Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Witam, może ktoś wie, czy nasz Polski operator ma wgląd do treści wysyłanych sms-ów w roamingu od zagranicznego operatora.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

Może mieć wgląd, choć nie wiem jak z zagranicą. Zasadniczo przechowywać takich danych nie powinien, chyba że na prośbę odpowiednich służb.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

Ma wglad. SMS sa zapisywane na okres 3 miesiecy.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Panowie, ale piszecie o tym, że zagraniczny operator ma wgląd, np T-mobile, bo do niego przede wszystkim jestem zalogowany, czy ma wgląd także mój operator czyli Orange?
RAW
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

Operator sieci w ktorej masz SIM ma dojscie do twoich SMSow. Operator sieci w ktorej jest zalogowany nadawca i odbiorca tez.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Spoko, dzięki key, a technicy z Orange piszą mi i wkręcają, że oni nie mają wglądu do tego. Mam problem z nimi, chcę żeby pokazali mi treść 52 sms-ów, które niby ja wysłałem na numer 501200777 ( numer centrum sms w Orange ) i piszą mi, że nie mają wglądu do tego. Okazało się karta była felerna, wymieniłem ją i teraz te sms-y nie są wysyłane, tylko, że chcą kasę za te które poleciały prędzej.
RAW
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

Technicy moga nie miec - tego typu dane traktowane sa jako poufne i nie kazdy ma do nich dostep.

Z drugiej strony - jesli zatrzyma cie policja, powie ze jechales za szybko i masz im to udowodnic, to jak bardzo bedziesz sie staral?
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Dokładnie key,lepiej tego nie mogłeś ująć :rotfl: proszę ich o udowodnienie, że to ja wysłałem te sms-y ( znaczy to ja wysłałem, a raczej karta SIM automatycznie ) i podać końcowego odbiorcę (bo cały czas piszą, że zanim trafi ta wiadomość do końcowego odbiorcy, to musi przejść przez ich centrum sms ) oraz podać mi treść.
Ale treści nie będzie, bo ja nic nie ,,skrobałem'' na klawiaturze i nie wysłałem tych sms-ów.

Podpierają się tym, co widzą na fakturze, ale czy to nie jest śmieszne, że zamiast jakiś Polskich numerów, widzą,, CENTRUM SMS'' oraz sieć do jakiej byłem zalogowany, czyli T-Mobile, ewentualnie E-Plus.
Więc proszę ich o to, żeby podali mi te numery końcowe a odpowiedź jest wymijająca.

Jeżeli jest faktycznie, tak jak piszesz, no to ja nie widzę problemu, żeby sprawdzić te sms-y, ich treść i do kogo był pisany ten sms, bo 501200777 to nie jest numer w mojej książce kontaktów, ewentualnie mam go w ustawieniach SMS.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: ja.michal »

adziu82, zadzwoń na linię konsumencką UKE i GIODO. Może oni coś pomogą lub chociaż nakierują co zrobić.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Ja.michal od okolo 2 miesiecy pisze z UKE. Juz dwa razy UKE pisalo do Orange,odpowiedz za kazdym razem taka sama, zreszta taka sama ja odpowiedz otrzymywalem chyba z 5 razy. Czyli ,,siec sobie cos tam sprawdza" a ja glupi bede placil za te sms-y, albo ,, zanim wiadomosc trafi do koncowego odbiorcy musi przejsc przez numer 501200777" wiec niech pokaza mi tego koncowego odbiorce, nie sa w stanie pokazac mi innego numeru,dlatego, ze ja tych sms-ow nie wyslalem. Na fakturze maja centrum sms, czy dla nich to nie jest dzwine? Nie ma tam jakiegos normalnego numeru, tylko centrum oraz do jakiej sieci bylem zalogowany kiedy ten sms polecial.
A co to jest to GIODO ?

Napisane z Sony Z.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: ja.michal »

adziu82 pisze: A co to jest to GIODO ?
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. To oni powinni pilnować zbierania danych osobowych, ich przetwarzania i przetrzymywania. Napisałem o tym w kontekście chęci udostępnienia wiadomości z bazy operatora tobie, jako posiadaczowi numeru.
Nie wiem jak to wygląda i czy ta instytucja coś poradzi, ale na infolinię zawsze można zadzwonić, przedstawić sprawę i może coś poradzą.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

Moja wiedza na temat przechowywania treści SMS-ów miedzy dwoma klientami jest inna niż key'a. Tak czy siak treści SMS-ów nie dostaniesz.
Tajemnica numeru 501200777 i SMS-ów w roamingu jest wyjaśniona tu: http://www.orange.pl/portal/map/map/cor ... t2=3648922
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

bomber pisze:Moja wiedza na temat przechowywania treści SMS-ów miedzy dwoma klientami jest inna niż key'a.
To co pisalem wynika z regulacji prawnych w UE. Musisz tez rozdzielic dwie strony - czy dane sa zachowane oraz czy w prosty sposob (n.p. bez nakazu sadu) mozna do nich dotrzec.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Sprawa może trafić do sądu, dostałem taką odpowiedź od UKE. Już dwa razy UKE pisało do Orange i za każdym razem była odpowiedź, że z ich strony wszystko jest ok.
Więc UKE napisało mi, że może sprawa może trafić do sądu polubownego, do prezesa UKE lub Stałym Polubownym Sądem Konsumenckim przy UKE jeżeli my nie zgadzamy się z ta decyzją.

