Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Chodzi też o zasadę.
I nie tylko dla mnie a dla wszystkich.
Idąc Twoim tokiem rozumowania jak wejdzie prawdziwe 5G to też powinni na noc wyłączać bo po co likomu szybkie pobieranie...
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Ale ty dalej nie rozumiesz. Nikt LTE nie wyłącza całkiem tylko samo pasmo L2600. Dalej nie dostałem odpowiedzi gdzie są zapisane minimalne prędkości w nocy i gdzie jest napisane, że jak pasmo zostało uruchomione to musi działać 24h/7 dni/365 dni w roku.
Idąc dalej twoim tokiem rozumowania 5G 2100 DSS też nie powinno być włączone w końcu ogranicza to możliwości LTE.
Po za tym o jaką zasadę chodzi bo nie bardzo wiem? O płacz użytkownika onken że nie będzie mógł bić rekordów prędkości czy jak? Bo nie bardzo rozumiem.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Nie tylko mi to się nie podoba :)
Abstrahując od osiąganych prędkości, gdzieś czytałem tutaj wypowiedź użytkownika który ma chyba na sztywno ustawione 2600 bo to pasmo ma najmniej obciążone ( a inne działają jak krew z nosa ) więc w nocy pozbywa się całkowicie zasięgu, więc co mu doradzisz ??
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Nie podoba się tym co nie będą mogli bić rekordów prędkości. I tylko tym. Mnie to nie przeszkadza, że w nocy nie mam L2600 prędkości i tak są ponad 200 Mb/s.
Co do tego użytkownika to jakoś nie widziałem, żeby wstawiał prędkości o 2-3 w nocy z innych pasm, więc niech wstawi wtedy będziemy się zastanawiać co ma zrobić. Jestem ciekaw co to za stacja, gdzie nawet w nocy L1800 i L2100 w przypadku Play są zapchane ;)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Ale tam problem jest od 2 lat, a nie od czasu kiedy zaczęli wyłączać pasmo. Więc nie widzę związku. Jeśli ktoś po skończeniu umowy z operatorem przedłuża ją dalej choć miał problemy, których nie rozwiązał to co najmniej dziwne.
Zadałem konkretne pytania dalej nie widzę odpowiedzi. Więc masz zamiar robić wszysto żeby ich nie udzielić czy jak? Bo dalej widzę zmieniasz temat żeby tylko nie odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Ale co mam Ci odpisać ?
To chyba oczywiste że chciałbym mieć najlepsze osiągi jak są ku temu możliwości ( jak każdy inny świadomy usługi użytkownik który niejednokrotnie inwestuje w sprzęt za kilkaset i więcej zł )
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

No to takie możliwości masz w dzień. W nocy faktycznie kompletnie bez sensu jest trzymanie pasma po to żeby bić rekordy prędkości. Jeśli to pozwala oszczędzić prąd to jestem za. Tym bardziej, że problemów z prędkościami nie ma, bo są ponad 100 Mb/s, a nawet i więcej ;)
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Pawrzes »

W mojej okolicy w centrum Warszawy w Play od kilku dni nie jest w nocy wyłączane pasmo 2600 (ani 2100 które dotyczyło 3 bliskich stacji i znikało najpóźniej, około godz. 3). Na "mojej" znika w nocy jedynie UMTS2100, w 3G stacja ma teraz ustawiony priorytet na UMTS900 i smartfony w ciągu dnia tylko monitorują UMTS2100.
Pozdrawiam
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Będzie zmiana i 3G na 2100 już nie będzie. W Radomiu i T-Mobile już się to dzieje. https://marcinnoga75.blogspot.com/
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: wojteks »

