Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Od pewnego czasu w T-Mobile na nielimitowanym LTE z dosyć dużą regularnością przeważnie pomiędzy 01:00 a 06:00, BTS zrzuca z pasma B7-2600MHz na B3-1800MHz (prawdopodobnie zaczęło się to w styczniu 2020 ale nie od wprowadzenia stanu epidemicznego w PL). Próba ponownego wymuszenia B7 kończy się połączeniem z jakimś odległym nawet o 15km BTSem, pomimo zdecydowanie gorszych parametrów sygnału. Myślałem że to problem lokalnego BTSa, jednak dokładnie tak samo zachowuje się BTS w innym miejscu na identycznym łączu T-Mobile.
Z ciekawości uruchomiłem Nbl w PLAY i podobna sytuacja się powtórzyła, BTS trzyma B7 maksymalnie do godziny i zrzuca akurat w tym przypadku na B1. Próba wymuszenia B7 ponownie powoduje połączenie się z dalszym BTSem o gorszych parametrach. Nie wiem jaki to ma cel ale wygląda na jakieś specjalne ograniczenia prędkości wysyłania przez powyższych operatorów. Użyty sprzęt to B525 i B818 z Cybertechem DUAL LTE.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Mam trochu podobnie.
Ale u mnie podobne problemy zaczęły się od czasu wymiany na B818

Rozwiązałem to tak że jak robię wymuszanie pasma podstawowego na 2600 po godz. 6 rano tovi Pały i T-mobile trzymają to spokojnie i do godz 2-3 w nocy.

Później nie sprawdzałem bo śpie :)

Możliwe że późno w nocy to pasmo wyłączają ???

Jak robię restart czy wymuszanie skryptami start 2600 o 4 , 5 rano to nigdy na tym nie startuje.
Możliwe że właśnie po prostu nie ma o tej godzinie tego pasma aktywnego ( o tym wcześniej nie pomyślałem )

U mnie dochodzi jeszcze jeden problem ze t-mobile średnio do kilku razy na tydzień restartuje sam sesje danych około godz 24.00

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Rozmawiałem z BOK T-Mobile, podobno na tym pierwszym BTSie prowadzą jakieś prace i może to potrwać kilka miesięcy. Na tym drugim niby nie ma robót. Padła rada żeby eskalować do działu technicznego, wątpię czy to coś zmieni :) Natomiast restartu sesji około północy nie zauważyłem ale zwrócę na to uwagę. Sprawdziłem jeszcze na smartfonie wymuszając B7 w T-Mobile, oczywiście pasmo niedostępne około 03:00 a nie mając nic w odwodzie zrzuciło go na 3G. Zrobię test w nocy czy na tych odległych BTSach PLAY też zanika B7 po jakimś czasie od zalogowania.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Debik »

DonMattheo pisze:Rozmawiałem z BOK T-Mobile, podobno na tym pierwszym BTSie prowadzą jakieś prace i może to potrwać kilka miesięcy. Na tym drugim niby nie ma robót. Padła rada żeby eskalować do działu technicznego, wątpię czy to coś zmieni :) Natomiast restartu sesji około północy nie zauważyłem ale zwrócę na to uwagę. Sprawdziłem jeszcze na smartfonie wymuszając B7 w T-Mobile, oczywiście pasmo niedostępne około 03:00 a nie mając nic w odwodzie zrzuciło go na 3G. Zrobię test w nocy czy na tych odległych BTSach PLAY też zanika B7 po jakimś czasie od zalogowania.
U mnie występuje identyczna sytuacja w Play jak i w Tmobile... Działo się tak na starym Dlinku Cat 4 jak i teraz na B818, zrzuca z B7 na B3 lub B1 zwykle po 1 w nocy do 6 nad ranem. Chociaż u mnie 3G się nie załącza...po wymuszeniu w Hmanager podobnie. Myślałem ze winny jest roaming krajowy ale jednak nie... może o tych godzinach wyłączają pasmo B7 dla oszczędności...
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

