T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

Wiele głosów na forum wskazuje (albo przynajmniej ja tak to zinterpretowałem), że w przypadku nadajników zmodernizowanych w ramach Networks, nie ma różnicy czy korzystamy z T-mobile, czy Orange. Czy tak rzeczywiście jest?

Chodzi mi głównie o szybkość łącza. Czy jeśli sieć Orange jest zapchana, o co nietrudno w przypadku promocji takich jak 6GB na wakacje, to równie niski jest też transfer w T-mobile. Czy też sieci podzieliły się jakoś po równo możliwościami nadajników i jeśli teoretycznie byłbym jedyną osobą, która w danej chwili korzysta z nadajnika t-mobile, mógłbym to robić z maksymalnym transferem (pomijam kwestie ograniczeń serwera, z którego prowadzony jest download)...

jak to więc wygląda w praktyce?

Z góry dzięki za odp.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: krystianb »

Tak to nie jest, zasięg powinien być ten sam, choć i on zmienia się w zależności od obciążenia. Każdy z operatorów ma własne częstotliwości, twierdzą nawet że każdy operator ma własne łącza, być może jest to realizowane sztywnymi przydziałami przepustowości radiolinii.
Jedyną zagadką jest pasmo umts900 (tam gdzie jest uruchomione) jest to wydzielona część wspólna, można z niej korzystać zarówno z t-mobile jak i z orange. Pytanie czy tu też nie ma zablokowanego podziału po 50% pasma i choćby na stacji siedział tylko jeden użytkownik to nie osiągnie więcej niż 50% całej przepustowości.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
rethas
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2012-05-14, 20:00
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: rethas »

Sam oceń czy jest różnica:
Obrazek
Obrazek

[ Komentarz dodany przez: Sundance_kid: 2013-08-21, 22:59 ]
Usunięty zbędny znacznik.
Ostatnio zmieniony 2013-08-21, 21:58 przez rethas, łącznie zmieniany 1 raz.
marens
Guru bezprzewodowy
Posty: 3607
Rejestracja: 2007-04-14, 10:01
Lokalizacja: Wrocław

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: marens »

Wygląda to mniej-więcej tak:

ObrazekObrazek
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

rethas pisze:Sam oceń czy jest różnica:

Sam robiłem podobne testy na prepaidach. W przypadku duetu T-mobile/Orange, u mnie zazwyczaj na korzyść T-mobile, choć różnica była bardzo niewielka. Niestety ze względu na bardzo niski limit prepaida T-mobile (2GB) ciężko mi było przetestować to na większą skalę.

Jak rozumiem u Ciebie test został wykonany dla obu przypadków w tych samych warunkach, tak? Jednak jak widzę, serwery wybrane przez SpeedTest różnią się między sobą i to teoretycznie też mogło mieć wpływ na wynik, choć SpeedTest powinien wybrać teoretycznie najszybszy serwer dla każdego operatora.

Jak jest u innych osób? Czy też Orange wygrywa z T-mobile.

W chwili obecnej korzystam głównie z pre paida Plusa przez LTE i generalnie jestem bardzo zadowolony, jednak jest to podyktowane tym, że obecnie opcja ta jest dość tania, a jak wiadomo na przykładzie Orange (nie liczę wakacyjnych 6GB), nigdy nie wiadomo kiedy zakręcą kurek. LTE bez żadnej anteny zewnętrznej (wyłącznie sam modem), działa u mnie wyśmienicie. Przed chwilą zrobiłem test na SpeedTeście i wynik dość mocno mnie zaskoczył (zazwyczaj było 40-60 Mb/s). Teraz...

Obrazek

Generalnie rzecz biorąc, chce coś <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na abonament. W chwili obecnej, biorąc pod uwagę tylko ofertę wygrywa u mnie T-mobile z 100GB za 100 zł netto i nielimitowanym transferem od 0:00 do 9:00 + ich proDyskiem, który nie liczy się do transferu, co jest dość pomocne. Jednak nie chcę się wpakować na minę, która będzie ładnie wyglądać tylko i wyłącznie w ofercie, stąd moje pytanie do Was :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

Różnica techniczna jest w Orange jeśli chodzi o działanie samej usługi. Orange ma po drodze serwery kompresujące, a T-Mobile nie, chyba że sam to włączysz wchodząc na odpowiedni adres.
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

ja.michal pisze:Różnica techniczna jest w Orange jeśli chodzi o działanie samej usługi. Orange ma po drodze serwery kompresujące, a T-Mobile nie, chyba że sam to włączysz wchodząc na odpowiedni adres.
To fakt, ale dla mnie to nie problem, w Firefox jest odpowiednia wtyczka (Modify Headers), a do wszystkich innych przeglądarek używam Proxomitron, ale wielkie dzięki za odpowiedź.

