Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

Witam,
posiadam modem huawei e372 z anteną zewnętrzną CRC9, system Windows 7 32bit, do wczoraj nie było problemów z połączeniem 3G z Orange (zasięg na 25-30%), działało bez problemu i to z prędkościami rzędu 12-16 Mb/s. Wczoraj kupiłem router (Intelinet), po pierwszym połączeniu też było ok, po jakiś 2 godzinach internet znikł i w żaden sposób nie chce się ponownie połączyć. Podpiąłem modem bezpośrednio do laptopa (tak jak było wcześniej) i pomimo że na modemie miga niebieska dioda, w Mobile Partner pojawia się zasięg Orange WCDMA (dwie kreski), w diagnostyce mam siłę sygnału na 97 dbm kliknięcie na połącz kończy się wyświetleniem okna "zakończono połączenie". Jak przełączę modem na tryb 2G to łączy się z siecią bez problemu.
Zauważyłem też że wcześniej po kliknięciu na ikonę połączeń miałem do wyboru połączenia modemowe, a po tym jak modem był podłączony do routera teraz system zaczął widzieć telefoniczne połączenie szerokopasmowe.
Próbowalem też skonfigurować ręcznie połaczenie dial-up ale próba połączenia kończy się na uwierzytelnianiu (praktycznie na tym się zawiesza).
Ze strony operatora jest wszystko ok, mam dostępny transfer i wszystkie inne niezbędne usługi (zresztą nic nie zmieniałem, a wcześniej chodziło).
Ze strony operatora wszytsko jest ok mam dostępny transfer i inne ustawienia są ok (zresztą nic nie zmieniałem a wcześniej było ok).
Bardzo proszę o szybką pomoc no już całą noc z tym walczę i dalej efektu brak.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

prawnuczek pisze:Podpiąłem modem bezpośrednio do laptopa (tak jak było wcześniej) i pomimo że na modemie miga niebieska dioda, w Mobile Partner pojawia się zasięg Orange WCDMA (dwie kreski), w diagnostyce mam siłę sygnału na 97 dbm kliknięcie na połącz kończy się wyświetleniem okna "zakończono połączenie".
Czyli masz bardzo słaby zasięg. Ewidentnie coś się stało z siecią. A wcześniej też miałeś taki zasięg? Bardzo możliwe, że masz awarię stacji i temu modem nie chce się połączyć.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

Zasięg był identyczny i łączył się bez żadnych problemów.
Czy mozliwe jest że podłącznie do routera zminiło jakieś ustawienia samego modemu? Tak jak wspomniałem wcześniej po tym jak modem działał z routerem system po podpięciu bezpośrednio do laptopa zaczął wykrywać komórkowe połączenie szerokopasmowe. Wcześniej miałem zwykłe połączenie telefoniczne. Teraz jak wyłączę "na siłę" to połączenie szerokopasmowe pisze mi że urządzenie jest niedostępne.

Próbowałem odinstalować Mobile Partnera i zainstalować ponownie ale chyba nie umiem zrobić tego skutecznie bo pomimo że ręcznie usunąłem folder Mobile Partner, po ponownym zainstalowaniu dalej widzę w nim smsy które dostałem wcześniej (nie są zapisane na karcie sim modemu - czy ktoś może mi podpowiedzieć jak skutecznie go wyrzucić?
Próbowałem również połączyć się programem Top Net Info ale efekt jest identyczny jak w Mobile Partner (reset ustawień modemu, restart modemu itp zrobione).
Sprawdziłem modem w pracy - łączy się z 3G bez problemu i śmiga aż miło (z tym że komputer z WIN XP wykrywa połączenie jako telefoniczne a nie szerokopasmowe).
Pomóżcie proszę bo szlak mnie trafia że dwa dni temu miałem super szybki internet a dziś jedyne co mogę mieć to połącznie po 2G.
hubert
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 220
Rejestracja: 2006-05-20, 18:59
Lokalizacja: Okolice żyrardowa

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: hubert »

