Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

Witam,
Panowie, czy ktoś ma na Androidzie tą apkę? Wykupiłem wersję PRO, na początku miałem darmową, fajnie pokazuje na LTE jaką mamy częstotliwość czy BAND.
Po wykupieniu PRO pokazała się opcja GCI, na początku nie wiedziałem co to jest, ale poklikałem i na stronie BTsearch można wpisać 4 znaki i dopisać małe h na końcu.
Wpisuję, 4 pierwsze znaki i nic, drugie cztery znaki i pokazuje kilka/kilkanaście lokalizacji, ale nie pokazuje mojej.
Czy ta apka dobrze odczytuje Polskie BTS-y? Może u nas ona nie działa? Tylko u osób którzy to zrobili.
Używa ktoś jej, może ktoś coś powiedzieć.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

to o czym wspominasz z btsearch, to identyfikacja nadajnika po enbi lub cid i ma to każda apka do lte, nawet te darmowe.
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: tired »

Dzejk mógłbyś podać przykład apki, która po wpisaniu enbi lub cid znajdzie na mapie BTSa. Próbowałem wpisywać w wyszukiwarce btsearch ale nie znajduje.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

W apce od anty to masz bezpośrednio viewtopic.php?f=12&t=51231 oczywiście, jeśli dany nadajnik jest w bazie btsearch. Inne apki podadzą numer, który wklepujesz ręcznie albo szukasz w pozwoleniach wg tego viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

Tutaj
http://btsearch.pl/index.php
wpisuję GCI, jakie mam na LTE Discovery, mój aktualny jest taki GCI 02752D10, sprawdź co Tobie pokaże. 4 ostatnie znaki i tak jak jest napisane, dodaj na końcu małe h.

EDIT:
Aplikacja w lewym górnym rogu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/789be360459ee9f4

EDIT:
@dzejk, ale ta apka co podałeś, jest na Huawei-a. Co mi z niej, jak mam Lenovo.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

Apka HManager od anty jest do sterowania routerami huawei z poziomu telefonu na androidzie (poprzez wifi).
Z apek sczytujących sygnał bezpośrednio z telefonu najbardziej uniwersalna to Network Cell Info Lite, do tego darmowa.
Zarówna NCI, jak i ta lte discovery podają te same liczby.
Jeśli na btsearch nie znajduje takiego numeru to szukasz w plikach pozwoleń UKE, wg drugiego linka, który dałem wyżej.
Nie, nie będę go dla ciebie szukał - dostałeś instrukcję - wysil się :P
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

dzejk pisze:Nie, nie będę go dla ciebie szukał - dostałeś instrukcję - wysil się :P
Ale Ty nie masz go dla mnie szukać, tylko zerknąć co Tobie pokaże moje GCI. Bo mi pokazuje wiele lokalizacji, ale nie moją.
dzejk pisze:Apka HManager od anty jest do sterowania routerami huawei z poziomu telefonu na androidzie
No więc po co mi to, jak mam Lenovo, do tego telefon....
Po CID, można znaleźć nadajnik, ale trzeba umieć przerobić to, a ja próbowałem i jakoś mi nie wyszło.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

Chciałeś przykład apki, to podałem. Reszta nie jest nawet z PL, więc ciężko, żeby podawały wszystko na tacy.
Nie mam szukać, tylko zerknąć? Dla mnie to samo. Zmusiłeś mnie i sprawdziłem - znajduje tylko jeden nadajnik w Niwicy.
Wg instrukcji z linka - po kolei:
masz 2752D10 w hex, co w dec daje 41233680. Faktycznie takiego numeru nie ma w bazie btsearch, więc jedziemy dalej.
Skracamy do 2752d w hex, co daje 161069 w dec. Odrzucamy pierwszą jedynkę (nadajnik t-mobile) i szukamy w plikach z UKE lub ponownie w btserch.
(Na szybko można też podzielić 41233680 przez 256, odrzucić to co po przecinku i też wyjdzie).
Efekt - Niwica, Lubuskie, Niwica 56 - mobilny maszt T-Mobile.
Wg mapy btsearch jest tam tylko LTE 1800 od Networks!, ale końcówki są inne, więc możliwe, że t-mobile sieje swoje lub dodali inne pasmo LTE.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: radius »

Żeby znaleźć coś na BTSearch to trzeba to tam najpierw dodać. Dane do bazy nie lądują z laptopów pracowników O, TM, Plus czy P4. To użytkownicy, tacy jak my zgłaszają.

Czas dodawania do bazy w wielu przypadkach jest wydłużony, bo od mniej zaufanych osób od razu nie wbijają tylko czekają aż ktoś inny jeszcze to potwierdzi. Także to czasochłonny proces. I namawiam do zgłaszania tego co nie ma, bo tylko wspólnymi siłami da się to ogarnąć.

W LTE to tak na prawdę banalnie wygląda, gdyż jak wspomniał @dzejk wszystko masz w nawet darmowych aplikacjach, tj. LCID, enB, TAC i ECI widoczne w darmowym Network Cell Info.

