Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rgabor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-12-29, 21:02

Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: rgabor »

Hej, od pewnego czasu mam problem z internetem mobilnym Play lub z routerem, którego używam. Używam Huawei B535-232 i internetu mobilnego Play i w takiej konfiguracji internet działa tragicznie, bardzo wolno, strony czasem trzeba odświeżać po kilka razy, filmy ładuja się długo i jakość czasem spada do 360p lub niżej, reklamy na YT w czasie filmu nie ładują się płynnie, trzeba czekać czasem kilka sekund aż się załadują i na koniec z powrotem do filmu jest to samo. Testy na speedteście wychodzą ok, bo co prawda ping to 22-30 (to normalne w mojej lokalizacji), pobieranie czasem nawet do 60Mb, a wysyłanie do 12, dzisiaj słabsze, bo ping 34, pobieranie 35, wysyłanie 7. Zasięg mam dobry, 4-5 kresek (max 5), nadajnik jest podobno ok 1,5 km ode mnie. Nie ma żadnych dostępnych aktualizacji do zainstalowaniu na routerze, niby oprogramowanie jest aktualne. Router zakupiony pól roku temu, profilaktycznie oddany na gwarancji tydzień temu wrócił. Nie stwierdzono żadnych wad, więc tylko aktualizacja z ich strony. W międzyczasie sprawdziłem inny router od Huawei i sytuacja wyglądała identycznie, może tylko maksymalna prędkość była niższa, bo to był starszy model, ale sama zasada była zachowana, że na kartach z Play internet działa bardzo źle. Gdy do routera włożyłem swoją kartę z NJU mobile, to pomimo zasięgu ok 2-3 kresek działał o wiele lepiej niż w normalnej konfiguracji. Gdy kartę z routera (Play) przełożę to telefonu i zrobię z niego router internet działa dobrze, strony ładują się szybko, filmy działają płynnie w wysokiej jakości. Jak do routera przełożę inną kartę sim z Play'a (z tego samego abonamentu co ta internetowa) to sytuacja znowu sie powtarza i internet działa tragicznie. W domu korzystamy z kilku telefonów, iPada, 4 laptopów i stacjonarki i wszędzie wygląda to tak samo. Do play dzwoniłem już kilka razy, mówili, że zasięg mam bardzo dobry, robili jakieś tak synchronizacje czy coś podobnego, ale nic nie pomogło, do tego kilka resetów, przywracanie ustawień fabrycznych i ciągle to samo. Szukałem w ustawieniach routera jakichś sensownych ustawień, ale na nic takiego nie trafiłem. Wczoraj zasugerowano mi, że może jest to kwestia pasma, z którego korzystam, bądź nie uruchomionej agregacji pasm. I właśnie to chciałem zrobić, czyli zmusić router do agregacji tych pasm. Od kilku godzin próbowałem to ustawić. Polecono mi do tego celu 'LTEWatch', w wersji 1.1 nie jestem w stanie zalogować się do routera. Podając IP i hasło dostaję komunikat: "no connection could be made please check your settings". Pobrałem więc wersję 1.5 i tam po zmianie języka na angielski i wprowadzeniu IP i hasła aplikacja wyłącza się po kilku sekundach i nie da się nic zrobić. Próbowałem 'Huawei E5186 toolbox', ale też nie mogłem sie zalogować do routera: "ERROR: WRONG SESSION TOKEN'. Kolejna próba z 'LTE H-Monitor - v4.57' i tu niby udało się połączyć, bo nie wyrzucało żadnych komunikatów o niepowodzeniu, no i rysują się wykresy danych, no i te ustawienia wyglądają tak jakby faktycznie dotyczyło mojego routera. Wchodząc w configuration -> radio w zakładce 'Bands' mam do wyboru:
'network mode'
'LTE band mode'
Upload band'
'download bands'

Chwilę pobawiłem się tymi ustawieniami, ale nie za bardzo wiem jak powinno być to ustawione i czy ma to jakikolwiek wpływ na moj router.

No i tu pytania do Was:
1. Czy macie pomysł co mogę jeszcze zrobić?
2. Czy ten trop o wymuszeniu agregacji pasm jest słuszny?
3. Jeśli tak, to jak mam to zrobić?

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: matek451 »

Podaj najpierw lokalizację, zrób test na karcie Play na telefonie z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, test na zewnątrz i pokaż screena z aplikacji i speedtest. Pasmami na B535 zarzadza się na Windows https://www.ltehmonitor.com/en/
rgabor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-12-29, 21:02

Re: Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: rgabor »

matek451 pisze:Podaj najpierw lokalizację, zrób test na karcie Play na telefonie z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, test na zewnątrz i pokaż screena z aplikacji i speedtest. Pasmami na B535 zarzadza się na Windows https://www.ltehmonitor.com/en/
Jak mam zrobić ten test na zewnątrz? Chodzi o to, że router stoi na piętrze w domu jednorodzinnym na parapecie, a jak wyjdę sprawdzać to na zewnątrz, to tak jakby znajdę się między domem moim i sąsiadów, w okolicy sa też drzewa, wysokość na jakiej będę robił pomiar i to co dookoła nie wpłynie na pomiar? Czy mam się może wychylić przez okno w miejscu gdzie stoi router?
Speedtest mam zrobić też na telefonie czy już na komputerze podłączonym do routera w tej problematycznej konfiguracji?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: matek451 »

Ściany, szyby tłumia około 10dB sygnału więc wystaw go na parapet, a spedtest po kablu na komputerze lub po Wifi na telefonie obok routera.
rgabor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-12-29, 21:02

Re: Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: rgabor »

matek451 pisze:Podaj najpierw lokalizację, zrób test na karcie Play na telefonie z https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl, test na zewnątrz i pokaż screena z aplikacji i speedtest. Pasmami na B535 zarzadza się na Windows https://www.ltehmonitor.com/en/
Lokalizacja to Dryszczów, 22-114 Żmudź, pomiary dodałem w załącznikach (1-3 mierzone w miejscu, gdzie stoi router, pozostałe na dworze jakieś 4-5 m poniżej tego parapetu, na którym normalnie stoi router.
rgabor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2020-12-29, 21:02

Re: Wolny internetem z Play, Huawei B535-232

Post autor: rgabor »

matek451 pisze:Ściany, szyby tłumia około 10dB sygnału więc wystaw go na parapet, a spedtest po kablu na komputerze lub po Wifi na telefonie obok routera.
O takie pomiary chodziło czy zrobiłem to źle?
ODPOWIEDZ