Witam, u mnie od przed wczoraj nie mam polaczenia z internetem, lampka w modemie e173 swieci caly czas na zielono, rowniez brak dostepu do sieci w smartfonie, niby zasieg umts jest ale brak polaczenia z siecia.
Dzwonilem do Oranga wczoraj i maja jakis problem z jednym z nadajnikow.
Co prawda jestem z okolic Zyrardowa ale moze cos im pada na wieksza skale albo cos modernizuja.
Aktualnie przelaczylem telefon w tryb gsm i chodzi, wolno co prawda ale od biedy da sie korzystac.
Chyba w tamtym roku mialem podobny problem, przez tydzien nie bylo netu po umts.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

prawnuczek pisze:Zasięg był identyczny i łączył się bez żadnych problemów.
To po prostu miałeś szczęście, że przy zasięgu -97dBm działało. Po prostu może zwiększyło się obciążenie sieci i nie wpuszcza już terminali które mają tak słaby zasięg.
prawnuczek pisze:nie są zapisane na karcie sim modemu - czy ktoś może mi podpowiedzieć jak skutecznie go wyrzucić?
Pewnie w Documents and Settings coś siedzi.
prawnuczek pisze: Pomóżcie proszę bo szlak mnie trafia że dwa dni temu miałem super szybki internet a dziś jedyne co mogę mieć to połącznie po 2G.
Moim zdaniem jest jak napisałem na początku posta. Przy zasięgu -97dBm może nie działać w ogóle.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: krystianb »

YaHooo pisze: Przy zasięgu -97dBm może nie działać w ogóle.
Etam to tylko zależy od lokalizacji, dawno temu w play przy -103 potrafiłem regulaminowy 1Mb wyciągnąć.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: KrissTofferr »

prawnuczek pisze:Zasięg był identyczny i łączył się bez żadnych problemów.
Odłącz modem i uruchom Przywracanie systemu.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: jarek999 »

krystianb pisze:Etam to tylko zależy od lokalizacji, dawno temu w play przy -103 potrafiłem regulaminowy 1Mb wyciągnąć.
Na stabilnym -99dB poza miastem wyciągałem na iPlus ok. 4Mbps ale w Łodzi mógłbym zapomnieć o nawiązaniu i utrzymaniu połączenia w takich warunkach (sam poziom sygnału to jeszcze nie ostateczny wyznacznik, równie ważna jest jego stabilność i otoczenie-zakłócenia w okół). Ww informacje wskazują że wskazana jest antena zewnętrzna.
jareq
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

krystianb pisze:Etam to tylko zależy od lokalizacji, dawno temu w play przy -103 potrafiłem regulaminowy 1Mb wyciągnąć.
Ale mam wrażenie, że obciążenie sieci się zwiększa i już od jakiegoś czasu tak się nie da. Przynajmniej u mnie.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

Antenę zewnętrzną mam - tak jak napisałem w pierwszym poście jest to CRC 9. Na Iplus (na kartę, czy na abonement są lepsze parametry?) mam cały czas zasięg WCDMA/HSPA na poziomie 4 kresek, wyniki speed testem to 4,5 do 6,2 Mb/s (powiedzcie laikowi czy to prędkość na dobrym poziomie czy nie za bardzo?, czy poza LTE istnieje jeszcze lepszy zasięg PLUSA). Na Orange niestety dalej bez zmian, co lepsze jak połączyłem się przez TopNet Info to w wskazaniach odnośnie BTS pokazuje mi się jakiś nadajnik w ogóle nie z mojego województwa - zauwazyłem też że co chwilę on się zmienia - raz jest 1056 a chwilę później już 1689 - przez to nie mam dostępu do sieci bo zasięg "skacze" czy da się jakoś ustawić aby cały czas być zalogowanym do danego BTS? Powoli skłaniam się do zakupu IPLUSa bo znudziło mi się bawienie z Orange (choć w sumie warto walczyć bo mam nieograniczony transfer dostępny).
cordx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-01-18, 23:51
Lokalizacja: Rozprza

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: cordx »

