Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

Witam!
Od dłuższego czasu miewam niesamowite problemy z sprzętem który dostałem od CP do odbioru LTE (DWR116 i E3372). Gdy modem był podpięty do routera i wszyscy łączyli się przez router to łącze było niestabilne, prędkość szalała i połączenie się często resetowało. Modem podpięty do komputera z pomocą LTEWatch dawał lepsze wyniki.
Znajomy polecił mi Huawei B525 - więc taki zamówiłem. Ma na dniach przyjść - brandowany T-Mobile.
Mieszkam w Krośnie na ulicy Ikara, macie jakieś wskazówki co do ustawiania routera do mojej lokalizacji? Jakie pasmo itp.
Nie znam się zbytnio na dobieraniu anten itp więc o pomoc przyszedłem tutaj.
Czy jest ogólnie jakaś lepsza alternatywa jeśli chodzi o LTE w mojej lokalizacji?
Jaką antenę - jeśli potrzebna - proponujecie?
Z góry dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

W takiej lokalizacji chcesz korzystać z LTE bez anteny zewnętrznej?Zapomnij nawet w Plusie, to od niej powinieneś zacząć a nie od zakupu B525. Masz E3372 HiLink wiec wystarczyło wystawić go na zewnątrz na przedłużaczu USB i za pomocą LTEWatchH sprawdzić pasma lte 2600, LTE1800 i LTE900 i pokazać screeny z każdego i speedtesty na nich. Pewnie jedyna nadzieja na w miarę normalny internet LTE w Plusie to LTE2600 z BTS-a na kominie ciepłownii przy Sikorskiego 19. oczywiście bez gwarancji gdyż nie zapominajmy że to Plus, najgorszy operator mobilny w Polsce.
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

matek451 pisze:W takiej lokalizacji chcesz korzystać z LTE bez anteny zewnętrznej?Zapomnij nawet w Plusie, to od niej powinieneś zacząć a nie od zakupu B525. Masz E3372 HiLink wiec wystarczyło wystawić go na zewnątrz na przedłużaczu USB i za pomocą LTEWatchH sprawdzić pasma lte 2600, LTE1800 i LTE900 i pokazać screeny z każdego i speedtesty na nich. Pewnie jedyna nadzieja na w miarę normalny internet LTE w Plusie to LTE2600 z BTS-a na kominie ciepłownii przy Sikorskiego 19. oczywiście bez gwarancji gdyż nie zapominajmy że to Plus, najgorszy operator mobilny w Polsce.
Przez długi czas modem był przyczepiony do okna, nie wiem czy szyba mocno zaburza sygnał ale prędkość była w okolicach 16 mbps, z tego co pamiętam na LTE900 było dużo gorzej.
Za 4 miesiące kończy mi się umowa z Plusem, myślisz, że T-Mobile będzie lepszą alternatywą w mojej lokalizacji?
Niestety internet LTE w mojej lokalizacji to jedyna opcja oprócz drogiej radiówki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

W Plusie LTE900 nie bierze się pod uwagę bo to zapchane na maksa 5MHz pasma. W Krośnie na tym jednym BTS-ie dołożyli FDD LTE2600 na 20MHz do LTE1800aero2 więc tylko z tego BTS-a są jakieś szanse ale trzeba sprawdzić teraz jak działają z niego to LTE2600 i LTE1800. i test na zewnątrz bo szyba tłumi około 10db sygnału. No i skad pomysł na T-mobile u ciebie, robiłeś jakies testy tego operatora ?
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

matek451 pisze:W Plusie LTE900 nie bierze się pod uwagę bo to zapchane na maksa 5MHz pasma. W Krośnie na tym jednym BTS-ie dołożyli FDD LTE2600 na 20MHz do LTE1800aero2 więc tylko z tego BTS-a są jakieś szanse ale trzeba sprawdzić teraz jak działają z niego to LTE2600 i LTE1800. i test na zewnątrz bo szyba tłumi około 10db sygnału. No i skad pomysł na T-mobile u ciebie, robiłeś jakies testy tego operatora ?
Spróbuję wykonać testy z tym BTSem na sikorskiego. Testów T-mobile niestety nie miałem jak robić, ale na mapie BTSów widziałem że jest najbliżej, oraz po wszystkich przebojach chciałbym skończyć raczej z polsatem :D .
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