Także, jeżeli sprawa by trafiła do sądu, to sąd może nakazać pokazanie treści i końcowych odbiorców? A, że nie ma treści i końcowym odbiorcą na fakturze jest numer 501200777 to sprawa wygrana ? Tylko czy warta świeczek? 8,06 zł, a ilu ludzi będzie się tym zajmować. Ale z drugiej strony, jeżeli trafi mi się takie coś ponownie ? To czy mam nie płakać i płacić ?
Chore to jest, ale tak jak już wiele razy słyszałem, z taką instytucją nie wygrywa się w pojedynkę.

[ Dodano: 2014-08-26, 12:12 ]
Tak, jak w linku kolegi bomber jest u mnie.

Wiadomości SMS, które wysyłasz z telefonu, gdy jesteś za granicą, są kierowane do Centrum SMS (numer Centrum SMS Orange to +48501200777), stamtąd Twoje SMS-y są przekazywane do adresatów. Operator zagraniczny udostępnia informację o numerze Centrum SMS lub o numerze adresata, dlatego numer Centrum SMS pojawił się na Twojej fakturze.

No i teraz jak to wyjaśnić, jeżeli ja nie wysłałem żadnego z tych 52 sms-ów. Chciałbym zobaczyć treść i numer do kogo był napisany ten sms. Na fakturze widzę numer centrum sms. Wiem, że nie napisałem tych sms-ów, więc powinni mi udowodnić, że nie mam racji i to ja wysłałem te sms-y.

A może być jeszcze taka opcja? -> Wysyłałem sms-y będąc w Polsce, ktos sms-a otrzymał, ale jak jadę za granicę, te sms-y są wysyłane ponownie.
Ale jeżeli by miał być każdy wysłany sms ponownie z tych których wysłałem w Polsce, to jest zdecydowanie za mało jak 52 sztuki.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

Nie wiem czy ma sens uruchamiac sady za kwote 8.06 pln. Nie zapominaj, ze w wypadku przegranej ty pokrywasz koszty sadu i adwokatow strony przeciwnej.
Nie pomagam na PW.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

key pisze:To co pisalłm wynika z regulacji prawnych w UE.
Hmm, nie jestem na bieżąco, ale to byłoby dziwne, aby trzymali treść SMS-ów C2C bez nakazu i raczej sprzeczne z PT. Pierwszy link jaki znalazłem: http://www.eporady24.pl/przechowywanie_ ... ,7758.html

@adziu82 Te SMS-y mogła wysłać karta SIM, jeśli np. przełożyłeś ją do innego telefonu. Choć dużo ich trochę i takowe powinny być bezpłate, ale w roamingu taryfikacja mogła nie zadziałać. :-). Obawiam się, że szkoda nafty na 8 zł.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

Z trescia SMSow mozesz miec racje - szybko przegladajac wyroki w internecie, wyglada na to, ze w ostatnim czasie sie to zmienilo.
Na pewno zatrzymywane sa dane o numerze nadajacym, celu oraz BTSie przez ktory zostaly wyslany SMS. Okres w jakim te dane sa przechowywane zalezy od operatora, mowimy o 30 do 180 dni.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Bomber wiem o tym, to jest tylko 8zł, ale dla mnie liczy się fakt, że zostałem oszukany. Orange nawet nie jest w stanie tego udowodnić mi. Broni się tylko tym, że ma fakturze numer centrum sms i to wszystko. Dlatego pytam się ich, żeby podali mi ten numer końcowy, do kogo pisałem, bo raczej na numer 501200777 nie pisałem, a nawet na 100%.
bomber pisze:Te SMS-y mogła wysłać karta SIM


I tu strzał w ,,10'' wysyłała je karta SIM, ale nie z powodu, że przełożyłem ją do innego telefonu, bo od początku była w Sony Z i te sms-y sobie leciały. Dla sprawdzenia, przełożyłem kartę SIM do Nokii n900 i też te sms-y leciały.
Wziąłem żony kartę SIM ( ma pakiet minut roamingowych ) do Niemiec i z jej karty jakoś te sms-y nie leciały.
Po jakimś czasie zabrałem swoją kartę SIM do Niemiec i znowu to samo, czyli lecą sobie sms-y.
Wymiana karty SIM i okazało się, że już nie ma problemu. Sms-y już nie lecą.

