Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Aby o czymś dyskutować to najpierw trzeba mieć podstawy do dyskusji, autor ma własne pomysły, długo podważał sens wykonania testów, w końcu je zrobił i na ich podstawie dostał analizę jak wyglada aktualny stan sieci stacji bazowych NetWorks w jego okolicy, podważasz to co napisałem, masz w ogóle jakieś podstawy i argumenty ze jest inaczej ? Jeśli tak to je przedstaw. Odsyłanie do pozwoleń UKE to jedyne co potrafisz?
Wirów dostał pozwolenie na 5G2100 w ramach DSS z LTE2100 , to BTS T-mobile wiec jest szansa ze kiedyś dostanie to pasmo, najbliższy potwierdzony BTS NetWorks to Drohiczyn na pozwoleniu T-mobile nkościele. Mapa zasiegu T-mobile jest czysto wirtualna, ale ogólnie i tak nie ma co się napalać na DSS 5g na N1 , bo to dynamiczne dzielenie pasma na 2100MHz z LTE2100.
Jeśli autor ma parcie to dysponując telefonem z obsługą N1 i kartą T-mobile z dostępem do 5G mozesz zrobić test w terenie, screen z NetMonster powinien pokazać dane 5G oraz kotwicy LTE bo to NSA.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Zacytuję fragment odpowiedzi z t-mobile:
Dzień dobry

Dziękuję za nadesłaną korespondencję. Na wstępie serdecznie przepraszam za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Po zweryfikowaniu danych zarejestrowanych w naszym systemie oraz konsultacji ze specjalistami z Działu Technicznego potwierdzam, że dla nadajnika 25318, znajdującego się w miejscowości Wirów, w miesiącu marzec 2022r., październik 2022r. oraz listopad 2022r. problemy w korzystaniu z naszych usług faktycznie były związane z wykryciem zakłóceń zewnętrznych. W przypadku zakłóceń zewnętrznych w miesiącu marzec 2022r., sprawę przekazaliśmy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Wskazany urząd wyeliminował problem zakłóceń w dniu 30.03.2022. W przypadku zakłóceń zewnętrznych w miesiącu październik 2022r. oraz listopad 2022r. sprawa nie została zgłoszona do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a zakłócenia zostały usunięte 07.11.2022. Za niedogodności związane z zakłóceniami zewnętrznymi bardzo Pana przepraszam.

Odnosząc się natomiast do aktualnie występujących problemów w korzystaniu z naszych usług, z przykrością potwierdzam iż problemy wynikają z aktywnych przeciążeń na nadajniku 25318 oraz nadajniku 22330. Przeciążenia nie są awarią po stronie Operatora, niemniej ich obecność może powodować przejściowe spadki jakości świadczonych przez nas usług, za co również bardzo Pana przepraszam. Do przeciążeń dochodzi w momencie próby zalogowania się większej liczby Użytkowników, co powoduje przekroczenie pojemności nadajnika. Niestety przeciążenia są wpisane w specyfikę sieci radiowej i nie jest to stan, na który Operator ma bezpośredni wpływ. Nie może bowiem innym naszym Abonentom zablokować możliwości zalogowania do tych samych nadajników, do których logują się również Pana urządzenia.

Przy tym chciałbym zwrócić Pana uwagę, że zawierając Umowę o Świadczenie Usług Telekomunikacyjnych, wyraził Pan zgodę na świadczenie usług mobilnych, które nie gwarantują stałej prędkości transmisji danych oraz stałego poziomu zasięgu. W przypadku usług, dla których sygnał przesyłany jest drogą radiową, na wysokość zasięgu mają wpływ również czynniki niezależne od operatora: ukształtowanie terenu, konstrukcja budynków czy też ilość osób zalogowanych do tej samej stacji bazowej. Wobec tego zasięg oraz prędkość transmisji danych mogą ulegać zmianom, a spadek sygnału w jednej lokalizacji nie jest równoznaczny z nienależytym wykonaniem usługi przez Operatora - taka sytuacja ma miejsce, jeżeli usługi nie są dostępne na karcie SIM. Zgodnie z historią konta nie nastąpiła przerwa w świadczeniu usług na rzecz Pana numerów.

Odnosząc się do poruszonej przez Pana kwestii dotyczącej wyłączenia nadajnika w miejscowości Wirów. W tym miejscu nie potwierdzam aby wskazany nadajnik nie pracował prawidłowo. Przy tym chciałbym zwrócić Pana uwagę, że w przypadku nadajnika, który emituje sygnał drogą radiową, w obrębie nawet kilkuset metrów, może występować tzw. martwa strefa, w obrębie której urządzenie nie połączy się z danym nadajnikiem. Stąd w Pana przypadku brak możliwości zalogowania się do nadajnika w miejscowości Wirów, z uwagi na przebywanie w martwej strefie dla tego nadajnika.

