Kolejkowanie

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Kolejkowanie

Post autor: colombo »

Nic ciekawego nie wyszukałem, więc pytam. Jak to jest z tym kolejkowaniem, czy innymi priorytetami? Np. mam internet na kartę i na abo tego samego i telefon na kartę oraz abo u tego samego opa. Łączę się z nadajnikiem swojego operatora. Czy mam i kiedy się spodziewać istotnych różnic w jakości, prędkości połączeń?
Czy nawet jeśli tak, efekt jest marginalny i to straszaki sprzedawców wciskających abonament?
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Nie wiem czy różni się coś w abo indywidualnym/na kartę ale przechodząc na abonament firmowy mam o wiele lepsze parametry (na tym samym telefonie łącząc się z tym samym nadajnikiem) więc tutaj na pewno jest jakaś różnica.
Prepaid i submarki na pewno też są ustawione tak by były spychane gdy łączą się abonamentowi klienci bo tacy są waźniejsi dla operatora. Tak samo partnerzy roamingowi.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

Ok. Jak na takie fachowe forum, coś mało tych odpowiedzi.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Kolejkowanie

Post autor: Hermogenes »

Wiesz dlaczego? To jest forum z tendencją w stronę techniczne. Twoje pytanie było czysto polityczne, próbuj je zadać rzecznikom prasowym operatorów. Zawsze trzeba sięgać do źródeł. Pozdrawiam Hermogenes
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Nie ma oficjalnej informacji bo nikt się taką nie podzieli z operatorów. To tak jak z algorytmami facebooka itp.
Można to jedynie przetestować samemu - dostałeś informację od użytkownika który sprawdził to na własnym przykładzie. Nie ma możliwości by ktoś potestował to na wszystkich nadajnikach by sprawdzić czy faktycznie coś takiego się dzieje. Sprzedawcy używając tego argumentu musieli dostać go z góry więc zapewne coś takiego ma miejsce i tyle w temacie. Nawet na logikę nie byłoby sensu gdyby klient abonamentowy miał gorsze kolejkowanie niż prepaid który z dnia na dzień może zniknąć.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

Ok, dzięki. Co do strony technicznej - to jest aż tak proste? Z ciekawości, jeśli takie zjawisko istnieje, to jak to technicznie mogłoby być realizowane? Co identyfikuje te karty i nadaje im priorytety?
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Pomiędzy prepaid a abonamentem może być inny chip czy coś w ten deseń bo jak kiedyś u doradcy wymieniałem karty w telefonach to abonamentowe mi wymienił od reki a prepaidową powiedział że musi zamówić bo mu zabrakło bo się różnią i nie może dać tej samej co do abonamentu. Gołym okiem nie rozróżnisz więc to musi być już coś w środku. Jeżeli są różne to wystarczy już nadać priorytet wyższy dla abonamentowych i po problemie.
Tak samo submarkę i partnerów roamingowych łatwo można identyfikować.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

Możliwe. Z drugiej strony jest tak, że jak się kończy umowę abo i jednocześnie przechodzi na prepaid u tego samego opa karta sim zostaje ta sama.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

colombo pisze:Co identyfikuje te karty i nadaje im priorytety?
IMSI - na jego podstawie jestes w stanie rozpoznac ktora to karta. Reszta jest zaszyta w systemie operatora.
Anil321 pisze:Pomiędzy prepaid a abonamentem może być inny chip czy coś w ten deseń bo jak kiedyś u doradcy wymieniałem karty w telefonach to abonamentowe mi wymienił od reki a prepaidową powiedział że musi zamówić bo mu zabrakło bo się różnią i nie może dać tej samej co do abonamentu.
Moze byc roznica w dodatkowych programach ukrytych na kartach SIM.
Nie pomagam na PW.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Sposobów na identyfikację i kolejkowanie może być masa, a czy to w ogóle się odbywa i na jakiej zasadzie mógłby powiedzieć tylko pracownik wyższego szczebla lub z działu IT/technicznego który odpowiada za nadajniki (oczywiście nie mylmy z działem "technicznym" który kontaktuję się przy zgłoszeniach reklamacyjnych bo to śmiech na sali;p)
Bo nawet taka prosta sprawa jak ustawić taki schemat: 1. Numer łączy się z nadajnikiem 2. Sprawdź czy prepaid/abonament w systemie 3. Jeżeli Abonament wrzuć wyżej, jeżeli prepaid wrzuć niżej w razie przeciążeń chociażby. Skoro system sprawdza i rozpoznaję numer który dzwoni to na pewno coś takiego nie jest problemem z poziomu programowania.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

No właśnie najistotniejsze jest w tym jedno. Rozumiem, że nie jest tak, żeby prepaid w ogóle był z gruntu na jakimś niższym poziomie jakości usługi przekładającą się od startu na gorszą jakość rozmów, prędkość netu? Chodzi o sytuacje, kiedy jest jakieś większe obciążenie nadajnika, czy coś podobnego?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

To pytanie powinienes zadac operatorowi interesujacej Ciebie sieci. Podejrzewam, ze tutaj nikt nie ma tak glebokiej znajomosci systemow, a dla roznych operatorow a nawet lokalizacji moga byc tez ustawienia.
Nie pomagam na PW.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

