Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Cześć,

od wielu miesięcy w mojej lokalizacji często występuje problem z zasięgiem sieci t-mobile.
Za każdym razem t-mobile twierdzi, że problemem są zakłócenia infrastruktury "przez osobę, lub osoby korzystające z urządzeń telekomunikacyjnych bez naszej zgody nie posiadających stosownej homologacji, co powoduje degradację usług sieci komórkowej. Sprawa przekazana jest dodatkowo do odpowiednich instytucji zajmujących się tego typu sprawami, w tym do UKE"

Na zapytanie kto te zakłócenia powoduje zawsze zasłaniają się "RODO". Czy faktycznie tak jest nie wiem bo mam tylko ich deklaracje bez żadnych konkretów i dowodów.

Znacie prosty sposób na weryfikację czy i gdzie zlokalizowane są urządzenia powodujące zakłócenia sieci gsm?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Stara śpiewka T-mobile, usługa no limit degraduje nawet BTS-y z agregacja 4 pasm LTE a do tego nie brak lokalizacji gdzie jest gołe LTE800. Gdzie korzystasz z tego operatora i z której stacji bazowej NetWorks?
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

ID stacji: 25318
Bliżej mam stację Play o znacznie lepszych parametrach ale o dziwo jak testowałem to Internet z Play chodził bardzo słabo. W t-mobile działa to dobrze dopóki działa pomimo teoretycznie znacznie gorszych parametrów stacji ale od pewnego czasu coraz częściej zdarza się brak zasięgu lub w ogóle niemożliwy kontakt z tą stacją. W takiej sytuacji telefony całkiem tracą zasięg, router ma lepszą antenę więc łapie dalsze BTSy ale ledwie i Internet chodzi bardzo słabo.

Stanowisko t-mobile jest takie wyżej.

Jest możliwość zweryfikowania czy t-mobile mówi prawdę?
Mogę w sumie też spróbować napisać do UKE zapytanie czy takie zgłoszenie wpłynęło, może odpiszą.[/quote]
Ostatnio zmieniony 2022-11-19, 22:12 przez luz, łącznie zmieniany 1 raz.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

My tutaj ID stacji się nie posługujemy, czyli eNB i CID. Jak daleko jest ten BTS od ciebie, jak wyglada diagnostyka sygnału z niego, jaki masz router, antena zewnętrzna do niego, jak wyglada speedtest wieczorem?
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Co te dane wniosą do tematu? Mnie interesuje czy da się zweryfikować prawdziwość stanowiska t-mobile.
To jest wykryć czy faktycznie w okolicy ktoś zakłóca połączenie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

No to sobie pisz do T-mobile, UKE i Pana Boga, przy twoim podejściu niczego się nie dowiesz ani niczego T-mobile nie udowodnisz.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

A w jaki sposób model routera, statystki prędkości albo odległość od BTSa mają mnie doprowadzić do miejsca które zakłóca BTSa?
Wg odległości i danych BTSa (które zresztą tu konsultowałem kiedyś) to najlepiej powinien działać Play w mojej lokalizacji a wg testów praktycznych najgorzej chociaż BTS play teoretycznie jest znacznie lepszy i położone wyjątkowo blisko (mniej niż 1km ode mnie).

T-mobile gdy nie ma awarii działa dobrze. Teraz mam np. ok 50Mbps download, 20Mpbs upload (wg umowy do 20/20), ping 54ms, jitter 7ms
Zasięg do BTS jest dobry, jak pojawia się awaria z tym BTSem w ogóle się nie łączy więc co mi da test zrobiony gdy działa dobrze?
Jakim cudem ma mnie to doprowadzić do informacji czy i gdzie coś zakłóca sygnał?

Chętnie się dowiem bo póki co to dyskusja wygląda jakbym zaprowadził auto na lakierowanie zderzaka a warsztat powiedział mi, że trzeba do silnika zajrzeć...

