Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Brylant19
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 285
Rejestracja: 2010-05-04, 14:36
Lokalizacja: ---

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Brylant19 »

Moj poblem po kilku telefonach i zgłoszeniu do pomocy technicznej został rozwiązany. Wszystko już jest ok.

Co do waszego sporu to widzę, że obaj piszecie to samo, a się kłócicie;) Orange określa czy jesteś w strefie po swojej infrastrukturze. Nie jest to tak dokładne jak sygnał GPS więc dają jako strefę domową obszar ponad 78 hektarów ;D

Powiem tylko, że musiałem podać dokładne dane z GPSa. Weryfikowane przez Panią i Pana z BOK Orange na mapach Google.
Orange LTE 800 2x ATK20 (~20km)
http://www.speedtest.net/android/1925801168.png
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: jarek7714 »

onken pisze:Wlasnie to caly czas staram sie Jarkowi wytlumaczyc... a co do WiFi, obawiam sie ze to malo dokladne bo wiele IP ktore identyfikuje dana siec tak naprawde moze byc w zupelnie innym miejscu.
Ty sobie to wytłumacz, ja już napisałem wyżej na podstawie jakich danych określane jest położenie modemu/SIM (w miastach jest to z dokładnością do kilkudziesięciu metrów) i nie rób zamieszania teraz z WiFi. :)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: ja.michal »

Patryk56 pisze:Co masz na myśli aby wstrzymać się z anteną ?
Masz pewność czy LTE800 czy LTE1800? ;)
Patryk56 pisze:Internet ma być typowo stacjonarny do małego domku.
Czyli lepiej coś stacjonarnego.
Patryk56 pisze:Kombinacje czyli masz na myśli jakieś małe grzebanie i wgrywanie softów itp ? Nic nie stoi na przeszkodzie , jeśli można poskładać bardzo dobry sprzęt ;) Chociaż nigdy nie brałem pod uwagę zestawu Router + Modem bo wydaje mi się to trochę prowizorycznym rozwiązaniem. A większe zaufanie darzę Routerami już z obsługą LTE, gdzie tylko wystarczy włożyć SIM. A w urządzeniu dodatkowo są dwa solidne gniazda antenowe. Bo docelowo chciałbym zakupić jak najlepszą antenę i uzyskać maksymalnie dobry sygnał LTE :hyhy:
Skoro tak to nie ma co się bawić w modem+router. Orange ma fajną ofertę, ale niestety nie ma sprzętu na przyszłość - brak sprzętu z agregacją pasma. To jednak tylko wtedy jeśli interesuje cię rozwiązanie na przyszłość.


Strefa wyznaczona jest zapewne jak kiedyś było z WiMax - adres i dostęp na karcie SIM do określonych sektorów w okolicy (nie całych stacji).
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26136
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: wojteks »

onken pisze:a co do WiFi, obawiam sie ze to malo dokladne
No to zapuść sobie lokalizację po WiFi (np. laptopem z kartą WiFi i Firefoxem) tam gdzie mieszkasz a się przekonasz, w blokowisku często podaje pozycję z dokładnością do piętra i prawie mieszkania. Nie jest to lokalizacja po IP bo ta zawodzi na całego w większości przypadków.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: onken »

Bylem przekonany ze to leci po IP :-) no to sprawdze :-)

Edit

Fakt, po WiFi super dokladnie jest, jak to jest robione ?
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

ja.michal pisze:
Patryk56 pisze:Co masz na myśli aby wstrzymać się z anteną ?
Masz pewność czy LTE800 czy LTE1800? ;)
Jak będę miał router to będę wiedział :]
ja.michal pisze:
Patryk56 pisze:Internet ma być typowo stacjonarny do małego domku.
Czyli lepiej coś stacjonarnego.
Czy warto sprzedać ZTE MF283 i kupić coś innego ? Chciałbym coś na prawdę dobrego :)
ja.michal pisze:
Patryk56 pisze:Kombinacje czyli masz na myśli jakieś małe grzebanie i wgrywanie softów itp ? Nic nie stoi na przeszkodzie , jeśli można poskładać bardzo dobry sprzęt ;) Chociaż nigdy nie brałem pod uwagę zestawu Router + Modem bo wydaje mi się to trochę prowizorycznym rozwiązaniem. A większe zaufanie darzę Routerami już z obsługą LTE, gdzie tylko wystarczy włożyć SIM. A w urządzeniu dodatkowo są dwa solidne gniazda antenowe. Bo docelowo chciałbym zakupić jak najlepszą antenę i uzyskać maksymalnie dobry sygnał LTE :hyhy:
Skoro tak to nie ma co się bawić w modem+router. Orange ma fajną ofertę, ale niestety nie ma sprzętu na przyszłość - brak sprzętu z agregacją pasma. To jednak tylko wtedy jeśli interesuje cię rozwiązanie na przyszłość.
Na razie będę się cieszył z internetu na jednej częstotliwości , a jakby wciągu kilku lat uruchomili inne pasma to coś się wybierze.Szczególnie, że urządzeń będzie więcej ...