Czekam na kolejne głosy odnośnie stabilności/niestabilności i ew. różnic/cech wspólnych T-mobile i Orange w ramach Networks.

Gdyby tylko Plus miał większe limity za rozsądną cenę, to bym celował w tą ofertę, tym bardziej, że LTE działa mi pięknie... Jutro pójdę do salonu T-mobile i spróbuje <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> jakiś net na próbę, z tego co pamiętam kiedyś mieli w ofercie na 3 dni...

Na startery Blueconnecta nie zamierzam już wydawać ani złotówki. Kupiłem dwa. W pierwszym przypadku nie wiedziałem, że trzeba wykonać jakieś połączenie i czekać na nadejście SMSa o przyznaniu limitu 2GB na strat, więc 20 zł na koncie wykorzystałem w godzinę. W drugim przypadku SMS przyszedł chyba po jakiś kilku godzinach, ale i tak 2GB to niewiele nawet jeśli chodzi o testy, tym bardziej, że zależy mi na stabilności, a nie tylko na szybkości, więc starałem się sprawdzać prędkość o różnych porach dnia i nocy.

W kwestii stabilności z moich doświadczeń najgorzej wypada Orange, dlatego też boje się czy T-mobile nie podzieli ich losu...
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: Patryk »

Było X razy wałkowane, archiwum się czytać nie chce :facepalm:

NetWorkS! absolutnie nie oznacza dokładnie takiego samego pokrycia sieci obu operatorów, a tym bardziej takiej samej jakości i wydajności widzianej przez użytkownika końcowego.

To tylko wspólna sieć radiowa, wszystko inne zostaje osobne - sieć szkieletowa, punkty styku z innymi opami, a także zasoby częstotliwości radiowych (poza pasmem wykorzystanym na potrzeby UMTS900). Inaczej jest skonfigurowana sieć, mimo korzystania z tych samych urządzeń radiowych i anten. Tam, gdzie wykorzystywany jest sprzęt NSN (na razie pn.-wschód i kuj-pom) dla pasma UMTS2100 stosuje się osobne tory radiowe więc jest jeszcze więcej możliwości (fizycznej) zmiany konfiguracji względem drugiego opa.

Osobna jest też baza klientów :rotfl:, a to klienci właśnie generują ruch, inny dla każdej sieci w danym miejscu.
Dobry przykład to Bielsko-Biała (sieć zintegrowana we wrześniu 2012) - Era miała tam fatalną siec UMTS - mało stacji, dramatyczna ich konfiguracja. Więc i klientów data było niewielu. Za to sieć Orange była bardzo dobra - każda stacja miała 3G, było ich dużo i dobrze skonfigurowane...wszystkie z trzema nośnymi i DC-HSPA+.
Teraz po integracji osiągami wybija się T-Mobile. Dlaczego ? Bo to pusta sieć, klienci zwyczajnie się jej boją. Orange działa bardzo dobrze, ale 30 Mbps pojawia się na liczniku stosunkowo rzadko, a nie prawie zawsze jak w T.
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

Patryk pisze:Było X razy wałkowane, archiwum się czytać nie chce :facepalm:
Uwierz mi, że przeszukałem wszystkie posty po kolei z tego działu na przestrzeni 1-1,5 roku, ale tak ładnie nikt tego nie wyjaśnił. Czyli jest mniej więcej tak jak się spodziewałem. Mimo gorzkich słów w moim kierunku, wielkie dzięki za odp. :)
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: patryk7588 »

Gdyby tylko Plus miał większe limity za rozsądną cenę, to bym celował w tą ofertę, tym bardziej, że LTE działa mi pięknie...
Nie wiem jak dużo potrzebujesz limitu do pobierania danych z internetu ale w taryfach od 48,70zł (dla firm) przeglądanie stron www jest po za limitem, a w trochę droższych taryfach także youtube i ipla.
Zobacz tutaj --> http://internet.plus.pl/firmy/abonament ... wi-klienci

Jeśli masz już jakąś inną aktywację w Plusie to dostaniesz także rabat :)
marcinek243
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2012-07-18, 12:26
Lokalizacja: ja jestem?