A ja się dziwiłem że wymuszanie B7i nie działa , dopiero jak zacznę wymuszać skryptami po 6 rano to zaczyna działać.
Ale dziwne bo wydawało mi się że jak miałem dwie szt B715 to tego nie było ( przed zakupem B818 )

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Debik pisze:U mnie występuje identyczna sytuacja w Play jak i w Tmobile... Działo się tak na starym Dlinku Cat 4 jak i teraz na B818, zrzuca z B7 na B3 lub B1 zwykle po 1 w nocy do 6 nad ranem. Chociaż u mnie 3G się nie załącza...po wymuszeniu w Hmanager podobnie. Myślałem ze winny jest roaming krajowy ale jednak nie... może o tych godzinach wyłączają pasmo B7 dla oszczędności...
Gdybyś ustawił tylko B7 też by zrzuciło do 3G bo by nie było żadnych innych dostępnych pasm 4G. Na Androidzie można wymusić konkretne pasmo poprzez Network Signal Guru (opcja Lock Bands), potrzebny root oraz chipset Qualcomm. Może faktycznie uje wyłączają B7 bo to i oszczędność prądu i transferu :) Tylko dlaczego na BTSie z najlepszymi parametrami sygnału? A na dalszym BTSie o gorszych parametrach B7 działa?
onken pisze:A ja się dziwiłem że wymuszanie B7i nie działa , dopiero jak zacznę wymuszać skryptami po 6 rano to zaczyna działać.
Ale dziwne bo wydawało mi się że jak miałem dwie szt B715 to tego nie było ( przed zakupem B818 )
W T-Mobile brak B7 przeważnie 02:00-06:00, w Play zdarzyło mi się już nie mieć B7 około 01:00 dzisiaj sprawdziłem i dokładnie wróciło o 06:05. Fioletowych to jeszcze będę męczył na Nbl :) Faktycznie to zrzucanie zbiegło się w czasie z dostępnością B818 czyli w styczniu 2020 ale obecnie jest niezależne od sprzętu przynajmniej mojego. Ciekawe czy ten problem dotyczy też Orange i Plusa.
Debik
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 356
Rejestracja: 2015-06-24, 14:27

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Debik »

@DonMattheo Ja do nadajnika Play jak i Tmobile mam 600m praktycznie dwa obok siebie...Kiedyś pamietam bawiłem się na B818 opcja wyszukiwanie sieci przestawiłem z Auto na ręczne jakoś właśnie po 3 w nocy, i połączył mi się z nadajnikiem Play na B7 oddalonym o kilka km dalej. Później po restarcie wrócił znowu na najbliższy nadajnik ale wtedy już tylko B3 B1...wiec możliwe ze jest tak jak piszesz. Mam telefon z karta Orange z Lte Cat 6 Qualcomm warto by było sprawdzić...na starym Dwr 956 ustawione sztywno B7 nie zrzucał na 3G tylko B3 bo B1 nie obsługiwał
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Zrzuca z B7 na to co jest dostępne kolejne. U mnie B525 w T-Mobile zrzuca na B3 bo to ma ustawione w agregacji, B818 w Play na B1 bo ma 4 pasma w agregacji. Tutaj ciekawostka akurat na tym BTSie Play B3 jest 2 razy szybsze od B1, w DL i UL. Jak masz roota to obadaj Orange.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Podczas zakładania tego wątku rozmawiałem z BOK T-mobile i zgłosiłem problem wyłączanego pasma. Wątpię czy to miało jakieś znaczenie ale ostatniej nocy przynajmniej na 3 BTSach pasmo 2600MHz nie zostało wyłączone. Zobaczymy czy to stała tendencja czy chwilowa. Zerknę też na PLAY bo ostatnio nie używałem łącza od nich.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Zgadza się.
U mnie też to "naprawili"
Niestety Play nie...
Co zauważyłem Play nie wyłącza pasma ale mocno zmniejsza moc na 2600 i spada sygnał , sinr co skutkuje przełączeniem na inne pasmo, chyba 2100 bo ma tylko 10 MHz pasma