O ile wiem to jedynym sposobem aby łączyć się z wybranym BTS'em jest antena kierunkowa i skierowanie jej na dany BTS.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

prawnuczek pisze:powiedzcie laikowi czy to prędkość na dobrym poziomie czy nie za bardzo?
Jeśli masz samo HSDPA to jak najbardziej to jest wynik bardzo dobry moim zdaniem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

YaHooo a co mogę mieć więcej w Plusie niż HSPA? Oczywiście wyłączywszy LTE bo tego jeszcze na moim terenie nie ma. Pytam bo w mojej okolicy (promień ok 6 km) są cztery nadajniki PLUSa więc może któryś pozwala na lepsze wyniki.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

YaHooo a co mogę mieć więcej w Plusie niż HSPA?
HSPA+?
prawnuczek pisze:Pytam bo w mojej okolicy (promień ok 6 km) są cztery nadajniki PLUSa więc może któryś pozwala na lepsze wyniki.
Pytanie jakie technologie one obsługują.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

YaHooo nadajnik w Drzewcach (mam do niego ok 4 km) wg BTSSearch to UMTS 2100 (stationId 12725), następny mam w Bogucinie również opisany jako UMTS 2100 (stationId 12722) i kolejny w Mosznie UMTS 2100 (stationId 12000), wg info z TNI właśnie z tego ostatniego mam sygnał choć teoretycznie jest najdalej ode mnie. Wszystkie te nadajniki są też opisane (jak wybiorę w BTSSearch wszystkie sieci a nie tylko Plusa) jako GSM 900 (ale to chyba Aero2, tak)?
Czy na podstawie powyższych danych możesz stwierdzić czy jestem w stanie złapać HSP+?
Sorry za być może banalne pytania ale dopiero zaczynam przygodę z mobilnym netem i chciałbym wszystko jak najlepiej zrozumieć.

Aha, jeszcze jedno - nie wiem czy dobrze doczytałem ale HSPA+ złapię tylko na modemie E372, a na E173 nie ma szans?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: YaHooo »

choć teoretycznie jest najdalej ode mnie.
To akurat jest możliwe.
prawnuczek pisze:jako GSM 900 (ale to chyba Aero2, tak)?
Nie, to jest zwykły GSM, czyli EDGE/GRPS.
prawnuczek pisze: Czy na podstawie powyższych danych możesz stwierdzić czy jestem w stanie złapać HSP+?
Niestety nie. Trzeba by podjechać pod konkretne stacje i sprawdzić za pomocą modemu z HSPA+.
prawnuczek pisze: Aha, jeszcze jedno - nie wiem czy dobrze doczytałem ale HSPA+ złapię tylko na modemie E372, a na E173 nie ma szans?
Z tego co pamiętam to na E173 nie złapiesz HSPA+.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
PC174
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 276
Rejestracja: 2012-02-02, 16:28
Lokalizacja: Olesno

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: PC174 »

prawnuczek pisze:HSPA+ złapię tylko na modemie E372, a na E173 nie ma szans?
Na E173 jest tylko HSDPA 7,2 Mbps - jeśli Ci tyle wystarczy to możesz używać ;)
Olesno - takie zacofane miasto, a tu takie zmiany...
Styczeń 2012 - uruchomienie 1. stacji UMTS2100 Plusa.
Październik - pozwolenia i start Aero² w pobliskiej wsi.
Grudzień - pozwolenie i start Aero² w samym centrum!
prawnuczek
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2013-01-16, 07:41
Lokalizacja: Nałęczów

Re: Internet 3G orange - dziwne zachowanie

Post autor: prawnuczek »

Sprawdziłem na modemie E372 i spokojnie łapie mi HSPA+ przy wymuszeniu pasma 900 MHz. Prędkości całkiem zadowalające - nie spada poniżej 6 Mb/s. I tu kolejne pytanie - kupiłem router TP link mr3420, pracuje bez zastrzeżeń w połączeniu z modemem E372 ale:
- jak sprawdzić do jakiej technologii się łączę (HSPA czy HSPA+)?
- jak wymusić aby modem podłączony do routera pracował w paśmie 900 MHz?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