Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Pozostałe zagadnienia (sprzętowe i programowe), które nie pasują do powyższych kategorii np. optymalizacja łącza, liczniki danych, bezpieczeństwo w sieci, informacje podstawowe.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

Pojawiła się możliwość podłączenia modemów 3G do routera Draytek Vigor 2910G: >KLIK do Newsa o DrayTek Vigor 2910G

--
Pozwoliłem sobie zmienić nieco tytuł.
Admin (BliSki).
Ostatnio zmieniony 2007-12-07, 15:55 przez rb_zg, łącznie zmieniany 2 razy.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router i modemy 3G

Post autor: zDaleKi »

Nareszcie jakiś godny konkurent dla Linksysa wrt54g3g :D
Trochę więcej o nim jest tutaj: > Klik do strony DrayTek Vigor 2910G <

Ktoś zna już jego cenę?

EDIT:
Ja pozwolę sobie wkleić tutaj opis tego routerka ze strony jak powyżej.

"Router Vigor 2910G może funkcjonować jako mobilny Hot Spot UMTS/HSDPA. Zamiast drugiego WAN-u można podpiąć zewnętrzny modem 3,5G USB HSDPA. Daje to możliwość mobilnego dostępu do Internetu z każdego miejsca na ziemi. W routerze ponadto znajduje się wbudowany Access-Point o standardzie SuperG 108Mb/s, WEP/WPA/WPA2, kontrola adresów MAC, Wireless VLAN, autentykacja 802.1X oraz możliwość izolacji LAN-WLAN, co czyni z routera kompleksowy Hot Spot, który może być instalowany w pociągach, na statkach, busach turystycznych w celu oferowania klientom dostępu do internetowych usług w czasie rzeczywistym: aktualności, komunikatorów (IM, MSN/Skype), zakupów online, czy przelewów bankowych, itp.
Można też wykupić bezprzewodowy dostęp do Internetu od operatorów telefonii komórkowej (PlusGSM, ERA, Orange, itp.), np. iPlus, Blue Connect, Business Everywhere, etc. i dalej za pomocą wbudowanego access-pointa routera rozprowadzać sygnał radiowy dla wielu użytkowników jednocześnie."

Aby funkcjonalność 3,5G HSDPA była możliwa, wystarczy aktualizacja oprogramowania (firmware) routera do wersji 3.0.6 (lub wyższych w przyszłości). Firmware można pobrać klikając w jeden z poniższych linków:

FTP.DRAYTEK.PL
FTP.DRAYTEK.COM


Koniec cytatu ze strony.

Uwaga, na stronie producenta czy dystrybutora mogą się pojawić nowsze wersje firmware, niż te w linkach powyżej. Przed pobraniem należy to sprawdzić.
Ostatnio zmieniony 2007-12-07, 15:54 przez zDaleKi, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

Te routery są już w sprzedaży od paru miesięcy. Model VG (dodatkowo bramka VoIP) kosztuje ok. 800 zł brutto. Nowy firmware, który właśnie się ukazał dodał możliwość podłączenia modemów 3G po USB.
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: zDaleKi »

rb_zg pisze:Te routery są już w sprzedaży od paru miesięcy.
Tym lepiej :)
rb_zg pisze:Model VG (dodatkowo bramka VoIP)
Ciekawe jak VoIP będzie na tym chodził?
rb_zg pisze:Nowy firmware, który właśnie się ukazał dodał możliwość podłączenia modemów 3G po USB.
I to myślę wiele osób zainteresuje.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
reilord
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 349
Rejestracja: 2007-02-24, 19:14
Lokalizacja: Kuj-pom.

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: reilord »

A nie widze nigdzie slotu na "modemy kartowe". Szukalem w internecie zdjec z wszystkich stron i nie widze portu PCMCiA ani PCiE. Wszedzie jest malo informacji jak na sprzet bedacy juz w sprzedazy. Nie ma obslugujacych standardow itp.
Ogolnie sprawia wrazenie, ze Link zrobil router typowo do internetu komorkowego, a DrayTech przy okazji upchnal tam mozliwosc podlaczenia modemu.
Mam mieszane uczucia :/
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

Do tego routera można podłączyć tylko modemy USB.