Pomimo braku błędu po naszej stronie, wziąłem jednak pod uwagę, że zakłócenia zewnętrzne powodowały, a przeciążenia mogą powodować dyskomfort podczas korzystania z naszych usług dlatego w ramach rekompensaty wprowadziłem na Pana koncie rabat o wartości 50% łącznych miesięcznych opłat abonamentowych, jakie aktualnie uwzględniamy dla Pana numerów, na okres 3 miesięcy.(...)
I uzupełnienie z mojej strony:
- pisanie o braku przerwy w świadczeniu usług nie jest prawdą. O ile modem był w stanie utrzymać połączenie bo przełączał się na dalsze BTSy o tyle już telefony nie mają tak mocnych anten i w ich przypadku przerwy w świadczeniu usług występowały.
- wątek z "martwą strefą" nadajnika jest absurdalny bo w takim obszarze zasięgu nie byłoby każdego dnia. Tymczasem jest idealny w normalne dni i całkowity brak możliwości połaczenia gdy występuje awaria.

Dlatego wysłałem im kolejną wiadomość dopytać w tych kwestiach jak to wytłumaczą i kolejna odpowiedź z ich strony jest moim zdaniem bezczelna:
Dzień dobry

Dziękuję za korespondencję zwrotną.

Po ponownym zweryfikowaniu przeze mnie udzielonych dotychczas wyjaśnień informuję, że poruszane przez Pana aktualnie kwestie nie uzasadniają konieczności zmiany przedstawionego już stanowiska T-Mobile Polska S.A. Rozumiem, że może mieć Pan odmienne zdanie, natomiast w toku wymiany korespondencji zostały Panu udzielone wszelkie wyjaśnienia, wyczerpując tym samym drogę postępowania reklamacyjnego.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

W wolnej chwili spróbuję jeszcze zrobić te testy z Huawei na zewnątrz i kartą play na pojedynczych wymuszonych pasmach.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Wirów dostał dodatkowo LTE2100 i LTE1800, przeciązony to był gdy działał na 10MHz z LTE800, dodanie w ostatnich m-cach tych pasm słuzy właśnie zwiększeniu pojemności sieci, teraz ma 35MHz pojemności. Badanie PEM miała na poczatku wrzesnia, z reguły odpalana jest wtedy testowo, zapewne potem było optymalizowanie jej ustawień i mogły być problemy z jej działaniem ale to po stronie operatora a nie jakiś załóceń zewn. W poczatku listopada stacja została zooptylmalizowana i powinna działać oK, sam pokazłeś CID odpowiadajacy LTE1800 lub LTE2100 z niej w dniu 20.11.2022.
Długo opierałeś się testom o które prosiłem, okazało się że jest tak jak pisałem. Operator wypisuje bzdury o martwej strefie jak ty masz z 4 km do stacji, na dodatek na DANYCH z routera na LTE2100 lub 1800 które pokazałeś 2 razy nie ma problemów z zasiegiem a SINR jest wysoki. W momentach gdy B535 loguje się do tego CID masz porządny internet ale to normalne bo pasma pojemnościowe LTE NIE SĄ PRZECIĄZONE.
Odpowiedź T-mobile potwierdza to co napisałemo ich wiedzy , obecnie stacja uzyskała większą pojemność, przeciązona była przed modernizacją gdyż działała tylko na LTE800. BTS Jabłonna Lacka działa też w agregacji 3 pasm LTE ale z niej i tak nie korzystasz, Wirów został zmodernizowany do standardu jaki maja pozostałe stacje NetMonster w tym klastrze, stacja na pozwoleniu T-mobile została przygotowana pod 5G2100.
Niestety ale ze strony T-mobile trudno o pomoc, jak wyglada teraz na B535 u ciebie LTE1800 , LTE2100 i agregacja tych 2 pasm?
W tym temacie to jedynie ja starałem ci sensownie pokazać stan faktyczny stacji, przewidziałem odpowiedź operatora, prosiłem o współpracę, z twojej strony lekceważenie, dziwne komentarze które teraz potrafi wykorzystywać @Akwinata, znany z osobistych wycieczek do mnie , uzytkownik o zerowej wiedzy o internecie mobilnym, nie wnoszacy nic na Forum.
Obrałeś własną, złą drogę, na dziś dzięki mnie wiesz więcej niż to co odpisał ci T-mobile , zasłaniający się znanymi od lat śpiewkami . Czy nadal uważasz ze teks z ogórkami który wstawiłeś a który ubawił tak tego trolla był właściwy , zabawny i w ogóle potrzebny.
Kolega który tak się nim ubawił zamieścił kolejny głupawy wpis i zamilkł, cóz braku wiedzy nie nadrobi dobre poczucie humoru.
Testuj Play bo T-mobile pewnie poziomem arogancji podniósł ci cisnienie. Ale tak jak pisałem pomyśl o antenie zewnętrznej ale to zawsze po testach pojedyńczych pasm na B535.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Mały update.
Dziś znowu wystąpiła awaria... Wrzuciłem kartę Orange i sytuacja wygląda identycznie.

