Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pirotechnik1212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-08, 15:15
Lokalizacja: Dąbrówka

Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: pirotechnik1212 »

Witam.
Chciałbym sobie na komputerze uruchomić pewien serwer do czego potrzebuję publicznego adresu IP. Przeczytałem, że w Orange używając APN: vpn otrzymuje się dynamiczne, publiczne IP. W związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy w Orange Free Net (abonament, oferta indywidualna) można aktywować usługę VPN i czy jest ona dodatkowo płatna?
2. Słyszałem, że włączenie tej usługi często graniczy z cudem gdyż konsultanci z BOK albo nie wiedzą o jej istnieniu albo celowo spławiają zainteresowanych. Czy to prawda?
3. Czy można w takim razie zlecić włączenie tej usługi inaczej niż dzwoniąc do BOK, np na stronie Ornage czy mailem i czy to ma jakiekolwiek szanse powodzenia? To wszystko by nie marnować pieniędzy na dzwonienie do nich.
4. Na APN: vpn nie działają szczęśliwe godziny, ale wystarczy po północy zmienić z powrotem APN na internet i wszystko będzie działać normalnie?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

1. Można. Dla klientów indywidualnych nie ma opłaty dodatkowej z tego tytułu.
2. Czasem razy zadzwonić, aż się zgodzą (najlepiej dzwonić pod *800 w tej sprawie). Trzeba dobrze uzasadnić powód dlaczego mają ci włączyć vpn (np. problem z serwisami streamingowymi).
3. Tylko telefonicznie, i jak wyżej napisałem, najlepiej pod *800.
4. W nowym regulaminie szczęśliwych godzin działają one również na APN vpn. Potwierdzam też to bo sam korzystam z vpn i szczęśliwych godzin.
pirotechnik1212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-08, 15:15
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: pirotechnik1212 »

Dziękuję, za odpowiedź :) Możesz mi podać jakieś konkretniejsze uzasadnienia? Bo raczej tłumaczenia o chęć postawienia serwera niekoniecznie do nich trafią :)
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: Andrzejz78 »

pirotechnik1212, ja gdy walczyłem o VPN to jako argument przedstawiałem uciążliwą kompresję grafik
Teraz gdy kompresji już nie ma w Orange to pozostaje narzekać na
ja.michal pisze:problem z serwisami streamingowymi
Czyli po naszemu problemy z prawidłowym działaniem np. radia internetowego itp. Dobrze też dodać podczas negocjacji że "u kolegi który ma VPN wszystko działa poprawnie" ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: krystianb »

Andrzejz78 pisze:Teraz gdy kompresji już nie ma w Orange to pozostaje narzekać na
Albo znaleźć konsultanta, który nie wie, że wyłączyli kompresje :cwaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
pirotechnik1212
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2009-11-08, 15:15
Lokalizacja: Dąbrówka

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: pirotechnik1212 »

Witam po przerwie :)
Kombinując jak tu włączyć tę usługę nie dzwoniąc do BOKu i tym samym nie marnować pieniędzy postanowiłem skorzystać z Orange Online. Jestem tam zakładka "Kontakt z BOK" gdzie można wybrać typ zgłoszenia, ja wybrałem "zlecenie" i potem jako temat "Usługi - włączenie/wyłączenie". Napisałem tam prośbę o włączenie vpn tłumacząc się, tak jak radziliście, problemami z streamingiem oraz dodając, że u kolegi włączenie tej usługi pomogło. I po kilku dniach dziś o 18 włączyli mi vpn i to bez żadnego zbędnego gadania :hyhy:
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: Andrzejz78 »

Czyli przez formularz też idzie coś załatwić No i fajnie że Ci się udało :ok:
hitmack
Stały użytkownik forum
Posty: 64
Rejestracja: 2014-03-09, 12:44
Lokalizacja: Dydule (podlaskie)

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: hitmack »

Sory, że odkopuję temat, ale może się komuś przyda. Kupiłem ps4 i miałem ogromny problem z graniem na multi. łączyło mnie bardzo długo, a jak już się udało to zaraz wywalało z sesji. Padaka... Na zwykłym apn: internet ciągle pokazywało typ sieci NAT3 (zablokowane porty). Dopiero po zmianie na vpn wskoczył NAT2 i multiplayer hula jak trzeba. Swoją drogą także udało się załatwić vpn bez wiszenia na telefonie tylko przez neta. Rozpatrzyli moje zlecenie już na drugi dzień! Normalnie lekko w szoku jestem, że orange tak sprawnie załatwiło sprawę. Podałem takie same powody jak wyżej koledzy opisali. No i wspomniałem o ewentualnym przejściu do konkurencji, jeśli odmówią uruchomienia vpn :D
Huawei e398+router TL-MR3420+panel cybertech 17dBi (12m kabla)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

No i fajnie, że wszystko działa. :ok:
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: Andrzejz78 »

hitmack pisze:No i wspomniałem o ewentualnym przejściu do konkurencji
Mały szantaż nie jest zły ;)
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

