Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Może nie wszyscy wiedzą co przedstawia powyższy screenshot więc już tłumaczę. Router B818 ustawiony tylko na pasmo B7-2600 na wewnętrznych antenach. Łączący się w przeciągu pół godziny z różnymi BTSami o RSRP od -118 do -99 (pionowe żółte linie) ale oczywiście nie z tym najbliższym, oddalonym o 500m z widocznością optyczną o najmocniejszym sygnale -84 z którym automagicznie połączył się z zegarmistrzowską precyzją o 06:06. Sytuacja powtarzalna każdej nocy. W T-mobile jakoś się ogarnęli, przynajmniej w KR i KRA ;) Może spece od PLAYa którzy zawsze dużo wiedzą się wypowiedzą?
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: BikeBarian »

Nocnej zmiany i ja świadczycielem, o 5 rano nie było LTE 2600 (Stacja PLAY GDA0601). Postaram się sprawdzić w kolejnych dniach czy to się będzie powtarzać...z drugiej zas strony były pasma 1800 i 2100 które i tak dawały rade bo na BTS-ie o tej porze nikogo nie uświadczysz...
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Myślę ze sytuacją się powtórzy a najlepiej to zdiagnozować ustawiając na routerze tylko pasmo B7-2600 z odpalonym Huawei Monitor gdzie wszystko pięknie widać na wykresach. Złożyłem reklamację do Play, ciekawe co wymyślą w moim przypadku. Być może pozostałe pasma dają radę ale wolałbym wysyłać kopię na chmurę z szybkością 60Mbps niż 30Mpbs bo muszę zdążyć przed 9 z/w na Nbl.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1701
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: Mig25 »

W Play zaobserwowałem to już w październiku 2019.... Nikt wtedy nie podjął tematu: viewtopic.php?f=11&t=57285&p=598662#p598662
BikeBarian
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2020-01-11, 21:22

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: BikeBarian »

A czy wy tez w PLAY macie tak ze na 2600 pomimo 20MHz pasma upload jest przycinany do 10Mbit a na 1800 który ma 15MHz pasma mam już upload 2x większy...i to niezależnie od pory dnia i nocy...przy czym na 2600 sygnał wzorowy RSRP -74, SINR 28 a na 1800 RSRP -73 ale SINR 2...mam tak już od jakiegoś czasu, wcześniej nie było z tym problemu.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Najszybszy upload w Play mam na 2600 (ok.60Mbps), drugie miejsce 1800 (ok. 30Mbps) bo na 2100 chyba sektor nie w moim kierunku.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Gamonie z PLAY przestali kombinować z B7 to znowu głupki z T-Mobile zaczęli. :klnie:
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

U mnie Play nadal kombinuje i kilka razy mam zmiane z B7.
Najpierw wyłącza, włącza i na koniec wyłącza B7 na danym BTS całkowicie.
O 6 rano wraca.

I potwierdzam, TMobile znów zaczął robić praktycznie to samo.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

U mnie podobnie po 1 w nocy nagle brak B7 i przełącza na inny BTS za chwilkę już wraca ale około 3rano brak B7 do 5-6 rano.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Identycznie u mnie.
Działa tylko jakiś 2600 z dalsza.

TMobile niestety zaczął robić podobnie

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Rozumiem, że sprawdziłeś co najmniej całe miasto, że wypowiadasz się, że T-M robi podobnie? Po za tym pytałeś BOK czy coś o tym wiedzą? Może jakieś prace modernizacyjne?
T-Mobile ma wprowadzić do końca września bodajże agregację 5G ze wszystkimi pasmami, więc prawdopodobnie coś kombinują.
Kielce bez zmian sprawdziłem 3 nadajniki w tym jeden słabo obciążony. Pasma działają cały dzień i noc.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Wiesz co mi odpisali na to co napisałem?
Śmiech...
Piszą mi o przeciążeniach a nie na temat i do tego pisałem im o środku nocy...
Dla mnie istotną jest moja okalizacja i wyłączanie 2600
(Te nadajniki sprawdzałeś o 2,3 w nocy rozumiem?)

