skąd te ceny modemów LTE

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bezwstyd_nick
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-06-13, 22:26

skąd te ceny modemów LTE

Post autor: bezwstyd_nick »

Od kilku tygodni zgłębiam temat technologii modemów LTE żeby wybrać sobie coś do domku nad jeziorem. Mam do dyspozycji maszt Orange (NetworkS) 500m, odrobinę zasłonięty drzewami, na maszcie pasma 800, 1800 i 2100, warunki wydają mi się całkiem dobre nawet do 3CA, ale nie o tym chciałem napisać. Moim faworytem w wyborze modemu jest oczywiście B818, gdyby nie to że uważam to za nadmiar luksusu do używania przez miesiąc w roku. B818 ceni się w internatach ok 1000zł za nową sztukę, 899zł w salonie play bez umowy, 700-750 za nową z salonu jak ktoś kupił z umową. Modele mniej wypasione tj B715 i B618 kosztują prawie dokładnie tyle samo co B818, a maja technicznie gorsze możliwości.

Ponieważ te ceny nie wydają mi się adekwatne do funkcjonalności, stwierdziłem że może kupię coś wyraźniej starszego, wygrzebałem w sieci coś cat 6 modele E5785 i E5885, Oba mają LTE cat 6 z podstawową obsługą agregacji, wydaje mi się że na początek by spełniły moje wymagania. O ile E5785 można znaleźć w cenie 120-150zł z komisu lub 200zł od poprzedniego właściciela, to wolałbym E5885 ze względu na gniazdko sieciowe do którego bym podłączył rejestrator wideo. Cena E5885 osiąga 600zł za używkę a 850zł za nową sztukę! W tej samej cenie można mieć już B818!

Czy rynek używanych modemów LTE kończy się na modemach cat 4? Czy rynek "hobbystów" zmuszonych do używania LTE którzy wymieniają sprzęty niezłe na lepsze nie istnieje? Czy ludzie ogólnie ograniczają się do tego sprzętu jaki dostają od operatorów? Czy pojawienie się nowszych modeli np B818 nie powinno spowodować spadku wartości starszy generacji? A może cena B818 na poziomie 1000zł (lub 899 w Play) nie jest poniżej rynkowej wartośći?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: skąd te ceny modemów LTE

Post autor: dzejk »

Nie znam odpowiedzi na Twoje pytania, choć mogę się domyślać.
Ale dam Ci dobrą radę - kup router Huawei b535 - na popularnym portalu aukcyjnym jest dużo ofert odsprzedaży praktycznie nowych sztuk, zarówno od osób prywatnych, jak i komisów. Można złapać nawet poniżej 300 zł. Router ma wbudowany modem LTE kat. 6 - zagreguje Ci dwa górne pasma. Pasmem zasięgowym 800 MHz nie warto sobie zawracać głowy.
bezwstyd_nick
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2020-06-13, 22:26

Re: skąd te ceny modemów LTE

Post autor: bezwstyd_nick »

Dzięki za poradę, będę polować w sieci na B535.

Co do cen, to ten sam problem dotyczy B535, w play na stronie stoi nowy za 399zł, nowe w sieci około 400zł, niektóre sklepy bo wyceniają grubo ponad 400zł. Ale to jest normalne że niektórzy wystawiają drożej a inni taniej.
Natomiast ceny używanych są rzędu 300-350zł, ceny "nowych z abonamentem na kogoś innego" są w przedziale 350-400zł. Wydają mi się ten ceny kosmiczne, chyba że ktoś kupił drogo i oczekuje że sprzeda bez straty, albo ktoś kupił z abonamentem i oczekuje że sprzęt jest warty prawie tyle samo co z publicznego rynku.
Chyba bardziej realne ceny są w licytacjach allegro, rzędu 250, widać że przynajmniej ludzie kupują i sprzedają za taką cenę.
ODPOWIEDZ