Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Amonit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-01, 18:14

Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: Amonit »

Cześć,

Jako że przeprowadzam się na wieś (Sząbruk koło Olsztyna) i nie mogę liczyć na internet z kabla, zdecydowałem się na internet domowy w T-Mobile z routerem B525s. Największe nadzieje wiążę z częstotliwością 1800MHz (RSRP -121, RSRQ -10), ale niepokoi mnie duża dysproporcja między szybkością pobierania i wysyłania (załączniki - 14Mb download, 0,4Mb upload).

Siła sygnału jest lepsza na 800MHz (RSRP -102, RSRQ -13), ale download/upload jest na poziomie 3-5Mb...

Testy przeprowadzałem bez żadnej anteny, umieszczając modem przy oknie od strony BTSa w Tomaszkowie. Co ciekawe, gdy umieściłem go po przeciwnej stronie domu, szybkość pobierania zwiększa się (22Mb pobieranie, 4Mb wysyłanie). Prawdopodobnie w grę wchodzi odbicie od domów i drzew (?)

1. Czy taka antena załatwi sprawę w przypadku 1800Mhz? http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
2. Czy warto coś kombinować z 800Mhz, bo da szansę na stabilniejszy sygnał, czy lepiej sobie darować i liczyć na 1800MHz?

Z góry dzięki,
Amonit
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: ja.michal »

Za chwilę na obydwu pasmach czyli 1800 i 800 MHz będzie tyle samo zasobów więc prędkości maksymalne możliwe do osiągnięcia będą takie same. Ten router ma agregację pasm więc lepiej jak będziesz korzystał z jednego i drugiego jednocześnie.

Pomiary różne bo łączysz się z różnymi stacjami bazowymi. Sygnału nie masz zbyt dobrego. Niski upload w 90% świadczy o zbyt słabym sygnale od ciebie do stacji bazowej (nadawanie przez router) co oczywiście rzutuje również na download (niższe prędkości przez nadane niższe kodowanie ze stacji bazowej). LTE1800 z Tomaszkowa (na wschód od ciebie). LTE800 z Dorotowa (na południe od Tomaszkowa).

Niecały 1 km od ciebie ma być nowa stacja bazowa. Unieszewo 88A, Dz. nr 261/47. Zadzwoń do T-Mobile i dowiedz się bo może niedługo będzie uruchomienie, a takim wypadku najprawdopodobniej nie będzie ci potrzebna żadna antena.

Co do anteny to popraw link bo ucina.
Amonit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-01, 18:14

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: Amonit »

Dzięki za odpowiedź i informację o Unieszewie! Zadzwonię do nich i zobaczymy, co mi powiedzą.

Skrócony link do ankiety (piszę z komórki i nie mogę znaleźć edycji posta): http://tnij.at/255622

Pewnie chodzi Ci o agregację 800 i 1800 z Tomaszkowa, tak? Czy będzie ona działać, jeśli 800 jest z masztu TMobile, a 1800- Networks? Jaką antenę byś polecał do tego celu? Z tego, co zdążyłem się naczytać na tym forum, anteny logarytmiczne wielozakresowe określa się to mianem tłumików.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: key »

Z tymi tlumikami to bym uwazal.

Wielozakresowe maja jakies tam wzmocnienie (zazwyczaj mniejsze od jednozakresowej, ale mimo to wieksze od braku anteny) i przesuwaja miejsce odbioru poza dom - wiec roznica potrafi byc duza.

Zacznij od okreslenia ile wzmocnienia na jakim pasmie Ty potrzebujesz - wtedy mozna poradzic z konkretna antena.
Nie pomagam na PW.
Amonit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-01, 18:14

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: Amonit »

Zapłaciłem jakieś 24zł za przyjemność rozmowy z pomocą techniczną TMobile (infolinia nic nie wiedziała) - faktycznie planują zainstalować nadajnik LTE 800 w Unieszewie w okolicach września tego roku, a pod koniec 2019 - LTE 1800. Pani z pomocy technicznej twierdziła, że zasięg jest tam słaby i nie powinni oferować internetu LTE w tej lokalizacji, natomiast BTSy nie są przeciążone. Dzięki wielkie za podpowiedź z tym nowym nadajnikiem w Unieszewie, bo bym nie wpadł, żeby o to pytać :)

W tej chwili skłaniam się w stronę LTE 800 i kupna tych dwóch anten: http://tiny.pl/gk3hw, ewentualnie http://tiny.pl/gk3h5. Jako że zamierzam wykorzystywać internet do pracy (m.in. ze 2 razy dziennie mam rozmowy hangout/skype), zależy mi na niezawodności połączenia, czyli - jak się domyślam - sygnał musi być jak najmocniejszy. Celowanie w LTE 1800, które na starcie ma u mnie słabszy sygnał może być ryzykowne.

Czy faktycznie prędkości uzyskiwane na LTE 800 są takie same/zbliżone do tych na LTE 1800?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: ja.michal »

Prędkości na LTE1800 i LTE800 będą niedługo takie same bo będzie i tu i tu po 10 MHz pasma czyli do 75 Mbps max.

Jeżeli chcesz sprawdzić jak wygląda sprawa jakości połączenia to na twoim miejscu podjechałbym w szycie komunikacyjnym pod te stacje bazowe od strony sektorów z którymi się łączysz i sprawdził każdą z częstotliwości. Wtedy miałbyś obraz na co możesz liczyć i wtedy dobierać antenę.
Amonit
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2018-04-01, 18:14

Re: Duża dysproporcja między Upload i Download na 1800MHz

Post autor: Amonit »

Ostatecznie skończyło się na tym, że <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> 2 anteny ATK-10, które zostały zamontowane na krótkim maszcie na kominie (2x10m kabla) i są skierowane w stronę masztu w Tomaszkowie. Początkowo nastawiałem się tylko na LTE 800, ale to by w moim przypadku nie zadziałało - zbyt duże wahania przepustowości zależnie od godziny. Wieczorem pobieranie spada do 1-2 Mb na tym paśmie. Na szczęście te anteny pozwalają korzystać jeszcze z LTE 1800, dzięki czemu agregacja 800 + 1800 działa przyzwoicie. Rano wyciągam 60-70Mb pobierania, w ciągu dnia - około 30-40Mb. Wysyłanie dosyć stabilne kilkanaście Mb. Od trzech miesięcy pracuję zdalnie i codziennie mam jakieś wiedokonferencje, ale do tej pory nie wystąpiły u mnie problemy z połączeniem.

Dziękuję wszystkim za rady i informacje!
ODPOWIEDZ