A ty ich tak nie broń, problem jest, może nie wszędzie.
Już to kilka miesięcy miałem ale ktoś klimaty odpisał i przestali to robić.
A teraz znowu zaczeli....

Oto cytat na zgłoszenie problemu z 2600
( Napisałem im druga wiadomość jak gościowi odpisałem że co on do mnie gada o przeciążeniach w środku nocy...)

"Dziękuję za nadesłaną korespondencję.

Przepraszam Pana za zaistniałą sytuację.

Tak jak napisał kolega w poprzedniej korespondencji, w Pana lokalizacji sieć pracuje prawidłowo ale jest wyjątkowo intensywnie eksploatowana co może skutkować niższymi wartościami prędkości internetu mobilnego.

Jednocześnie cały czas trwają zaawansowane prace nad zwiększeniem pojemności i wydajności sieci tam gdzie jest to konieczne"
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:Rozumiem, że sprawdziłeś co najmniej całe miasto, że wypowiadasz się, że T-M robi podobnie? Po za tym pytałeś BOK czy coś o tym wiedzą? Może jakieś prace modernizacyjne?
T-Mobile ma wprowadzić do końca września bodajże agregację 5G ze wszystkimi pasmami, więc prawdopodobnie coś kombinują.
Kielce bez zmian sprawdziłem 3 nadajniki w tym jeden słabo obciążony. Pasma działają cały dzień i noc.
Wyłączają B7 bo oszczędzają, u mnie na 2 stacjach aktualnie. Sprawdzałeś swoje stacje pomiędzy 3 a 6 rano?
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

W jakich miastach się tak dzieje?
Tak chwilę po 3. Sprawdzę dzisiaj jak nie będę zbytnio wcięty żeby test zrobić z parametrami. :gwiazdki:

"Jednocześnie cały czas trwają zaawansowane prace nad zwiększeniem pojemności i wydajności sieci tam gdzie jest to konieczne"
I to jest sendo sprawy być może robią jakąś rekonfigurację sieci pod agregację 5G z każdym pasmem i dlatego tak to wygląda. Z tego co mi wiadomo z innego portalu podobno na koniec wakacji 5G ma agregować się z 800, 1800 i 2600.
Zaczekajmy do odpalenia tej konfiguracji. Zobaczymy jesli dalej tak będzie oszczędzają jeśli przestanie tak być znaczy coś kombinowali z siecią.
Może przy okazji dostosowują nadawanie do nowych norm. Podejrzewam, że w lokalizacjach 5G DSS zrobiło to nie zły bajzel w konfiguracji o czym zresztą sam pisałem jak załaczała się np modulacja 256/64 QAM
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 18:14 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

KRK i okolice, dzisiaj zerknę na 3 stację.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Czyli strefa w której jest odpalone 5G DSS. Najlepiej gdyby ktoś się wypowiedział z stref gdzie tego 5G nie ma.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

Pisząc "okolice" mam na myśli stację która nie ma nawet zezwolenia na 5G.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

To, że nie ma nie znaczy, że na stacjach w okolicy też się nic nie dzieje. Najbardziej wiarygodnym miastem bo Szczecin, bo tam w ogóle 5G nie ma.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

piotrzet pisze:Rozumiem, że sprawdziłeś co najmniej całe miasto, że wypowiadasz się, że T-M robi podobnie? Po za tym pytałeś BOK czy coś o tym wiedzą? Może jakieś prace modernizacyjne?
T-Mobile ma wprowadzić do końca września bodajże agregację 5G ze wszystkimi pasmami, więc prawdopodobnie coś kombinują.
Kielce bez zmian sprawdziłem 3 nadajniki w tym jeden słabo obciążony. Pasma działają cały dzień i noc.
Podobno już działa agregacja 3CA + 5G NR w TMobile i Orange prędkość max do 390Mbps ;)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

To co ta za "prędkosci" skoro na Play na 3CA bez 5G tyle moge mieć :) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