Chociaż w sumie mam pewien pomysł. Jeśli to jest kwestia zakłócenia to bardzo blisko BTSa powiniem się raczej podłączyć. Może więc warto jak wystąpi awaria wziąć telefon i podjechać pod samego BTSa i sprawdzić czy tam załapie połączenie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Ja już się wypowiedziałem, ty masz swoje pomysły. Chcesz weryfikować bajki operatora wg. swoich pomysłów to weryfikuj. No i skad masz informacje o awariach BTS-a, to nie psuje się co chwila. Testy o 1 w nocy bez znaczenia. Na BTS-ie hula wiatr a nie klienci.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: wojteks »

luz pisze:A w jaki sposób model routera, statystki prędkości albo odległość od BTSa mają mnie doprowadzić do miejsca które zakłóca BTSa?
Bo może się okazać że żadnej awarii nie ma a router skacze po pasmach, technologiach i stacjach bazowych.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Problemem kolegi jest to ze on łyka gadki operatora jak pelikan ryby i chce to sam weryfikować w jakiś swoisty sposób a nie znaleźć prawdziwe źródło swojego problemu i go rozwiązać i tym się różnimy.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

wojteks pisze:
luz pisze:A w jaki sposób model routera, statystki prędkości albo odległość od BTSa mają mnie doprowadzić do miejsca które zakłóca BTSa?
Bo może się okazać że żadnej awarii nie ma a router skacze po pasmach, technologiach i stacjach bazowych.
Występują dwa rodzaje awarii:
1. najbliższy BTS w ogóle nie jest dostępny dla żadnego z urządzeń (telefon, router etc.). Jakby zniknął z mapy. Sprawdzałem aplikacją NetMonster i po prostu go nie widać.
2. Urządzenia łączą się ale parametry połączenia są bardzo słabe.

W przypadku 2 zdarza się, że problem dotyczy wyłącznie LTE i po przepięciu na 3G Internet działa (ale nie zawsze, czasem problem dotyczy 3G i LTE).

Test połączenia obecnie:
https://ibb.co/9tsH358
W tym czasie działało kilka urządzeń a opcja packet loss wydaje się nie działać w tym teście poprawnie.
Jak puszczam pingi to nie gubi ich.

Router to Huawei B535-232.
Parametry połączenia:
CELL_ID
46602036
RSRQ
-12.0dB
RSRP
-93dBm
RSSI
-63dBm
SINR
12dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:4dBm PPucch:-8dBm PSrs:0dBm PPrach:9dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:29
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:27 mcsDownCarrier1Code1:20
PLMN

Antena wbudowana w router, nie korzystam z zewnętrznej.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?zmodernizowany

Post autor: matek451 »

To BTS NetWorks na pozwoleniu T-mobile Wirów, golec only LTE800 został zmodernizowany i dostał zapewne LTE1800/2100 bo to CID któregoś z tych pasm, trzeba to zweryfikować aplikacją na HiLINK, wymusić po kolei samo LTE2100, LTE1800 i LTE800 i sprawdzić parametry sygnału i prędkości na kazdym z nich. Stacja została zmodernizowana zapewne niedawno, mozliwe ze działała próbnie i była optymalizowana, parametry sygnału na tym pasmie pojemnościowym LTE wewnatrz domu masz poprawne, nie znam twojej loklalizacji ale widać ze stacja bazowa znajduje się niedaleko. Router z agregacja 2 pasm LTE QAM64, osiagi poprawne.
Tego zapewne twoi doradcy z T-mobile ci nie powiedzieli bo nie maja nawet podstawowej wiedzy o własnej sieci LTE, BTS Wirów to teraz wiejska stacja z potencjałem, minimum 3 pasma w agregacji, do sprawdzenia ewentualnie też LTE2600, ma dosył na światłowodzie a do tego pozwolenie na 5G2100 w DSS z LTE2100, moze też działa.
To całkowicie zmieniło sytuację, 3 lata temu gdy było tylko LTE800 pasmo było przeciążone a stacja zatkana.
To teren wiejski, mało zurbanizowany, w Wirowie i bliskiej okolicy nie powinno być problemów z zasięgiem czy prędkościami, standardowa odpowiedź T-mobile to bajki, tam nikt nawet nie pochylił się nad tym problemem o ile w ogóle taki występuje.
Dziwi mnie twoje podejście do mojej osoby i zadanych pytań, w okolicy 3 inne BTS-y NetWorks w agregacji 3 pasm LTE bez LTE2600, brak screena z NetMonster więc nie mogę sprawdzić jak wyglada zasięg z nich i jakie są parametry sygnału na nośnych odpowiadajacych poszczególnym pasmom LTE.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: wojteks »

luz , włóż kartę TM do smartfona z androidem (współczesnego w miarę), pokaż zakładkę live z programu netmonster. Test na balkonie/dachu.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: radius »