Wrzuciłem kartę play. Bez zmiany ustawień, modem stoi w tym samym miejscu co stał w domu (zdecydowanie nieoptymalne dla Play) wygląda to tak:
CELL_ID
6779721
RSRQ
-16.0dB
RSRP
-100dBm
RSSI
-77dBm
SINR
13dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:14dBm PPucch:10dBm PSrs:0dBm PPrach:9dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:14
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:0 mcsDownCarrier1Code1:10
PLMN

W weekend sprobuję jeszcze potestować na zewnątrz.
W kwestii testu na pojedynczych pasmach. Jak to najprościej wymusić?
W HuaCtrl próbowałem ale jest informacja, że ta funkcjonalność jest niedostępna w darmowej wersji.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Zrobiłem jeszcze test w bardziej optymalnym ustawieniu w domu i zapowiada się to całkiem dobrze.
Anteny wewnętrzne cały czas, brak wymuszenia pojedynczych pasm (później posszukam na to sposobu):

Download: 101Mbps
Upload: 13,3Mbps
Ping: 26ms
Jitter: 9,05ms
Packet loss: 0%

CELL_ID
6779710
RSRQ
-13.0dB
RSRP
-91dBm
RSSI
-75dBm
SINR
6dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:14dBm PPucch:4dBm PSrs:0dBm PPrach:2dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:0 mcsDownCarrier1Code1:29
PLMN
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

aktualizacja.
Play, test w domu, optymalna lokalizacja antenywewnętrzne.

Pasmo wymuszone 2100, download/upload:
Download: 61.8Mbps
Upload: 23.7Mbps
Ping: 26.5ms
Jitter: 7.21ms

CELL_ID
6779721
RSRQ
-5.0dB
RSRP
-92dBm
RSSI
-77dBm
SINR
17dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:11dBm PPucch:-2dBm PSrs:0dBm PPrach:1dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:23
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:0 mcsDownCarrier1Code1:26
PLMN
26006

Pasmo wymuszone: 1800 (download i upload):
Download: 54.7Mbps
Upload: 14.8Mbps
Ping: 26.5ms
Jitter: 7.11ms

CELL_ID
6779710
RSRQ
-7.0dB
RSRP
-95dBm
RSSI
-81dBm
SINR
20dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:20dBm PPucch:2dBm PSrs:0dBm PPrach:4dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:15
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:10 mcsDownCarrier1Code1:17
PLMN
26006

Pasmo wymuszone 800Mhz (download/upload):
Download: 7.44Mbps
Upload: 6.84Mbps
Ping: 30ms
Jitter: 8ms

CELL_ID
6779712
RSRQ
-16.0dB
RSRP
-70dBm
RSSI
>=-51dBm
SINR
11dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:-7dBm PPucch:-22dBm PSrs:0dBm PPrach:-21dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:23
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:1 mcsDownCarrier1Code1:17
PLMN
26006
 
Agregaccja 2100/1800 (download), 2100 upload:
Download: 58.1Mbps
Upload: 22,5Mbps
Ping: 27ms
Jitter: 9.89ms

CELL_ID
6779721
RSRQ
-7.0dB
RSRP
-94dBm
RSSI
-77dBm
SINR
15dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:14dBm PPucch:-4dBm PSrs:0dBm PPrach:5dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:18 mcsDownCarrier1Code1:24
PLMN
26006


ROUTER na zewnątrz:
Tu nie podaje transferów bo w telefonie mam stary standard wifi a komputer ma słaby zasięg po wifi z routerem w tej sytuacji:

Wymuszone pasma jak wyżej (2100/1800)

CELL_ID
6779721
RSRQ
-5.0dB
RSRP
-86dBm
RSSI
-71dBm
SINR
12dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:6dBm PPucch:-8dBm PSrs:0dBm PPrach:9dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:26 mcsDownCarrier1Code1:20
PLMN

Tryb automatyczny:

CELL_ID
6779721
RSRQ
-4.0dB
RSRP
-83dBm
RSSI
-71dBm
SINR
12dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:7dBm PPucch:-8dBm PSrs:0dBm PPrach:-7dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:23
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:0 mcsDownCarrier1Code1:24
PLMN

Miejsce na pewno dałoby się znaleźć lepsze ale musiałem kończyć testy bo śnieg zaczął pruszyć ;)
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

zrobiłem tabelkę:
Obrazek

kolor zielony - bardzo dobrze
pomarańczowy - dobrze
żółty - słabo

Ja widzę potencjał ale wydaje się, że w modem 5G i taki, który ogarnia 3zakresy nie ma sensu inwestować przy takich wynikach. Warto natomiast dokupić anteny zewnętrzne.
Co o tym myślicie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Odpowiedź na temat anteny już padała dawno temu, tak jak pisałem zarówno do operatorów NetWorks jak i Play bo w przypadku tego drugiego LTE800 I tak się nie liczy. Play w domu na LTE2100+1800 parametry sygnału dostateczne, SINR skacze ale ogólnie poprawny. Na zewnatrz wiadomo lepiej o około 10dBi na RSRP ale to normalne bo tyle tłumią ściany domu. Na B535-232 w agregacji wynik około 100Mb/s to niezły rezultat, kluczowa jest poprawa SINR do ponad 16dB to jest szansa na QAM256 ale B535-232 jej nie obsługuje, z reguły przejście z QAM64 na QAM256 daje przyrost na DL o około 30%. Ewentualna zmiana routera na taki z modulacją QAM256 , z 2 CC CA lub 3 CC CA , no i ewentualnie antena Dual LTE1800-2100.
No i od początku byłeś niechętny do testów, także do Play, byłeś arogancki wobec mnie. Pomógł ci tutaj ktokolwiek w czymkolwiek ? Jeden taki napisał "witamy w dyskusji z tym delikwentem xD" i jak prosisz o opinię to schował głowę w piasek bo to zwykły troll bez odrobiny wiedzy. A "delikwent" jako jedyny stara się ci pomóc .
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

