Monitoring przez LTE

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

Witam . Mam do znawców takie pytanie . Chciałbym w domu uruchomić monitoring - 1,2 kamerki . Posiadam w domu łącze radiowe z zewnętrznym ip . Łącze w miarę dobre . Pingi ok 5ms , download ok 20 Mbps , upload ok 5 Mbps . Do tego łącza wpięte byłyby kamerki przez router . Natomiast do oglądania podglądu z kamerek chciałbym zastosować internet T-Mobile lub Plus LTE . Podgląd w tablecie lub telefonie . I teraz pytanie . Czy to pociągnie ? Oczywiście chodzi mi o pociągnięcie w miarę płynne , a nie ruch w obrębie kamerki a obraz na tablecie rusza po paru sekundach .
paul klacska
Użytkownik forum
Posty: 39
Rejestracja: 2010-01-24, 11:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: paul klacska »

Nie powinieneś mieć problemu z podglądem.
Mam Zavio F1105 podłączone do Synology
ustawienia 640na480 30kl/s. Spokojnie sobie
mogę oglądać poprzez apke DSCam na Sony
Xperia Z3Dual(używam Aero2 z pakietem 3Mb/s).
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

Napisałem ten post trochę przekornie aby nie sugerować odpowiedzi . Teraz napiszę że takie testy prowadzę od kilku dni i niestety mam problemy . Podgląd z zewnątrz przez łącze LTE uzyskałem bez problemu , lecz nie jest to to czego oczekiwałbym od monitoringu . Gdy ruszę ręką przy kamerce , to oglądając na łączu zewnętrznym ruch ten pojawia się dopiero po ok 2-3 sekundach . I nie jest to ruch płynny , tylko coś szarpanego , w zwolnionym tempie ,czy jak to tam nazwać . Testowałem to na trzech operatorach LTE . Plus , T-mobile i Play . Najlepsze rezultaty osiągałem na LTE Play ale i tak dalekie to było od oczekiwań . W czasie gdy robiłem podgląd z Play LTE zrobiłem test szybkości łącza Play . I wyszło - Ping 41ms , pobieranie 53,19 , wysyłanie 20,36 . Pomimo tak dobrych parametrów podgląd jest taki jak pisałem . Jakieś rady ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26143
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: wojteks »

Zrób ping i tracert z łącza mobilnego do routera z kamerkami.
Nie pomagam na PW!
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: joker77 »

To powiedz nam jakie to ustawienia masz - bo z tego co napisałeś to wydają się być złe.
Co do opóźnienia, to akurat jest ok, zauważ że trzeba materiał wideo spakować, przesłać przez sieć oraz rozpakować to zadanie wymaga czasu, nie podałeś modelu tego monitoringu w sumie to oprócz tego że masz 1-2 kamery to nie wiemy wiele.
Jeśli masz upload na poziomie 5Mbps, to wideo nie powinno obciążać łącza w sumie na więcej niż 3/4.
Jaką kompresje stosujesz ?
Sprawdzałeś lokalnie ?
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

Kurcze nie wiedziałem że to będzie tak skomplikowane . Myślałem podłączę skonfiguruję i będzie hulać . Jak coś napiszę nie tak to nie krzyczcie bo nie jestem w tym temacie za bardzo obeznany .
To tak : kamerka na razie tylko jedna , najtańsza do sprawdzenia czy działa to co chciałem - Edimax IC3115W z ustawioną rozdzielczośćią qwega320x240 i przypisanym na sztywno numerkiem ip i portem . Kamerka wpięta kablem do wejścia lan routera TP-LINK 54M . W routerze utworzony wirtułalny serwer z przypisanym adresem ip i portem kamerki . No i oczywiście do routera do wejścia wan wpięty kabel z radiówki . A i dodam jeszcze czego wcześniej nie pisałem że lokalnie śmiga dobrze bez opóznień .
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: joker77 »

Ustawienia, to nie rozdzielczość jest ważna, tylko bitrate jest najważniejszy.
bo możesz mieć ustawione 320x240 z bitratem 5Mbits i 1280x720 z bitratem 5Mbits.
I uwaga rozdzielczość nie ma wpływu, ważny jest tylko bitrate.
Ustaw tak aby się zmieścić w 3/4 wychodzącego łącza.
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

joker77 pisze:Ustawienia, to nie rozdzielczość jest ważna, tylko bitrate jest najważniejszy.
bo możesz mieć ustawione 320x240 z bitratem 5Mbits i 1280x720 z bitratem 5Mbits.
I uwaga rozdzielczość nie ma wpływu, ważny jest tylko bitrate.
Ustaw tak aby się zmieścić w 3/4 wychodzącego łącza.
Tylko gdzie ustawić to bitrate ? W opcjach konfiguracyjnych kamerki tego nie ma .
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: joker77 »

No tak, ta kamera przesyła M-jpeg, zmniejsz liczbę klatek a będzie lepiej.
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

joker77 pisze:No tak, ta kamera przesyła M-jpeg, zmniejsz liczbę klatek a będzie lepiej.
Spróbuję jak znajdę chwilkę . Czy na prawdę takie w miarę dobre łącza nie są w stanie zapewnić płynnego obrazu przy 25 klatkach ? Jestem załamany :(
Może inna kamerka radziła by sobie z tym lepiej ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: ja.michal »