Od tygodnia jestem nowym użytkownikiem Orange Fre Net w najwyższej opcji tzn z limitem do 75 Mb po przekroczeniu transferu w abonamecie.
Czytałem jak ustawić sprawić aby moje połączenie uzyskiwało od Orange dynamiczny adres IP. Stąd
Dopytywałem również na forum Orange stąd
Dzwoniłem na płatny numer za 2,08 /1min ale Orange Expert mimo mojego tłumaczenia olał mnie i nie włączył uslugi twierdząc ,że tylko dla firm. :cry:
Następnie złożyłem przez EBOK On-line zlecenie, nie chciałem tracić kasy na połączenie, niestety bez rezultatu. Status zlecenia mam jako zrealizowane.
Złożyłem drugie zlecenie i to samo status zrealizowane.
W między czasie dostałem odpowiedź z Ebok na email o treści :rotfl:

"Szanowny Panie.

Dziękujemy za zgłoszenie z dnia 27.04.2015 r. o nr 147547xxxx.

Szczegółowo przeprowadzona analiza sprawy, nie wykazała nieprawidłowości po stronie sieci Orange Polska. Porty internetowe nie są i nie były blokowane. Wyjaśniam natomiast, iż niektóre usługi internetowe, dostępne na dyskach sieciowych oraz konsolach do gier (np. PS4), wymagają stałego adresu IP. W przypadku ofert mobilnych, usługa stałego adresu IP nie jest dostępna.

W razie dodatkowych pytań związanych z zaawansowaną konfiguracją sprzętu zakupionego poza siecią Orange, zachęcamy do kontaktu z infolinią Orange Ekspert pod nr *900 (1,99 zł/min.).


Pozdrawiam,
imię nazwisko.
Doradca ds. Klientów Indywidual"

Ile razy mam tłumaczyć że chodzi mi wyłącznie o dynamiczny adres publiczny IP.
Pomocy, kto pomoże mi w uzyskaniu zdalnego dostępu do własnej sieci domowej. :gwiazdki:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: wojteks »

tejk pisze:po przekroczeniu transferu w abonamecie.
Czytałem jak ustawić sprawić aby moje połączenie uzyskiwało od Orange
Tam jest pełno błędów co do konfiguracji.
tejk pisze:Ile razy mam tłumaczyć że chodzi mi wyłącznie o dynamiczny adres publiczny IP.
Bez telefonu i rozmowy z kumatym konsultantem tego nie załatwisz, dzwoń i pytaj o dostęp do apn: vpn a nie o publiczny IP.

Jak już będziesz miał aktywny apn: vpn to w profilu połączenia zmieniasz "interent" na "vpn" i już działa.
Nie pomagam na PW!
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

wojteks
jeśli jest pełno błedów to jakie są prawidłowe ustawienia.

Mój sprzęt modem Huawei E398 + router Draytek 2850vn łaczy się z APN VPN login VPN hasło VPN z pap only i w trybie LTE.

testowałem ustawienia z małymi literami i bez wpisywania loginu i hasła - nie łączyło się.

Co do orange experta to z uporem maniaka powtarzał mi że VPN jest tylko dla biznesu a ja mam umowę indywidalną i dla takiej nie ma takiej opcji. Od ponad pół roku nie słyszał aby komuś to włączono. Na nic zdały się moje tłumaczenia o VPN czy adresie publicznym, że zależy mi na odblokowaniu portów abym dostał się do własnego dysku NAS. czy kamer IP w domu.

Oczywiście APN login i hasło z internet standardowo już dawno zmieniłem na VPN ale mój sprzęt nie wystawia adresu publicznego tylko z puli prywatnych np 10.187.0.x
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: Andrzejz78 »

tejk pisze: VPN jest tylko dla biznesu
Teoretycznie tak ale włączają też indywidualnym osobom Trzeba tylko odpowiednio uargumentować chęć posiadania VPNu no i trafić na "ludzkiego" konsultanta

Ja za pierwszym razem wisiałem na telefonie ponad pół godziny i nic nie potrafili zrobić Za drugim podejściem trafiłem na kumatego gościa i w kilka minut załatwił sprawę
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

Najlepiej dzwonić na *800. Oni są tylko od internetu mobilnego i wiedzą o co chodzi. W moim przypadku wystarczyła jedna rozmowa. Nie można dać się zbyć, niech chodzi do przełożonego jeśli ma wątpliwości. Na pewno się da, na pewno za darmo dla klientów indywidualnych. Chodzi o aktywacje APN vpn.
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

ja.michal pisze:Najlepiej dzwonić na *800. Oni są tylko od internetu mobilnego i wiedzą o co chodzi. W moim przypadku wystarczyła jedna rozmowa. Nie można dać się zbyć, niech chodzi do przełożonego jeśli ma wątpliwości. Na pewno się da, na pewno za darmo dla klientów indywidualnych. Chodzi o aktywacje APN vpn.
Ja dzwoniłem pod 703 300 900 bo mam tylko komórki w nju mobile, nie mam w Orange stacjonarnego ani komórki. ;)