matek451 pisze:Odpowiedź na temat anteny już padała dawno temu, tak jak pisałem zarówno do operatorów NetWorks jak i Play
Jaka będzie warta uwagi?
matek451 pisze: kluczowa jest poprawa SINR do ponad 16dB to jest szansa na QAM256 ale B535-232 jej nie obsługuje, z reguły przejście z QAM64 na QAM256 daje przyrost na DL o około 30%. Ewentualna zmiana routera na taki z modulacją QAM256 , z 2 CC CA lub 3 CC CA , no i ewentualnie antena Dual LTE1800-2100.
Rozważam taką opcję jak dokupienie drugiego modemu i posiadanie Internetu od dwóch dostawców - t-mobile i Play.
W takiej sytuacji lepiej dokupić lepszy modem do Play czy t-mobile?
matek451 pisze: No i od początku byłeś niechętny do testów, także do Play, byłeś arogancki wobec mnie.
Nie arogancki tylko w pierwszej kolejności interesowała mnie kwestia zupełnie niezwiązana z testami. Te testy nie są argumentem w dyskusji z t-mobile zrzucającym winę na zewnętrzne zakłócenia.
matek451 pisze: Pomógł ci tutaj ktokolwiek w czymkolwiek ?
Tak, kiedyś. Obecnie już Fora wymierają na rzecz grup fb etc.
W każdym bądź razie dzięki za pomoc!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Fora nie wymierają, ludzie nadal piszą o pomoc tylko nie ma już kto im pomagać, ogólnie w internecie trudno znaleźć kogoś kompetentnego. Chętnie zaś pojawiają się tacy jak ten powyżej, merytorycznie nie ma nic do napisania a jedyna rola to takie wpisy jak wcześniej i inwektywy pod adresem ludzi z dorobkiem.
Sam znam kilku ludzi z dorobkiem którzy dali sobie spokój i odeszli z forów internetowych aby nie kopać się z takimi końmi.

Co do testów i argumentów to pomiar parametrów sygnału z danymi eNB, CID może być ważnym argumentem w walce z operatorem, to nie kreski zasięgu tylko twarde dane pokazujące identyfikatory BTS-a, pasm, sektora, nośnych i parametrów radiowych, oczywiście w tej dyskusji ktoś od operatora musi mieć podstawy i ogarniać pokazane dane.
Zewnętrzne zakłócenia przez stosowanie nielegalnych wzmacniaczy GSM to przede wszystkim generowanie przez nie i wzmacnianie szumów w eterze co ma ogromny wpływ na parametr SINR w teście sygnału. Moja prośba o testy i pokazanie tych parametrów była jak najbardziej zasadna bo pozwala uzyskać argument w walce z operatorem. W twoim wypadku SINR 12dB na LTE1800 lub LTE2100 bo CID który pokazałeś z B535 to Wirów na jednym z tych pasm, póki co te pasma na nim są niezweryfikowane na btsearch.pl ale po CID widać ze to ten eNB na paśmie pojemnościowym LTE.
Taka wartość SINR wskazuje że na drugim sektorze z tego BTS-a z którego korzystasz nie ma w pobliżu żadnego użytkownika nielegalnego wzmacniacza GSM, SINR jest prawidłowy jak na dystans dzielący cię od tego BTS-a.
Od razu pisałem że to co pisze T-mobile to bajki, test pod BTS-em gdy nie działał to potwierdził a potem kolejny na B535 to znów działajacy BTS Wirów na LTE2100 z bardzo dobrym SINR, wręcz wzorcowym pozwalającym na załączenie QAM256.
To fizyka , cudów nie ma stacja pracowała/pracuje z przerwami, nawet gdyby były problemy z LTE2100/1800 to pasmo zasiegowe LTE powinno być widoczne w NetMonster a nawet na B535 w Informacja o urzadzeniu czy aplikacjach na HiLink.
To są koronne argumenty w sporze z T-mobile, odpowiedź z ich strony to argumentacja sprzedawcy ze sklepu z ogórkami, żadnych dowodów na zakłócenia przez wzmacniacz GSM a w zamian stek jakiś bzdur i marketingowy bełkot.