Nawet nie zwracałem uwagi, ale zobaczyłem, że BTS'a ładnie widać z okna:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jaki byłby najlepszy sposób montażu anteny ? Jeśli dałbym na dach to antena byłaby wyżej, ale kabel miałby pewnie z kilka metrów. A nie wspomnę już o sposobie wprowadzenia kabla do środka. Wydaje mi się, że najlepiej byłoby na rurce od anteny DVB-T. Wysokość około metra od ziemi jest wystarczająca czy lepiej dać ponad poziom dachu ? Jak widać na zdjęciach nadajnik jest dobrze widoczny i po drodze niema przeszkód :)
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: jarek7714 »

Patryk56 pisze: Jaki byłby najlepszy sposób montażu anteny ?
Jak masz na tym domu jakiś komin, to obejma kominowa i kawałek masztu-rurki np.1mb jest najlepszą opcją (bez wiercenia, tylko montaż).
jareq
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

jarek7714 pisze:
Patryk56 pisze: Jaki byłby najlepszy sposób montażu anteny ?
Jak masz na tym domu jakiś komin, to obejma kominowa i kawałek masztu-rurki np.1mb jest najlepszą opcją (bez wiercenia, tylko montaż).
No tylko gorzej z wprowadzeniem kabla do wewnątrz budynku. Jedyną opcją byłby chyba szyb wentylacyjny od kominka albo rura wentylacyjna od łazienki/kuchni.

Na maszcie obok domu byłby o wiele gorszy sygnał niż na dachu? Przecież w jednym i drugim przypadku BTS jest w pełni widoczny :?
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: jarek7714 »

Patryk56 pisze: Na maszcie obok domu byłby o wiele gorszy sygnał niż na dachu? Przecież w jednym i drugim przypadku BTS jest w pełni widoczny :?
W takiej odległości to nie powinno być dramatu również bez anteny (o ile anteny na nadajniku nie są wycelowane w innych kierunkach), jednakże podałem ci rozwiązanie wzorcowe (zawsze to otoczenie generuje jakieś odbicia sygnału), możesz spróbować tak jak opisałeś wyżej. ;)
jareq
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: ja.michal »

Poczytaj o Strefie Fresnela. ;) Koledzy mają rację, najlepiej na dach.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

Przed chwila odebralem od kuriera umowe, tablet i ruter, ale cos nie chce dzialac mi karta. Wlazylem ja do rutera b593, ktorego juz od dluzszego czasu posiadam (na razie nie chce rozpakowywac sprzetu bo jak sie okaze, ze internet bedzie kiepsko chodzic to i tak zwroce).
Router poprosil o wpisanie pin, ale juz nie ma sygnalu lte oraz 3g (kod bledu Połączenie nieudane z kodem błędu 3254) Czy trzeba jakos aktywowac ten internet? A moze trzeba wlozyc sim do tego rutera (airbox 2)?

I druga sprawa. Mam juz konto na orange,ale nie widze tam nowej uslugi. Jak ja dodac?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: onken »

Moze trzeba aktywowac kartę SIM, piszą o tym w formularzu jak zamawiasz.
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

No dobra magicznie zaczelo dzialac.
http://www.speedtest.net/my-result/5304743468
sygnal

RSSI: -63
RSRP (dBm): -89
RSRQ (dB): -8


Tylko jak mam dodac ta usluge do istniejacego konta na orange.pl? Zalozyc nowe konto na dane karty sim i potem powiazac z istniejacym kontem?
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

Trzy pierwsze testy orange, potem trzy plus, a na koncu znowy trzy orange.
http://www.speedtest.net/my-result/5304903121
http://www.speedtest.net/my-result/5304904874
http://www.speedtest.net/my-result/5304906619

http://www.speedtest.net/my-result/5304912450
http://www.speedtest.net/my-result/5304914095
http://www.speedtest.net/my-result/5304915804

http://www.speedtest.net/my-result/5304920736
http://www.speedtest.net/my-result/5304923522
http://www.speedtest.net/my-result/5304925476

Plus ma lepsze osiagi oraz duzo stabilniejszy download. Podczas pobierania nie schodzilo ponizej 1200 KB/s natomiast w orange predkosc spadala chwilami nawet do 0Kb/s ! Ciekawe jak bedzie wieczorem.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: onken »