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: marcinek243 »

A jestem ciekaw jak na zmodernizowanej stacji działa Orange jak np. radiolinie i pozwolenie ma tam tylko T-mobile? :zdziwko:
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

Orange często gęsto ma światłowód też Orange (dawne TP). Druga sprawa to, że o pozwolenie występuje właściciel sprzętu.
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

Przeczytałem chyba na media2, że operatorzy szykują ofensywę ofert internetowych na jesieni, więc na razie będę jeszcze korzystał z pre-paid, a potem się zobaczy. Na razie bardzo ciekawie wygląda oferta iPlusa dla studentów (od jutra 23.08), gdzie umowa jest bezterminowa + jakaś zniżka, tylko będę musiał złapać jakiegoś studenta, a wolałbym na firmę ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

p.borzecki, zazwyczaj przed świętami coś się dzieje.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:zazwyczaj przed świętami coś się dzieje.
Eee do świąt to jeszcze są uczniowie i studenci. Bo to na nich sezon się zbliża.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

Już się nie łapię więc pomijam ten okres. :cfaniak:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:Już się nie łapię więc pomijam to.
Toć pomijając jakieś pojedyncze wyjątki promocje będą dla wszystkich dostępne.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: matek451 »

Jeśli masz obawy co do T-Mobile weź na testy. Sprawdzisz w swojej lokalizacji i podejmiesz decyzję. To 100GB dla firm + darmowe noce bez limitu kuszą, mam teraz 16 GB na firmę i też myślę nad tym, chciałbym jeszcze ugrać niższy abonament( wypowiedzenie umowy i kontakt z DUK, może się uda :) Oczekuję na HSPA+DC w łódzkiem, do BTS-a 500m. W Plusie podstawowa wada to limit nocny 50GB.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

Jeśli do mnie skierowana informacja o obawach to nie mam. Jestem od prawie 10 miesięcy szczęśliwym posiadaczem internetu w T-Mobile z limitem 20 GB bez urządzenia. ;)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: matek451 »

Oczywiście że do autora tematu :) Ja będę happy gdy będę miał HSPA+DC i to 100GB z dobrym rabatem ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

Nawet bez rabatu 100 zł netto za 100 GB i noc bez limitu to bardzo dobra cena.
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

Mam już T-mobile do testów, więc przed chwilą zrobiłem w miarę kompleksowe testy wszystkich sieci, które biorę pod uwagę.

T-mobile (karta SIM do testów na 3 dni)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Plus (pre-paid z LTE)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Orange (pre-paid, ale nie jest to 6GB na wakacje)

Obrazek
Tu wyszło dość dziwnie bo przez długi cza podczas testu było 13-18 Mbs, aby ostatecznie dac 1,82...

Obrazek

Obrazek


Z moich obserwacji nie tylko podczas tego testu:
-Orange potrafi być dość szybki, ale jest mocno niestabilny, więc raczej odpada
- Plus zachwyca LTE, który testuje u siebie już od kilku tygodni w dzień i w nocy, ale limity GB w abo mają dość ubogie
- T-mobile będę jeszcze testował, wygląda na idealny kompromis między stabilnością, a szybkością
- dziwi mnie duży PING w T-mobile


Z tego co wiem niebawem T-mobile i Orange dostaną koncesje na LTE, czy ktoś może mi powiedzieć jak szybko mogą uruchomić LTE. Z tego co gdzieś czytałem sieci Networks są już LTE ready....

--

Z racji limitów GB, na razie jedynym wyborem wydaje się być dla mnie T-mobile z 100GB, tym bardziej, że będzie to mój główny internet w domu i w biurze (nie licząc pre-paidów). Może coś się zmieni we wrześniu i w Plusie wprowadzą większe limity. Trochę też boje się też tej nowej oferty Plus dla studentów (przeładowanie sieci), dlatego jedyną opcją, którą biorę pod uwagę to podpisanie umowy z 1-mc wypowiedzeniem na jakiegoś studenta, bo na pewno nie chcę się pakować w choćby 12 mc kontrakt.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: matek451 »

Mimo tego LTE Plus i jego limity, szczególnie 50 GB w godz 1-7 to porażka. Przy tych wynikach prędkości wybór tylko jeden T-Mobile 100Gb i długo, długo nic. Na większe limity w Plusie bym nie liczył. Kiedyś mieli Ipluspobieracz 12h poza limitem za małą kasę. Po przejęciu przez Solorza limit nocny w coraz mniejszych godzinach, nędza :( Pingi w T-Mobile niezłe, chyba nie będziesz pogrywał w robocie :D
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: patryk7588 »

