Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Zacznę od wyniku: http://beta.speedtest.net/pl/result/6937150312

Poniżej dane z modemu Huawei e3372h-153 HiLink:

Band: LTE 800
ECID: 42753548
RSSI: -61dBm
RSRP: -79dBm
RSSQ: between -5 and -10 dB
SINR: between 12 and 13 dB
RSCP: -145
ECIO: -32

Pacjent to T-Mobile, do tego nadajnika mam w linii prostej 2920m.

Wymusiłem sobie, na w/w modemie LTE 800 (tak da się na HiLinku z oryginalnym oprogramowaniem). I na modemie widzę powyższe dane.
W zasięgu mojej drewnianej anteny mam jeszcze LTE1800 i LTE2600, ale to ostatnie akurat można pominąć, bo sygnał na "zero kresek". Na LTE 1800 parametry są podobne z tą równicą, że RSSQ stoi sztywno na -5dB a SINR na 12 dB, czyli według mojego rozumowania lepiej, ale transfer wychodzi 2 razy mniejszy.

Rozważam zmianę anteny AK C2 na lepszą i/lub zakup Huawej B525 (tu chodzi o agregację dwóch pasm), bo niestety jak już wiem nie mam gwizdków LTE chociażby cat. 6, że o 9 nie wspomnę. Aha ta drewniana antena to AK C2 na pasmo: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2570-2620 MHz, zysk +3dB. Lepsza waszym zdaniem coś mi da? Czy muszę znów pocisnąć T-Mobile, aby coś poprawili?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26106
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: wojteks »

AK C2 to nie antena, to tłumik sygnału czyli elektrośmieć.
Nie pomagam na PW!
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Tak, tak wiem, jednak bez niej wyniki o wiele słabsze, więc coś jednak robi. Pytanie, czy w tym konkretnym przypadku w związku podanymi przeze mnie parametrami sygnału lepsza antena coś zmieni?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19149
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: matek451 »

BTS NetWorks Kalisz , Częstochowska 140? Działa na nim LTE800 T-Mobile i LTE1800NW. Jaka to dokładnie lokalizacja, jakie prędkości na LTE800? Pokaż parametry sygnału i CID na LTE1800. Najblizsze BTS-y z LTE2600 to Galeria AMBER i Pontonowa 5. Ten elektrośmieć przenosi punkt poboru sygnału na zewnątrz i tyle, w wyzszych pasmach 10m kabla H155 i złacza tłumią sygnał.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Był u mnie inżynier T-Mobile (jeden z tych 8 na całą Polskę) ze swoimi zabawkami. Ta antena jednak nie jest taka zła. Zrobił profesjonalne pomiary bez niej i z nią na wszystkich pasmach. Po cyferkach muszę powiedzieć, że nie zasługuje ona na miano "elektrośmiecia". Gość powiedział, że wskazać może wiele droższych i gorszych.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19149
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: matek451 »

Ten twój 'inżynier" to ma wiedzę o antenach na twoim poziomie więc z nim sobie możesz podyskutować. Jakie są te profesjonalne pomiary , których jakoś nie raczyłeś pokazać. Korzystaj sobie z porad "inzyniera" i tego tłumika i nie zawracaj nam tu .... y tymi swoimi kwiecistymi elaboratami. AKc2uni to wyrób Buro, sam producent podaje zysk 2-3dBi. Do anteny są dołączone 10 m kable h155, które na 800MHz maja tłumienność około 0,3dB/m. 10 m takiego kabla ze złączami a te w tej antenie są kiepskie i wymienne to strata 4-5dBi z zysku anteny, czyli po odjęciu od 3dBi otrzymujemy wartości ujemne zysku, antena tłumi sygnał. Na 1800MHz tłumienność H155 to około 0,45dB/m, 10m kabla ze złączami to strata około 6dBi z zysku anteny. Na 2600MHz tłumienność H155 ponad 0,5dB/m a straty na 10m kabla wzrastają do około 7dBi. W wyższych pasmach antena z takimi kablami tłumi działa jako tłumik z ujemnym zyskiem -4/-5dBi. Ale skąd o tym może wiedzieć ten twój "inzynier". Te dwie rurki udające antenę przenoszą jedynie pobór sygnału na zewnątrz i pozwalają ominąć tłumienie sygnału przez ściany czy szyby a które zależy od częstotliwości sygnału, rodzaju i grubości ścian/szyb. Standardowo to około 8-12dB dla 800-1800MHz. Przy 2600MHz jeszcze więcej. Ten elektrośmieć nie ma charakterystyki kierunkowej.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