Niestety ale dzięki takim jak @Akwinata to forum schodzi na psy, ale nic dziwnego gdy ktoś nie rozumie co ja piszę to jedynym argumentem jak u każdego trolla pozostaje agresja i głupawe emotikony.
Do Play z Wasilewa do agregacji LTE2100+1800 na dziś wystarczy B535-232 chyba że chciałbyś przyspieszyć przez QAM256, wtedy B535-333 i antena Dual LTE1800-2100 z Cybertecha tak aby SINR poprawić do powyzej 16dBi, kolejność więc taka. Najpierw zakup anteny i podłączasz pod B535-232 i robisz testy pasm LTE1800/21`00 z nią, jesli SINR wskoczy na wartość powyzej 16dBi to mozna zastanowić się nad B535-333.
Co do T-mobile to jak to wygląda dziś, czyli czy masz zasięg z Wirowa czy nadal problemy?
Ta stacja wymaga nadal weryfikacji bo wg. mnie te problemy związane są z jej swapem, dołożono na bank LTE1800/2100 może też 5g2100 a nawet LTE2600, zmieniono na niej sprzęt na Huawei bo T-mobile modernizacje robi teraz na ich sprzęcie więc możliwe ze cały czas jest w fazie rozruchu i optymalizacji. Wtedy ruch przejmują dalsze BTS-y ale z reguły na 3G UMTS900 lub LTE800.
To kluczowa kwestia przy doborze sprzętu do T-mobile z niej i anteny zewn.
Oczywiście nie interesuje cię RUT950 bo to Dual SIM ale z modemem 4 kat. LTE więc pod tym względem zabytek. Ja mam pomysł z wykorzystaniem B535 który masz i do niego router Dual WAN z faiover LTE na karcie SIM, sam korzystam z podobnego rozwiązania dla 2 operatorów mobilnych, kazdy z routerów może mieć oddzielne anteny zew. tak jak u ciebie ustawione na BTS-y w róznych kierunkach.
Lub na router Dual SIM LTE 18 KAT. z antenami MIMO4X4 ale na jeden kierunek, u ciebie kąt pomiędzy BTS-ami NetWorks Wirów a Play w Wasilewie około 60 stopni więc mozliwe że kierujac antenę szerokopasmową pomiędzy te BTS-y uda ci się korzystać z Orange/Play na takich antenach.
Kąt promieniowanie w płaszczyźnie poziomej dla nich wynosi około 60 stopni, zawsze mozna spróbować takiego ustawienia i sprawdzić parametry sygnału z tych BTS-ów dla PLAY i T-mobile na B535-232 i w razie porażki zwrócić.
Anteny LOG-PERIOD pracują przyzwoicie na 800-900MHz i 1800-2100MHz , oczywiście te sprawdzone i przetestowane.
Teraz tylko wypada poczekać na odpowiedź na to co napisał "delikwent" ze strony Specjalisty bezprzewodowego-juniora, oczywiście w kwestiach merytorycznych. Tytuł nawet juniora do czegoś wszak zobowiązuje chyba że to takie szlachectwo uzyskane za piękne oczy.
Tak a propos to ja jestem tutaj jedynym który zawsze przegląda wszystkie wpisy proszących o pomoc , we wszystkich tematach, te aktualne i te wcześniejsze bo to pozwala spojrzeć na ich problemy w szerszym ujęciu ale wymaga czasu i zaangażowania, juniorem jak widać można zostać robiąc osobiste wycieczki i odsyłając ludzi do pozwoleń UKE.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

matek451 pisze: Zewnętrzne zakłócenia przez stosowanie nielegalnych wzmacniaczy GSM to przede wszystkim generowanie przez nie i wzmacnianie szumów w eterze co ma ogromny wpływ na parametr SINR w teście sygnału. Moja prośba o testy i pokazanie tych parametrów była jak najbardziej zasadna bo pozwala uzyskać argument w walce z operatorem. W twoim wypadku SINR 12dB na LTE1800 lub LTE2100 bo CID który pokazałeś z B535 to Wirów na jednym z tych pasm, póki co te pasma na nim są niezweryfikowane na btsearch.pl ale po CID widać ze to ten eNB na paśmie pojemnościowym LTE.
Taka wartość SINR wskazuje że na drugim sektorze z tego BTS-a z którego korzystasz nie ma w pobliżu żadnego użytkownika nielegalnego wzmacniacza GSM, SINR jest prawidłowy jak na dystans dzielący cię od tego BTS-a.
Mały problem, którego nie bierzesz cały czas pod uwagę. Zazwyczaj awaria wygląda tak, że do tego BTS w ogóle nie jestem w stanie się podłączyć a więc w tym czasie nie jestem w stanie takich testów wykonać.
Sprawdzałem nawet w pobliżu anteny.
Czy gdyby BTS był przeciążony to może calkowicie uniemożliwiać połączenie?
Czy może raczej nadal powinienem móc się zalogować tylko mieć usługi kiepskiej jakości?


