte i ewentualnie przekazane dalej.

Virtual Private Network (VPN) laczy dwie sieci - twoj komputer pojawia sie jako czesc sieci domowej.
Nie pomagam na PW.
eustachy
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2018-10-31, 12:42

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: eustachy »

Sukces połowiczny jak się okazuje. Coś dziwnego dzieje się z połączeniem. Wszystko gra jak dostaję adres z puli 18x.x.x.x. Rano mogłem się wbić na router. Teraz z jakiegoś dziwnego powodu widzę, że modem ma adres z puli 40.x.x.x i już się dostac na router nie mogę w żaden sposób. To jest adresacja z puli prywatnej? Czemu modem sam się rozłącza i łączy dostając jakiś dziwny adres?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zewnętrzne IP - problem z dostępem

Post autor: wojteks »

Zgłaszaj problem do operatora. Sam nic nie wymyślisz.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