Release Notes dla firmware 3.0.6

[New Features]

1. Support 3G HSDPA/UMTS/GPRS USB Modem as WAN2 Internet access
2. L2TP WAN connection

[Improvements & Corrected Problems]

1. Improve IPSec VPN stability.

Note: The Huawei E220, Option ICON and Telstra HSDPA USB Modem are verified, and the future supported modems will be listed on DrayTek web site.

Zaletą tych routerów są bardzo rzbudowane możliwości blokad P2P, limitowania sesji, itp. Można zobaczyć sobie możliwości konfiguracji tych routerów: http://www.draytek.com/demo/Vigor2910_3.0.6/index.htm
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: zDaleKi »

Czy ktoś posiada już taki routerek i czy sprawdzał jak na tym chodzi VoIP? Najlepiej poprzez jakąś bramkę VoIPową. Oczywiście przy pomocy modemu 3G.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

Ja posiadam, tyle że nie mam żadnego modemu USB (tylko PCMCIA) no i w ZG nie działa jeszcze 3G. Ale jeśli ktoś z Zielonej Góry jest posiadaczem takowego modemu i chciałby sprawdzić jak to działa, to zapraszam. Kontakt: robert (at) blaszczak . pl

--
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

Witam,

pojawił się nowy firmware (3.0.7) do tego routera. Z ciekawostek (związanych z tym forum):

Support more 3G USB modems and mobile phones. Please check [Notes] for detail.
Support USB HUB for 3G modem and printer working at the same time.

[Notes]
- The Hauwei E220, Option GlobeSurfer iCON, Option GlobeSurfer iCON 7.2, 4G System XSPlug P3,
Sierra AirCard 875U, Zapp Telemodem Z020, Telstra Next G, ZTE AC8700 3G USB Modems and
Benq EF91, Nokia N70, 6233 mobile phones are verified. The future supported 3G modems and
mobile phone will be listed on DrayTek web site.
Wieczorem spróbuję z N73.

--
Pozdrawiam
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: zDaleKi »

Jeżeli teraz da się tam podpiąć telefon, to bardzo dobra informacja :)
Czekamy zatem na testy :)
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Awatar użytkownika
rb_zg
Użytkownik forum
Posty: 34
Rejestracja: 2006-08-29, 20:15
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: rb_zg »

No niestety z N73 za żadne skarby nie udało mi się skonfigurować połączenia. Jutro postaram się pożyczyć jakąś N70.

--
Pozdrawiam
zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: zDaleKi »

rb_zg pisze:No niestety z N73 za żadne skarby nie udało mi się skonfigurować połączenia.
Szkoda, ja liczyłem, że będzie pracował z większą liczbą telefonów niż ta z listy.
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Dzinuch
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-27, 13:52
Lokalizacja: Pniewy

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: Dzinuch »

Witam. Chciałbym podzielić sygnał internetu komórkowego z Iplusa za pomocą routera, problem w tym , że dysponuję starym modemem Option Globesurfer Icon (USB). Doczytałem ,że są routery dzielące sygnał 3G z wejściem na USB ale nie znalazłem takiego , który obsługiwałby taki modem. Np. taki Edimax 6200N ale czy jest dobry do mojego modemu? Czy mogę liczyć na podpowiedź
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: krystianb »

Nie jestem pewien czy tylko router z openwrt nie da sobie rady. Bo icon 1.8 działał na innych sterownikach niż nowsze modemy.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Dzinuch
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2007-12-27, 13:52
Lokalizacja: Pniewy

Re: Router i modemy 3G -> DrayTek Vigor 2910G

Post autor: Dzinuch »

Skorzystałem z rady "krystianab" i dałem sobie spokój z moim starym modemem Option Globesurfer Icon (USB). Kupiłem używane (prawie nówki) router Netgear MBR624GU i modem Huawei E160G (bez simlocka). Jestem nowicjuszem w temacie elektroniki, programowania kompa itp. dużo czytałem na forum (świetne FAQ i artykuły np. Jogurta) w internecie i udało się! (ale radocha) Połączyłem jak trzeba,skonfigurowałem i od dzisiaj mogę się cieszyć mini siecią domową. Do lamusa odchodzą dwa modemy, podwójna miesięczna opłata za korzystanie z internetu. Teraz u IPlusie mam 6G co zupełnie wystarczy na domowe potrzeby.
ODPOWIEDZ