Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aber18
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-26, 20:49

Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: aber18 »

Witam

piszę ponieważ potrzebuję porady w jaki sposób mogę zwiększyć upload lub zablokować zmianę pasma bazowego przy agregacji.

Moja konfiguracja:
- router Huawei B715s-23c
- internet nielimitowany od T-Mobile do 60Mbit/s (na firmę - ostatnia nielimitowana opcja na rynku)
- 2x Antena LTE ATK504 od Telkob z kablami LMR240 5 m na słupie na wysokości ~5,80m od powierzchni ziemi

Moja lokalizacja: Radosław 32 76-100 Sławno

Obrazek

Według http://www.wysokosc.mapa.info.pl/

dom - 23m n.p.m
BTS 1- 32m n.p.m
BTS 2- 18 m n.p.m
BTS 3- 29 m n.p.m

Odległości:
dom - BTS 1 6,7 km
dom - BTS 2 5,4 km
dom - BTS 3 4,5 km

W tym poście rozważam tylko punkt 1, ponieważ BTS nr2 jestem w stanie wychwycić tylko jeśli antenę skieruję grubo dalej na północ od BTS (łapie go z RSRP < -110) a BTS nr nie oferuje agregacji pasm.

Pasma jakie jestem w stanie złapać z BTS nr 1 to: 800, 1800, 2100 (2600 też łapie ale na RSRP -117 - bardzo niestabilny)

800
Obrazek
Obrazek

1800
Obrazek
Obrazek

2100
Obrazek
Obrazek



Obrazek




Kiedy w programie HManager ustawię pasmo 800 a następnie dodam pasma 1800 i 2100 to dostaję następujący rezultat:


Obrazek

Niestety po pewnym czasie następuje zmiana numeru LongCID (eNBID pozostaje ten sam):

Obrazek

co jeśli dobrze rozumiem oznacza, że nadal
jestem podłączony do tego samego BTSa ale pasmem bazowym staje się 1800. Niestety w tym przypasku prędkość uploadu jest bardzo niska co przeszkadza mi w pracy:
(w dzień upload potrafi zejść poniżej 1 Mbit/s)

Obrazek

Pytania:
1. Czy istnieje jakakolwiek możliwość zablokowania pasma bazowego (tak aby zawsze było to 800)?
2. Jak innaczej mogę poprawić parametry połączenia? (Inna antena? lepsze kable? wyższy maszt? coś innego?)
3. Czy istnieje jakaś aplikacja do wyboru BTSu z którym się łączę? W Sławnie jest więcej BTS-ów które mógłbym przetestować, ale moja antena kierunkowa zawsze
łączy mnie z BTS na ul. Chełmońskiego. (Być może to pytanie nie ma sensu bo łączę się z BTS o najlepszej sile sygnału ?)
(http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 92&zoom=13)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: piotrzet »

A co się dzieje jeśli ustawisz router w tryb auto? Jakie masz wtedy prędkości?
W przypadku tego routera niestety nie da się zablokować pasma, na którym ma pozostać.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: onken »

Zablokować się nie da na stałe ale jeśli wystartujesz z 800 i dołączysz pozostałe pasma to do restartu kolejnego w teorii powinno tak pozostać.

Sam tak robię w Play i T-Mobile, startuje co prawda z 2600 ( ale to bez znaczenia ), potem dołączam resztę.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 507
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: Zeusek »

Z tego co widzę u mnie nawet po restarcie routera pozostaje bazowe pasmo czyli band 7.

Wpierw 2600 a potem 800 i 1800.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: onken »

Ale kolega chce jako główne B20 a Ty mu polecasz B7...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Zeusek
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 507
Rejestracja: 2020-03-25, 10:40

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: Zeusek »

Zasada jest taka sama, obojętnie które pasmo wybierze. Napisałem że u mnie trzyma pasmo i jak to robić co zresztą sam napisałeś.

Edit: faktycznie, u mnie też pasma 800 nie trzyma i przełącza się na 1800.
Huawei B818 -> ZTE MC888 -> Virgin Mobile.
aber18
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-03-26, 20:49

Re: Problem ze zmianą pasma bazowego (LongCID), niski upload

Post autor: aber18 »

piotrzet pisze:A co się dzieje jeśli ustawisz router w tryb auto? Jakie masz wtedy prędkości?
W przypadku tego routera niestety nie da się zablokować pasma, na którym ma pozostać.
W trybie auto router jako bazowe ustawi band 3 (1800Mhz):
Obrazek

Prędkości (o godzinie 17, ale upload nie jest znacząco różny od godzin bez obciążenia):
Obrazek

Niestety do pracy potrzebuje RDP-a a czasem konferencje z kamerką i share ekranu.


onken pisze:Zablokować się nie da na stałe ale jeśli wystartujesz z 800 i dołączysz pozostałe pasma to do restartu kolejnego w teorii powinno tak pozostać.
No właśnie zostaje mi na krótki czas (od kilknuastu sekund do kilku minut), potem jako bazowe znowu ustawia band 3 1800(Mhz).


onken pisze:Ale kolega chce jako główne B20 a Ty mu polecasz B7...
Dokładnie. Tylko B20 (800 Mhz) oferuje mi upload na dobrym poziomie.

Pozostałe bandy albo są zapchane albo po prostu mam za słaby sygnał (uploady na nich oscylują od 0,1 do 2 Mbit/s)


Póki co obszedłem nieco problem i ustawiam 800 + 2100, wtedy faktycznie bazowym pozostaje mi 800.
Nie jestem specjalistą, może ktoś mi odpowie, czy może to mieć związek z tym, że 800 i 2100 mają inny eNBID (ale różnica est tylko w pierwszej cyfrze, tam jest coś zakodowane?)
Obrazek

Prędkości jakie mam to (o godzinie 17):
Obrazek

Dodatkowo speedtest chyba trochę przekłamuje bo mieżąc przez LTEWatch i korzystając ze strony https://testmy.net/upload
(duże pliki 200MB - download, 100MB - upload) wygląda to tak:

Obrazek

Dowload ~50Mbit/s
Upload ~27Mbit/s

Niestety nie wykorzystuję wtedy agregacji trzech pasm. No i 1-2 razy dziennie (po okresach bezczynności internetu z tego co zauważyłem) przy agregacji 800 + 2100 ustawia mi bazowe 2100 i musze zmienic, albo mam niski upload.
ODPOWIEDZ