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
xander21
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2010-12-24, 16:57
Lokalizacja: Pomorze

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: xander21 »

U mnie na wsi od kilku dni jest tak: B7 działa, w sumie każde pasmo ta samo, ale gdy mam wymuszone B3 lub B1, to po chyba godzinie lub dłużej, znika zasięg. Ustawiam na auto wybieranie, zasięg wraca. Korzystam od 2lat z B1, bo ma trochę lepsze parametry aż tu nagle taka zmiana. ☹️
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Może jakieś prace prowadzą. U mnie T-mobile od 21.04 nie wyłączył B7, sprawdzone na 3 BTSach.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

W T-Mobile tez mam juz dobrze, Play niestety ciagle kombinuje :(

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Ciąg dalszy januszowania PLAY'a:
Obrazek
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

No właśnie, i co z tymi dziadami zrobić ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Może nie wszyscy wiedzą co przedstawia powyższy screenshot więc już tłumaczę. Router B818 ustawiony tylko na pasmo B7-2600 na wewnętrznych antenach. Łączący się w przeciągu pół godziny z różnymi BTSami o RSRP od -118 do -99 (pionowe żółte linie) ale oczywiście nie z tym najbliższym, oddalonym o 500m z widocznością optyczną o najmocniejszym sygnale -84 z którym automagicznie połączył się z zegarmistrzowską precyzją o 06:06. Sytuacja powtarzalna każdej nocy. W T-mobile jakoś się ogarnęli, przynajmniej w KR i KRA ;) Może spece od PLAYa którzy zawsze dużo wiedzą się wypowiedzą?
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: BikeBarian »

Nocnej zmiany i ja świadczycielem, o 5 rano nie było LTE 2600 (Stacja PLAY GDA0601). Postaram się sprawdzić w kolejnych dniach czy to się będzie powtarzać...z drugiej zas strony były pasma 1800 i 2100 które i tak dawały rade bo na BTS-ie o tej porze nikogo nie uświadczysz...
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Myślę ze sytuacją się powtórzy a najlepiej to zdiagnozować ustawiając na routerze tylko pasmo B7-2600 z odpalonym Huawei Monitor gdzie wszystko pięknie widać na wykresach. Złożyłem reklamację do Play, ciekawe co wymyślą w moim przypadku. Być może pozostałe pasma dają radę ale wolałbym wysyłać kopię na chmurę z szybkością 60Mbps niż 30Mpbs bo muszę zdążyć przed 9 z/w na Nbl.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Mig25 »

W Play zaobserwowałem to już w październiku 2019.... Nikt wtedy nie podjął tematu: viewtopic.php?f=11&t=57285&p=598662#p598662
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: BikeBarian »

A czy wy tez w PLAY macie tak ze na 2600 pomimo 20MHz pasma upload jest przycinany do 10Mbit a na 1800 który ma 15MHz pasma mam już upload 2x większy...i to niezależnie od pory dnia i nocy...przy czym na 2600 sygnał wzorowy RSRP -74, SINR 28 a na 1800 RSRP -73 ale SINR 2...mam tak już od jakiegoś czasu, wcześniej nie było z tym problemu.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Najszybszy upload w Play mam na 2600 (ok.60Mbps), drugie miejsce 1800 (ok. 30Mbps) bo na 2100 chyba sektor nie w moim kierunku.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Gamonie z PLAY przestali kombinować z B7 to znowu głupki z T-Mobile zaczęli. :klnie:
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

U mnie Play nadal kombinuje i kilka razy mam zmiane z B7.
Najpierw wyłącza, włącza i na koniec wyłącza B7 na danym BTS całkowicie.
O 6 rano wraca.