T-Mobile już może budować LTE. Orange nie ma takiej możliwości. Jeśli masz swój sprzęt możesz podpisać w Plusie umowę bezterminową.
p.borzecki
Użytkownik forum
Posty: 23
Rejestracja: 2009-09-06, 10:18
Lokalizacja: Olsztyn

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: p.borzecki »

patryk7588 pisze:T-Mobile już może budować LTE. Orange nie ma takiej możliwości. Jeśli masz swój sprzęt możesz podpisać w Plusie umowę bezterminową.
Kurde, nie wiem czyt to zmieniło się niedawno, ale rzeczywiście także w ofercie dla firm można podpisać umowę bezterminową. Myślałem, że jest tak wyłącznie w tej nowej ofercie dla studentów. To duży plus dla Plusa. Gdyby T-mobile miał taką opcją nawet bym się nie zastanawiał nad podpisaniem 100GB za 100 zł netto... Tak, to mimo wszystko trochę się boje. Wiem jak operatorzy postępują gdy są jakieś problemy... (kiedyś miałem potyczki z iPlusem) Oni nic nie gwarantują, oprócz faktury co miesiąc... Nawet jeśli w momencie podpisywania umowy był zasięg HSPA+DC a teraz ciągle jest EDGE, to w zasadzie nie masz prawa do zerwania umowy, ew. reklamacja... :/

Interesuje mnie wyłącznie umowa na czysty SIM, modem mam swój.

PS. Zrobię niebawem podobne testy w biurze i ew. wrzucę na forum, jeśli ktoś by był zainteresowany, choć i tak najlepiej wykonać takie testy samodzielnie o różnych porach.

--------------------------------------------------------------------------------

Jeszcze jedno pytanie do Was:

Czy da się uzyskać jakąś lepszą ofertę na te 100GB w T-mobile, niż te 100 zł netto na 12 mc (pomijam dłuższą umowę). Nie mam też żadnego abo w T-mobile.
Ostatnio zmieniony 2013-08-23, 15:13 przez p.borzecki, łącznie zmieniany 1 raz.
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: patryk7588 »

Ja mam 2 aktywacje plusa. Nie narzekam. Modem LTE kupiłem na allegro. Od kiedy przeglądanie stron www, YouTube i ipla nie pomniejsza limitu zostaje mi jeszcze sporo GB z dziennego limitu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: matek451 »

Ta oferta 100GB za 100zł netto dla firm to max. Do tego noce za free bez limitu i ProDysk 5GB za 3,90( opcja). Przy twoich prędkościach na HSPA+DC nawet LTE z Plusa z ich limitami to Kopciuszek. Masz dobry modem, umowa na 12 m-cy gdzie tu ryzyko. Za 10 m-cy wypowiesz umowę, skontaktuje się z tobą DUK i jeśli T-Mobile Cię nie rozczaruje przedłużysz na kolejne 12 m-cy , oczywiście wynegocjujesz rabat na abonament( nawet do 50%). Jak Cię zawiodą to do widzenia. W międzyczasie może coś się zmieni na rynku. Sam tak robię i sobie chwalę ( dotyczy to wszystkich sieci mobilnych i TV Sat).
mcore
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 192
Rejestracja: 2008-12-23, 09:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: mcore »

p.borzecki pisze:
Orange (pre-paid, ale nie jest to 6GB na wakacje)


Z moich obserwacji nie tylko podczas tego testu:
-Orange potrafi być dość szybki, ale jest mocno niestabilny, więc raczej odpada
Wczoraj między 12 a 13:30 Orange miało lekką awarię . Spróbuj dzisiaj przetestować, wyniki powinny być podobne do T-Mobile
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: atento »

mcore pisze:
Wczoraj między 12 a 13:30 Orange miało lekką awarię . Spróbuj dzisiaj przetestować, wyniki powinny być podobne do T-Mobile
Dla scislosci awaria trwala dużo dłuzej bo zaczela sie dokladnie o 2:30 w nocy a skonczyla poznym wieczorem kiedy to ustąpiły przerwy, wyłapałes tylko ten dłuższy przestój. smieszniej, że karta playa smigała wtedy bez problemu po ich nadajniku :)
Ostatnio zmieniony 2013-08-24, 13:19 przez atento, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: T-mobile i Orange - czy na pewno brak różnicy w jakości?

Post autor: ja.michal »

atento pisze:smieszniej, że karta playa smigała wtedy bez problemu po ich nadajniku :)
Czyli problem nie sieci jako takiej, a systemu bilingowego w centrali.
ODPOWIEDZ