Router LTE + drugi router jako DHCP

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
xdauser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-03, 12:57

Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: xdauser »

Witam,

Mam nastepujacy problem z konfiguracja sieci.
Siec skonfigurowana w nastepujacy sposob:

1. Router glowny LTE - Huawei B715:
- dostarcza internet
- przypisany na sztywno adres 192.168.1.1
- Serwer DHCP Off
- niestety marny soft

2. Router pomocniczy D-Link DIR-655:
- przypisany na sztywno adres 192.168.1.2
- Serwer DHCP On
- rozdziela adresy z puli 192.168.1.3-254
- posiada mozliwosc rezerwacji adresow IP na czym mi zalezy w odroznieniu od routera Huawei B715
- ustawienie WAN:
Host name: 192.168.1.1
Primary DNS Server: 192.168.1.1
MAC Adress: adres MAC routera glownego Huawei B715, ktory dostarcza internet

3. Switch

4. Polaczenia
- Router glowny LTE - Huawei B715 do switcha przez gniazdo LAN
- Router pomocniczy D-Link DIR-655 do switcha przez gniazdo LAN
- Inne urzadzenia w sieci typu dalsze routery, komputery, laptopy, drukarki podlaczone do switcha


Co chce uzyskac:
Router glowny LTE - Huawei B715 ma bys tylko brama do internetu i niczym wiecej. Czyli innymi slowy ma dostarczac internet czyli robic za modem.
Router pomocniczy D-Link DIR-655 ma zarzadzac ruchem w sieci, przypisywac adresy IP do urzadzen itp. czyli robic to co robi normalny router.

Dlaczego tak?
Router glowny LTE - Huawei B715 co prawda ma serwer DHCP ale nie ma funkcjirezerwacji adresow IP. Niestety soft tego routera jest mocno ubogi.
Z kolei router pomocniczy D-Link DIR-655 ma ta funkcje rezerwacji adresow IP + rozbudowany soft dlatego chce aby zaradzal siecia.

Jaki mam problem?
Otoz po polaczeniu jak powyzej, router pomocniczy D-Link DIR-655 przypisuje adresy IP i widzi urzadzenia w sieci ale nie ma dostepu do internetu.
Wydaje mi sie ze cos jest skaszanione w ustawieniach WAN routera pomocniczego D-Link DIR-655.
Rozumiem ze powinien byc tam adres urzadzenia ktore dostarcza internet czyli router glownego LTE - Huawei B715. I tak tam jest a pomimo tego internetu nie ma.
Prosilbym o pomoc kogos obeznanego w temacie.
Zaznaczam ze przerobilem juz rozne konfiguracje z podlaczaniem do portow WAN i LAN jednego i drugiego routera i dalej jest to samo. Przeoralem tez internet w poszukiwaniu odpowiedzi ale nie znalazlem podobnego problemu z podobna konfiguracja.
Oczywiscie jak zostawie DHCP wlaczone na routerze glownym Huawei B715 i wylacze DHCP na pomocniczym to wszystko smiga i internet jest, ale niestety nie mam mozliwosci rezerwacji adresow IP a na tym mi zalezy.

Z gory dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
joujoujou
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 384
Rejestracja: 2010-08-22, 13:03
Lokalizacja: z domu

Post autor: joujoujou »

Czy Dlink ma możliwość detekcji ustawień WAN? Bo tego modelu nie znam akurat.

Tzn. - podpinasz jego WAN do LAN huaweia i każesz dlinkowi przeprowadzić WAN autodetect.
Pozdrawiam.

www.joujoujou.com
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: wojteks »

Z B715 (LAN) dajesz bezpośrednio kabel do WAN DIR-655, w B715 ustawiasz DMZ na IP WAN DIR-655, reszta po LAN z DIR-655. IP WAN DIR-655 może być ustawione ręcznie.
Nie pomagam na PW!
xdauser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-03, 12:57

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: xdauser »

W D-Linku mam nastepujace usawienia ondosnie WAN:
Dynamic IP (DHCP)
PPPoE
PPTP
LT2P
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: tomekwwa »

Już pomijając, że taka topologia sieci nie ma sensu i tak jak koledzy Ci radzą, ze złącza LAN B715 podłącz kabel do WAN DIRa. Ale to i tak nie będzie działać, bo masz MAC B715 wpisany w MAC DIR, więc to nie ma prawa i nie będzie działać. Skąd w ogóle taki pomysł? Zmień MAC DIRa.
xdauser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-03, 12:57

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: xdauser »

Podlaczalem z LAN Huawei do WAN D-Link i tez internet nie dzialal. Podejrzewam ze jest cos zle w ustawieniach D-Linka odnosnie WAN.
Ponadto po podlaczeniu Huawei do WAn D-Linka nie widac go w sieci. Nie moge wejsc w panel konfiguracyjny uzywajac 192.168.1.1 w przegladarce co jest nie fajne. Chyba ze podlacze go spowrotem pod LAN wtedy go znowu widac.
W takim razie jaki MAC Adress powinien by wpisany ustawieniach WAN dla routera D-Link?
Obrazek
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: wojteks »

MAC adres wykasuj, (zostaw pusty), to ustawienie do czegoś innego służy niż myślisz. Jeżeli używasz DHCP na WAN DIRa to tam zostaw wszystko domyślnie. Ja bym na szybko przywrócił ustawienia fabryczne w DIR i skonfigurował od nowa.

Skąd i po co tam jest IP 192.168.1.1? i tak samo w DNS wpisane?
Nie pomagam na PW!
xdauser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-03, 12:57

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: xdauser »

Jak wykasuje macadress to przy probie zachowania ustawien wyrzuca mi komunikat invalid mac adress i nie pozwala na zapisanie ustawien.
192.168.1.1 - wydawalo mi sie ze tak powinno byc aby wskazac rouerowi D-Link krore urzadzenie w sieci dostarcza internet.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: wojteks »

To tak nie działa, to D-Link dostarcza internet i IP na WAN musi być z innej sieci niż na LAN D-Linka.
Ustaw B715 IP na 192.168.8.1 (to zdaje się domyślne IP tego routera), zakres DHCP na 192.168.8.11-50.
WAN D-Linka ustaw na DHCP albo Static IP i przypisz mu 192.168.8.2 (kabel z B715 idzie do WAN D-Linka. IP D-Linka po stronie LAN 192.168.1.1
Nie pomagam na PW!
xdauser
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2019-04-03, 12:57

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: xdauser »

Dzieki wojteks! To dziala. Ale ze mnie CKM. Dokladnie tak jak mowisz. Router LTE musi byc w innej podsieci niz 192.168.8 niz router robiacy jako DHCP.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: wojteks »

Nadal mieszasz pojęcia ale skoro działa to znaczy że problem rozwiązany.
Nie pomagam na PW!
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 590
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: tomekwwa »

Czyli konflikt adresów MAC rozwiązałeś łomem wywalając jedno z urządzeń do innej sieci... Tylko pogratulować, a wystarczyło w WAN dira wpisać naprawdę cokolwiek innego.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router LTE + drugi router jako DHCP

Post autor: wojteks »

Ale tak musi być jak teraz jest, ten MAC to najmniej istotny problem był. Powinien też być dostęp do B715 po wpisaniu jego IP.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