A skąd wiesz czy nie trafisz z deszczu pod rynnę, najpierw to trzeba sprawdzić czy netWorks jest po modernizacji i refarmingu na 1800/2100MHz ale raczej tak bo na Sikorskiego są potwierdzone 4 pasma LTE dla Orange więc trzeba by sprawdzić T-Mobile choć ne widzę żadnych powodów aby póki co brać tego operatora.W tej lokalizacji to od dawna bezkonkurencyjny był Play, teraz po refarmingu NW trzeba sprawdzić czy konkurencja Orange i T-Mobile do niego dołączyła.
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

Jedyne co u mnie wchodzi w grę to T-Mobile albo Orange bo tam mamy już jakieś usługi więc możemy dołączyć do tego internet domowy.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: wojteks »

space9115 pisze:Jedyne co u mnie wchodzi w grę to T-Mobile albo Orange bo tam mamy już jakieś usługi więc możemy dołączyć do tego internet domowy.
Takim wyborem się nie kieruj, bierz co dobrze działa a nie "bo taniej 2zł".
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

Januszkowie dają się złapać w pułapki ofert łaczonych na lata a potem płacą i płaczą bo jak chcą z czymś uciec do konkurencji to tracą zniżki.Klasyka tematu. Tu mamy do czynienia z miłośnikiem Zygmunta i jego CP a i pewnie SmartDom, już doświadczył jak to działa więc teraz chce się oddać w objęcia kolejnego bez jakichkolwiek testów. Szkoda marnować czas dla takich.
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

matek451 pisze:Januszkowie dają się złapać w pułapki ofert łaczonych na lata a potem płacą i płaczą bo jak chcą z czymś uciec do konkurencji to tracą zniżki.Klasyka tematu. Tu mamy do czynienia z miłośnikiem Zygmunta i jego CP a i pewnie SmartDom, już doświadczył jak to działa więc teraz chce się oddać w objęcia kolejnego bez jakichkolwiek testów. Szkoda marnować czas dla takich.
Miałem już telewizję w polsacie a byłem przywiązany wtedy do radiówki 4mbps więc postanowiłem wziąć LTE. Na początku było 30mbps i było ok, potem się okazało, że jest limit, ale dało sie przeżyć. Teraz już drugi raz szaleje sprzęt więc kupiłem własny router, a mamy w planach rezygnację z satelity na rzecz DVB-T więc wypadałoby wziąć internet u kogoś z kim mamy już umowę aby nie podpisywać umowy z kolejnym operatorem.
Dlatego w grę wchodzi T-Mobile lub Orange.
Więc zamiast wylewać swoją "super profesjonalną" opinię na temat tego czy się dałem "złapać w pułapkę" lub czy chcę "oddać się w objęcia kolejnego operatora" po prostu daj jakąś dobrą radę, po to tutaj przyszedłem a nie żeby niepotrzebnie dyskutować.

Próbowałem na telefonach z kartami Orange i T-Mobile robić speedtest i Orange wypadło lepiej, oraz ich oferta internetu domowego LTE jest minimalnie lepsza od T-Mobile.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