Ale ciągnąc dalej ten temat, po wymianie karty SIM , widzę numery Niemiecki zamiast ( ewentualnie Włoskie, zona pracuje tam ) numery żony, gdzie do niej dzwonię.
Orange pisz, że billing po zalogowaniu się do konta on-line, nie jest uwzględniany do reklamacji.
Ale na fakturze nie ma żadnego numeru, tylko np ,,Niemcy kom'' lun ,,Włochy kom''. Pisali nam już chyba ze trzy razy, że wszystko już naprawione a nie jest, nie widać na fakturze numerów z jakimi rozmawialiśmy. Więc nie wiem po co pisać, że coś jest naprawione, jak nie jest.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: ja.michal »

adziu82 pisze:Także, jeżeli sprawa by trafiła do sądu, to sąd może nakazać pokazanie treści i końcowych odbiorców?
Odróżnij sąd polubowny od sądu powszechnego. Do tego drugiego można iść jak w pierwszym się nie dogadasz z operatorem.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Ja.michal, pisałem ogólnie o sądzie. Obojętnie, czy polubowny, czy powszechny. Więc w tym pierwszym, czyli polubownym, sąd także może nakazać pokazanie treści sms itp. Tylko jest pytanie, kto to pokaże? Jeżeli operator nie ma możliwości ( z tego co piszą ), to kto przetrzymuje takie informacje? Chyba, że nikt nie ma tego typu informacji, w co wątpię.
Ogólnie, już poddaję się. Tylko ciężko się patrzy z naszego punku widzenia , że zostaliśmy oszukani.
Może to i jest 8zł, ale przy 200zł też było by ok ?I nie było by sensu ( obojętnie czy dla mnie, czy kogoś z Was ) skierować sprawy do sądu, jeżeli operator nie potrafi się przyznać, że ich jest wina, że karta SIM była felerna ? I jeżeli te sms-y by leciały tak sobie przez całą umowę i operator by pisał, że sieć sobie coś sprawdza, było by to dla Ciebie ok?
RAW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: ja.michal »

Sąd polubowny nie może nic nakazać. Generalnie strony się muszą zgodzić na to, sąd polubowny dopiero wtedy może wystąpić do sądu powszechnego i podjęcie takiej i takiej decyzji. To tak bardzo ogólnie.

adziu82, dla racji można walczyć zawsze. Pytanie czy masz czas i chęci na to. W końcu czas to pieniądz.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

Ja.michal, taki był zamiar od samego początku. Po prostu chcieliśmy mieć swoją rację, a przede wszystkim dlatego, że nie wysłaliśmy ani jednego sms-a z tego numeru w roamingu. Mam na telefonie bramkę sms, więc piszę za darmo, to samo jest z dzwonieniem, mam na koncie Skype pieniądze i dzwonię za grosze na komórki.
Po sądach nie mamy czasu chodzić, chyba że odbędzie się to bez nas :cwaniak: Pracujemy z żoną za granicą, więc czasu na pewno nie będzie.

A 8 zł to nie dużo, tylko tak jak napisałem poprzednio, co będzie jak 200zł się pokaże na fakturze? I do tego co miesiąc?! Wtedy, to już nie będzie zabawne.

Dzięki ja.michal za zainteresowanie.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: ja.michal »

adziu82 pisze:Po sądach nie mamy czasu chodzić, chyba że odbędzie się to bez nas
Można, ale trochę kancelarie kosztują. ;)
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

adziu82 pisze: Broni się tylko tym, że ma fakturze numer centrum sms i to wszystko. Dlatego pytam się ich, żeby podali mi ten numer końcowy, do kogo pisałem, bo raczej na numer 501200777 nie pisałem, a nawet na 100%
Przecież w tym linku, który Ci podałem masz napisane jasno, że Orange nie zna numeru odbiorcy i dlatego podaje numer SMSC 501200777. Pewnie z braku lepszego pomysłu.