Moze byc tylko gorzej :)
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

No panowie widzialem, ze wklejaliscie screeny z konta orange.pl, nikt nie napisze jak dodac usluge do konta? Bo mi MB z pakietu uciekaja.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

No ja sobie dziś zadzwoniłem na *800 zapytać się o częstotliwość jaka pracuje w mojej miejscowości i okazało się, że rzeczywiście jest to 800Mhz. A inne prace na tym terenie na razie nie są planowane. W każdym razie skończyło się to tym, że zamówiłem ofertę :) Jako, że dom obok rodzice posiadają telefon stacjonarny z neostradą (a kysz), to konsultant dał mi fajny rabat. Abonament 55 zł (przez całą długość umowy) - pakiet podstawowy 150Gb + 60Gb = 210Gb (bez dodatkowej karty sim) + ZTE MF283 + Lenovo Tab2 A10 - opłata początkowa 119 zł :D Teraz pytanie - sprzedać ZTE MF283 i kupić coś innego. Czy zostawić go, bo jest wystarczający ? Pytam bo nie wiem jak sprawuje się ten router, a być może za dopłatą można kupić coś o wiele lepszego :?

PS: Planuję dać dwie anteny na MIMO , pewnie w odwrotnej polaryzacji. Także ewentualnie wybór routera podyktowany jest połączeniem antenowym.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: onken »

Szału Ci nie zrobił bo na stronie to cena 59,99 :)

I źle interpretujesz pakiet, masz 150 GB w strefie domowej i 60 GB poza lub całość w strefie domowej, zależy jak używasz.
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

onken pisze:Szału Ci nie zrobił bo na stronie to cena 59,99 :)
No na początku chciał mi dać 10 zł rabatu jak wezmę przez infolinię od razu u niego . Czyli z 69.99 zł odjąć 10 zł... Powiedziałem, że na stronie przy zamówieniu online jest rabat 10 zł i niech dołoży swój rabat 10 zł, to abonament za równe 50 zł biorę od razu. Powiedział, że coś posprawdza i oddzwonił za 15 minut. No i dał 54.99 zł, że niby tyle dało się ugrać. Ale dla mnie to i tak dobra oferta ze względu na Lenovo 10 cali, a nie 8...
onken pisze:I źle interpretujesz pakiet, masz 150 GB w strefie domowej i 60 GB poza lub całość w strefie domowej, zależy jak używasz.
Celowo tak napisałem, gdyż internet będzie używany wyłącznie stacjonarnie. A druga karta sim nie jest mi do niczego potrzebna. W telefonie mam pakiet 20Gb którego i tak nie wykorzystuję nawet w 1/3 ;)

Jeszcze mam pytanie odnośnie "nocnej taryfy" bez naliczania danych. Bo na infolinii całkowicie zapomniałem się o to zapytać, a konsultant też nie wspomniał ... To jest już domyślnie uruchomione czy trzeba aktywować ?
rafor4
Stały użytkownik forum
Posty: 63
Rejestracja: 2015-09-15, 18:01

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: rafor4 »

Jeśli masz w ofercie szczęśliwe godziny to są one aktywowane automatycznie.


Wracając jeszcze do tematu błędnego naliczania - po 1.5 miesiąca reklamacji i straszeniem UKE i UOKiK za "stosowanie nieuczciwych praktyk naliczania danych i oszustw wobec klientów sieci" otrzymałem 150gb dodatkowego transferu jednorazowo oraz jak na razie przez tydzień transfer naliczany jest znowu wzorowo. Więc jak ktoś miałby podobny problem to albo należy straszyć (bo jest za co) albo od razu bez zbędnego dzieleniapierdów (heh) zgłosić się do właściwych instytucji to naliczanie w końcu naprawią. Dalej restartuję router z rana o 6 ale boję się tego nie robić.. ;p
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

Dobra wreszcie zaczelo dzialac zarzadzenie kontem na orange.pl tylko teraz mam inny problem. Chcialem wyznaczyc strefe domowa, ale dostalem takiego smsa
"Przepraszamy. Aktywacja Twojej Strefy Firmowej nie moze byc zrealizowana z powodu problemow technicznych. Prosimy sprobowac ponownie w pozniejszym terminie"
Tak umowa na osobe indywidualna, a w smsie mowa o strefie firmowej.
Teraz jak chce ponownie wyznaczyc ta strefe to nic sie nie dzieje (powinno wyskoczyc jakies okienko z potwierdzeniem).
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: jarek7714 »

varico pisze:Dobra wreszcie zaczelo dzialac zarzadzenie kontem na orange.pl tylko teraz mam inny problem. Chcialem wyznaczyc strefe domowa, ale dostalem takiego smsa
Strefę aktywujesz kontaktując się z BOK, sms nie działa.
jareq
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

rafor4 pisze:Jeśli masz w ofercie szczęśliwe godziny to są one aktywowane automatycznie.
Owszem są, ale jest jedno ważne pytanie - czy będę za nie płacić :?