I potwierdzam, TMobile znów zaczął robić praktycznie to samo.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

U mnie podobnie po 1 w nocy nagle brak B7 i przełącza na inny BTS za chwilkę już wraca ale około 3rano brak B7 do 5-6 rano.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Identycznie u mnie.
Działa tylko jakiś 2600 z dalsza.

TMobile niestety zaczął robić podobnie

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Rozumiem, że sprawdziłeś co najmniej całe miasto, że wypowiadasz się, że T-M robi podobnie? Po za tym pytałeś BOK czy coś o tym wiedzą? Może jakieś prace modernizacyjne?
T-Mobile ma wprowadzić do końca września bodajże agregację 5G ze wszystkimi pasmami, więc prawdopodobnie coś kombinują.
Kielce bez zmian sprawdziłem 3 nadajniki w tym jeden słabo obciążony. Pasma działają cały dzień i noc.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Wiesz co mi odpisali na to co napisałem?
Śmiech...
Piszą mi o przeciążeniach a nie na temat i do tego pisałem im o środku nocy...
Dla mnie istotną jest moja okalizacja i wyłączanie 2600
(Te nadajniki sprawdzałeś o 2,3 w nocy rozumiem?)

A ty ich tak nie broń, problem jest, może nie wszędzie.
Już to kilka miesięcy miałem ale ktoś klimaty odpisał i przestali to robić.
A teraz znowu zaczeli....

Oto cytat na zgłoszenie problemu z 2600
( Napisałem im druga wiadomość jak gościowi odpisałem że co on do mnie gada o przeciążeniach w środku nocy...)

"Dziękuję za nadesłaną korespondencję.

Przepraszam Pana za zaistniałą sytuację.

Tak jak napisał kolega w poprzedniej korespondencji, w Pana lokalizacji sieć pracuje prawidłowo ale jest wyjątkowo intensywnie eksploatowana co może skutkować niższymi wartościami prędkości internetu mobilnego.

Jednocześnie cały czas trwają zaawansowane prace nad zwiększeniem pojemności i wydajności sieci tam gdzie jest to konieczne"
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:Rozumiem, że sprawdziłeś co najmniej całe miasto, że wypowiadasz się, że T-M robi podobnie? Po za tym pytałeś BOK czy coś o tym wiedzą? Może jakieś prace modernizacyjne?
T-Mobile ma wprowadzić do końca września bodajże agregację 5G ze wszystkimi pasmami, więc prawdopodobnie coś kombinują.
Kielce bez zmian sprawdziłem 3 nadajniki w tym jeden słabo obciążony. Pasma działają cały dzień i noc.
Wyłączają B7 bo oszczędzają, u mnie na 2 stacjach aktualnie. Sprawdzałeś swoje stacje pomiędzy 3 a 6 rano?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

W jakich miastach się tak dzieje?
Tak chwilę po 3. Sprawdzę dzisiaj jak nie będę zbytnio wcięty żeby test zrobić z parametrami. :gwiazdki:

"Jednocześnie cały czas trwają zaawansowane prace nad zwiększeniem pojemności i wydajności sieci tam gdzie jest to konieczne"
I to jest sendo sprawy być może robią jakąś rekonfigurację sieci pod agregację 5G z każdym pasmem i dlatego tak to wygląda. Z tego co mi wiadomo z innego portalu podobno na koniec wakacji 5G ma agregować się z 800, 1800 i 2600.
Zaczekajmy do odpalenia tej konfiguracji. Zobaczymy jesli dalej tak będzie oszczędzają jeśli przestanie tak być znaczy coś kombinowali z siecią.
Może przy okazji dostosowują nadawanie do nowych norm. Podejrzewam, że w lokalizacjach 5G DSS zrobiło to nie zły bajzel w konfiguracji o czym zresztą sam pisałem jak załaczała się np modulacja 256/64 QAM
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 18:14 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

KRK i okolice, dzisiaj zerknę na 3 stację.
ODPOWIEDZ