[ Dodano: 2014-08-27, 09:09 ]
key pisze:Z trescia SMSow mozesz miec racje - szybko przegladajac wyroki w internecie, wyglada na to, ze w ostatnim czasie sie to zmienilo.
O niczym innym niż treść nie piszemy tu. Moja wiedza pochodzi sprzed kilku lat, gdy miałem bliższy kontakt z SMSC. Takie dane to bomba, na miejscu operatora nie chciałbym ich przechowywać, dopóki nie zostałbym do tego zmuszony. Jak widać takie zakusy są: http://technowinki.onet.pl/aktualnosci/ ... zane/41hmj
Przepraszam za link z onetu :).
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

bomber pisze:Przecież w tym linku, który Ci podałem masz napisane jasno, że Orange nie zna numeru odbiorcy i dlatego podaje numer SMSC 501200777.
I to jest cos, w co nie wierze - SMS przechodzi przez ich SMSC. Dane ktore z pewnoscia loguja podalem wyzej.
bomber pisze:O niczym innym niż treść nie piszemy tu.
Zeby udowodnic ze SMSy nie byly wysylane umyslnie wystarczy zazwyczaj numer odbiorcy. Tresc jest tylko nice to have.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

bomber pisze:Orange nie zna numeru odbiorcy i dlatego podaje numer SMSC 501200777
3 tygodnie temu wysłałem trzy sms-y do żony, to miały być właśnie sms-y testowe aby zobaczyć czy będzie numer odbiorcy.
Czekam na fakturę, bo w billingu on-line jeszcze nie ma tych sms-ów. Długo to coś trwa, ale Orange napisał, że w roamingu może to trwać długo.
Zobaczymy jaki będzie numer końcowy? Podejrzewam, że będzie numer mojej żony, a nie numer 501200777.

[ Dodano: 2014-08-27, 12:04 ]
key pisze:Zeby udowodnic ze SMSy nie byly wysylane umyslnie wystarczy zazwyczaj numer odbiorcy
I właśnie key po to wysłałem trzy sms-y trzy tygodnie temu. Tylko jak napisałem w poprzednim poście, czekam na fakturę, która będzie około 6-8 września. Ale sądzę, że to i tak nic nie da. Orange się nie przyzna do tego, że karta sama wysyłała te sms-y.
Czy człowiek by pisał od czterech miesięcy do Orange i prosił o wyjaśnia, czy od dwóch miesięcy jak się nie dogadał z Orange, pisał do UKE.

Jeszcze mam jedną opcję, tam udam się osobiście bo to jest kilka kilometrów ode mnie, a mianowicie Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Żarach.
Mi nie chodzi o te 8 zł za lipcowe sms-y, chodzi mi o sprawiedliwość, bo zostaliśmy oszukani. I cały czas Orange pisze, że to jest nasza wina.
Ostatnio zmieniony 2014-08-27, 11:14 przez adziu82, łącznie zmieniany 1 raz.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

key pisze:I to jest cos, w co nie wierze - SMS przechodzi przez ich SMSC. Dane ktore z pewnoscia loguja podalem wyzej.
Nie pamiętam już szczegółów rutingu SMS-ów, zwłaszcza w roamingu, być może tak jest. Tylko, że system billingowy korzysta z CDR-ów, które w przypadku roamingu dostaje od zagranicznego operatora. Tam sądząc po tym co napisał operator w FAQ ich może nie być i to cała zagadka.
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: adziu82 »

key pisze:bomber napisał/a:
O niczym innym niż treść nie piszemy tu.
Piszemy chyba też o końcowym odbiorcy, bo też taka odpowiedź była od Orange. Że za nim wiadomość trafi do końcowego odbiorcy, to musi przejść przez numer centrum sms, więc
key pisze:O niczym innym niż treść nie piszemy tu.

Zeby udowodnic ze SMSy nie byly wysylane umyslnie wystarczy zazwyczaj numer odbiorcy
zgadzam się z key-em :hyhy: jeżeli moja wiadomość przechodzi przez ich centrum, to mają końcowego odbiorcę oraz treść. A jeżeli nie mają treści, to na pewno ktoś tą treść ma, więc to chyba nie problem sprawdzić to?

[ Dodano: 2014-08-27, 12:10 ]
bomber pisze:które w przypadku roamingu dostaje od zagranicznego operatora.
No to czy nie ma tych wiadomości operator zagraniczny, czyli np Telekom, bo do niego jestem najczęściej zalogowany. Przecież mogą się zwrócić do niego o podanie treści, czy końcowego odbiorcy.
bomber
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 204
Rejestracja: 2011-01-20, 20:56
Lokalizacja: Kątownia

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: bomber »

"Zwracać się" możesz, skoro nie masz ciekawszego zajęcia.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Wgląd operatora do wysyłanych sms-ów.

Post autor: key »

bomber pisze:Nie pamiętam już szczegółów rutingu SMS-ów, zwłaszcza w roamingu, być może tak jest.
SMS jest zawsze wysylany do SMSC, ktory jest ustawiony w telefonie. Niezaleznie, czy jestes w roamingu, czy nie - numer SMSC jest ten sam.

Dawno, dawno temu, niektore sieci/providerzy mieli wiecej niz jeden SMSC - czesciowo byly tez roznice w cenie SMS przechodzacych przez nie.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