iplus po przekroczeniu limitu 1GB

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
asdek

iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: asdek »

witam!
Mam takie pytanie, jak spadaja transfery w iplusie w gprs i w edge po przekroczeniu 1GB? Zastanawiam sie nad wykupieniem tej usługi i chciałbym się dowiedzieć szczegółów z pierwszej reki na ten temat.
Awatar użytkownika
dreamoftheviper
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2006-01-15, 21:32
Lokalizacja: Włocławek/Toruń

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: dreamoftheviper »

Jeszcze w ogóle nie spadają ściągnąłem ponad 2 GB i nic mam nadzieje że zostanie tak jak najdłużej.
dreamoftheviper ©2006
Awatar użytkownika
tracer.on
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 188
Rejestracja: 2005-11-15, 10:47
Lokalizacja: Mazury

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: tracer.on »

Na razie nie spadają. podobno od maja maję coś ograniczać.
Gość

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: Gość »

podobno ci którzy kupili iplus bez promocji na samym początku jak weszedł to mają nie mieć ograniczneń
MaciekAdv

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: MaciekAdv »

Mam iPlusa od ponad 2 tygodni z zasiegiem EDGA, juz dawno przekroczyłem limit i nic mi nie obcieli. Oby tak dalej.
asdek

kolejne pytanie

Post autor: asdek »

A czy da sie wziasc samego iplusa i placic tylko te 60 zl? czy trzeba byc abonentem plusa i oplacac dodatkowo abonament za kom? jak to dokladnie wyglada?
Awatar użytkownika
Varmack
Stały użytkownik forum
Posty: 146
Rejestracja: 2005-10-21, 13:55
Lokalizacja: Mikolov

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: Varmack »

Możesz wziąść tylko neta, za 60 zł, ale podpisujesz umowe na 2 lata jeśli bierzesz modem.
jesli masz już telefon na abonament w Plusie to tylko aktywujesz tą usługę i możesz zrezygnować w każdej chwili...
Możesz jeszcze wziaść na firmę itp.
Wszystko jest ładnie opisane na stronie www.iplus.pl

Pozdro
Ja nie my?le co mówie - ja, mówi? co my?l?...
niq
Stały użytkownik forum
Posty: 62
Rejestracja: 2006-02-04, 18:17

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: niq »

Ja też mam iplusa jako usługę dodaną do abonamentu od ok. 3 miesięcy i w każdym okresie rozliczeniowym przekraczam 1gb i mi jeszcze nigdy nie obcięli. Niekiedy jestem na edgu a czasami na gprs.

I love plus :D
fazi

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: fazi »

Do trasera skąd wiesz że od maja maja ograniczać - dzwoniłes do nich masz jakies info tzn link z taką informacją - zresztą sam do nich zadzwonie !!!!
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: raptou »

Zasada w Plusie jest taka, że dopóki sieć wyrabia nie będzie przycięć transferu a jak będą to i tak nie wszędzie. Po prostu w pewnym momencie będą musieli regulować ruch, gdyż w przeciwnym razie wszyscy będą narzekać. Dużo zależy od tego, jak użytkownicy będą korzystać z internetu. GPRS/EDGE jest jaki jest i ma niską pojemność sieci. To nie jest tak, że od tego konkretnego dnia zaczną ograniczać ruch. Zaczną ograniczać tym, których działalność obciąża znacząco sieć i przeszkadza innym.

To jest pewne info ze źródła.
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

Hmm ...