matek451 pisze: Od razu pisałem że to co pisze T-mobile to bajki, test pod BTS-em gdy nie działał to potwierdził a potem kolejny na B535 to znów działajacy BTS Wirów na LTE2100 z bardzo dobrym SINR, wręcz wzorcowym pozwalającym na załączenie QAM256.
Problem w tym, że t-mobile sobie stwierdza bzdury typu "tu mogła być martwa strefa" a na odpisanie, że gdyby była martwa sterfa to nie mógłbym się podpiąc w tym miejscu niezależnie od dnia a nie jednego dnia mieć pełny zasięg a następnego żaden odpisują, że swoje stanowisko już przedstawili...
Dyskusja z nimi to jak gra w szachy z gołębiem ;)
Czy tego typu kwestie można zgłaszać do UKE np.?
matek451 pisze: Do Play z Wasilewa do agregacji LTE2100+1800 na dziś wystarczy B535-232 chyba że chciałbyś przyspieszyć przez QAM256, wtedy B535-333 i antena Dual LTE1800-2100 z Cybertecha tak aby SINR poprawić do powyzej 16dBi, kolejność więc taka. Najpierw zakup anteny i podłączasz pod B535-232 i robisz testy pasm LTE1800/21`00 z nią, jesli SINR wskoczy na wartość powyzej 16dBi to mozna zastanowić się nad B535-333.
Dzięki. Jeśli pójdę w kierunku posiadania dwóch łączy to tak czy inaczej jeden modem będę musiał dokupić.
Antena taka np. będzie ok?
https://www.cybertech.com.pl/p70,antena ... a-gsm.html
matek451 pisze: Co do T-mobile to jak to wygląda dziś, czyli czy masz zasięg z Wirowa czy nadal problemy?
Nadal problemy. W ostatnich dwóch miesiącach wyjątkowo często. Kiedyś bywały ale raz na kilka miesięcy. Teraz minimum raz na dwa tygodniu pojawia się problem.
matek451 pisze: Ta stacja wymaga nadal weryfikacji bo wg. mnie te problemy związane są z jej swapem, dołożono na bank LTE1800/2100 może też 5g2100 a nawet LTE2600, zmieniono na niej sprzęt na Huawei bo T-mobile modernizacje robi teraz na ich sprzęcie więc możliwe ze cały czas jest w fazie rozruchu i optymalizacji. Wtedy ruch przejmują dalsze BTS-y ale z reguły na 3G UMTS900 lub LTE800.
Możliwe bo kiedyś problemy pojawiały się rzadko a teraz bardzo często.
matek451 pisze: To kluczowa kwestia przy doborze sprzętu do T-mobile z niej i anteny zewn.
Oczywiście nie interesuje cię RUT950 bo to Dual SIM ale z modemem 4 kat. LTE więc pod tym względem zabytek. Ja mam pomysł z wykorzystaniem B535 który masz i do niego router Dual WAN z faiover LTE na karcie SIM,
To też jest jakas opcja tylko na ile dokładne są ustawienia failover?
Tu Internet nie znika całkiem bo modem jest w stanie się podpiąć do dalszych BTSów tylko one są daleko i parametry takiego połączenia są bardzo słabe.
Czy te routery są w stanie ogarnąć taki scenariusz i przepiąć na drugie łącze?

Jakieś konkretne modele takich routerów jesteś w stanie polecić?
W ostateczności postawię dwa routery działające osobno i ręcznie będę się przepinał na drugie wifi w razie awarii.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

No i dlatego od początku wiadomo ze jak zanika ten BTS to nie jest kwestia zakłóceń przez wzmacniacz GSM, gdyby faktycznie tak było to wtedy SINR spadłby np. do -20dB ale zasięg byłby i jesli masz screena z parametrami sygnału i SINR to jest dowód że T-mobile kłamie, bez tego trudno im cokolwiek udowodnić. Tak jak pisałem od poczatku ja wiem że z tym BTS-em jest coś nie tak, ty sam to sprawdziłeś pod nim. Nie ma takiego czegoś jak martwa strefa , przy 200-300m od BTS-a nawet stojąc pomiędzy sektorami masz zasięg.
A co do odpowiedzi to od razu napisałem ze skargi do T-mobile to jak do Pana Boga, u nich jest wszystko cacy a jak klient się upiera to dyżurna odpowiedź to zakłócenia przez nielegalny repeater GSM. Przerabiane wiele razy przez innych klientów.
Anteny z linka to elektrosmieci z Dipola.
Do Play sprawa jest jasna, Dual LTE1800-2100MHz z Cybertecha do agregacji LTE2100+1800 bo LTE800 cię nie interesuje, w ostateczności jakaś antena szerokopasmowa jesli miałaby być wspólna dla obydwu operatorów a router Dual SIM.
Jesli T-mobile działa to zrób teraz test na jego karcie na zewnatrz ale telefon LTE i screen z NetMonster aby sprawdzić co tam jest w eterze, trzeba zidentyfikować nośne , pasma i CID oraz parametry sygnału.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Czyli taka antena np.?
https://www.cybertech.com.pl/p115,anten ... -mimo.html

To jest zewnętrzna antena?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: wojteks »