Jeśli to ten Wirów:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wir%C3% ... pomorskie) to podlegasz pod UKE w Szczecinie:
https://www.uke.gov.pl/delegatura-uke-w-szczecinie/
Pierwszym krokiem jaki podejmij to wyrób świadectwo amatorskie:
https://bip.uke.gov.pl/swiadectwa-opera ... kie,3.html
żeby wydali pozwolenie radiowe:
https://bip.uke.gov.pl/jak-uzyskac-reze ... e,6,0.html
Jeżeli będziesz w siedzibie UKE na egazimie (nie wiem czy wróciły stacjonarne) to podejdź do Dyrektora i pogadaj.
Powieś antenę na 2m/70 cm, kup radio, bo przy każdym zgłoszeniu będą je przemierzać i jak przyjadą na zgłoszenie zakłóceń ( mało gdzie ich nie ma) to pogadasz o GSM i poznasz sprzęt.
Ja w ostatnich trzech latach kilka razy miałem okazję z Nimi się spotkać i rozwiązali wiele problemów (np. licznik energii - zmusili PGE do wymiany, dekoder DVB-T - zmusili kobietę do wymiany). Teraz znów mi coś zakłóca - obstawiam falownik - pewnie z czasem będę zgłaszał.
Przy kawce można pogadać o wszystkim. Nawet o tych co mają/mieli wzmacniacze GSM, ale zmusili Ich do wymiany.
Repeater NIGDY nie ubija całej stacji, a jeden sektor (dlatego Operatorzy tak łatwo je wyłapują), dlatego jeśli Ci nie działa ustal kogoś znajomego na innych azymutach i zobacz czy w tym czasie sieć tam pracuje poprawnie. Oczywiście mają się łączyć do tej samej stacji, ale do innych anten niż Ty.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Nie, to Wirów o kodzie 08-304.

Mała aktualizacja bo właśnie się pojawił problem i telefon utracił zasięg. Podjechałem pod sam nadajnik. Sprawdziłem dosłownie pod nadajnikiem jak wygląda sytuacja oraz w innych miejsach w pobliżu w tym kilkaset metrów od nadajnika w punkcie gdzie w eterze pomiędzy telefonem a nadajnikiem nie było absolutnie żadnych obiektów.

Netmonster nie widzi tego nadajnika. Widzi położone znacznie dalej a tego nie. Także to co mówi t-mobile to bajka. Gdyby coś faktycznie zakłócało to w tym miejscu powienem móc sie połączyć.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

wojteks pisze:luz , włóż kartę TM do smartfona z androidem (współczesnego w miarę), pokaż zakładkę live z programu netmonster. Test na balkonie/dachu.
Tutaj zrzut ekranu zrobiony w miejscu w okolicy BTSa (dom jest kilka km. od BTS):
https://ibb.co/b3F6yMK

Nawet tak blisko nie wykrywa tego BTS (chyba, że to ta druga pozycja przy której nie ma praktycznie żadnych danych).

Tutaj live z domu:
https://ibb.co/zQ8nrFJ
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: radius »

luz pisze:...Nie, to Wirów o kodzie 08-304...Gdyby coś faktycznie zakłócało to w tym miejscu powienem móc sie połączyć...
Ta sama procedura tylko inna delegatura.