Post autor: seboo »

Ale chodzi tutaj o wyczerpywanie pasma czy blokowanie szczelin czasowych na BTS ?
Bo jezeli tak to umts z jednej strony bardziej zapycha pasmo ale mniej blokuje dostep do kanalu rozmownego :) - inna sprawa jest to ze w cywilizowanych krajach rozmowy 3 g sa tansze bo nie zapychaja watlych zasobow 2G :) - moze jednak 3 g w iplusie ma macosze traktowanie ;)
goldbayer
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2006-03-19, 11:52

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: goldbayer »

Witam
W sobote dzwoniłem do nich bo zamawiałem IP dynamiczne. pytałem o te ograniczenia- nic nie planuja na razie- dopóki ich system bedzie się wyrabiał to nie bedą ciąć, a jak na razie to maja spory zapas:)
Awatar użytkownika
dormario
Stały użytkownik forum
Posty: 108
Rejestracja: 2005-12-15, 21:59

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: dormario »

goldbayer pisze:Witam
W sobote dzwoniłem do nich bo zamawiałem IP dynamiczne. pytałem o te ograniczenia- nic nie planuja na razie- dopóki ich system bedzie się wyrabiał to nie bedą ciąć, a jak na razie to maja spory zapas:)
A umnie od tygodnia transfer spadł. mam teraz średnio 25 kb/s. Może w moim regionie system już im nie wyrabia.
Napisałem dwa emaile do nich i nic nie odpisują.
Coś mi się zdaje że cięcia już są. Jutro do nich zadzwonię i dowiem się co jest grane.
Awatar użytkownika
Enzo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 341
Rejestracja: 2006-02-06, 18:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: Enzo »

Za poprzedni miesiąc miałem przesłane w obie strony 1,37GB i zadnych problemów z transferami. W tym miesiącu zapowiada się na 1.60GB, zobaczymy. :?:
iPlus+E61i=FUN
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: raptou »

Jakość internetu będzie się pogarszać proporcjonalnie do przyrostu liczby użytkowników w obrębie danego BTSa. Nie ma się co obrażać ani buntować. GPRS/EDGE wyczerpał już swoje możliwości rozwoju. Edge został wprowadzony tylko jako opcja przejściowa z powodu ciągłych opóźnień w ekspansji UMTS a GPRS już dawno się zatkał w niektórych miejscach. Nie jest to wina operatorów tylko technologii, która nadal jest w fazie beta i sami producenci mieli z nią sporo problemów.
EDGE to też GPRS tylko o innym poziomie kodowania, więc nadal cierpi na dolegliwości swojego poprzednika - czyli mało kanałów radiowych i logicznych będących w stanie obsłużyć tak duże zapotrzebowanie. Nie wiele pomoże rozrzerzenie pasma o 50 MHz w dół i dostawianie mikro i piko komórek. Ale mimo wszystko jest i to dobrze. Lepszy EDGE niż GPRS.
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: damis »

Ja raczej obstawiam, ze nie tna nie dlatego, ze maja duze zasoby w sieci, tylko po prostu dlatego, ze nie sa do tego technicznie przygotowani. Oprogramowanie do ciecia pasma musi byc zintegrowane z systemem billingowym, ktory wart jest pewnie ladnych pare baniek 8) a kazda modyfikacja tego systemu lub integracja z innymi systemami kosztuje pewnie sporo.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: raptou »

Są do tego przygotowani doskonale od 1-go dnia wdrożenia EDGE.
Nie będą cięli, póki to nie będzie stwarzało problemów u innych. Jak będą ciąć to i tak nie wszystkim tylko tam, gdzie jest to potrzebne. W takim przypadku prędkość spadnie do 8 kbps, identycznie jak u innych.
Na razie możemy się cieszyć z pełnego pasma. Booster jeszcze dodatkowo odciąży GPRS/EDGE ze ściągania danych, więc oddala to NIEUCHRONNĄ perspektywę regulacji łącza w czasie.
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: damis »

raptou pisze:Są do tego przygotowani doskonale od 1-go dnia wdrożenia EDGE.
Nie będą cięli, póki to nie będzie stwarzało problemów u innych. Jak będą ciąć to i tak nie wszystkim tylko tam, gdzie jest to potrzebne. W takim przypadku prędkość spadnie do 8 kbps, identycznie jak u innych.
Na razie możemy się cieszyć z pełnego pasma. Booster jeszcze dodatkowo odciąży GPRS/EDGE ze ściągania danych, więc oddala to NIEUCHRONNĄ perspektywę regulacji łącza w czasie.
Raptou. Piszesz jakbys pracowal w Dziale Marketingu Plusa :)

A co znaczy cięcie tam gdzie jest to potrzebne ? Znaczy się na BTSie ?
To jak klient się przeniesie w inne miejsce, albo przełączy go na innego BTSa - to będzie miał dalej fullspeed ?
A jeśli cięcie ma być per user - to musi to być zintegrowane z całym systemem zarządzania klientem (HLRy, billing itd itp) i jest to niezły kawał roboty do zrobienia.