I po co ta agresja? Ja rozumiem o czym piszesz. Czy atakujesz każdego, kto ośmieli się mieć nieco inne zdanie? Jak bardzo chcesz się licytować, to zapraszam na priv, szybko przekonasz się, ze jesteś taki mądry jak Ci się wydaje. Na początek zadanie z tego wątku. Bez zmiany oprogramowania na wskazanym modemie wymuś na nim na sztywno konkretne pasmo (nie LTE, tylko konkretnie LTE 800 lub 1800). Potrafisz? To powiedz jak to zrobić. Nie traktuj ludzi jak głupków, bo nie masz monopolu na wiedzę. Tak jest wiele lepszych anten, ale brak kierunkowości to akurat w moim przypadku zaleta, a sygnał na modemie z tą anteną jest silniejszy niż na samym modemie na zewnątrz na tej samej wysokości i nie mówię o kreskach co widzisz w pierwszym poście w tym wątku (potrafię bez dodatkowego softu z modemu zaczytać dokładne parametry jego pracy). Na koniec dziękuję za odpowiedź i proszę o mniej agresji. Jak masz gorszy dzień, odpisuj dzień po, gdy Ci zły nastrój minie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19149
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: matek451 »

Napisałeś że twój inżynier wykonał profesjonalne testy ale ich wyników z anteną i bez na pasmach 800 i 1800MHz nie przedstawiłeś. Nie musiałeś bo my tutaj nie jesteśmy partnerami dla takich jak ty i twój "inzynier". Kudy nam tutaj do was, profesjonalistów? Na temat E3372 softów, sposobów na zmianę FW, pasm napisano tu tomy więc tym tu nikomu nie zaimponujesz. Zaleta anteny dookólnej nijak ma się do rzeczywistości. Mieszkasz rejonie gdzie NetWorks ma na różnych kierunkach kilka stacji bazowych z LTE1800, antena kierunkowa na 1800MHz pozwala wybrać ten, który zapewni najlepsze prędkości. Wybór BTS-ów z LTE800 niewielki. Nie raczyłeś nawet podać własnej lokalizacji, zamiast zastosować się do porad i pytań wezwałeś sobie 'fachowca' więc niech on ci dalej podpowiada.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Czy czytasz co piszę? Skoro napisano wiele, to powiedz mądralo jak wybrać pasmo bez zmiany FW na modemie i bez żadnego specjalistycznego softu. Tak z palca narzędziami dostępnymi w każdym OS na laptopie. Czekam... A zresztą nieważne, sprawdziłem, nie ma na tym forum o tym. I nie znajdziesz tego raczej w google, bo to już nerdowy poziom zabawy z oprogramowaniem (czyli mój) :P

Co do wyboru BTS w zasięgu jest LTE800 i 1800 na Częstochowskiej, w teorii LTE 1800 na Obozowej, ale na tej antenie nie zauważony przez modem. I 2600 na Ponotowej na granicy widoczności. W lutym na Częstochowskiej przybędzie LTE 2600. Lokalizacja? Kalisz, Rzymska 146

W kwestii anteny. Zakup nowej super hiper to nie problem, ale podałem konkretnie parametry połączenia na takiej "drewnianej" i pytam, czy gra jest warta świeczki w teorii. Średnio mnie bawi montaż nowej i przeciąganie przewodów da 5% zysku. Akurat lokalizacja taka, że na zewnątrz żadna antena dodatkowa nie jest potrzebna, aby porządnie internet działał na gwizdku. Za zysk uważam zarówno wzrost transferu jak i poprawa stabilności np. przez większe unormowanie czasów. Choć tu w grę wchodzi jeszcze wysycenie sektorów ilością klientów, jak i wysycenie samych up-linków na pierwszej hopie lub następnych (nadajniki są w strukturze drzewa) na co jako klient nie mam żadnego wpływu. Nigdy nie powiedziałem, że ta antena jest najlepsza, czy że jest bardzo dobra. jedynie, że działa całkiem przyzwoicie i że według gościa który wie na ten temat z pewnością więcej niż ja są gorsze. Pytanie więc brzmi, ile mogę zyskać zmieniając antenę? Już wiem, ze zakup routera za 600 zł to średni pomysł. Zysk z agregacji praktycznie żaden, bo BTSy do których się łączy są połączone ze sobą (dwa są w tej samej lokalizacji a ruch z trzeciego idzie przez węzeł pierwszych), czego dowiedziałem się np. od tak dyskryminowanego przez Ciebie inżyniera T-Mobile. A na dowód przyniósł na chwilę Huawei B529 (o ile dobrze kojarzę) i pokazał organoleptycznie, że nic mi to nie da.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

I jeszcze coś dodam. Niby z <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> bata nie ukręcisz, ale oto gówniany zestaw:

1. Antena AK C2 z 5m przewodów.
2. Modem Huawei e3372h-153 HiLink (oryginalny FW, wymuszone na sztywno jedno pasmo - obecnie LTE800)
3. Router TP-Link MR3420 V2 z wgranym MiFi

