Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
noael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-21, 11:53

Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: noael »

Witam,
posiadam antenę LTE 1800-2600 Cybertecha z kablem h-155 długości 10m.
Chciałbym wymienić kabel na inny, najlepiej h-1000 albo odpowiednik, bo sygnał jest dość słaby
Czy ktoś wymieniał kabel w antenach Cybertecha? Kabel przy antenie jest lutowany?
_cheetah_

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: _cheetah_ »

Tak, jest lutowany.
noael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-21, 11:53

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: noael »

A dostanę takie złącza sma na kabel H-1000 aby bezpośrednio podłączyć je do routera huawei czy konieczne są przejściówki? ( router na strychu więc przewody aby nie sprężynowały mogę przykręcić na stałe do wcześniej przygotowanego stelarza
Mam jakieś doświadczenie w lutowaniu więc myślę, że bym sobie poradził
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: matek451 »

A co chcesz zyskać, 10m H155 to starta z 5-6dB na wysokich pasmach LTE, 10m H1000 około 3dB, zyskasz 2-3dBi na czysto na tej antenie.
_cheetah_

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: _cheetah_ »

Tak, są złącza SMA na H1000. I tak przecież zamawiałbyś kable z zaprawionymi złączami.

A dałbyś radę podłączyć się do routera? Bo złącza do 1000 są już duże i zależy od routera, czy by się dały podkręcić.

O ile dobrze pamiętam, to np. do 715 nie da rady podejść 1000-ką. A stosowanie jumperka, zwanego konektorem trochę mija się z celem. Na kablu zyskasz około 2.5dB na 2600, a na jumperku będziesz miał w plecy co najmniej z 1...1,5dB, coby nie więcej...

A zmiana lokalizacji anteny? Zwykle to właśnie umiejscowieniem anteny można najwięcej zyskać - i to czasami nie decybel / dwa, nie mówiąc o jakości sygnału...
noael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-21, 11:53

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: noael »

Antena na maszcie, na dachu budynku widzi się z nadajnikiem.
Router to B535, musiałbym najlepiej zacząć chyba od zakupu złączki i sprawdzenia czy jestem w stanie ją podłączyć.
Właściwie to mógłbym przenieść router i skrócić aktualny przewód pewnie nawet i o połowę i ewentualnie wtedy wymienić przewód
_cheetah_

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: _cheetah_ »

No, nie jestem przekonany, że da się podkręcić bezpośrednio H1000. Fakt, najlepiej by było wcześniej sprawdzić.

Skoro możesz skrócić obecne przewody to chyba najprostsza i najefektywniejsza opcja by była. Efekt byłby taki sam, albo nawet lepszy niż przy zmianie na H1000.

Skoro widzisz maszt to w czym masz problem tak naprawdę, bo chyba nie w poziomach sygnału?
noael
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2021-06-21, 11:53

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: noael »

RSRP mam na poziomie -89dBm więc dość niskie jak na niczym nie przysłoniętą drogę pomiędzy nadajnikiem a anteną (3km)
SINR mocno skacze od 3 do 7 dB
kamil666
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2016-01-19, 14:46

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: kamil666 »

Kup trilan240, a jak różnica będzie niewielka to pomyśl o innej antenie. Wspomniany kabel będzie problemowy w użytkowaniu, zginaniu, montażu, złączkach itd
_cheetah_

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: _cheetah_ »

noael pisze:RSRP mam na poziomie -89dBm więc dość niskie jak na niczym nie przysłoniętą drogę pomiędzy nadajnikiem a anteną (3km)
No, poziom wcale nie jest taki zły, jesteś już powyżej progu dla agregacji. Decybel, dwa czy trzy to ci "wiosny nie uczyni", jak to się mawia. Co najwyżej jakieś pojedyncze procenty na prędkości - może.

Ale, faktycznie, jakoś maławo tego poziomu jest. Sprawdzałeś pojedynczo oba segmenty anteny?

Może jesteś ulokowany pomiędzy sektorami masztu - wtedy poziomy mogą być niższe.
noael pisze:SINR mocno skacze od 3 do 7 dB
I to jest rzeczywisty problem. Zakłócenia od innych masztów lub innego pochodzenia. Przy takich SINR-ach to łączysz się nie na QAM64, a na QAM16 albo nawet na QPSK, co znacznie zmniejsza maksymalne prędkości z masztu

Kablem nic realnie nie zdziałasz żeby podnieść te SINR-y, pozostaje próba ustawienia anteny, zmiany jej lokalizacji albo zastosowanie offsetu / grida.

Próbowałeś minimalizować wpływ innych masztów przez ustawienie anteny? Odkręcenie anteny od kierunku na pożądany maszt może być do kilkudziesięciu stopni w takiej sytuacji. Przy odkręcaniu będzie malał poziom, ale w sprzyjających okolicznościach jakość może wzrosnąć. Czyli trzeba gapić się w parametry sygnału, kręcąc powoli anteną.
Niestety, panele zwykle słabo reagują na takie zabiegi, ale spróbować warto. Sprawdź na http://beta.btsearch.pl/ rozłożenie znanych masztów.

Trzeba by połazić z anteną wokół domu, próbując przysłonić ją od sygnałów zakłócających z innych masztów. Typowo można to osiągnąć przy montażu anteny na ścianie. Czasami się udaje, jeśli są sprzyjające kierunki na maszty.

Ewentualnie, wymiana anteny na coś o dużym zysku i kierunkowości (offset / grid), co ma znacznie węższą wiązkę i może pomóc w "wyłuskaniu" pożądanego sygnału.

Niestety, żadna z opcji nie daje gwarancji na (znaczną) poprawę sytuacji.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: DejaVu »

Witam - podepnę się pod temat ,może ktoś się orientuje czy do anteny ATK 10 dostanę płytkę ,chodzi mi o to ''coś'' co siedzi w puszce przy antenie ,nie zaglądałem , ale myślę że jest tam jakaś płytka? antena przestała działać po burzy chociaż była odłączona od rutera :(
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: Hermogenes »

To jest antena Dipol jeden gość wyprzedaje na Alledrogo całe anteny za połowę ceny nie dam linka nie wolno reklamować ale poszukaj. Na płytce nie ma żadnej elektroniki jest tylko wytrawiony transformator. Pozdrawiam Hermogenes
_cheetah_

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: _cheetah_ »

@DejaVu:
zadzwoń do Dipola, może można kupić symetryzator do tej anteny. Ale przedtem otwórz puszkę i zobacz, co się stało, ewentualnie daj fotkę.

Jeśli faktycznie padł symetryzator, to może dałoby się go reanimować. Jak nie, to wymiana albo zrobienie własnej pętli symetryzującej z kawałka kabla 50Ω.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Wymiana kabla w antenie LTE Cybertech

Post autor: matek451 »

viewtopic.php?f=14&t=9874&p=203603&hilit=wsp%C3%B3%C5%82czynnik+skr%C3%B3cenia#p203603
ODPOWIEDZ