Obejdź nadajnik dookoła żeby zobaczyć inne sektory.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Ile jest takich sektorów? Sprawdzałem z 3ch stron, czwarta jest trudniej dostępna ale też by się dało z drugiej strony podjechać.
To pozwolenie jest potrzebne na postawienie anteny zewnętrznej czy inny jest cel?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: radius »

To Ty byłeś pod stacją i nie widziałeś ile? :D
Trzy lub cztery.
WCDMA i GSM też nie było widoczne?
Pozwolenie na pracę na radiu i na lepszą współpracę z UKE, ale tu pewnie nie w zakłócaniu jest problem.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

A ten speedtest 34/17 i parametry sygnału które pokazałeś na B535 to kiedy został wykonany?
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

radius pisze:To Ty byłeś pod stacją i nie widziałeś ile? :D
Trzy lub cztery.
WCDMA i GSM też nie było widoczne?
Tak jakby stacja w ogóle nie istniała.
radius pisze: Pozwolenie na pracę na radiu i na lepszą współpracę z UKE, ale tu pewnie nie w zakłócaniu jest problem.
No właśnie o tym piszę. Gdyby problem był z zakłócaniem to w pobliżu stacji powinienem złapać jakiekolwiek połączenie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Kolega dostał juz informację na temat BTS-a NetWorks Wirów więc nie rozumiem w czym problem, nadal nic do niego nie trafia. Co mnie zresztą nie dziwi, wczesniejsze korzystanie w Skierwinach z LTE800 z Wirowa to nie był mega pomysł, to lokalizacja gdzie mozna było łaczyć się z BTS-em Ostrożany, który pracuje na LTE2100+1800+800, sektor skierowany na Rokitki, lub podobnego z Jabłonnej Lackiej.
Antena zewnętrzna na 1800-2100MHz do agregacji LTE2100+1800. Do tego 2 BTS-y Play z LTE2100+1800+800 i najblizsza stacja Plusa z LTE1800+900.
Niestety ale tacy jak on maja własne pomysły, oczywiście tragiczne, kluczowy jest brak anteny zew.
Z odwiedzin pod BTS-em brak zakładki Live, tylko ta z logowań telefonu podczas trasy. Podczas testu pod BTS-em Wirów telefon logował się do LTE1800 lub LTE800 z Gałek, potem LTE1800 z Trębic a nawet do Dabrowy czy Drohiczyna na LTE1800. Ostatnie logowanie do BTS-A Wirów we wtorek , drugi sektor, pasmo pojemnościowe LTE. W domu to nędza na 2G GSM900 z Jabłonna Lacka
Typowa stacja NW Wirów ma 3 sektory, https://www.google.com/maps/@52.4362419 ... 312!8i6656 , tak wygladała przed swapem, zapewne była uruchomiona testowo do pomiarów PEM po zmianie sprzętu i konfiguracji, to normalna procedura, mogła nieźle grzać.
Pokazałeś z niej parametry sygnału i speedtest, kiedy to zostało wykonane ?
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

matek451 pisze:Kolega dostał juz informację na temat BTS-a NetWorks Wirów więc nie rozumiem w czym problem,
Wskażesz mi gdzie ja prosiłem o takie informacje?
Problem polega na tym, że nie czytasz co jest napisane tylko odpowiadasz na to co ci się WYDAJE, że zostało napisane. Proste.
matek451 pisze: nadal nic do niego nie trafia.
:D
Tu mnie nawet ubawiłeś. To jakbym poszedł do sklepu ogórki kupić, sprzedawca upieral się na tym żebym wziął parówki i później stwierdził, że nic do tego klienta nie trafia :rotfl:
matek451 pisze: Z odwiedzin pod BTS-em brak zakładki Live, tylko ta z logowań telefonu podczas trasy. Podczas testu pod BTS-em Wirów telefon logował się do LTE1800 lub LTE800 z Gałek, potem LTE1800 z Trębic a nawet do Dabrowy czy Drohiczyna na LTE1800. Ostatnie logowanie do BTS-A Wirów we wtorek , drugi sektor, pasmo pojemnościowe LTE. W domu to nędza na 2G GSM900 z Jabłonna Lacka
Po co zakładka Live jeśli BTS nie jest widoczny?
Sprawdzałem rózne punkty więc pokazałem zakładkę z listą wszystkich logowań by pokazać, że Wirowa tam nie ma.

