Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

Zablokowany
rybak
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2011-12-07, 22:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: rybak »

a jakie przykre niespodzianki mogą na mnie czekać, że nie radzisz mi rezygnować z kabla w Multimedii ?
Pozdrawiam
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Maciek764 »

Łącza bezprzewodowe to śliska sprawa, użytkowników bezpłatnego internetu będzie przybywać, a oni muszą tylko pewną część pasma im oddać. No i Aero2 w niektórych miejscach nawet ludziom którzy płacą grubą kasę czasami działa jakby chciało a nie mogło. Tak więc w przyszłości nieuniknione jest spowolnienie zarówno bezpłatnego jak i płatnego internetu na ich infrastrukturze.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: wojteks »

rybak pisze:a jakie przykre niespodzianki mogą na mnie czekać
Wzrost ilości użytkowników Aero2/CP/iPlus i wszystko może się spowolnić, pingi mogą być duże i już tak pięknie nie będzie.
Nie pomagam na PW!
rybak
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2011-12-07, 22:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: rybak »

Jak na razie to parametry łącza są jak pod linijkę stabilne.

modem Huawei e 367 u-2,
transfer 250/240, pingi rzędu 70-90
poziom sygnału to 96 -99 % w odległości ok 300 m od nadajnika
połączenia przez telefonię VoIP idą bez zająknięcia
video rozmowy przez Skypa - bezproblemowo

Jedyne co, to rozłączanie co 60 min. ale jak zaopatrzę się w router pod modem GSM to tam zapewne będzie opcja wznawiania połączenia
A tak w ogóle jaki router polecacie? Wcześniej ktoś wspominał o DOVADO 4GR tylko jest trochę drogi, czy niema tańszej opcji?

Pozdrawiam
Pozdrawiam
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jarek999 »

rybak,
że nie radzisz mi rezygnować z kabla w Multimedii ?
Trudno wróżyć z fusów jakie będą konsekwencje, choć nastawienie się że będzie można bezproblemowo korzystać z szerokiej palety usług w oparciu o takowe łącze jest dalece ryzykowne (niektórzy opłacając komercyjne łącze stałe, korzystają z niego w sposób niedzielny). Z drugiej strony operator po jakimś czasie może części użytkowników zrobić niespodziankę-blokując dostęp z modemów niezgodnych z regulaminem (dziś za zestaw w pełni zgodny z BDI musimy zapłacić minimum ok. 200zł-karta+modem, sprzęt będzie taniał ale również skracał się czas jego wykorzystania). Operatorzy kablowi będą musieli się bardziej starać i dbać o klienta- który już się nie zadowoli prędkościami rzędu 512kb/s-2Mb/s (wiodący operator TP dopiero od 2-lat zaczął inwestować w sposób realny w infrastrukturę-wypchnięty już z pozycji dominującej w miastach powyżej 100tys. mieszkańców przez sieci kablówek TV). Ciekawą taktykę stosuje Orange sprzedając tanie prepaid-y internetowe (może niezbyt ciekawą z punktu widzenia klienta abonamentowego-sieć jest mniej przewidywalna i do tego przy tradycyjnym bałaganie u tego operatora jeszcze bardziej nieuporządkowana). To jedyny ruch który obserwuje u konkurencji-reszta śpi i tym samym napędza potencjalnych klientów Aero2-stosując nie przemyślane "lejki" po przekroczeniu limitu-łub wszystkim jednakowo do 32kb/s (w przypadku iPlus z którego korzystam i na którym mam lejek do jutra-ratunek Aero2), nie ważne ile płacą abonamentu 30zł czy 160zł!!! :dobani:
A tak w ogóle jaki router polecacie? Wcześniej ktoś wspominał o DOVADO 4GR tylko jest trochę drogi
Po kiego licha potrzebny Ci do takiego zastosowania taki router-wystarczy TP-Link MR-3220+aktywny HUB+firmware Open-Wrt Gargoyle by obsy-w wersji PL lub jak chcesz wypas do takiego zastosowania to Netgear WNDR3700 v2.Mam MR-3420+HUB+E367(z sieci 3) i współpracuje bezbłędnie z kartą BDI-sam automatycznie wznawia połączenie po kilkudziesięciu sekundach i jeszcze automatycznie pinguje hosta w celu utrzymania aktywności w HSPA+ non-stop. ;)
jareq
kristopher0725
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2011-09-18, 15:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: kristopher0725 »

A ja mam jakiś inny dziwny problem, nie mogę uploadować żadnego zdjęcia na portale aukcyjne jak np gumtree lub tablica.

Nie wiem co jest grane.

