LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Dyskusje o ofertach operatorów (GSM/UMTS/HSPA/LTE) krajowych i zagranicznych (m.in.: Cyfrowy Polsat, Aero2), umowach, limitach, reklamacjach itp.
Polecamy na początek: Aero2 - darmowy dostęp do internetu -> www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=30177

Moderator: Moderatorzy

kraczysko
Użytkownik forum

LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Postautor: kraczysko » 2017-08-11, 19:39

Witam Szanownych forumowiczów,

Chciałbym przejść z Neostrady, która w mojej lokalizacji osiąga max 4mbit na internet mobilny LTE.

Robiłem wstępne testy (wyłącznie speedtest) i w pomieszczeniach w domu najlepiej wypada karta Orange, T-mobile raczej słabo, Play tragicznie a Plusa nie testowałem - różnice w osiągach dziwią mnie, bo nadajniki/anteny są właściwie w takich samych odległościach (mam na myśli Orange/T-mobile) - lokalizacja to -->link

Stąd kilka moich pytań

1. Jak najlepiej przetestować potencjalną sieć operatora pod kątem LTE przed wpakowaniem się w umowę ?

2. Z tego co wyczytałem, na ten moment jedynie t-mobile posiada prawdziwy internet Lte bez limitu i bez lejków; jakich parametry mieć aby przynajmniej te 25mbit downloadu? Tak jak napisałem w porównaniu do Orange (powyżej 30mbit) wypadał słabo, mimo że maszty w tych samych miejscach (T-mobile łapało parę mbitów). Wg UKE pasma 2100/2600 do Orange - 6,5 T-mobile to samo; Play - 5,75 (a chodzi najgorzej!); jak załączyłem 1800 to dochodzi Areo (oni udostepniają swoje nadajniki dla innych sieci?) - 6km

3. Czy antena zewnętrzna może uporać się z problemem i t-mobile będzie mi śmigać podobnie do Orange ?

4. Planuje zakup routera na własną rękę (chyba, że byłby jakiś dobry deal na umowie), czy moglibyście coś doradzić ? Fajnie żeby agregował odpowiednie pasma LTE, nadawał się do użytku jako domy router z którego korzystałyby co najmniej 3 komputery i 3 telefony (zwykle nie jednocześnie) i posiadał zasilanie bateryjne na wypadek braku prądu. Domyślam się że może to trochę kosztować, więc rozważam żeby wrzucić to w raty ;)

5. Czy każdy router LTE nadaje się do rozporządzania Internetem z karty sim z oferty na kartę czy na abonament?

6. Z ofert na kartę ciekawa wydaje mi się ta z Orange / 200 zł / 1410gb ; czy ta oferta jest jeszcze aktualna i czy są jakieś lejki ?

7. W co byście uderzali na dziś, na moim miejscu ?

Jestem zdeterminowany, żeby według Waszych sugestii przeprowadzić odpowiednie testy i podać więcej danych.

Będę wdzięczny za pomoc i pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 2017-08-11, 19:59 przez kraczysko, łącznie zmieniany 1 raz.

eXorcist
Specjalista bezprzewodowy-junior

Re: LTE na wsi - potrzebna fachowa pomoc

Postautor: eXorcist » 2017-08-11, 19:47

1. Zasięg masz tylko T-Mobile i Orange. Play to był roaming 3G z T-Mobile.
2. Nie wiesz z którym nadajnikiem się łączyłeś ani na jakiej częstotliwości.
3. j/w
4. W Orange masz w abonamencie za 16zł/msc ZTE MF286 obsługujący agregację 2 pasm z baterią 3000mAh, ale tylko T-Mobile ma prawdziwa ofertę bez limitu.
5. Tak.
6. Oferta nieaktualna w takiej formie jak kiedyś. Teraz 1410GB jest ważne tylko kilka miesięcy i nie da się przedłużyć.

Reasumując musisz zrobić testy na zewnątrz, najlepiej w miejscu gdzie będziesz montował antenę. Przydałby się telefon z możliwością wymuszania pasma żeby przetestować działanie 800 i 1800. Może agregacja działa. Generalnie na podstawie informacji, które przekazałeś to wróżenie ze szklanej kuli. ;)

Jaki masz telefon? Pobierz aplikację Network Cell Info i zró ponownie testy wklejając screeny z aplikacji z parametrami.

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-11, 20:09

ad1 wg UKE niby jest Play nawet bliżej niż Orange/T-mobile, ale się nie znam, pewnie bts search wiarygodniejsze
ad2 to prawda
ad4 no właśnie to jest ból z tym bez limitu, jeszcze ta oferta na kartę jak cię mogę, ale bardziej nie chce się wiązać na 2 lata jakąś umową, skoro cały czas dają lepsze pakiety/możliwości
ad6 A na ile miesięcy teraz ? Rozumiem że jak się kończy oferta, to znowu trzeba rzucić 200zł żeby dostać 1410, czy to w ogóle jednorazowa oferta?

