Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Obecnie posiadam neostradę w ofercie do 10 mbps. Ze względu na przestarzały sprzęt w centrali w praktyce mam tylko 6 mbps (upload niecały 1mbps). Pomimo wielu pism i próśb o modernizację przez kilka lat nie zrobiono nic. Umowę mam jeszcze tylko kilka miesięcy i postanowiłem poszukać alternatywy ponieważ po prostu taka prędkość jest dla mnie niewystarczająca. Zwłaszcza upload woła o pomstę do nieba.

Szukając alternatyw natknąłem się na LTE. Tylko mam wątpliwości czy u mnie złapie zasięg. Sprawdzając mapki zasięgu na stronie Play trudno to stwierdzić ponieważ cześć terenu rzekomo w zasięgu na zewnątrz budynków a część nie. Wiem że można wziąć umowę i w ciągu 7 dni zrezygnować ale chciałbym najpierw wiedzieć czy jest jakikolwiek sens.

Korzystając z tego forum natknąłem się na link do strony BTSearch ale klikając w nadajniki nic mi to nie mówi, jestem kompletnie zielony w tych sprawach i nie potrafię zbytnio określić czy dany nadajnik to lte czy nie.

Gdyby ktoś z odpowiednią wiedzą mógłby rzucić okiem czy jest jakakolwiek szansa by tam złapać zasięg byłbym bardzo wdzięczny. Moja lokalizacja to Brzeźnica koło Bochni w województwie małopolskim.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy gdyby okazało się że sygnał jest zbyt słaby lub jestem na jego "granicy"i nie łapię w ogóle to czy montaż anteny zewnętrznej mógłby cokolwiek pomóc czy i tak nic z tego?


Strasznie kusi mnie to LTE ale nie chciałbym nakupić sprzętu (modem/antena) by potem okazało się że wyrzuciłem pieniądze w błoto.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

W Brzeźnicy masz zasięg LTE w Play. najbliższy BTS LTE1800 Play w Bochni ul.Brzeźnicka.Ile masz do niego?Na zewnętrznej antenie DUAL LTE nie będziesz miał problemów z LTE w Play.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Do tego nadajnika około 3,1 km czyli chyba dużo.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

Gdy będziesz dysponował modemem/routerem z LTE1800 zrobisz testy poziomu sygnału i prędkości. Podasz wyniki w dBm to dobierze się antenę.Odległość nie za duża, spokojnie możesz korzystać z LTEw Play.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Już mały offtopic ale jaki byś polecił modem/router za rozsądne pieniądze? Na początek wziąłbym starter na kartę do testów a potem pewnie zdecydował się na abonament bez limitu z własnym urządzeniem.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

w Play opłaca się brać tylko oferty bez sprzętu. Liczą za niego za drogo. Jaki budżet, zestaw modem+router USB z nim zgodny czy sam router z wbudowanym modemem LTE? Jeśli nie zależy ci na mobilności bierz B-593s-22.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Na mobilności mi kompletnie nie zależy bo to ma być net do domu. B-593s jest dla mnie za drogi bo ceny na allegro 500-600 złotych.
Router potrzebny bo oprócz z PC korzystam z laptopa + smartfony ale myślałem żeby najpierw kupić np sam modem a potem ewentualnie dokupić router jeżeli się okaże że jakoś LTE jest zadowalająca (bo na razie i tak mam jeszcze noeostradę).
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

B-593s-22 ostatnio podrożały ale na Allegro, OlX można upolować za ok. 400 zł.Modem to ok. 200 zł a router z nim zgodny to min. 150 ,na dodatek wśród budżetowych trudno znaleźć dobrze współpracujące z modemami LTE na OFW. Drogie ale dobre to DOVADO.Koszt najtańszej używki Tiny to 200 zł. Z modemów E-3276, E-3272, MF823 czy starsze E-398 i MF821.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

A jak wygląda sprawa tych modemów USB i anteny. Są tam wejścia na nią? Podobno muszą być 2.

PS: Warto by było to kupić?
Play na kartę + modem

Orientujesz się jaki to modem? Bo nie pisze tego w opisie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

Modemy LTE mają dwa wejścia anteny zew. W zależności od modelu są to CRC9(TS5)lub TS9.Do anteny i kabla kupujesz konektor FME(m)-CRC9 dla E-3276 i E-3272 lub FME(m)-TS9 dala E-398 i modemów MF821 ,MF823. W Play na kartę sprzedają E-3272 ,zwykły.To dobry wybór , 2GB do testów.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

matek451 pisze: W Play na kartę sprzedają E-3272 ,zwykły.To dobry wybór , 2GB do testów.
Co to znaczy "zwykły"? Że nie HiLink? Podobno standardowe wersje lepsze od HiLinków.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: onken »

Lepsze ?? Niby w czym ? Mam taki i taki i lepsze transfery mam na Hilinku

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Piotrek24 »

onken pisze:Niby w czym
Przykładowo większa kontrola nad modemem. To ty wybierasz pasmo na jakim modem ma działać możesz na sztywno ustawić np. UMTS900 i tylko z takim będzie łączyć.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: onken »

Zależy do czego go potrzebujesz :-) ja akurat używam do LTE więc kontrola pasma mi nie potrzebna :-) , mam wymuszone LTE i to mi wystarcza :-)
Ostatnio zmieniony 2014-09-09, 20:06 przez onken, łącznie zmieniany 1 raz.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: robertnik »

Pane Hawranek tu Pan już pisał te rewelacje i obiecał testy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: onken »