Dzisiaj już wszystko gra i buczy :)
BlackBerry Passport 32GB
Xbox One X
LG 55" sj800v
SQ9ROQ
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-02-03, 20:30
Lokalizacja: Sosnowiec,Mysłowice

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: SQ9ROQ »

jarek999 pisze:TP-Link MR-3220+aktywny HUB+firmware Open-Wrt Gargoyle by obsy-w wersji PL
Witam , mam takie pytanko -
posiadam wyżej wymieniony modem MR-3220 , zmieniłem już kiedyś firmware na najnowsze dostępne na stronie producenta , a pytanie czy mogę jeszcze coś ulepszyć ?? mają taki modem .
O co chodzi z tym aktywnym HUB-em i firmware.. ?
(mam też Aero2)
Dzięki za ewentualną podpowiedź.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

SQ9ROQ: stara zasada IT mówi: Działa? Nie dotykaj :)
Co byś nie zrobił, szybciej nie będzie w Aero2.

Jeżeli modem ci się nie wiesza, to nie potrzebujesz dodatkowego zasilania - po to jest czasem potrzebny ten koncentrator aktywny.

Możesz poczytać o OpenWRT z Gargoyle dla TP-Linka (zamiast fabrycznego firmware), ale wątpię, żebyś jakiejś funkcjonalności tego potrzebował, a problemów możesz zrobić sobie mnóstwo.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: python »

Mam pytanko, używam Aero2 z modemem, ale chciałbym pożyczyć komuś kartę na tydzień żeby zobaczył czy warto mu do jego zastosowań jarać się na tę kartę. Pytanie jest takie - czy w przypadku kiedy karta będzie włożona do jego netbooka HP gdzie jest miejsce na kartę sim, trzeba zainstalować jakiś program do netu dla Aero2 czy nie? Są jakieś specjalne ustawienia w takim urządzonku? Na co zwracać uwagę?
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jarek999 »

jakubd,
Możesz poczytać o OpenWRT z Gargoyle dla TP-Linka (zamiast fabrycznego firmware), ale wątpię, żebyś jakiejś funkcjonalności tego potrzebował, a problemów możesz zrobić sobie mnóstwo.
Jeżeli ktoś ma problemy z ustawieniem routera to przy fabrycznym firmware zdecydowanie łatwiej się pogubić w konfiguracji. Open-Wrt jest w języku polskim z prostym i czytelnym interfejsem GUI. Jeżeli router ten jest podłączony na stałe do sieci poprzez modem 3g i korzystamy z niego poprzez sieć bezprzewodową to można sobie między bajki włożyć stwierdzenie że sprzęt ten będzie działał stabilnie-nie ważne na jakim firmware. W takim zastosowaniu to jest niezbędny aktywny HUB lub inny router np. AirLive Air3GII. ;)
jareq
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26131
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: wojteks »

python pisze:HP gdzie jest miejsce na kartę sim
Oprócz miejsca na kartę SIM potrzebuje wbudowanego modemu 3G z opcją UMTS900 a nie każdy laptop z gniazdem SIM ma modem (bo to opcja) a jeżeli ma to musi mieć UMTS900.
python pisze:trzeba zainstalować jakiś program do netu dla Aero2 czy nie?
Trzeba program do modemu który pozwoli zdefiniować APN.
Nie pomagam na PW!
PowerGo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2011-12-19, 11:40
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: PowerGo »

AirLive Air3GII automatycznie wznawia połączenie p o 60 minutach?
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

Praktycznie wszystkie routery mają funkcję wznawiania połączenia.
Awatar użytkownika
python
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2011-01-01, 12:55
Lokalizacja: koniec świata...

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: python »

wojteks pisze:Trzeba program do modemu który pozwoli zdefiniować APN.

OK, jaki to program jest potrzebny? Netbook to hp 110...jakaś literka na końcu chyba jeszcze.

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-02-14, 17:32 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-02-14, 17:32 przez python, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

Do każdego konkretnego modemu i laptopa na stronie HP w dziale sterowników dla tego komputera znajdziesz właściwe oprogramowanie. Zacznij od ustalenia (w menedżerze urządzeń) jaki i czy masz modem WWAN. Program sterujący modemami w HP nazywa się HP Connection Manager.
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: marioking »

Spotkal sie ktos z takimi obbjawami? Laczy mi sie, modem swieci jak podlaczony, ale ogolnie brak netu, w windows wyswietla mi komunikat brak dostepu do sieci. System win7, modem e173
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