Mam do dyspozycji Samsunga J5 ver 2016 (patrzyłem już, niestety nie ma wymuszania LTE), oraz SGS3 LTE (ten to wiadomo że nie ma).
Jakieś popularne telefony mają taką możliwość ? Może pożyczę od znajomego :P

Dzięki, jutro porobię testy

eXorcist

Postautor: eXorcist » 2017-08-11, 20:51

http://1410gb.pl/

Ważne 155 dni.

Co do wymuszania pasm to spróbuj tego:
1. Wpisz kod *#0011#
2. Jeśli zadziała to kliknij menu Menu, wybierz "Back", potem "Key Input" i wpisz Q, potem znów "Key Input" i wpisz 0000 (cztery zera).
3. Jeśli zadziała to pokażą Ci się opcje, wybierz kolejno:
[2] UE SETTING & INFO
[1] SETTING
[1] PROTOCOL
[2] NAS
[1] NETWORK CONTROL
[4] BAND SELECTION
[4] LTE Band Preference

Jeśli nie będzie dostępu do ukrytych opcji po wpisaniu Q i 0000 to przynajmniej będzie podgląd z jakim pasmem się łączysz wpisując ten kod *#0011#. Zrób screeny.

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-12, 17:05

Zrobiłem tak jak mówiłeś, niestety pasm nie udało mi się wymusić, bo nie udało mi się do main menu wejść żeby te dalsze komendy wprowadzać.
Testowałem NET na Samsungu J5

Może źle rozumiem te odczyty, ale wydaje mi się że w wypadku Orange jak i T-mobile, tel łączy się z tym samym masztem, jednak w wypadku Orange download jest 2x większ niż t-mobile; upload już bardziej porównywalny. Trochę to paradoksalne.

Wrzucam skriny, jeśli jest za dużo/ niepotrzebne miniatury to mogę edytować:

Orange w domu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Orange na zewnatrz [potencjalna antena]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

T-mobile w domu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

T-mobile na zewnątrz [to samo miejsce]
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Będę wdzięczny za interpretację :papa:

eXorcist

Postautor: eXorcist » 2017-08-12, 17:51

Połączenie 1800MHz zarówno T-M i Orange z nadajnikiem Szczebrzeszyn, ul. Cmentarna.

Parametry dobre. Pozostaje kupić antenę 1800MHz (Cybertech lub Sorensen) i zdecydować się na któregoś operatora (Orange lub T-Mobile). Modem najlepiej nabyć z umową taki, który będzie obsługiwał agregację. Jeśli w przyszłości uruchomią to wystarczy zmienić antenę.

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-12, 18:49

A jest jakieś dobre wytłumaczenie, dlaczego ten download w wypadku T-M jest 2x mniejszy, skoro ten sam nadajnik ?

Wiem że konkretnej odpowiedzi nie usłyszę, ale szacunkowo ile taka antena może poprawić w kwestii D/U ?

Anteny to rozumiem tylko na konrketne pasma ? Nie ma jakichś uniwersalnych ?

Oferta orange na ten moment jest atrakcyjniejsza, bo z niejasnych powodów dużo lepszy wynik downloadu, no a T-M wiadomo, jako jedyny ma prawidzwy Internet bez limitu. Jakby ta antena dociągnęła ten download do 30mbit, to byłoby do przebolenia, że nie jest to 50+ ;)

PS: Antena zewnętrzna czy wewnętrzna ?
Są anteny bezprzewodowe, czy do każdej zewnętrznej trzeba przeciągać kabel?
Trochę to kłopotliwe, no i warunki atmosferyczne też pewnie swoje robią

Awatar użytkownika
onken
Guru bezprzewodowy

Postautor: onken » 2017-08-12, 19:13

A T-mobile nie testujesz przypadkiem na prepaid który ma ograniczenie do 15 Mb/s... ??

Wszystkie tak w T-mobile mają. ( oprócz kilku wyjątków )

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-12, 19:24

Tak, t-mobile pre-paid. Nie mam abonamentu u nich.

Serio taki wał? Słabo.

Awatar użytkownika
onken
Guru bezprzewodowy

Postautor: onken » 2017-08-12, 19:26

Tak, choć pokazuje Ci chyba więcej niż te 15 Mb/s ale i tak może być w takim razie przycięte

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-12, 21:09

Skłaniałbym się ku ofercie T-M bez limitu, no bo wiadomo, bez limitu, lecz pozostaje parę pytań

1.Czy warto brać od nich router, czy lepiej coś kombinować na własną rękę? Dość istotne jest dla mnie żeby miał w razie czego zasilanie bateryjne, a nie wiem czy to jest standard ?

