Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Post autor: Roddy »

Niedawno postanowiłem zmienić dostawcę internetu i wybór padł na "internet domowy" LTE od T-Mobile z routerem ZTE MC801A 5G. Podpisałem umowę, podałem "Adres Świadczenia Usługi", spakowałem graty i pojechałem do domu. Uruchomiłem sprzęt i skonfigurowałem, po czym ustawiłem router w miejscu po poprzedniku w salonie. Przez pierwszy dzień - dwa była bajka, potem zaczęły się schody. Okazało się, że mam lejek 512 kb/s, czyli tak, jakbym przekroczył umowne 500 m od AŚU.
Zacząłem badać temat i dowiedziałem się, że najbliższy mojego domu BTS T-M jest ok. 400 m na północ - północny zachód. Salon jest po południowej stronie domu, a jego okna wychodzą na południe i wschód. W tych kierunkach mam 2-3 BTS-y, ale w odległości 1 - 1.5 km. Przeniosłem testowo router do pokoju od północy i problem zanikł. Ale wolałbym jednak mieć go w salonie, ze względu na zasięg WiFi w domu.
W związku z tym:
1. Czy ktoś wie, w jaki sposób T-M weryfikuje podany przy umowie AŚU? Czy jak przypuszczam internet działa z pełną prędkością tylko na BTS-ie najbliższym podanego adresu, czy jest to bardziej złożona kwestia?
2. Czy można na routerze sprawdzić, z którą stacją bazową jest połączony? Stronka zarządzania routerem jest ładniutko dopracowana graficznie, ale użytecznych informacji szuka się na niej niestety niełatwo.
Pozdrawiam.
Mig25
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1676
Rejestracja: 2015-08-25, 18:45
Lokalizacja: z Nienacka

Re: Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Post autor: Mig25 »

Spróbuj adres:
http://192.168.0.1/index.html#network_info
(oczywiście zmien adres ip routera ,jesli jest nie taki).
Jeśli nie zadziała zawsze możesz użyć programiku ZManager( niestety po chińsku , ale znajdziesz tam informacje).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Post autor: matek451 »

Oczywiście ze na MC801a są wszystkie potrzebne dane w WebUi, łatwo i czytelnie to mozna sprawdzić. Zakładka Pozostałe i Informacje o sieci.
Roddy
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2021-11-30, 10:52

Re: Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Post autor: Roddy »

Dostałem takie info:

Siła sygnału -106 dBm
Wykorzystane pasmo 15.0MHz@2600(B7) + 15.0MHz@2100(B1) + 10.0MHz@1800(B3) + 10.0MHz@800(B20)
PCI 375
eNB ID 58395685
Siła sygnału 5G — —
Wykorzystane pasmo 5G — —
5G PCI — —
RSSI -73 dBm
RSRP -106 dBm
RSRQ -13 dB
eNBID 37b0c (czyli 228108 po dziesiętnemu)
MCC 260

Rozumiem, że jest to ten BTS: http://beta.btsearch.pl/bts/details/19554/ ?
Co ciekawe, to nie jest najbliższy mojego domu, o którym myślałem, jest on oddalony o ok. 800m.

Tym bardziej zachodzę w głowę, jak T-M weryfikuje tę odległość od "Adresu Świadczenia Usługi", czy nie przekracza 500 m?
tomekwwa
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 586
Rejestracja: 2019-03-11, 20:48

Re: Internet domowy T-Mobile i router ZTE MC801A 5G - jak działa lejek i jak sprawdzić z którego BTSa korzysta?

Post autor: tomekwwa »

Roddy pisze:Tym bardziej zachodzę w głowę, jak T-M weryfikuje tę odległość od "Adresu Świadczenia Usługi", czy nie przekracza 500 m?
Zapewne po najmniejszej linii oporu, jak w Orange. Jak pierwszy raz włączasz to zapamiętuje z którym BTSem się połączył.
ODPOWIEDZ