Jak się dzwoni na ten *800 z innych sieci ?
W Orange teraz pozmieniali numery telefonów i serwis WWW.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: wojteks »

Możesz zadzwonić z karty do internetu.
Nie pomagam na PW!
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

wojteks pisze:Możesz zadzwonić z karty do internetu.
Jestem świeżo po rozmowie niestety 12 minut poszło na darmo pani stwierdziła, że nie wie co ma wpisać, na pusto jej system nie przyjmuje. Oczywiście śpiewka że tylko dla biznesu. Ręce mi opadają. Poleciła napisać na [email protected] bo tam niby wyżej w hierarchi odpisują. :facepalm:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: wojteks »

tejk pisze: pani stwierdziła,
Dzwoń do skutku, ja chyba z 5 razy dzwoniłem aż trafiłem na kumatego konsultanta.
Nie pomagam na PW!
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

Wczoraj zadzwoniłem, ponownie, tym razem odebrał facet i nie musiałem za dużo tłumaczyć, kazał mi chwile poczekać oraz w między czasie uświadamiał mnie że ta usługa jest bezpłatna ale nie daje gwarancji że się zdalnie połączę i na koniec zaznaczył że do 24 godzin trzeba poczekać.
Niestety minęły 24 godziny mam wszystko na routerze poustawiane ale niestety nie mogę połączyć się z zewnątrz. :( Router pokazuje wciąż adres prywatny 10.x.x.x
Mam połączenie LTE w innych trybach po VPN mi w ogóle nie zestawia połączenia.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: wojteks »

No to dzwoń jeszcze raz.
Nie pomagam na PW!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

Poczekaj jeszcze trochę. U mnie aktywacja vpn trwała ponad 24h.
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

ja.michal pisze:Poczekaj jeszcze trochę. U mnie aktywacja vpn trwała ponad 24h.
Ile dłużej czekałeś dzień, dwa ? :)

Dzisiaj jest już kolejna doba i jak na razie bez zmian. :(
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: ja.michal »

Coś koło dwóch dni.
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

Do tej pory mi nie włączyli APN VPN.
Orange olał temat.
Dzwoniłem pisałem zlecenia, napisałem też na [email protected] i nic się nie zmieniło.
Chyba już nikomu nie włączają.
Tak samo do nowych ofert LTE FreeNet nie dają nawet dodatkowych kart SIM.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: mcore »

tejk pisze:Do tej pory mi nie włączyli APN VPN.
a nazwe apn na 'vpn' zamiast 'internet' w konfiguracji modemu/rutera to zmieniłeś? bo jeśli nie to nie oczekuj że będzie ci działać

regulamin jest tu :


regulamin apn vpn w orange
Ostatnio zmieniony 2015-05-13, 05:56 przez mcore, łącznie zmieniany 1 raz.
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

mcore
oczywiście, że zmieniłem.
Gdybyś oczytał kilka postów wyżej to zwróciłbyś uwagę :)
Co ciekawe modem-router zestawia połączenie na apn VPN ale nic to nie zmienia.
Router także ma wszystko poustawiane.
Wg mnie Orange poblokowało wszystko co się da.
Ostatnio zauważyłem, że niektóre usługi SMART z telewizora LG też nie chcą działać, zgłaszają problemy z niedostępnością sieci lub że adresy DNS są nie osiągalne podczas gdy test połączenia z siecią internet przebiega pomyślnie.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2015-05-15, 18:18 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2015-05-15, 17:17 przez tejk, łącznie zmieniany 1 raz.
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: mcore »

rozumiem że łaczysz sie do apn o nazwie 'vpn' połaczenie sie zestawia i dostajesz publiczny adres IP (nie ten z sieci 10.x.x.x) - czy tak jest? czy mozesz zrobic ping do adresow dns albo google dns 8.8.8.8 ? czy mozesz zrobic traceroute?
tejk
Początkujący użytkownik forum
Posty: 15
Rejestracja: 2015-05-01, 18:21
Lokalizacja: z nad morza

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: tejk »

mcore pisze:rozumiem że łaczysz sie do apn o nazwie 'vpn' połaczenie sie zestawia i dostajesz publiczny adres IP (nie ten z sieci 10.x.x.x) - czy tak jest? czy mozesz zrobic ping do adresow dns albo google dns 8.8.8.8 ? czy mozesz zrobic traceroute?
mcore
:hyhy:
Modem łączy się tj. zestawia połączenie na apn o nazwie VPN login i hasło także VPN.
Modem i router NIE OTRZYMUJE adresu publicznego dalej jest adres prywatny 10.x.x.x.
Tak samo się zachowuje na apn internet.

Jak mam adres prywatny to wiadomo, że działać nie będzie. :dobani:
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Kilka pytań o VPN w Orange Free Net

Post autor: wojteks »

tejk pisze:login i hasło także VPN.
A to po co? To mają być puste pola.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