Po wymuszeniu na modemie na sztywno jednego pasma zestaw pozwala na granie w CS GO na poziomie Supreme (pingi na poziomie 40ms i to stabilne). Transferem pochwaliłem się w pierwszym wpisie ale pokarzę ponownie tu. Oczywiście to wynik w nocy, dziś w ciągu całego dnia nie spadło poniżej 25 Mbps down i 20 Mbps up. W sieci Wi-Fi w sumie 11 urządzeń, z czego tylko 4 połączone bezpośrednio, a 7 kolejnych przez repeater zrobiony z równie gównianej Tendy. Przedmowami wpięte dwa desktopy, drukarka i NAS. Na co dzień pracuję zdalnie więc sporo korzystam i okazuje się, że naprawdę tanim kosztem (wszystko poza modemem kupione z drugiej ręki za grosze w sumie chyba nie wydałem na wszystko więcej niż 250 zł) można zrobić przyzwoicie działającą i dostarczającą domownikom internet sieć w całym piętrowym domu. Teraz zastanawiam się tylko, czy zakup lepszej anteny ma sens, bo jak np. wcześniej napisałem już wiem, że router z LTE cat. 6 czy 9 nic mi nie da. Więc, ktoś kto zna się na tych cyferkach lepiej ode mnie potrafi odpowiedzieć na nurtujące mnie pytanie?

Obrazek
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: robertnik »

Dziwne rzeczy tu opowiadasz. Jest strasznie gruby post o zmianie oprogramowania i jest tam modowane z możliwością czytania parametrów i wyboru pasm. Na dosył w radiolinii nie masz wpływu, podobnie jak obłożenie użytkownikami, ale agregacja jeśli nie przyspiesza to pozwoli Ci zachować prędkość. Tu masz ciekawy wpis jak to działa przy wyższych kategoriach. Przy braku agregacji a urządzeniem z będzie podobnie.
Modem USB daje Ci jeszcze jedną możliwość. Możesz włożyć go w prezerwatywę, podłączyć zwykły przedłużacz USB i wywalić go za okna zamiast drewnianej anteny.
Patyki USB są stare i większość sposobów ich expolatacji zostało przerobione i gdzieś opisane, ale przecież wystarczy się chwilę zastanowić i na pomysł przywiązania go do komina wpada się samemu...
Nie trzeba do tego żadnego inżyniera, który udowadnia że z agregacji nie ma korzyści.
Na przyszłość jakby jakiś lekarz z autorytetem wystawił Ci jakąś bardzo złą diagnozę, to zweryfikuj to z dwójka innych. Nawet wykształconym ludziom Bóg czasem odbiera mózg(na niedawny przykład obejrzyj jakiekolwiek przesłuchanie ws. ambergold).
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Ale nie trzeba tego robić, aby to czytać, czy wymuszać pewne parametry. Rozumiesz to, czy nie bardzo? Co do reszty, robi się off-topic, a mnie naprawdę interesuje odpowiedź na pytanie...
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: robertnik »

Widzę że wiesz lepiej i wpadłeś tu po prostu by nas oświecić.
Dziękujemy Ci więc anacron za wykład i wyprowadzenie nas z błędu. Teraz już będziemy wiedzieć.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Proszę. A teraz wróćmy do tematu zasadniczego.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: robertnik »

Zasadniczy został rozwiązany. Pozostał szacunek na czym Ci zależy. Na poprawie osiągów internetu(poprawie parametrów sygnału), czy udowodnieniu że masz rację. To kluczowe bo są sobie sprzeczne.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Na wysycenie sektorów czy up linków nic nie poradzę, a to mnie najczęściej dotyka (download spada dużo bardziej, niż upload). Pytanie szczegółowe więc brzmi, czy zmieniając antenę jestem w stanie sięgnąć innych nadajników LTE położonych dalej od cywilizacji, a więc mniej obciążonych. Kwestia druga to ustabilizowanie maksymalnie jak się da czasów odpowiedzi, obecnie fluktuacja wynosi od 5 do nawet czasami 20ms. wartością 5-10ms będę zadowolony.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: robertnik »

Mamy cały dział o antenach. Piszą tam też ich użytkownicy. Można też zmienić operatora, można też spróbować postawić BTS na własne posesji... Szukaj po tematach z treściwą nazwą. Na ogół są dominującym wątkiem w dyskusji.
anacron
Użytkownik forum
Posty: 28
Rejestracja: 2017-02-25, 20:57

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: anacron »

Nie rozumiemy się. Znalezienie anteny to teraz temat wtórny. Ja pytam o sens szukania, bo tak naprawdę wchodzę w grę maszty:

1. ID: 47006 ~3000m LTE800, LTE1800 i w ciągu miesiąca LTE2600 tu będzie (z tego LTE800 teraz korzystam)
2. ID: 43352 ~4000m LTE800 (tego teraz nie odbieram)
3. ID: 47061 ~3500m LTE1800 (tego teraz nie odbieram)
4. ID: 47112 ~4000m LTE2600 (ten jest na granicy słyszalności)
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Pozwólcie, że pomyślę sobie na głos...

Post autor: robertnik »

Tu przyznam Ci rację. Rzeczywiście się nie rozumiemy. Przeczytaj jeszcze raz co pisał Matek i ja. Możesz po parę razy i cytując dopytaj szczegółów, których nie rozumiesz.
ODPOWIEDZ