Także wywołujesz bazę UKE, następnie przełączasz na BTSearch i patrzysz. Jeśli nie ma to jedziesz pod obiekt, obchodzisz stację w około (zazwyczaj są trzy sektory co 90 st.), robisz screeny zgłaszasz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

Dzięki Panowie za dokładne wyjaśnienia. Ale dla mnie, w dalszym ciągu, jest to czarna magia. Nie mam pojęcia jak to przeliczyć i odnaleźć nadajnik.
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

Dostałeś instrukcję, do tego wytłumaczyłem na przykładzie...
GCI, czy ECI wiesz gdzie znaleźć. Jak odejmiesz dwa ostatnie znaki w hex to masz ENBI. Z hex na dec, czy odwrotnie przerobisz nawet kalkulatorem z windowsa.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

@dzejk, będę próbował jeszcze.
Zobaczymy wg tego co mi podaliście, ale dlaczego odnalezienie nadajnika jest tak ciężkie. HEX itp,to ciężka magia jest. Ja, mam jakieś pojęcie, ale mam kłopot z odnalezieniem nadajnika, a co dopiero osoba, które zaczyna z mobilnym netem.
RAW
tired
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2017-11-14, 12:49

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: tired »

HEX - system szesnastkowy
DEC - system dziesiętny
Long CellID / 256 = eNBI

GCI = nie wiem dokładnie co oznacza ale wygląda, że to Long CellID w systemie HEX.http://www.binaryhexconverter.com/hex-t ... -converter Jeśli zamienisz 02752D10 na DEC = 41233680 i podzielisz przez 256 = 161069. Z linku, który podał Dzejk wiesz, że trzeba usunąć pierwszy znak i zostaje 61069 (to jest eNBI) oraz wiesz, że w przypadku Orange i T-mobile eNBI = Nr Decyzji a pierwszy znak wskazuje czy to T-mobile czy Orange. Wchodzisz na strone http://www.uke.gov.pl/pozwolenia-radiow ... -cdma-4145 i pobierasz pliki dla LTE. Otwierasz klikasz CTRL + F, wpisujesz 61069 następnie enter i sprawdzasz czy znalazło jak znalazło to wchodzisz na http://beta.btsearch.pl/ klikasz baza danych i wpisujesz miejscowość albo id stacji, którą znalazłeś w pliku z UKE.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

@tired, dzięki za łopatologiczne wyjaśnienia, w końcu pomogło :-) już sam odczytuję lokalizację nadajników.
A teraz następne pytanie, na ZTE283+ można jakoś oczytać GCI i zlokalizować nadajnik. Ewentualnie na jakimś innym routerze.

I jeszcze jedno, trochę dziwi mnie jedna sytuacja. Łączę się z Niwicą ( tak jak @dzejk zlokalizował ) on jest aż 10 km ode mnie, Grotów jest 6 km ode mnie i z nim łączę się często, ale Rościce GCI 03FDEB0A z domu praktycznie nie łączę się z nim, a mam do niego 6 km, taka sama odległość co do Grotów. Telefon Lenovo p2.
Przed chwilą byłem koło nadajnika, złapałem chyba dwa sektory, bo końcówka GCI się zmieniała.
Do Lutynka GCI 0274FA11 z domu też nie łączę się, a mam 6,5 km.

EDIT:
A jak 3G zlokalizować? Mam LAC 56120 CID 13258, może ktoś wytłumaczyć?
RAW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

Na ZTE283+ powinien działać program 3wg3-watch.port0.org/3wg3-watch-v3.zip który poda parametry sygnału, pasmo i nr nadajnika.
Na 3g porównujesz z danymi na mapie btsearch.pl po przełączeniu na źródło danych btsearch - jeśli nadajnik jest zweryfikowany przez użytkowników, to to porównasz numery. A jeśli nie, to sam musisz sprawdzić pod btsem.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

@dzejk, z 3wg3 mam takie parametry,ale nie mogę zweryfikować nadajnika ( tak jak to robiłem z pomocą GCI na LTE Discovery ).
Orange 26003 LTE1800 ( 1798 co to jest ? ) RSRP -111, RSRQ-7, RSSI -86, SINR 14,2 ( 46,9 % ) CELL ID 41220865.
Ogólnie, czy parametry są dobre, na antenach ATK 10 ( dwie sztuki ) na LTE800 ?
RAW
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19149
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: matek451 »

LTE1800Networks, BTS Grotów. Słabe parametry sygnału ale nic dziwnego anteny dedykowane na 800-900MHz.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: dzejk »

Ponoć już umiesz szukać, czy jednak nie ?
41220865 --> 274FB01 Ale nawet nie trzeba było zmieniać, bo na btsearch bez problemu znajdziesz taki numer http://btsearch.pl/szukaj.php?search=41 ... 1&mode=std
Parametry słabe, bo te anteny nie są na pasmo LTE 1800. http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Lokalizacja nadajnika za pomocą LTE Discovery.

Post autor: adziu82 »

@dzejk,kurcze uczę się. Coś znalazłem, coś szukam dalej. Nie od razu ,,kaczogród'' zbudowano.
EDIT: @matek451 wiem, ale jakoś na początku odpalili LTE800 i kupiłem anteny na LTE800, a po jakimś czasie okazało się, że mam też LTE1800, na razie zostawiam to co jest. Jak zmienię ruter ( gdzie na tych samych antenach ale z b525 mam 50 Mb/s, na ZTE283+ jest 40 Mb/s ) to wtedy będę kupował anteny pod LTE1800.
RAW
ODPOWIEDZ