Moim zdaniem problemem nie jest backbone, czy styki z innymi operatorami internetowymi, bo te wszyscy operatorzy mają raczej ok. Problemem jest sieć radiowa, liczba BTSów i Nodeów oraz liczba jednoczesnych klientów jaka może być obsłużona przez poszczególne BTSy i Node'y. Im anten będzie więcej tym lepiej - a na to pewnie musimy jeszcze trochę poczekać, bez względu na to czy jesteśmy w Plusie, Erze czy Orange'u

Aha i co z zapowiedziami (nawet na tym formum), że Plus będzie ciął pasmo chyba od maja ? Tzn, ze już wiedzą, że od maja zaczną mieć problemy ?
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: raptou »

To oznacza, że najsłabszym ogniwem jest tor radiowy i sama konstrukcja paietowej transmisji danych. Liczba kanałów radiowych jest ograniczona i nie mozna dostawiać BTSów w nieskończoność (stosuje się piko i mikrokomórki). Poza tym kolejny BTS pracujący dokładnie na tej samej częstotliwości musi być postawiony dopiero za "strefą ochronną", żeby się nawzajem nie zakłócały. Nie mogą w tym samym miejscu pracować 2 nadajniki na tej samej częstotliwości. W torze radiowym jest X kanałów logicznych - czyli timeslotów. W części do przesyłania danych są one współdzielone ze wszystkimi użytkownikami w danym rejonie a każdy następny "wstrzeliwuje się" w przerwy między pakietami innych użytkowników. Więc wystarczy, że na np. 100 osób w zasięgu 8 ściąga masowo i cała reszta czeka na przerwę między paczkami, żeby móc korzystać z internetu a więc im prędkość i pingi"siadają". To tłumaczy dlaczego jednemu użytkownikowi pięknie działa EDGE/GPRS i może przez Skype nawet pogadać a drugi ma koszmarne czasy dostępu do serwera.

Nie pracuję w Plusie i nie mam takiego zamiaru. Wręcz więcej mnie łączy z Orange niż z Plusem.

Po prostu trzeba zaakceptować taki stan rzeczy bo cudów nie będzie. Sieć GSM, zaprojektowana w 1982 roku jest już u kresu swoich możliwości a GPRS/EDGE to są tylko protezy zwiększające nieco jej możliwości. Ta sieć tak naprawdę jest zaprojektowana dla przesyłania danych z maksymalną prędkością 9,6 kbps a cała reszta to po prostu przedłużanie jej życia dopóki na masową skalę nie wejdzie UMTS.
Ciekawostką jest też fakt, że technologia GPRS jest tak zaprojektowana, że prędkość na użytkownika przy dużym obciążeniu sieci może a nawet musi spaść do 4,6 kbps i jest to normalne.

Dlatego dobrze, że weszli w tranmisję satelitarną, ponieważ znacznie odciąży to tor przesyłu danych i poprawi to też jakość samego iPlusa.

