Router LTE i utworzenie Mesh

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

Cześć,

Mam u siebie router Huawei B525 z kartą LTE. Chcę zrobić w domu sieć mesh w oparciu o Dlink covr 2202. No i niestety dopiero teraz sprawdziłem, że Huawei nie wspiera bridge mode, a że ma soft od operatora, to w zasadzie opcji jest bardzo mało. Szczerze to zależy mi, żeby to Dlink zajmował się routingiem, a Huawei działał tylko jako modem...

Moje pytanie brzmi, czy jeżeli podłączę jeden z covr do Huawei przez port LAN, a na routerze wyłączę w ogóle WiFi, to będzie to jakiś błąd w sztuce? Alternatywnie, co dokupić do tych dlinkow, żeby miało to ręce i nogi?

Widziałem w instrukcji Asusa 4G-AC53U, że jest opcja bridge. Jeżeli połączę go z dlinkiem i w asusie ustawie bridge, to rozumiem ze wtedy Asus zajmuje się tylko przekazywaniem netu do dlinka, a ten routingiem i natem? W instrukcji routera Asusa jest bridge mode wireless, myślałem ze takie rzeczy tylko kablem się robi, żeby nie pogarszać sygnału i tracić przepustowości?
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

Hej, a czy przypadkiem nie dodałem posta do złego działu? Tak teraz patrzę :/ Sorry
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

Dzwoniłem do Asusa i powiedzieli, że tryb mostu w ich routerze działa tylko z ich urządzeniami :(((

Jak to ogarnąć? Wyłączyć na Huawei WiFi, podłączyć dlink i tyle? A co z podwójnym natowaniem? Jak rozwiązać ten problem?
wellahudson97
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2020-08-21, 11:50

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: wellahudson97 »

Next-gen Wi-Fi 6: Netgear Nighthawk AX8AX8: The setup of the routers is quite simple. You need to connect your wireless device to the preset settings of your NETGEAR wireless router.
http://wwwrouterlogin-net.com/
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: astroneb »

Proponuje kupić np huawei WIFi AX3pro albo xiaomi ax WIFi z zrobić mesh lub kupić od tp-linka cały zestaw mesh.
Ten Asus nawet nie wart 1zł.
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

astroneb pisze:Proponuje kupić np huawei WIFi AX3pro albo xiaomi ax WIFi z zrobić mesh lub kupić od tp-linka cały zestaw mesh.
Ten Asus nawet nie wart 1zł.
Hej, dzięki za odpowiedź. Tylko ja mam Dlink Covr, dostałem go w konkursie w pracy i chciałbym połączyć w domu. Mam Huawei B525 i zastanawiam się jak to zrobić. Po prostu podłączyć do Huaweia i wyłączyć w Huaweiu WiFi i tyle? Jak będzie podwójne natowanie to nie przeszkadza i bezpieczeństwem sieci WiFi będę mógł zarządzać na Dlinku?

Po prostu myślałem, że może lepiej kupić jakiś modem, ale jak wie okazuje praktycznie żaden modem z routerem LTE nie wspiera bridge mode (lub jest ograniczony). A tez nie chcę wydać więcej jak 700 zł :( Co zrobić w takiej sytuacji? Myślisz, żeby kupić jakiś modem zewnętrzny?
wellahudson97 pisze:Next-gen Wi-Fi 6: Netgear Nighthawk AX8AX8: The setup of the routers is quite simple. You need to connect your wireless device to the preset settings of your NETGEAR wireless router.
http://wwwrouterlogin-net.com/
Przepraszam, ale to za drogie rozwiązanie na moją kieszeń :( ale dziękuję za propozycję. Problem jest taki jak opisałem wyżej...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: astroneb »

Dokładnie podłączasz do portu LAN i wyłączasz WIFi i tyle nie potrzeba bridige mode w tedy huawei b525 to modem a tamten rozprowadza WIFi tylko router WIFi musi mieć port WAN.
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

astroneb pisze:Dokładnie podłączasz do portu LAN i wyłączasz WIFi i tyle nie potrzeba bridige mode w tedy huawei b525 to modem a tamten rozprowadza WIFi tylko router WIFi musi mieć port WAN.
No to super! I żadnego konfliktu nie będzie? W sensie jakieś natowanie itp? Mam jeszcze jedno pytanko, czy na huawei mam wyłączyć wszystkie zabezpieczenia w stylu firewall, ochrona przed dos itp, a zabezpieczenia zostawić na Dlinku (tylko do dlinka będą się łączyć urządzenia), czy nie wolno routera zostawiać bez zabezpieczeń, nawet jak tylko będzie przekazywał internet?
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: astroneb »

Nie bez problemu , możesz zostawić to nie ma znaczenia czy jest czy nie ale zawsze lepiej z firewallem.
Tylko podłączasz kabel ethernet i wyłączasz WIFi na B525 a resztę konfigurujesz na Routerze wifi mesh od dlink.
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

astroneb pisze:Nie bez problemu , możesz zostawić to nie ma znaczenia czy jest czy nie ale zawsze lepiej z firewallem.
Tylko podłączasz kabel ethernet i wyłączasz WIFi na B525 a resztę konfigurujesz na Routerze wifi mesh od dlink.

Hej, ale lipa... :/ Skonfigurowałem wszystko według instrukcji i co z tego, że zasięg jest w całym domu, skoro transfery spadły 10 razy...

Wcześniej miałem B525 i internet T-Mobile bez ograniczeń (taki prawdziwy bez lejka, ale z ograniczeniem szybkości pobierania do 60 Mb/s.do tej pory stary Huawei wystarczył, żeby na tv i 2 telefonach chodził Netflix. Nawet robiłem test przed połączeniem z Dlinkiem i przy 3 filmach 4K jednocześnie, można było na tablecie przeglądać strony bez problemu.

Skonfigurowałem Dlink Covr, wyłączyłem na Huawei WiFi i owszem, zasięg dobry w całym domu, ale po włączeniu netfixa na 3 urządzeniach, cały czas przycina się i ładuje :/

Nie sądziłem, że wyjdzie z tego taka kaszana...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: astroneb »

Trzeba mieć odpowiednie kable ethernet cały system jest ok i pasm WIFi Trzeba znaleźć najmniej zapchane i może to wina że WIFi 2,4Ghz ?
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

astroneb pisze:Trzeba mieć odpowiednie kable ethernet cały system jest ok i pasm WIFi Trzeba znaleźć najmniej zapchane i może to wina że WIFi 2,4Ghz ?
No właśnie tragiczne są możliwości konfiguracji sieci. Ten cały Dlink według instrukcji sam przydziela odpowiednie łącze do urządzenia (2,4 GHz lub 5 GHz). Nie widzę opcji zarządzania lub wyłączenia tego. Nie ma nawet opcji wyboru kanału, tylko szerokości 80, 40, 20 i auto MHz...

Bieda...
astroneb
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 546
Rejestracja: 2020-03-09, 00:11

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: astroneb »

Jak wybierzesz 80Mhz to WIFi 2,4Ghz nie działa na tej szerokości wiec powinno być 5Ghz.
LiptonIce
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2020-08-20, 21:52

Re: Router LTE i utworzenie Mesh

Post autor: LiptonIce »

astroneb pisze:Jak wybierzesz 80Mhz to WIFi 2,4Ghz nie działa na tej szerokości wiec powinno być 5Ghz.
Protestuje jeszcze, ale na zawsze 80 nie mogę zostawić, bo mam też starsze urządzenia, które tylko na 2,4 pracują :(
ODPOWIEDZ