A po co ci rady? Przecież ty już z góry wybrałeś na dodatek nie wziąłeś pod uwagę operatora który od dawna kładł w Krośnie konkurencję na łopatki a teraz w Szczepańcowej ma kolejny BTS z 5G Ready na światłowodzie z agregacją 4 pasm LTE więc o czym w ogóle mowa? Trzeba było napisać ze chcesz korzystać z Orange i tyle a nie pytać o wybór operatora do twojej lokalizacji.
A co do oferty to na czym polega ta przewaga Orange nad innymi operatorami jeśli chodzi o ofertę, jakie konkretne korzyści uzyskasz biorąc internet u tego operatora mając telefon, jaka oferta za ile, jaki sprzęt do tego?
A co do moich profesjonalnych porad to napisałem jaki jest podstawowy warunek wyboru operatorów Networks i nie polega to na wykonaniu testów prędkości a sprawdzeniu z którego eNB korzystasz, jakie pasma na nim, jakie parametry sygnału, czy działa agregacja i jakie pasma są agregowane na nim. Do tego oczywiście speedtest. Tylko taki test może decydować o wyborze konkretnego operatora. Krosno w NetWorks jest przeznaczone do refarmingu i modernizacji więc bez testów trudno stwierdzić czy i jak działa w twojej lokalizacji?
Na telefonie można wykonać proste testy wszystkich operatorów korzystając z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokazać screena z nich, test oczywiście tylko na zewnątrz bo w takiej lokalizacji w domu to nie ma szans na normalny internet mobilny( podstawą u każdego operatora jest zastosowanie anteny zewnętrznej), do tego speedtest z godzin wieczornych. Na tej podstawie można dobrać operatora, ofertę, sprzęt i antenę zewnętrzną.
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

matek451 pisze:A po co ci rady? Przecież ty już z góry wybrałeś na dodatek nie wziąłeś pod uwagę operatora który od dawna kładł w Krośnie konkurencję na łopatki a teraz w Szczepańcowej ma kolejny BTS z 5G Ready na światłowodzie z agregacją 4 pasm LTE więc o czym w ogóle mowa? Trzeba było napisać ze chcesz korzystać z Orange i tyle a nie pytać o wybór operatora do twojej lokalizacji.
A co do oferty to na czym polega ta przewaga Orange nad innymi operatorami jeśli chodzi o ofertę, jakie konkretne korzyści uzyskasz biorąc internet u tego operatora mając telefon, jaka oferta za ile, jaki sprzęt do tego?
A co do moich profesjonalnych porad to napisałem jaki jest podstawowy warunek wyboru operatorów Networks i nie polega to na wykonaniu testów prędkości a sprawdzeniu z którego eNB korzystasz, jakie pasma na nim, jakie parametry sygnału, czy działa agregacja i jakie pasma są agregowane na nim. Do tego oczywiście speedtest. Tylko taki test może decydować o wyborze konkretnego operatora. Krosno w NetWorks jest przeznaczone do refarmingu i modernizacji więc bez testów trudno stwierdzić czy i jak działa w twojej lokalizacji?
Na telefonie można wykonać proste testy wszystkich operatorów korzystając z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i pokazać screena z nich, test oczywiście tylko na zewnątrz bo w takiej lokalizacji w domu to nie ma szans na normalny internet mobilny( podstawą u każdego operatora jest zastosowanie anteny zewnętrznej), do tego speedtest z godzin wieczornych. Na tej podstawie można dobrać operatora, ofertę, sprzęt i antenę zewnętrzną.
Może stwierdzenie że to "jedyne co wchodzi w grę" było błędne
Jaki to operator?
Oferta w orange jest lepsza niż T-Mobile ponieważ pakiet 250GB w Orange kosztuje 60zł, a 200GB w T-Mobile to 70zł plus jeszcze do tego muszę dobrać urządzenie a to chyba nie będzie mi potrzebne (będę miał ten B525).
Zrobię w najbliższym czasie testy.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