Dla cierpliwych polecam lekturę http://www.fkn.pl/artykuly/artykul/ida__40/adid__11/ to wiele wyjaśni. Jest tam bardzo ładnie i w szczegółach opisana zasada działania EDGE.
A tu cała reszta równie ciekawych i rzetelnych artykułów http://www.fkn.pl/artykuly/

I to jest cała przyczyna limitowania łączy. Dlatego nie wszędzie są ograniczenia (dot. wszystkich opów GSM), ponieważ nie wszędzie jest to konieczne. Użytkowników jest znacznie więcej, niż jest w stanie obsłużyć jednocześnie sieć a operator zakłada, że w danej chwili używa jej ok. 1/3 abonentów. Problem jest wtedy, gdy nagle wszyscy chcą korzystać a kilku zacznie ściągać masowo dane wtedy operator coś musi zrobić, żeby kliku nie zatkało sieci wszystkim od doraźnego obcinania pasma po limity.
To są uczciwe zasady ale miło jest być o tym poinformowanym przed zakupem a nie już po podpisaniu umowy.

I jeszcze jedno. W Plusie antena kierunkowa to ostateczność. Antena zewnętrzna - zawsze wskazana ale dookólna nie kierunkowa.

Znowu mnie moderator obsztorcuje za przydługiego posta. Sorry. :lol:
Awatar użytkownika
Vipera
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 567
Rejestracja: 2005-10-30, 23:43
Lokalizacja: Katowice

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: Vipera »

raptou pisze: To są uczciwe zasady ale miło jest być o tym poinformowanym przed zakupem a nie już po podpisaniu umowy.
Myślę, że jasne postawienie sprawy aż tak drastycznie nie obniżyło by ilości chętnych na usługę.
raptou pisze:Znowu mnie moderator obsztorcuje za przydługiego posta. Sorry. :lol:
ha, ha...
Ode mnie Ci sie na pewne nie dostało :P
Nie wszystko da się napisać w jednym zdaniu.
Osobiście wolę jak mi ktoś wytłumaczy opisowo niż rzuca suchymi faktami.

Ps.@raptou:
Mieszkasz w fajnej miejscowości.
Niestety wyprowadziłem sie z stamtąd do Fedory juz sporo czasu temu. Jakoś mi bardziej obecny klimat odpowiada :P
"Jeśli coś może się popsuć - na pewno się popsuje" :(
Oby tylko wiedzieć jak to naprawić ;)
damis
Stały użytkownik forum
Posty: 149
Rejestracja: 2005-10-20, 08:51
Lokalizacja: Stolyca

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: damis »

raptou pisze:To oznacza, że najsłabszym ogniwem jest tor radiowy i sama konstrukcja paietowej transmisji danych. Liczba kanałów radiowych jest ograniczona i nie mozna dostawiać BTSów w nieskończoność (stosuje się piko i mikrokomórki). Poza tym kolejny BTS pracujący dokładnie na tej samej częstotliwości musi być postawiony dopiero za "strefą ochronną", żeby się nawzajem nie zakłócały.
Nie chciałem się tu skupiać na BTSach, bo jest ich rzeczywiście dość sporo, acz jeszcze do sytuacji o której piszesz jeszcze daleko. Bardziej mi chodziło o node'y, których wszyscy operatorzy mają obecnie za mało. Kiedyś wyczytałem w jakiejś publikacji, że aby zachować wszelkie standardy UMTS - nadajniki muszą być rozmieszczane w odległościach ok. 150-200 metrów od siebie. W naszych warunkach raczej nie da się tego spełnić :)
raptou pisze:W torze radiowym jest X kanałów logicznych - czyli timeslotów.
Tu warto dodać, że przepływność na danym timeslocie jest uzależniona od centrali, w obrębie której pracują nadajniki. Na CS2 jest to 14 kbit/s, dla CS4 - 22 kbit/s, w EDGE'u - maksymalnie da się wyciągnąć 59kbps/TS i to dopiero te przepływności są współdzielone między użytkownikami - makabra :?
raptou pisze:Nie pracuję w Plusie i nie mam takiego zamiaru. Wręcz więcej mnie łączy z Orange niż z Plusem.
Mam nadzieję ze sie nie obrazileś :D

Moderator byłby szuja jakby obsztorcował Cię za to, że się z ludźmi dzielisz nie małą przecież wiedzą :)
Awatar użytkownika
raptou
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 267
Rejestracja: 2006-04-03, 22:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: raptou »