To mi wygląda na... rozległą awarię sieci UMTS 900 MHz (UBDI i Cyfrowy Polsat, Plus podejrzewam tak samo - ale LTE działa normalnie). Mam informacje z Warszawy i okolic - nie działa - z takimi objawami jak opisujesz: łączy, dostajesz IP, wszystko wygląda normalnie, ale kompletny brak ruchu przychodzącego.
http://jdtech.pl/2012/02/aero2-problemy ... -2012.html
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Patryk »

UBDI działa jak chce (chwilami w ogóle), Plus wyraźnie lepiej ale też nie idealnie, przede wszystkim upload jest przycięty do 384 kbps mimo QoSu na poziomie 2048 kbps i aktywnej HSPA.
Obrazek

Stacja na infrastrukturze Polkomtela.
Ostatnio zmieniony 2012-02-21, 20:34 przez Patryk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: YaHooo »

marioking a GG/Skype Ci działa? Być może masz problem z DNS'ami. Jak nie używasz wyżej wymienionych programów to sprawdź <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=44678#44678" target="_blank">»PING«</a> do wp.pl w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

ping  212.77.100.101
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
marioking
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 164
Rejestracja: 2008-12-13, 16:11
Lokalizacja: Zagościniec

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: marioking »

Juz smiga, to widac byla wina tej awarii
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jakubd »

Użytkownicy CP zareagowali, CP zgłosiło problem chłopakom z Aero2 i problem z głowy. Ufff.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: jarek999 »

U mnie iPlus działa bez zmian od miesięcy: http://www.speedtest.net/result/1788129221.png , UL mam w aneksie do 1Mb/s, w trakcie pomiaru aktywne miałem połączenie telefoniczne VoIP z kodekiem G-711, na własnym routerze ustawiony QoS , z Aero2 też nie mam problemów (które miałem na początku z cyklicznym gubieniem pakietów), jedynie teraz ping jest wyższy (średni był 50-60ms, jest teraz ok.100ms). ;)
jareq
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: marens »

Patryk pisze:Plus wyraźnie lepiej ale też nie idealnie, przede wszystkim upload jest przycięty do 384 kbps mimo QoSu na poziomie 2048 kbps i aktywnej HSPA.
Za to u mnie HSPA+ siadło (teraz i tak jest nieźle)
Obrazek

Teraz i tak jest nieźle, bo wcześniej 200-500kbps.
Zadzwoniłem i zgłosiłem problem, zobaczymy jaki będzie efekt.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: YaHooo »

marioking pisze:Juz smiga, to widac byla wina tej awarii
To bardzo dobrze :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
SQ9ROQ
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-02-03, 20:30
Lokalizacja: Sosnowiec,Mysłowice

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: SQ9ROQ »

Przez przypadek pomieszałem karty (dwie) moja i kupiona w sieci . Jak mogę poznać czyja jest czyja ? Kupiona podobna ma być starszej serii.
Plastiki w których były karty też się zmieszały..
Sprzedający ma mi napisać oświadczenie o sprzedaży karty ( w razie awarii ) tak żebym mógł zareklamować, czy ktoś wie jak powinno brzmieć takie oświadczenie ? tak żeby wszystko "grało"
Pozdrawiam Arek SQ9ROQ
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Maciek764 »

Przeczytaj regulamin BDI punkt 6.6.
SQ9ROQ
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-02-03, 20:30
Lokalizacja: Sosnowiec,Mysłowice

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: SQ9ROQ »

Ups Ok może źle to nazwałem " pożyczyłem " kartę a oświadczenie już jest mniej ważne :D
Ale jak rozpoznać czyja jest czyja teraz ?
(ostatnio w licytacji na alledrogo poszła karta aero za ponad 120 zeta :gwiazdki: )
Pozdrawiam Arek SQ9ROQ
Maciek764
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1620
Rejestracja: 2008-07-19, 17:07
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: Maciek764 »

Wsadzić w modem, Mobile Partner chyba potrafi odczytać numer karty SIM (jeżeli nie ma go na karcie) - powinien być też na papierach od Aero2.
SQ9ROQ
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2012-02-03, 20:30
Lokalizacja: Sosnowiec,Mysłowice

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: SQ9ROQ »

Numer sim jest - ale nie pamiętam czy z kartą w kopercie były jakieś papiery , szukałem właśnie takich , ale na razie nie znalazłem nic podobnego.
Pozdrawiam Arek SQ9ROQ
ezaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-06-12, 10:51
Lokalizacja: Puławy/Wrocław

Re: Aero2 - Usługa Bezpłatnego Dostępu do Internetu [dyskusja]

Post autor: ezaq »

W kopercie była jedynie karta SIM. Numer karty SIM na początku był na kopercie pisany ręcznie, później naklejany. Jak to wygląda obecnie nie wiem, bo dawno kraty nie zamawiałem ;-)
Zablokowany