W T-Mobile na 4CA również tyle można mieć.
astroneb

Skąd masz informację?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

No właśnie o to jest pytanie :facepalm: To chyba naprawdę tylko znaczek „5G” jeśli chodzi o download bo upload to inna bajka przynajmniej w Play ;)
Z korespondencji z redaktorem z telepolis ponoć rozmawiał z nimi i już wszystko uruchomione i tylko zależy od sprzętu np. ZTE ich to potrafi i oczywiście Huawei 5G CPE Pro 2.
Sony Xperia 1 II posiada Snapdragon X55 5G Modem-R czyli to samo co ZTE wie EN_DC z 5G NR jest i działa do max 7,5 Gbps.
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 19:02 przez astroneb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Ja tyle miewam na 3CA w Play i nie muszę mieć do tego 4CA czy 5G

Więc po jakiego grzyba to pseudo 5G na 2100....

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Ludzie kto wam powiedział, że prędkość w 5G będą jakieś super hiper różne od tego co jest w LTE? Trzymacie się tego i ciągle w kółko jedno i to samo słabo marne prędkości. Tym czasem prędkości w 5G nie są najważniejsze i nie po to ta sieć została stworzona. Przy pełnym paśmie LTE 4CAx20 MHz prędkości będą takie same jak na 5G w paśmie 3,6 GHz. O czym można się przekonać np w Helsinkach i sieci Elisa nawet na 3CA https://twitter.com/olkitu/status/12772 ... 44/photo/1
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6438
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: onken »

Najpierw to musi być zapas dosyłu do stacji a nie na gow... radioliniach isc bo w tym 5G nie pomoze...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

astroneb pisze:No właśnie o to jest pytanie :facepalm: To chyba naprawdę tylko znaczek „5G” jeśli chodzi o download bo upload to inna bajka przynajmniej w Play ;)
Z korespondencji z redaktorem z telepolis ponoć rozmawiał z nimi i już wszystko uruchomione i tylko zależy od sprzętu np. ZTE ich to potrafi i oczywiście Huawei 5G CPE Pro 2.
Sony Xperia 1 II posiada Snapdragon X55 5G Modem-R czyli to samo co ZTE wie EN_DC z 5G NR jest i działa do max 7,5 Gbps.
ZTE na stronie podaje: "5G + LTE 5CA, do 3.6Gb/s," więc skąd ci się wzieło 7,5 Gb/s?
Oczywiście chodzi o wersję tego rputera z T-Mobile
Xperia 1 II w specyfikacji podaje 2 Gb/s+, a więc jeszcze gorzej.
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

To dane od Qualcomm-a https://www.qualcomm.com/products/snapd ... 5-5g-modem
A jeśli chodzi o ZTE co chyba coś Ci lub T-mobilowi pomyliło
https://www.router-switch.com/zte-mc801a.html
Tak samo OPPO 5G CPE T1 ten sam procesor i do 5Gbps.
https://www.router-switch.com/oppo-5g-cpe-t1.html
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: piotrzet »

Informacje od Qualcomma to nie to samo co podaje producent urządzenia. Moim zdaniem Qualcomm podał max wartości dla tego procka, a producenci sprzętu podają max dla urządzenia.
Co do informacji o ZTE wziąłem ze strony ZTE, a nei T-M. Na stronie której podajesz LTE+5G EN-DC peak rate też jest niższy wynosi 4,6 Gb/s, a nie ponad 7
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: astroneb »

No tak czy to co podaje producent to max modemu pewnie z np massive Mimo itp.
DonMattheo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 317
Rejestracja: 2019-02-18, 13:41

Re: Nocna zmiana w T-Mobile i PLAY

Post autor: DonMattheo »

piotrzet pisze:To, że nie ma nie znaczy, że na stacjach w okolicy też się nic nie dzieje. Najbardziej wiarygodnym miastem bo Szczecin, bo tam w ogóle 5G nie ma.
Sprawdziłem sąsiadujące stacje w zezwoleniach 5G UKE z 2020-07-27 i nie ma żadnej na liście.
ODPOWIEDZ