Dobrze wiesz, że nikt mi prawdziwych informacji nie udzieli. Musiałbym się przebijać przez wszystkie linie obrony korporacji. Myślę, że tu na forum razem do kupy wiecie b. dużo.
Zakładam, że jeśli jest jakieś priorytetowanie, to w większości okoliczności może być nieodczuwalne. Gdyby były stale jakieś znaczące różnice, dawno by wszyscy o tym gadali.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Odczuwalne może być ale jak to sprawdzisz? Wystarczy, że przy przeciążeniu rozłączać Cię będzie lub będą trudności z zasięgiem to Ci powiedzą na infolinii że są problemy z nadajnikiem i tyle, przecież nie będziesz latać po osiedlu i sprawdzać tego porównując z innymi użytkownikami.
Tak jak pisał key taką informację dostaniesz tylko od operatora ale skoro nie ma oficjalnie zaprzeczenia ani potwierdzenia to jest tak samo jak z algorytmami fb czy allegro/linkedin - jak je odkryjesz będziesz bogaty :D
Takie rzeczy będą upierdliwe ale w razie gdybyś chciał z tym iść do UKE lub gdzie indziej to odpowiedzą pięknie korpogadką bo nikt tego nie sprawdzi.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

colombo pisze:Dobrze wiesz, że nikt mi prawdziwych informacji nie udzieli.
Pytanie jest tylko, po co Tobie te informacje.
W całej tej dyskusji zapominasz, ze jest to internet mobilny i ze masz w umowie napisane jaka jest maksymalna szybkość a nigdzie nie ma zagwarantowanej szybkości minimalnej. Co ciekawsze, szybkości zależą od czegosc, na co ISP nie ma wpływu - to znaczy od ilości podłączonych użytkowników w danym sektorze.

Ja do tego troszkę inaczej podchodzę: jeśli używam LTE, to ze świadomością, ze przepustowość jest"niepewna". Jeśli potrzebuje stabilne łączę, to biorę jednak kabel.
Nie pomagam na PW.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

key pisze:
colombo pisze:Dobrze wiesz, że nikt mi prawdziwych informacji nie udzieli.
Pytanie jest tylko, po co Tobie te informacje.
Wyczuwam jakąś nieufność. Nie chcę kręcić afery - nie jestem z faktu. Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć - czysta ludzka ciekawość, która sprawiła, że nie wygrzebujemy nadal pędraków z ziemi tylko wylądowaliśmy na Księżycu.
A tak na serio. Mocno zasugerowałem komuś przejście z kilkoma abo na prepaid, gdzie mu się to bardziej opłaca, no i nie chciałbym żeby za bardzo narzekał.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Jeżeli odczuję różnice to będą pretensje do Ciebie a z prepaid wracając na abonament dostaję się najgorszy sort ofert. Więc jeżeli zauważy pogorszenie jakości to będzie pluł sobie w twarz;p
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

colombo pisze:Wyczuwam jakąś nieufność.
Definitywnie nie. Po prostu zastanawiam sie, co Ci z informacji na tematy, na ktore nie masz najmniejszego wplywu.
colombo pisze:Mocno zasugerowałem komuś przejście z kilkoma abo na prepaid, gdzie mu się to bardziej opłaca, no i nie chciałbym żeby za bardzo narzekał.
Pracujesz w systemie, w ktorym nie masz zadnych gwarantowanych predkosci - nikt nie ma podstawy na narzekanie, nawet jesli system nie bedzie w ogole pracowac. Tak jak pisalem - chcesz miec pewnie, bierz kabel.
Anil321 pisze:Jeżeli odczuję różnice to będą pretensje do Ciebie a z prepaid wracając na abonament dostaję się najgorszy sort ofert. Więc jeżeli zauważy pogorszenie jakości to będzie pluł sobie w twarz;p
Tylko jesli nie rozumie, w jako sposob to wszystko dziala.
Nie pomagam na PW.
colombo
Stały użytkownik forum
Posty: 118
Rejestracja: 2010-02-04, 22:40
Lokalizacja: *****

Re: Kolejkowanie

Post autor: colombo »

key pisze:
colombo pisze:Wyczuwam jakąś nieufność.
Definitywnie nie. Po prostu zastanawiam sie, co Ci z informacji na tematy, na ktore nie masz najmniejszego wplywu.
Ja się natomiast dziwię, że nie ma i nie było, a przynajmniej nie znalazłem, na popularnych forach jakichś większych dyskusji na ten temat. Mam wrażenie, że to jakieś tabu.
. Tak jak pisalem - chcesz miec pewnie, bierz kabel.
Tu chodzi o zwykła bo na telefon, nie sam net.
Anil321 pisze:Jeżeli odczuję różnice to będą pretensje do Ciebie a z prepaid wracając na abonament dostaję się najgorszy sort ofert. Więc jeżeli zauważy pogorszenie jakości to będzie pluł sobie w twarz;p
Tylko jesli nie rozumie, w jako sposob to wszystko dziala.
Czyli jak? Wydaje mi się, że jak ktoś nie stawia twardych warunków przy przedłużaniu umowy abo. (jak większość ludzi), to nie dostaje lepszej oferty niż, gdyby był nowym klientem. Inna sprawa, że ciekawią mnie opinie, czy usługi telkom. będą wciąż drożeć, czy zostaną znów na tym samym poziomie na dłużej. Być może 5G coś zmieni, jak już będzie na serio, choć do tego jeszcze daleko.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