Ale to nie o tym tutaj temat :-) poza tym w podpisie mam wynik zHilinka :-) jakie inne testy jeszcze ? Jeśli samego modemu to muszę znaleźć więcej czasu :-) żeby mu zmieniać firmware i laptopa wytargać na dach :-)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Piotrek24 »

onken pisze:ja akurat używam do LTE
Zobaczymy jak wprowadzą LTE 800, to wtedy jednak kontrola pasma Ci się przyda ;)
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: onken »

Na mojej wsi nie sądzę :-) , i na 800 będzie z tego co się orientuje wolniej bo mniejsze pasmo więc jednak zostanę na 1800 :-)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: robertnik »

Kolega pisał że nie będziesz miał na to wpływu na czym zostaniesz, bo będzie to z czym modem sam się połączy.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: onken »

No to wtedy zacznę się martwić jeśli problem powstanie i będę miał wybór czy 800 czy 1800 :-) tyle czy przy Hilinku nie ma faktycznie jak wybrać pasma nastsłe ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: robertnik »

Nie ma rzeczy niemożliwych. W chwili obecnej takiej możliwości nie ma, ba jest sporo błędów, które trzeba naprawić(w najnowszym hilinku do e3272 przestały się wyświetlać parametry łącza), ale w przyszłości... kto wie.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Dzisiaj będę miał modem ze startera Playa (E3272) i tak się zastanawiam. Jak wymusić aby łączył się tylko z LTE, robi się to przez www (jak konfiguracja routera) czy jakimś zewnętrznym programem?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: matek451 »

W zależności od rodzaju E-3272. Zwykły model będziesz konfigurował przez program PLAY ONLINE( manager połączeń) a wersję HiLink przez www jak router. Po zakupie zobaczysz jaka to wersja.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Eh, nie ma to jak mieszkać w "metropolii". Obskoczyłem 2 salony playa w mieście (więcej nie ma) i w żadnym nie było tego startera chociaż "miały być". W drugim salonie pani grzecznie zasugerowała abym sobie sam zamówił przez internet. I znów muszę czekać :(
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

Ok dzisiaj dotarł do mnie modem i szczerze to trochę załamałem się wynikami. Ale od początku:

1. Najpierw wpiąłem do PC w pokoju. Wynik:

Obrazek

Całkowity brak zasięgu, nie łapało nic.

2. Wpiąłem modem do laptopa i położyłem na oknie na parapecie. Przy ustawieniu Tylko LTE sygnał był około -95-89. Złapało jedną kreskę ale prędkości małe, strony wolno się wczytywały. Wynik na speedtest pokazał jakieś 1-2Mbps a upload jakieś setne części 0,04 Mbps.

3. Poszedłem z laptopem na podwórko, RSSI nadal pokazywało około 95-89 ale test na speedteście lepszy:

Obrazek

Ale strony troszkę niezbyt płynnie się wczytywały, upload wyglądał tragicznie.


4. Ustawiłem na AUTO i modem raz pokazywał WCDMA a raz HSPA+. Wynik na speedteście:

Obrazek

Jak widać to już lepiej zostać na kablu na neostradzie. Myślałem że skoro odległość do nadajnika niecałe 4km to wynik jednak przekroczy 10Mbps. Trzeba jednak przyznać że teren mało korzystny (sporo pagórków po drodze).
Myślicie że zakup anteny ma jakiś sens czy wynik i tak będzie mizerny? Nie chciałbym wydawać kasy na antenę tylko po to aby okazało się że nie działa. Modemu mi nie szkoda bo i tak mi się przyda kiedy z nim jeżdżę.

Możliwe żeby wpływ na prędkości miało to iż jest to zestaw startowy Play na kartę?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: robertnik »

To wejdź na dach z laptopem i sprawdź, przecież tego nikt nie wie.
Później sobie kupisz jakiś router choćby AF23. Ten jest tego samego producenta i na pewno na USB ma dostateczne zasilanie.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-09-16, 17:57 przez robertnik, łącznie zmieniany 1 raz.
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: kedi »

Przy tak słabym sygnale jaki masz u siebie nie dziw się takimi wynikami. zakup anteny powinien poprawić wyniki i dopiero wtedyna twoim miejscu wyciagałbym wnioski.
na orange Lte mam u siebie prędkości DL/UL 38/22 ping do wp.pl 18-21 ms ale to wszystko przy dobrym poziomie sygnału. Przy słabym mam podobnie jak u ciebie, ale to sprawa indywidualna.
Kalder
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2014-09-08, 18:34
Lokalizacja: Bochnia/Brzeźnica

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: Kalder »

robertnik pisze:To wejdź na dach z laptopem i sprawdź, przecież tego nikt nie wie.
Chodzi mi o to czy przy tak słabym sygnale antena w ogóle coś daje. Jest chyba jakiś "poziom minimalny" przy którym ma to sens?
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: robertnik »

A skąd wiesz jaki masz zasięg minimalny w miejscu gdzie będzie antena, mniemam że to powyżej przynajmniej części przeszkód.
V4NzI
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 181
Rejestracja: 2013-07-19, 17:57
Lokalizacja: Wyszków

Re: Szukam pomocy w ustaleniu czy jestem w zasięgu Play LTE.

Post autor: V4NzI »

Antena 15 dbi w tym przypadku dużo da, na sygnale ~80dB spokojnie wyciągałem ponad 40Mb/s i możliwe, że nadajnik więcej nie daje rady. Na innym w podobnej odległości mam stałe ponad 60 ale nie mam czym dBi sprawdzić teraz :p
Plus 20GB/ Play 55GB / Huawei E5170 LTE / Huawei E3131

Play
http://www.speedtest.net/result/3633946541.png

Plus
http://www.speedtest.net/result/3537145216.png
ODPOWIEDZ