matek451 pisze: Typowa stacja NW Wirów ma 3 sektory,
To dwa sprawdziłem. Trzeci trudniej dostępny i skierowany w takim kierunku że i tak by mnie nie urządził przy dostępie z domu.
matek451 pisze: Pokazałeś z niej parametry sygnału i speedtest, kiedy to zostało wykonane ?
Pierwszy speedtest jest gdy BTS z Wirowa byl widoczny. Teraz też wróciła, niżej parametry (połączenie z BTS Wirów):
CELL_ID
46602036
RSRQ
-6.0dB
RSRP
-92dBm
RSSI
-67dBm
SINR
20dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:4dBm PPucch:-4dBm PSrs:0dBm PPrach:6dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:29
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:14 mcsDownCarrier1Code1:24
PLMN

Obecny speedtest:
download: 51.6Mbps
upload: 14.8Mbps
ping: 54.5ms
jitter: 35.6ms
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Najpierw nie chciałeś współpracować, potem podałeś CID z B535 odpowiadajacy eNB NertWorks w Wirowie, wiec logiczne jest ze dostałeś ode mnie pełną informację dotyczaca tego BTS-a po swapie i to jest podstawa do dalszych rozważań i działań , konsultant w T-mobile ci tych informacji nie podał. Nastapiła zmiana warunków radiowych na tym BTS-ie, doszły nowe pasma, stacja pracuje teraz z innymi mocami
Test pod BTS-em nie pokazał danych BTS-a ale czy stacja działa ciagle to pytaj w T-mobile bo pojawia się i znika. Ale jak juz działa to daje dobre wyniki.
Stacja posiada 3 sektory, pierwszy na Wirów, drugi na Małozew a trzeci na Drohiczyn. Twoja lokalizacja jest pomiędzy sektorami 2 i 3. Co ciekawe masz zaskakująco dobre parametry sygnału, nadal niestety nie zweryfikowałeś jakiemu pasmu LTE odpowiada CID46602036, jesli teraz działa to nalezy zrobić testy jak napisałem.
Modernizacja z gołego LTE800 i dodanie pasm pojemnościowych została wykonane w sierpniu a pomiar PEM nastąpił 7 września. Mozliwe jest że póki co działa testowo .
Dla twojej lokalizacji dedykowany eNB to Ostrożany z sektorem w twoim kierunku, problem stanowi niestety ten pobliski lasek na kierunku tego BTS-a. Oczywiście jesli problemy z Wirowem zostana rozwiązane a parametry sygnału na pasmach pojemnościowych LTE będa takie jak teraz to nic nie stoi na przeszkodzie abyś korzystał z niego. Póki co stacja na pasmach pojemnościowych w momencie gdy działa jest praktycznie nieobciążona.
SINR jest wysoki, pozwala na modulację QAM256, na B535-232 jednak tego nie wykorzystasz.
Stacja obsługuje tez Orange więc równoległy test na karcie tego operatora tez mógłby coś wyjaśnić.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Z tym Orange dobry plan. Kupiłem kartę i jak się awaria powtórzy sprawdze czy Orange też się nie łączy.
Kupiłem też Play bo BTS Playa mam najbliżej (mniej niż 1km od domu) i niestety ale działa to średnio.
Przyjrzę się w wolnej chwili jak ten BTS wygląda, ile jest sektorów. Może być tak, że jestem blisko ale pomiędzy sektorami i stąd tak słaby zasięg?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Na jakich kierunkach są 3 sektory napisałem już wczesniej, tak samo jak o pomiarach PEM na poczatku września, więc porównaj sobie sam czy jesteś pomiędzy sektorami. Który to BTS Play?
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

ten położony mniej więcej tutaj:
52°24'50.7"N 22°32'45.8"E
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Agregacja LTE2100+1800+800 na nim, trzeba by zrobić testy na B535-232 na zewnatrz, pojedyńcze pasma LTE2100/1800/800 i agregacja LTE2100+1800.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Jak mogę najprościej sprawdzić czy pobliskie BTSy obsługują 5G?
Znacie jakąś mapkę albo listę BTS gdzie podają taką informację?
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: Akwinata »

Lista pozwoleń na BTSearch albo biuletyn informacji publicznej od UKE. Tak jest najprościej, ale niekoniecznie najbardziej odzwierciedla to rzeczywistość. Także najlepiej testować sprzętem w pobliżu nadajnika. Btw. tekst z ogórkami mnie rozwalił - witamy w dyskusji z tym delikwentem xD
ODPOWIEDZ