2. No i jaka antena ew. panelowa czy kierunkowa ? I jakie jest dobre źródło? bo czytałem że na allegro jest dużo chińskich podróbek.

No i te 2 pytania odnośnie anteny -
3.Wiem że konkretnej odpowiedzi nie usłyszę, ale szacunkowo ile taka antena może poprawić w kwestii D/U ?
- oglądałem filmik, gdzie koleś mówi że można do 30db uzyskać, to rozumiem że do RSRP, czyli zakładając że byłoby to 20, to już łapałbym się na dobra/bardzo dobrą moc sygnału
-RSRQ mam dobre i bez anteny, a to ponoć ważniejszy wskaźnik dla możliwości łącza (D/U)

4. Anteny to rozumiem tylko na konrketne pasma i nie ma uniwersalnych? Chociaż pewnie powinienem się skupić na tej 1800mhz

5. Ten router który dorzucają w T-M, chyba najsensowniejszy to Huawei B525s (chociaż brak wsparcia baterią), to po końcu umowy przechodzi na moją własność czy nie ?

Ogólnie rzecz biorąc to od laika do jakiejś sensownej wiedzy, żeby nie wpakować się w kłopoty/ mieć dobre łącze to nie taki łatwy temat ten internet LTE ;)

eXorcist

Postautor: eXorcist » 2017-08-12, 23:09

1. Jedyny modem z baterią ma Orange - ZTE MF286
2. Panelowa/kierunkowa to jedno i to samo. Na allegro możesz kupić antenę Sorensen od sprzedawcy "sorensen-polska" lub antenę cybertech 15dBi w ich sklepie.
3. Może poprawić o 100% a może nie poprawić w ogóle. na 30dBi nie licz, 20 też nie. Realne to 10dBm z 10m przewodem biorąc pod uwagę dostępne na rynku anteny...
4. Są uniwersalne, ale mają mniejszy zysk... teoretycznie bo u mnie żadna antena z powszechnie polecanych nie daje zysku. Wielopasmowa antena tylko do agregacji 800+1800 w Twoim przypadku, ale patrząc na mapę to chyba będzie ciężko o dwa pasma na jednym nadajniku u Ciebie.
5. Modem spłacasz w abonamencie

Jeśli zależy CI na baterii to kup jakiś przenośny/podróżny modem LTE, a z abonamentu weź B525.

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-13, 15:31

Czyli w takim razie koleś z tego filmiku - https://www.youtube.com/watch?v=QcI9mfkpou4 - opowiada bullshit ?

On podzielił anteny na 4 typy: antena dookólna / panelowa / kierunkowa / paraboliczna

No i mówił też o zyskach na antenie 15dBm, chociaż zaznaczał że jest dużo szajsu na allegro, obiecującego gruszki na wierzbie.

Co najlepiej T-M, modem Huawei B525s, ta antena Cybertecha 2 panelowa i 10m kabel ? Montował to ktoś z Was na swoim dachu ? Jakiś maszt do tego dokupowaliście ?

Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***

Postautor: wojteks » 2017-08-13, 17:03

kraczysko pisze:On podzielił anteny na 4 typy: antena dookólna / panelowa / kierunkowa / paraboliczna

Błąd, antena kierunkowa to: panelowa, paraboliczna, yagi-uda, kolinearna i podobne które mają wyróżniony kierunek z którego odbierają sygnał.

kraczysko pisze:No i mówił też o zyskach na antenie 15dBm

Antena ma zysk wyrażany w dBi, dBm to moc nadajnika lub w miejscu odbioru.
Nie pomagam na PW!

kraczysko
Użytkownik forum

Postautor: kraczysko » 2017-08-15, 18:58

OK, udało mi się zrobić test z T-M abonament.

Kolega @onken rzeczywiście miał rację, net był przycięty z lekkim odchyleniem. :ok:

To moje testy:

@Salon, czyli ściany/okna
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

@Za oknem (myślę że na dachu byłoby jeszcze lepiej, jakieś 1,5m różnicy wys.)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

1.Jaka antena do pasma 1800 mhz ? Jest na rynku jakaś najardziej "zyskowna" aka wiarygodna ? ;)
2. Czy jest w tym momencie jakiś skrypt/aplikacja działająca pod softem T-M z routerem 525s, która agreguje pasma? --> jeśli tak, to gdzie ją znaleźć ?
3.Gdzie najlepiej montować antenę? Używacie jakiś dodatkowych masztów, czy komin ?

Wróć do „Co wybrać - usługi operatorów GSM/UMTS/HSPA/LTE”