Ta, to jest antena zewnętrzna na pasmo 1800-2100MHz .
Nie pomagam na PW!
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Dziś na play w domu mam takie wyniki (ustawienia automatyczne):
Download: 43.8Mbps
Upload: 30.2Mbps
Ping: 25ms
Jitter: 7.53ms


CELL_ID
6779721
RSRQ
-8.0dB
RSRP
-87dBm
RSSI
-71dBm
SINR
18dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:6dBm PPucch:-7dBm PSrs:0dBm PPrach:-4dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:23
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:17 mcsDownCarrier1Code1:17
PLMN

Czy śnieg może poprawiać jakość sygnału? :D
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: radius »

Poczytaj o propagacji fal radiowych:
https://www.dxinfocentre.com/propagation/tr-modes.htm
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Testy T-mobile na pojedynczych pasmach:

800 (download i upload):
Download: 42.4Mbps
Upload: 13.8Mbps
Ping: 57.5ms
Jitter: 23.7ms

CELL_ID
46601996
RSRQ
-10.0dB
RSRP
-78dBm
RSSI
>=-51dBm
SINR
20dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:1dBm PPucch:-19dBm PSrs:0dBm PPrach:-5dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:28 mcsDownCarrier1Code1:28
PLMN
26002

1800 (upload i download):
Download: 14.8Mbps
Upload: 14.2Mbps
Ping: 62.5ms
Jitter: 40.7ms

CELL_ID
46602036
RSRQ
-10.0dB
RSRP
-92dBm
RSSI
-63dBm
SINR
18dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:0dBm PPucch:-8dBm PSrs:0dBm PPrach:5dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:18
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:2 mcsDownCarrier1Code1:22
PLMN
26002

2100 (upload i download):
Download: 27.7Mbps
Upload: 11.8Mbps
Ping: 53.5Mbps
Jitter: 10.7Mbps

CELL_ID
46602006
RSRQ
-9.0dB
RSRP
-98dBm
RSSI
-71dBm
SINR
16dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:8dBm PPucch:-1dBm PSrs:0dBm PPrach:9dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:30
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:23 mcsDownCarrier1Code1:23
PLMN
26002

2600 B7 (upload i download) << tego pasma nie ma na najbliższym nadajniku więc w tym scenariuszu łączy się z dalej oddalonym BTS położonym w tym samym kierunku. Liczę na to, że przy zewnętrznej antenie to połączenie będzie działać znacznie lepiej i awarie będą mniej odczuwalne.
Download: 12Mbps
Upload: 2.28Mbps
Ping: 65ms
Jitter: 9.47ms

CELL_ID
39877676
RSSI
-63dBm
RSCP
-72dBm
ECIO
-9dB
Moc transmisji bezprzewodowej
stxpwr:-9.6dBm
PLMN
26002

2600 B38 (upload i download) - jak wyżej inny BTS
Download: 11.9Mbps
Upload: 2.32Mbps
Ping: 67ms
Jitter: 10.5ms

CELL_ID
39877676
RSSI
-68dBm
RSCP
-71dBm
ECIO
-3dB
Moc transmisji bezprzewodowej
stxpwr:-20.9dBm
PLMN
26002

upload: 1800, download: 1800/2100:
Download: 55.5Mbps
Upload: 14Mbps
Ping: 57.5ms
Jitter: 15.6ms

CELL_ID
46602036
RSRQ
-5.0dB
RSRP
-92dBm
RSSI
-69dBm
SINR
12dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:3dBm PPucch:-4dBm PSrs:0dBm PPrach:4dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:20
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:27 mcsDownCarrier1Code1:19
PLMN
26002

upload: 800, download: 800/2100:
Download: 49.7Mbps
Upload: 12.1Mbps
Ping: 61.5ms
Jitter: 13.3ms

CELL_ID
46601996
RSRQ
-8.0dB
RSRP
-78dBm
RSSI
-53dBm
SINR
19dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:-9dBm PPucch:-14dBm PSrs:0dBm PPrach:-5dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:9 mcsDownCarrier1Code1:19
PLMN
26002
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Tą samą antenę brać do tmobile co do play czy lepiej taką która działa też dobrze w paśmie 2600?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Jeśli Wirów nie ma LTE2600 to nie ma potrzeby kupowania anteny na 2600MHz.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

matek451 pisze:Jeśli Wirów nie ma LTE2600 to nie ma potrzeby kupowania anteny na 2600MHz.
Wirów nie ma ale Jabłonna ma. Gdy występuje awaria BTS w Wirowie router łączy się z Jabłonną (ten sam kierunek tylko dalej).
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Dziś zrobiłem jeszcze jeden test na t-mobile. Przymocowałem router do długiej deski i wystawiłem za okno tak by był wyżej.