Nie, oferta w Orange kosztuje 60 zl ale bez sprzętu a 300GB w T-Mobile 79 zł tylko w T-Mobile jest w cenie wliczony router B535,wart z 350 zł. Ale to są słabe oferty bo w Play jest możliwość uzyskania oferty 200GB za 50 zł/m-c a do tego b715 za 209 zł/ b535 za 49 zł. B715 to router z agregacja 3 pasm LTE i B525 zjada na śniadanie, Szczególnie te kastraty pochodzace z T-Mobile warte ze 150 zł, na dodatek jak nie spłacone to pozostające własnością T-Mobile do zapłaty ostatniej raty. Jak ktoś przestaje za nie płacić w abonamencie to T-Mobile blokuje je po IMEI i mas z cegłę.
Jesli w Play 200GB za 50 zł to za mało to można dokupić kolejne 100GB za 20 zł czyli mamy 300GB za 70 zł a w abonamencie router B715 na wlasność wart 500 zł( kupiony za 209 zł). Albo jak nie chcemy korzystać z anteny zewnętrznej to kupujemy ofertę 300GB za 60 zł i wypozyczamy w niej WF830 czyli CPE LTE 6 kat z agregacją 2 pasm LTE.
To są oferty dostępne u doradców biznesowych, tańsze o 20 zł niż na stronie czy w salonie ale łatwe do uzyskania. Na tym forum wielu już z nich korzysta. Czyli w Play mamy 200GB za 50 zł ze sprzętem lub 300GB za 60 zł z WF830 na użyczenie.
space9115
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2019-12-28, 19:48
Lokalizacja: Krosno

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: space9115 »

matek451 pisze:Nie, oferta w Orange kosztuje 60 zl ale bez sprzętu a 300GB w T-Mobile 79 zł tylko w T-Mobile jest w cenie wliczony router B535,wart z 350 zł. Ale to są słabe oferty bo w Play jest możliwość uzyskania oferty 200GB za 50 zł/m-c a do tego b715 za 209 zł/ b535 za 49 zł. B715 to router z agregacja 3 pasm LTE i B525 zjada na śniadanie, Szczególnie te kastraty pochodzace z T-Mobile warte ze 150 zł, na dodatek jak nie spłacone to pozostające własnością T-Mobile do zapłaty ostatniej raty. Jak ktoś przestaje za nie płacić w abonamencie to T-Mobile blokuje je po IMEI i mas z cegłę.
Jesli w Play 200GB za 50 zł to za mało to można dokupić kolejne 100GB za 20 zł czyli mamy 300GB za 70 zł a w abonamencie router B715 na wlasność wart 500 zł( kupiony za 209 zł). Albo jak nie chcemy korzystać z anteny zewnętrznej to kupujemy ofertę 300GB za 60 zł i wypozyczamy w niej WF830 czyli CPE LTE 6 kat z agregacją 2 pasm LTE.
To są oferty dostępne u doradców biznesowych, tańsze o 20 zł niż na stronie czy w salonie ale łatwe do uzyskania. Na tym forum wielu już z nich korzysta. Czyli w Play mamy 200GB za 50 zł ze sprzętem lub 300GB za 60 zł z WF830 na użyczenie.
Okej, czyli play raczej zmiata tutaj każdą inną sieć?
Z polsatem muszę jeszcze 4 miesiące zostać także ten B525 na marne nie pójdzie, a potem mogę go sprzedać to i tak dobrze.
Niestety nie wiem za bardzo jak uzyskać tą ofertę 20zł tańszą :D
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei B525 i internet z Cyfrowego Polsatu, jakieś wskazówki?

Post autor: matek451 »

Nie wiem, zrób testy na karcie Play internet na kartę , taka za 5/9 zł i sam się przekonasz. Play ma w pobliżu dwa BTS-y a agregacja 4 pasm lTe, na światłowodzie 5G ready w tym ten w Szczepańcowej. zasięg w takim terenie wyglada różnie. Drugi to ten na kominie ciepłowni na Sikorskiego gdzie 4 pasma LTE ma też Orange a moze i T-Mobile.Mozliwe ze modernizacji został poddany bTS Networks na żwirki i Wigury, gdzie było tylko LTE1800NW. Jest też pozwolenie T-Mobile w Szczepańcowej i trzeba sprawdzić czy działa. Dlatego polecam zawsze wykonanie testów w konkretnej lokalizacji na kartach operatorów bo na papierze wyglada ładnie a w realu to testy pokazuja prawdę. Dotychczas przed modernizacją sieci NW play w Krośnie był bezkonkurencyjny, swoje robiły 4 pasma LTE i ich agregacja na stacjach bazowych czyli 50MHz pasma do dyspozycji klientów.Oferta i pytania na https://forumplay.pl/showthread.php/553 ... post517841
ODPOWIEDZ