Obrazek

Ofertę zamawiałem przez infolinię i co w tym przypadku ? Być może łapie się to jako zamówienie internetowe , ale mogę się mylić ...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: dzejk »

zobacz w regulamin na stronie, jest odpowiedni zapis.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: jarek7714 »

Patryk56 pisze: Ofertę zamawiałem przez infolinię i co w tym przypadku ?
Tzn. że "Szczęśliwe Godziny" masz za free na całą umowę, gdybyś kupił w salonie miałbyś przez 6 m-cy (załóż sobie konto on-line dla tego nr internetowego-będziesz miał to widoczne w panelu). :)
jareq
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

Tak jak wcześniej pisałem, mam do BTSa 5km w linii prostej, puste pola bez przeszkód. Częstotliwość 800Mhz, router będzie ZTE MF283. Antenę chcę dać na dach tak jak mi poradziliście, jakieś 3-4 metry od ziemi, sam BTS jest na górce. Napisałem z ciekawości do Dipola, jakie anteny by mi zaproponowali, czy Atk 20 jest najlepszym wyborem i jaki kabel z najmniejszym stratami. Odpisali, że proponują ATK LOG - http://www.dipol.com.pl/A7054,search-4344

Chcą się pozbyć bubla czy jak :? Przecież to antena 9dBi wielozakresowa 800-3000Mhz...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: dzejk »

sam sobie odpowiedziałeś :D
varico
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 403
Rejestracja: 2014-08-02, 10:17
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: varico »

Czy na stronie orange.pl powinna byc jakas informacja o aktywnej strefie domowej? Przed chwila dostalem smsa o aktywowaniu tej strefy, ale nie wiem jak sprawdzic czy faktycznie jest wlaczona.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: ja.michal »

Patryk56, ta antena przy twoim terenie i dystansie do stacji będzie ok, ale bardziej się nada jeśli uruchomią stację z agregacją pasma. ZTE MF283 agregacji i tak nie ma. Do tego antena ma dosyć szerokie kąty promieniowania (76°/66°) co plusem nie jest.

Tak przeglądam jeszcze poprzednie posty tej dyskusji i zastanawiam się czy jednak ATK10 nie będzie wystarczająca, a jest sztywniejsza bo krótsza, ma tylko koło 4 dB mniejszy zysk. Z drugiej strony ATK20 jest kilka zł droższa, ma wąskie kąty promieniowania (25°/26° vs 50°/58° w ATK10) co jest plusem.

Szkoda, że nie masz dokładnych parametrów połączenia bez anteny (RSRP, RSRQ i SINR).
Patryk56
Stały użytkownik forum
Posty: 93
Rejestracja: 2016-03-14, 19:27
Lokalizacja: Michale k/Grudziądza

Re: Internet LTE 2w1 pytanie/opinie

Post autor: Patryk56 »

ja.michal pisze:Patryk56, ta antena przy twoim terenie i dystansie do stacji będzie ok, ale bardziej się nada jeśli uruchomią stację z agregacją pasma. ZTE MF283 agregacji i tak nie ma. Do tego antena ma dosyć szerokie kąty promieniowania (76°/66°) co plusem nie jest.

Tak przeglądam jeszcze poprzednie posty tej dyskusji i zastanawiam się czy jednak ATK10 nie będzie wystarczająca, a jest sztywniejsza bo krótsza, ma tylko koło 4 dB mniejszy zysk. Z drugiej strony ATK20 jest kilka zł droższa, ma wąskie kąty promieniowania (25°/26° vs 50°/58° w ATK10) co jest plusem.

Szkoda, że nie masz dokładnych parametrów połączenia bez anteny (RSRP, RSRQ i SINR).
No właśnie mocno się zastanawiam co wybrać ATK 10 vs ATK 20. Różnicy w cenie niema prawie żadnej, a jednak parametry kuszą. Jedynie długość tej 20-stki mnie przeraża :roll: Jak wrócę z roboty to telefonem sprawdzę parametry bo udało się odczytać za pomocą Cell Info.

Mam jeszcze pytanie na temat kabla. Dipol ma do wyboru dwa kable:

Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 - http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1171_1.htm

Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 400 WLL - http://www.dipol.com.pl/przewod_koncent ... 1173_1.htm

Ten drugi na 900Mhz ma tylko 12.8dB tłumienia. Cena o wiele większa bo 10 zł za metr. Jednak nie wiem czy to się nadaje do tego typu anten ?
ODPOWIEDZ