Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gryktrymc

Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: gryktrymc »

Szanowni
Stawiam pierwsze kroki w zagadnieniach sieciowych, system jest skomplikowany i jak to się pisze elastyczny i nieoczywisty.
Jest sporo instrukcji, to wszystko bardzo pofragmentowane i nie ma skąd mieć pewności do czego dążyć.
Bardzo proszę o zdanie jak mogłaby wyglądać konfiguracja tych urządzeń by optymalnie je wykorzystać.
Z wykorzystaniem takiej mapy mógłbym próbować szukać i uczyć się, ewentualnie z czasem rozwijać,
trochę mnie to fascynuje, sieciowcem jednak wiem, że nie będę.
Moją intencją jest mieć na lata i własny użytek konfigurację możliwie domkniętą bezpieczną i z wykorzystaniem możliwości openvpn.

drobne wytyczne:
1. Wybór portów i podłączenie portu.
2. wifi i lan w dwu osobnych podsieciach z różną adresacją.
3. jako, że antena ma również platformę sprzętową i router os we mnie z założenia rodzi się mętlik czy co i na którym urządzeniu winno być skonfigurowane. Np. zdaje mi się, że server vpn powinien stanąć na urządzeniu końcowym, a myślę przy tym, o istnieniu wspomagania sprzętowego dla szyfrowania na hapac2. Widziałem instrukcję konfiguracji anteny w modzie passthrough i nie jestem pewien czy to nie jest jakaś strata potencjału hardware.
4.I pytanie bardzo naiwne i z niewiedzy. Czy serwer openvpn na routerze to rzeczywiście dostateczna opcja dla szyfrowania swojego ruchu internetowego, czy ma sens lub/i czy można mieć również np. openvpn acces serwer założony na jakimś vps ?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: matek451 »

A dlaczego LHGG, przecież to nawet nie spełnia wymagań dzisiejszej sieci LTE polskich operatorow więc gdzie to na lata jak dziś jest przestarzałe.
gryktrymc

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: gryktrymc »

matek451 pisze:A dlaczego LHGG, przecież to nawet nie spełnia wymagań dzisiejszej sieci LTE polskich operatorow więc gdzie to na lata jak dziś jest przestarzałe.
Jestem zdumiony, jeśli przygotowywałem się do zakupu i nie znalazłem takiej informacji to prawdopodobnie nie znajdę. Z mojej perspektywy, Lhgg lte 6 kit to najnowsza antena mikrotika z dwurdzeniowym procesorem 800mhz i agregacją pasm, z prędkościami do 300mbps download, co zdawało mi się właśnie górną granicą osiągalną na dostępnej infrastrukturze. Znam przypadek kogoś kto miał urządzenie Huawei z modemem kat 19 i te 300mbps to było to co wynikało z testów. Dodatkowa przesłanka, którą się kierowałem to zdroworozsądkowa dla mnie informacja, że aktywne anteny zewnętrzne skierowane wprost na btsa mają stabilniejsze i lepsze osiągi od modemów domowych i anten dookólnych. Zaznałem również informacji, że realne prędkości 30-40mbps są wystarczające dla małej sieci domowej. Ja jestem wyłącznym użytkownikiem tego zestawu, myślę, że może spokojnie zaspokoić moje potrzeby przez długi czas, jeśli uda mi się je poprawnie skonfigurować pod kątem niezawodności i bezpieczeństwa. Poza tym ta antena ma dobre wzornictwo i robi na mnie wrażenie (--:
podbijam temat
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: matek451 »

Nie porównuj B818 Huawei do LHGG bo to nie ta półka. Ale skoro podoba ci się zabytek w ładnym opakowaniu to korzystaj, przynajmniej ma teraz port GE. A o 300Mb/s zapomnij, nie ten modem LTE, a informacje o 30-40Mb/s bez znaczenia, zmień doradców. Jedyna zaleta tego LHGG to antena paraboliczna o sporym zysku i system operacyjny Mikrotika, ale do sieci LTE na dziś to kiepski pomysł, zalezy duzo od lokalizacji gdzie będziesz korzystał z internetu mobilnego i operatora. Modem R11E-lte 6 to technologia z 2016 roku.
gryktrymc

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: gryktrymc »

Wiele z aktualnych ofert na rynku to modemy w kat 6 i 4, modem Huawei napotkałem jako jedyny w kat 19, kilka w kat 9 i 12. Z tego wysnułem domniemanie o aktualnym standardzie. Mikrotik zdał się docenianą przez profesjonalistów marką, wybrałem tę antenę właśnie przez wzgląd na system, który obiecuje możliwość konfiguracji nawet serwera vpn. Kolejnym moim domniemaniem była myśl o przewadze złącza gigabit i o tym, że modem spięty i komunikujący się bezpośrednio z anteną kierunkową też ma swoje przewagi. Ostatecznie przekonała mnie wiadomość, że modem na MiniPCI-e można przecież wymienić i tu chętnie przyjmę wiadomości o możliwościach i kompatybilności, choć myślałem odłożyć poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie później, póki co niestety nie zostawiłem jeszcze anteny z routerem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: wojteks »

Wymiana to tylko teoretycznie, praktycznie nie ma takich na rynku.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Mikrotik LHGG LTE i hAPac2 - mapa konfiguracji

Post autor: matek451 »

ODPOWIEDZ