Wpływ linii energetycznych na LTE.

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
zbniew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-16, 13:01

Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: zbniew »

Witam.
Budowana jest przez moją miejscowość linia energetyczna wielkości 400 kv, która przecina dostęp do dwóch najlepszych z zasięgiem i najbliższych dla mojego domu nadajników BTS i w związku z tym mam pytania.Jak duży wpływ na działanie,zasięg i prędkości może mieć ta linia?Czy w wypadku pogorszenia działania Lte mogę zastosować anteny,czy to coś da?
Do jednego bts-a mam ok. 2,5 km a do drugiego ponad 3 km w linii prostej.Za plecami mam następne bts-y ale do jednego mam przez las i odległość ponad 4 km i do drugiego również ponad 4 km.Trzy bts-y nadają na 800 a ten przez las na 1800.
Teraz,póki linia nie działa (wiszą tylko druty) wszystko jest ok.Co zrobić,gdy zacznie się przesył i pogorszy się dostęp do Lte?
Dziękuję za każdą propozycję i uwagę.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: Hermogenes »

Jeśli się nie pogorszyło do tej pory a druty wiszą; to przepływ prądu o niskiej częstotliwości ma znikomy (o ile ma) wpływ na pole prądu o wysokiej częstotliwości. Taka linia nadaje na fali długości 6000000 m .
poz Hermogenes
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: wojteks »

Pole elektryczne generowane wokół linii WN może mocno zakłócić działanie LTE/3G jeżeli akurat znajduje się na kierunku stacji bazowej i długość fali nie ma wielkiego znaczenia.
Nie pomagam na PW!
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: Hermogenes »

Przez sąsiada działkę przebiega linia WN co prawda nie 400 kV. Można normalnie rozmawiać przez telefon stojąc pod linkami, czasem tylko jak jest duża wilgotność to skwierczy ale uszami też to słychać i tu bym szukał źródła zakłóceń. Wcale nie chcę z Tobą się sprzeczać ale to sprawdzę gdzieś w pobliżu mnie będzie trasa linii 400kV.
poz Hermogenes
zbniew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-16, 13:01

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: zbniew »

Uzyskałem informacje z Orange,że jeżeli chodzi o te dwa BTS-y które są najbliżej mojego domu na razie nie mają w planach aby cokolwiek na nich robić a na tych dwóch za plecami mają uruchomić do 05.2020 roku dodatkowe nadajniki na częstotliwości 2100 Mhz.
Cóż,muszę czekać na pełne uruchomienie linii elektrycznej i wtedy zobaczyć jak z prędkością Lte.
Będzie spadek prędkości to trzeba będzie zamontować antenę i wycelować ją w te dalsze BTS-y.
Termin uruchomienia linii elektrycznej miał być do końca 2018 r. ale jeszcze jej nie uruchomili i jak na razie Lte działa z jakąś niezbyt wygórowaną prędkością od 20 do 35 Mbps.
Jak uruchomią to pozwole sobie tu zajrzeć i opisać czy się coś zmieniło.
Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.
zbniew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-16, 13:01

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: zbniew »

Nadajniki nie na 2100 a na 2600 Mhz.
Przepraszam za pomyłkę.
zbniew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-16, 13:01

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: zbniew »

Taką odpowiedź otrzymałem od wykonawcy inwestycji.
Na ich stronie termin ukończenia to 2018 rok a w odpowiedzi podają 10.2020 rok.
Czyli ponad dwa lata po terminie.
Wg wykonawcy linia nie powinna mieć wpływu na Lte.

Odpowiedź na pytanie ze skrzynki kontaktowej


Szanowny Panie,

zgodnie z aktualnym harmonogramem zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2020 r. i wówczas linia Jasiniec - Pątnów będzie w pełni funkcjonowała.

Odnośnie wpływu linii przesyłowych na transfer danych: infrastruktura elektroenergetyczna i telekomunikacyjna działają na odmiennych częstotliwościach. W przypadku budowanej przez nas linii Jasiniec - Pątnów (jak również każdej innej linii elektroenergetycznej oraz instalacji elektrycznej w budynku) jest to 50 Hz, natomiast w przypadku bezprzewodowego przesyłu danych - 700 MHz i więcej (50 Hz to 0,00005 MHz).

Choć rzeczywiście pewne zakłócenia odnotowuje się w przypadku specjalistycznej aparatury stosowanej w budownictwie elektroenergetycznym, to wynikają one z intensywności występującego na powierzchni przewodów linii tzw. ulotu (wyładowań niezupełnych), a nie samego przesyłu energii oraz niedużej odległości od przewodów. W związku z tym, że wraz ze wzrostem odległości od linii szybko spada ilość zakłóceń, a najbliższe stacje bazowe telefonii komórkowej zlokalizowane są w odległości ok. 400 m i więcej od linii, nie należy spodziewać się oddziaływaniu między tymi elementami infrastruktury.

W razie dalszych pytań pozostajemy do dyspozycji.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: Hermogenes »

W takim razie nie będę robił testów, odpowiedź moja jakimś dziwnym trafem pokrywa się z wyżej zamieszczoną, i termin podania napięcia odległy.
poz Hermogenes
zbniew
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2016-09-16, 13:01

Re: Wpływ linii energetycznych na LTE.

Post autor: zbniew »

Zgodnie z obietnicą pojawiam się na portalu.Trochę późno ale jestem.W 2022 roku,czyli już po ukończeniu linii internet z nadajnika za linią działa i śmiem twierdzić,że linia nie zakłóca przesyłu internetu.Prędkości w paśmie 800 Mhz są na poziomie 30-40 Mbps.Po uruchomieniu przez operatora pasma 1800 Mhz internet po agregacji tych dwóch pasm ma 60-80 a się trafia i ponad 100 Mbps. :)
ODPOWIEDZ