Wyniki:
tryb auto:
download: 40Mbps
Upload: 12.5Mbps
Ping: 60ms
Jitter: 31.1ms

CELL_ID
46602006
RSRQ
-15.0dB
RSRP
-80dBm
RSSI
>=-51dBm
SINR
22dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:-13dBm PPucch:-25dBm PSrs:0dBm PPrach:9dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:22
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:13 mcsDownCarrier1Code1:20
PLMN
26002

upload: 1800, download 1800/2100
Download: 40.4Mbps
Upload: 14.4Mbps
Jitter: 13.1ms
Ping: 56.5ms

CELL_ID
46602036
RSRQ
-8.0dB
RSRP
-79dBm
RSSI
-55dBm
SINR
18dB
Moc transmisji bezprzewodowej
PPusch:-8dBm PPucch:-11dBm PSrs:0dBm PPrach:-8dBm
MCS modulacji/demodulacji wysyłania
mcsUpCarrier1:29
MCS modulacji/demodulacji pobierania
mcsDownCarrier1Code0:2 mcsDownCarrier1Code1:8
PLMN
26002

Na download nie zwracałbym dokładnie uwagi bo teoretycznie mam limit 20/20Mbps więc może być lejek nałożony.
Reszta wydaje się obiecująca. Aplikacja pokazuje maksymalny zasięg przy takiej konfiguracji czyli na pewno warto antenę zewnętrzną założyć.
Jak się zrobi nieco cieplej to zakupię antenę zewnętrzną do t-mobile i sprawdzę na niej jakie są wyniki w play przed założeniem to będę w końcu wiedział jaki router do Playa warto brać pod uwagę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Na LTE2600 nie masz wcale zasiegu wewnatrz a w testach na zewnątrz tego pasma nie sprawdzałeś, po co pokazujesz te dane z Informacja o urządzeniu zamiast screena z aplikacji do wymuszania pasm? Do Play wybór routera i anteny jest oczywisty, od biedy B535-232 który masz, jesli ma być szybciej to wersja B535-333, antena Dual LTE1800-2100MHz z Cybertecha.
Ten router takze do T-mobile lub ten co masz skoro oferta z ograniczonym DL, albo z 3 CC CA QAM256 czyli B628-350 jesli chciłabyŚ korzystać z 3 pasm LTE z Wirowa i antena szerokopasmowa 800-900/1800-2100MHz, do B535-232/333 panel Cybertecha na 1800-2100 jak do Play.
Testy które wykonałeś dostarczyły mnóstwo danych, niestety ale jak je zaproponowałem to kpileś ze mnie a troll na tej podstawie robił osobiste wycieczki do mnie . A teraz jak zawsze zaszył się jak szczur i milczy.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Kurcze, nie wpadłem na to by spróbować zrobić test na 2600 jak router wystawiłem na zewnątrz a już mi sie nie chce z powrotem składać mojej konstrukcji "wysięgnika".

Antena która ogarnie 1800, 2100 i 2600 jednocześnie znacznie gorzej sprawdzi się w pasmach 1800/2100 niż antena dedykowana tylko do tych dwóch pasm?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

W przypadku wymuszenia LTE2600 i testu w domu nie było na tym pasmie zasięgu więc router łaczy się wtedy z UMTS900 na 3G z Wirowa, stąd potrzebny był test z tym wysięgnikiem. Anteny o maksymalnym zysku na 2600MHz maja mniejszy zysk na 1800/2100MHz od tych dedykowanych tylko do LTE1800/2100 , no i w przypadku Wirowa trzeba sprawdzić czy LTE800 jest nieprzeciązone i jaki dałoby ewentualnie wklad w agregację 3 pasm LTE. W Play sprawa prosta, LTE800 się nie liczy więc koncentrujesz się na LTE2100+1800.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

To biorę 1800/2100. Te pasma też są obsługiwane na dalszym BTS więc powinno pomóc w razie awarii ;)
Są sensowne routery z mesh czy lepiej to rozważać jako osobne rozwiązanie?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: wojteks »

Z mesh to Netgear RBR20, RBR40, RBR50 i do tego odpowiednie satelity. Taniej jest zapomnieć o mesh i zrobić połączenie kablowe między dodatkowymi AP.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

Z MESH sensowny router to Netgear LBR20 , ma modem 18 kat. LTE i AC2200 na 3 kanałach z dedykowanym 5GHz do komunikacji z satelitami, do niego satelity RBS50, RBS40, RBS20 , RBS50y I RBW30, te dwa ostatnie bez portów LAN.
Taniocha z TP-Linka to X20-4g z modemem 6 kat. LTE i satelity X20 na AX1800, lub X50-4G LTE 6 KAT I satelity X50 w AX3000, wszystko na 2 kanałach.
luz
Stały użytkownik forum
Posty: 53
Rejestracja: 2020-11-17, 23:52

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: luz »

Z tp-link mam średnie doświadczenie a ten Netgear to już totalnie inna półka cenowa więc pewnie pozostanę przy Huawei bez Mesh.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak sprawdzić kto zakłóca GSM?

Post autor: matek451 »

LBR20 + satelita to koszt 1500-1600 zł, z dwoma satelitami około 2 tysiące zł. Ci co używają wiedzą dlaczego warto zapłacić za ten sprzęt, TP-Linki cenowo wypadają podobnie ale modem LTE słabiutko a MESH choć AX to bez dedykowanego backhaul.
ODPOWIEDZ