Nie obraziłem się. W wielu kwestiach się mylę, pewien tok mojego rozumowania może być błędny, w wielu kwestiach jestem niedouczony bądź palnę jakąś głupotę czasem, bywa że robię straszne błędy - najczęściej w nocy ze zmęczenia. Normalna ludzka rzecz a spierać się trzeba i nie zawsze muszę mieć rację, co przyznaję z pokorą.
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

hmm

Post autor: seboo »

U konkurencji jednak tna bez problemu i nie placza z powodu koniecznosci i kosztownosci wdrozenia tego systemu - nie uwazam ze system ten trzeba sprzegac z BTS-em/NodemB - przeciez wymagaloby to stalego updateowania stanu uzytkownikow , ich limitow i propagowania tej informacji miedzy stacjami bazowymi - bardziej optymalna metoda byloby wdrozenie owej metody w stacjach BSC/RNC zarzadzajacych LAC-ami czyli okregami GSM/3G - najlepsza jednak metoda jest zastosowanie qos-a w warstwie TCP-IP - oczywiscie trzeba by sprzec system powiazania numerow kart sim z przypisywanymi im numerami IP - taki nieszczesnik ktorego pasmo sie monitoruje dostaje juz na wysokosci bramki/routera tcpip ograniczenie pasma - system bilingowy rzeczywiscie musi pamietac kiedy konczy sie okres rozliczeniowy uzytkownika i odpowiednio cofac mu ograniczenia - jednak czasem bywaja z tym problemu i chyba w orange trzeba to robic recznie :)
Awatar użytkownika
seboo
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 247
Rejestracja: 2006-03-19, 14:41
Lokalizacja: prawie Wawa

umts

Post autor: seboo »

a co do nowej technologii 3G to rzeczywiscie jest to rewolucyjne podejscie do transmisji danych w stosunku do technologii 2 G - zastosowano inna modulacje sygnalu - nie jest to transmisja szczelinowa a wiec ilosc uzytkownikow nie zabiera straszliwie zasobow stacji bazowej - kazdy uzytkownik dostaje specjalny challenge ktorym identyfikuje sie na stacji i wlasnie tym jest odrozniany logicznie od innych - brak szczelinowosci pozwala nie tylko na wieksza pojemnosc sieci - teoretycznie nieograniczona ale rowniez i na rownoczesnosc wielu uslug - sam korzystam z telefonu jako modemu do transmisji danych i rozmawiam jednoczesnie przez niego glosowo.

Ale powracajac do tematu stacje musza byc jednak stawiane blisko z powodu wielu roznych problemow:

A. utrzymania pasma dla zalogowanego uzytkownika co jest podstawa technologii 3G:

a na to sklada sie:

- fakt ze zasieg sieci jest plynny i jest uzalezniony od ilosci uzytkownikow

- stacja bazowa reguluje swoja moc aby utrzymac pasmo zalogowanym juz i korzystajacym z sieci uzytkownikom - jednak priorytet wiekszy maja Ci ktorzy maja wieksza szanse na utrzymanie pasma a wiec znajdujacy sie blisko stacji

- dostawienie wiekszej ilosci przekaznikow spowoduje wieksza plynnosc transmisji danych dla poruszajacego sie uzytkownika - siec utrzymujac pasmo pozwala albo na handover albo na utrzymanie polaczenia telefonu nawet z dwoma stacjami bazowymi

- zasieg uslugi umts jest relatywnie maly - a to ze wzgledu na czestotliwosc fal a takze ich modulacje i byc moze na nowe regulacje BHP zwiazane z mala moca emitowana przez telefon - czyli okolo 0.125 W. Moc stacji NodeB ograniczona jest maximum 40 Watami.
balbin
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2006-10-17, 08:03
Lokalizacja: Wyczółki

Re: iplus po przekroczeniu limitu 1GB

Post autor: balbin »

Ja mam iPlusa dwa tygodnie i juz przekroczyłem limit 1 GB i mi obcieli transfer z 230 Kb/s na 32 Kb/s.
ODPOWIEDZ