colombo pisze:Ja się natomiast dziwię, że nie ma i nie było, a przynajmniej nie znalazłem, na popularnych forach jakichś większych dyskusji na ten temat. Mam wrażenie, że to jakieś tabu.
Albo cos, co w realnym swiecie nie ma wiekszego znaczenia. Wracam do "pracujesz z siecia bez gwarancji dostepnego pasma".
colombo pisze:Czyli jak?

Tak, ze nawet ISP nie ma 100% wplywu na dzialanie sieci, n.p. nie jest w stanie przewidziec ile polaczen bedzie mial w danym sektorze.
Jest natomiast w stanie podjac decyzje, czy lepiej wpuscic wszystkich i miec zerowe pasmo dla kazdego lub czy wpuscic tylko ograniczona ilosc ludzi i miec dla nich jakies konkretne pasmo.
Tylko ze ta decyzja moze byc inna w roznych BTSach tego samego operatora...
colombo pisze:Inna sprawa, że ciekawią mnie opinie, czy usługi telkom. będą wciąż drożeć, czy zostaną znów na tym samym poziomie na dłużej. Być może 5G coś zmieni, jak już będzie na serio, choć do tego jeszcze daleko.
Tutaj masz pytanie jak to jest kalkulowane i co sie bardziej oplaca - duza ilosc tanich klientow, czy mniejsza drogich. To ze oba systemy dzialaja widac n.p. po aktualnych cenach serwisow.
Nie pomagam na PW.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

5G może sporo namieszać, już Plus oferuję możliwość włączenia go tylko w wybranych abonamentach mimo że nawet nie jest to prawdziwe 5G.
Więc zapewne jak już wszystko zostanie wdrożone to abonamenty pójdą do góry i tylko Ci będą mieli do niego dostęp przez spory czas.
Przypomnę że najtańsze abonamenty w UE to 25-50 euro per numer, ogólnie mamy najtańsze abonamenty w UE i zdziwie się jak niedługo to nie pójdzie w górę.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

Anil321 pisze:Przypomnę że najtańsze abonamenty w UE to 25-50 euro per numer, ....
Bajki gadasz.
Przyklad Niemcy - 2GB internetu + flat SMS + flat rozmowy kosztuja od 5€ przy kontraktach na 24 m-ce.
Nie pomagam na PW.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

Bądzmy poważni, mówie o no limit + przynajmniej 10GB internetu.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

Anil321 pisze:Bądzmy poważni, mówie o no limit + przynajmniej 10GB internetu.
To wez to napisz.
A wracajac do przykladu z Niemiec, placisz za takie cudo 12,99€
Nie pomagam na PW.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

No czyli koło 50zł minimum po przeliczeniu a ceny na pewno mogą być wyższe
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

Anil321 pisze:.... ceny na pewno mogą być wyższe
Co chcesz powiedziec?
Nie pomagam na PW.
Anil321
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 243
Rejestracja: 2020-03-18, 12:08

Re: Kolejkowanie

Post autor: Anil321 »

No im więcej internetu + dodatkowe usługi to ceny rosną. Będąc we Włoszech ceny w salonach zaczynały się od 20 euro per sim, na kartę ze wszystkim bez limitu od 15+ w zależności od internetu więc my mamy ogólnie bardzo tanie usługi więc wątpię by szły w dół
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Kolejkowanie

Post autor: key »

Anil321 pisze:No im więcej internetu + dodatkowe usługi to ceny rosną.
Ale to chyba zawsze tak jest, ze jak chcesz wiecej to placisz wiecej.

Z drugiej strony, w tej chwili pakiet "full wypas", to znaczy bez limitow ilosci danych oraz rozmow/SMS w Niemczech kosztuje okolo 80€ miesiecznie.....
Anil321 pisze:my mamy ogólnie bardzo tanie usługi więc wątpię by szły w dół
To akurat tez jest logiczne. Nowa siec oznacza ze ISP musi wydac wiecej kasy na nowy sprzet i lacza, wiec uzytkownik bedzie musial mu ta kase przyniesc.
Nie pomagam na PW.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Kolejkowanie

Post autor: Hermogenes »

Anil321 gadasz głupoty za przeproszeniem. mamy porównywalne ceny do innych 1 godzina minimalna stawka w D 9,5 E . a u nas 13,70 brutto tak podają oficjalne źródła. Ceny dostosuj do zarobków i wtedy pisz u kogo taniej. Pozdrawiam Hermogenes
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Kolejkowanie

Post autor: dzejk »

13,70 to było w 2018 roku, obecnie jest 17 brutto.
//offtopic.
Wróćcie do tematu dyskusji albo zamykam temat.
ODPOWIEDZ