Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
odyniec
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-04-04, 18:01

Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: odyniec »

Cześć,
mam problem z dostaniem się z zewnątrz na swój router B818 i dysk sieciowy FreeNAS. Przy pomocy VPNa Surfshark skonfigurowałem bezpośrednio VPN w routerze na statyczny adres IP. Teraz z każdego urządzenia do niego podłączonego przy sprawdzaniu IP na stronach do tego służących dostaje taki sam adres IP.
Skonfigurowałem również połączenie VPN dla laptopa podłączonego do innej sieci - po sprawdzeniu na stronie adres IP wychodzący jest taki sam - w teorii więc te urządzenia są w tej samej sieci?
Jednak problem jest taki, że w ustawieniach routera B818 adres WAN jest inny (100.100.xxx.xx) niż ten zgłaszany przez strony internetowe dla wszystkich urządzeń do niego podłączonych z włączonym VPN. Dlaczego ten adres wychodzący na routerze jest inny niż ten z VPNa?

Jak to poustawiać żeby było dobrze, jaki adres IP wpisać, aby znaleźć router z laptopa podłączonego do sieci VPN tej samej do której podłączony jest router? Obecnie wpisywałem adres LAN routera: 192.168.8.1 i cisza..

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: wojteks »

odyniec pisze:Dlaczego ten adres wychodzący na routerze jest inny niż ten z VPNa?
A dlaczego miałby być taki sam?

Laptop po VPN jakie dostaje IP? Na jaki IP łączysz się z NASem?
Nie pomagam na PW!
odyniec
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-04-04, 18:01

Re: Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: odyniec »

Pierwsze 2 zdjęcia to laptop połączony z zewnętrzną siecią, na laptopie skonfigurowany VPN.
Drugie 2 zdjęcia to inny laptop połączony z routerem do którego chce mieć dostęp z zewnątrz. Bezpośrednio na routerze skonfigurowany VPN.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: wojteks »

Nie siedzę w VPN to zbytnio nie pomogę. I nie jestem pewien czy tu jest funkcjonalność której oczekujesz.
Nie pomagam na PW!
odyniec
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-04-04, 18:01

Re: Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: odyniec »

Ktoś wie jak to ogarnąć?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Dostęp z zewnątrz do routera B818 i NASa przez VPN - Internet Play

Post autor: key »

odyniec pisze:Skonfigurowałem również połączenie VPN dla laptopa podłączonego do innej sieci - po sprawdzeniu na stronie adres IP wychodzący jest taki sam - w teorii więc te urządzenia są w tej samej sieci?
Najprawdopodobniej nie, skoro maja ten sam adres IP, to sa w roznych sieciach, miedzy ktorymi nie ma polaczenia.
odyniec pisze:Jednak problem jest taki, że w ustawieniach routera B818 adres WAN jest inny (100.100.xxx.xx) niż ten zgłaszany przez strony internetowe dla wszystkich urządzeń do niego podłączonych z włączonym VPN. Dlaczego ten adres wychodzący na routerze jest inny niż ten z VPNa?
Musial bym na to spojrzec, ale prawdopodobnie tak ma byc.
U mnie, po podlaczeniu VPNa pojawia sie dodatkowa karta sieciowa z adresem 10.x.x.x. Samo polaczenie wyglada tak, ze komputery spinaja sie w sieci 10.x.x.x. Adressy z grupy 192.168.a.x pozostaja, przy czym "a" jest rozne w roznych podsieciach. Komunikacje pomiedzy sieciami robi sie przy pomocy zmiany routingu.
odyniec pisze:Jak to poustawiać żeby było dobrze, jaki adres IP wpisać, aby znaleźć router z laptopa podłączonego do sieci VPN tej samej do której podłączony jest router? Obecnie wpisywałem adres LAN routera: 192.168.8.1 i cisza..
Nie wiem czy Surfshark oferuje mozliwosc laczenia roznch sieci. Ja robie to na wlasnym serverze OpenVPN.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