Co jest następstwem wdrożenia 5G w paśmie 2100MHz, docelowo u wszystkich operatorów tak się stanie.
Nie pomagam na PW!
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Dość ciekawe informacje z innego forum.
Okazuje się, że wyłączanie pasma zależy od wielu czynników i wygląda tak. Jedne stacje mają wyłączone wszytskie sektory, na jednych stacjach na jednym sektorze działa na innym nie. Co ciekawe podobno zeby przywrócić działanie L2600 na danym sektorze wystarczy wykonać kilka speedtestów pod rząd i pasmo na jakąś chwilę wraca.
Sam tego nie weyfikowałem natomiast jeśli tak jest to plus dla Orange i T-Mobile. Bo widać, że oprócz kasy zależało też żeby dla klientów działało jak należy i uruchamiało się zależnie od obciążenia sektora.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Aktywna transmisja blokuje wyłączenie pasma w T-Mobile ale trzeba zacząć wysyłać przed 2 w nocy. Potrzebuję B7 aby maksymalnie szybko przesłać szyfrowane kopie do chmury i do końca transmisji B7 działa, sprawdzę na większych plikach czy zablokuje od 2 do 6 :)
Ostatnio zmieniony 2020-10-13, 18:55 przez DonMattheo, łącznie zmieniany 1 raz.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Ale blokuje na całą noc czy blokuje na kilka chwil?
Bo od obciążenia np speedtesty kilkukrotne powraca L2600 na jakiś czas.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Sprawdziłem na 2 stacjach wymuszanie B7 przez speedtest.net. Na jednym BTSie na kilkanaście sekund pojawiło się to pasmo i zanim zdążyłem się przełączyć to znikło a na drugim nawet się nie uaktywniło. Wygląda więc że do utrzymania B7 potrzebna jest stała transmisja dużej ilości danych.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Zgadza się. Ja myślałem natomiast, że jak to pasmo na noc wyłączają to nawet ruch nie jest wstanie go "obudzić" a tu jednak taka niespodzianka. Moim zdaniem faktycznie takie rozwiązanie ma sens. W końcu w nocy na większości stacji ruch znikomy, a jednak oszędza to energię. Pomijam już tą kasę, bo wiadomo, że też po to jest. Jednak zostało to zroione jak należy.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Mnie po pierwsze wkurza że stacja nie przywraca automatycznie pasma B7 jako głównego i trzeba to robić we własnym zakresie. Po drugie że OPi nie mają odwagi przyznać się do wyłączania B7 z oszczędności. Akurat potrzebuję w nocy maksymalnej prędkości wysyłania bo muszę zakończyć transmisję w najgorszym razie o 7 a najlepiej o 6.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Pawrzes »

Na moich stacjach wiejskich nawet jak zacznę pobierać duży plik o 1:59 to i tak gaśnie po 2:00 L2600 w T-Mobile, nie sprawdzałem wysyłania. Nie wraca po 6 w routerze więc jest to upierdliwe a pozostałe pasma przeciążone... Od kilku dni testuję Play i 2600 jest również tutaj 24h choć stacje Play mają o 3/4 mniejszy ruch z tych samych lokalizacji od T-Mobile, znika jedynie UMTS2100 pomiędzy 0:00 a 6:00.
Pozdrawiam
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Wysyłanie raczej nie ma nic do tego.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Wysyłanie ciągłe dużej ilości danych utrzymuje pasmo przynajmniej do końca transmisji, wkrótce przygotuję dużą paczkę na godziny od 2 do 6. W Play wyłączenie B7 tez już było, aktualnie u mnie w nocy jest dostępne..
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

U mnie nadal brak.
I w Play i w T-Mobile, żadne "utrzymywanie" ruchu nie pomaga.

Wywala i już.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Nie piszę o jakimś tam ruchu tylko wysyłaniu z pełna prędkością łącza. Dopiero takie działanie utrzymuje pasmo w T-mobile do zakończenia transferu.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Sprawdziłem i wysyłanie danych z pełną prędkością łącza blokuje wyłączenie pasma B7. Jednak transfer musi być utrzymany w godz. 2-6, przerwanie w tym czasie skutkuje wyłączeniem B7.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Wczoraj sprawdziłem ponownie po 2:30 L2600 dalej było. Co prawda ruch jest ostatnio większy na tej stacji, bo w dzień trudno przekroczyć 200 Mb/s, a w nocy 300 ale wygląda na to, że wczoraj akurat to pasmo było. Wcześniej było wyłączane po 1:30. Jak jest u was? Zmieniło się coś czy nie?
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Na 3 stacjach w KRK i okolicach nie wyłączają B7 w nocy, przynajmniej przez ostatnie 2 tygodnie.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

A jak z prędkościami? W ciągu dnia i nocy? Spadły?
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Nie mierzyłem ale sprawdzę.
krychxagg
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 353
Rejestracja: 2019-09-24, 09:09

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: krychxagg »

Na BTS NS! w Łagiewnikach, pod Płockiem L2600 mieszanie jest. Zależnie od konkretnego dnia. Według mnie zależy od obciążenia, jak dużo osób danego wieczoru coś robi w sieci to zostawiają 2600, a jak pozostałe pasma się trzymają dobrze to wyłączają to 2600. Nie ma reguły raczej na to, każda miejscowość ma inaczej.
T-Mobile No-Limit 60mb/s, Huawei B535, Cybertech 17dBi + Play, Huawei E5573
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

@piotrzet: Z pomiarów wynika że szybkość pobierania pozaszczytowa została ograniczona o jakieś 30% a wysyłania o 10%. Natomiast w szczycie jest trochę lepiej niż było wcześniej. Jeszcze potestuje.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Zdalne i wszystko ma wpływ. Ja na mojej stacji w dzień w okresie czerwca-września około 300 Mb/s nie było problemu od jakiegoś czasu czyli zamknięcia w dzień nawet nie jestem wstanie przekroczyć 200 Mb/s, a w nocy lewdo 300 gdzie było nawet 400.
ODPOWIEDZ