Zastanawiam się czy ilość przeskoków IP i blokada ruchu przychodzacego do klienta nie jest również problemem. Może warto postawić tunel VPN i sprawdzić jak wtedy będzie to działało? Będzie to niejako jednolite połączenie, sieć lokalna. Dla kamerki będzie to wszystko jak w sieci lokalnej.
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

ja.michal pisze:Zastanawiam się czy ilość przeskoków IP i blokada ruchu przychodzacego do klienta nie jest również problemem. Może warto postawić tunel VPN i sprawdzić jak wtedy będzie to działało? Będzie to niejako jednolite połączenie, sieć lokalna. Dla kamerki będzie to wszystko jak w sieci lokalnej.
Taak . Tylko jak to zrobić . Dla obeznanego w temacie zapewne pestka , a dla mnie duży problem . Chyba , bo może to jednak łatwe . Powiem szczerze że spodziewałem się trochę więcej porad , bo nie sądzę aby nikt nie używał monitoringu podobnego do mojego .
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: ja.michal »

Mało kto używa do tego łącza komórkowego i to wszystko co się dzieje to jego konsekwencja. Sygnał ma gigantyczną drogę do przebycia.
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: joker77 »

M-Jpeg rzadko kto używa do strumieniowania wideo jest jak by to powiedzieć nie wydajny. Znajdź kamerę która posiada h.264 jako nośnik informacji lub zmniejsz liczbę klatek, bo M-Jpeg to są kolejne klatki jpeg, z moich doświadczeń wynika że efektywna ilość to około 6 kl/s.
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

ja.michal pisze:Mało kto używa do tego łącza komórkowego i to wszystko co się dzieje to jego konsekwencja. Sygnał ma gigantyczną drogę do przebycia.
Moim zdaniem to trochę bez sensu mieć monitoring i nie mieć do niego dostępu mobilnie . Przynajmniej w dzisiejszych czasach . Mi absolutnie nie chodzi o jakiś stały monitoring , tylko o wyrywkowy . Może coś podpowiesz z tym tunelowaniem jak to ogarnąć .

joker77 pisze:M-Jpeg rzadko kto używa do strumieniowania wideo jest jak by to powiedzieć nie wydajny. Znajdź kamerę która posiada h.264 jako nośnik informacji lub zmniejsz liczbę klatek, bo M-Jpeg to są kolejne klatki jpeg, z moich doświadczeń wynika że efektywna ilość to około 6 kl/s.
Właśnie noszę się z zamiarem kupienia kamerki z h.264 ale chciałem to na początek przetestować na tej co posiadam żeby nie było potem zaskoczenia . A tu taki zonk . Może ktoś na tym forum jednak testował mobilnie przez lte jako odbiór .
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: krystianb »

joker77 pisze:M-Jpeg rzadko kto używa do strumieniowania wideo jest jak by to powiedzieć nie wydajny. Znajdź kamerę która posiada h.264 jako nośnik informacji lub zmniejsz liczbę klatek, bo M-Jpeg to są kolejne klatki jpeg, z moich doświadczeń wynika że efektywna ilość to około 6 kl/s.
Bzdury pleciesz, mam kamerkę z 3 kodekami mjpeg mpeg-4 i h.264 we wszystkich ma identyczne osiągi, nie wiem tylko dlaczego w mpeg-4 jest zmniejszona max rozdzielczość.
Oczywiście mjpeg będzie potrzebował większej przepustowości przy tej samej jakości.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
joker77
Stały użytkownik forum
Posty: 82
Rejestracja: 2011-09-09, 08:08
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: joker77 »

krystianb pisze:Bzdury pleciesz, mam kamerkę z 3 kodekami mjpeg mpeg-4 i h.264 we wszystkich ma identyczne osiągi, nie wiem tylko dlaczego w mpeg-4 jest zmniejszona max rozdzielczość.
Oczywiście mjpeg będzie potrzebował większej przepustowości przy tej samej jakości.
Muszę się nie zgodzić z teorią 'Bzdury', zmniejszenie klatkarzu ma na celu zmniejszenia zapotrzebowania na przepustowość, zresztą sam to napisałeś 'większej przepustowości'.
W tym przypadku nie odnosimy się do tego co ci się wydaje, ale do tego konkretnego przypadku, a tu nie ma wg. założyciela wątku możliwości manipulacji zapotrzebowaniem na przepustowość jak tylko zmiana liczby kl/s.
maniolx
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2011-12-28, 02:12
Lokalizacja: polska

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: maniolx »

W mojej kamerce nie ma za dużej możliwości wachlowania klatkami , przynajmniej w niektórych rozdzielczościach :

1280x960 - 30,25,20 k/s
640x480 - 30,25,20,15,10 k/s
320x240 - 30,25,20,15,10 k/s

I co wybrać , bo szczerze powiedziawszy poniżej 1280x960 obraz nie jest już zachwycający .
ron0
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-02-16, 20:30

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: ron0 »

maniolx pisze:To tak : kamerka na razie tylko jedna , najtańsza do sprawdzenia czy działa to co chciałem - Edimax IC3115W z ustawioną rozdzielczośćią qwega320x240 i przypisanym na sztywno numerkiem ip i portem . Kamerka wpięta kablem do wejścia lan routera TP-LINK 54M . W routerze utworzony wirtułalny serwer z przypisanym adresem ip i portem kamerki . No i oczywiście do routera do wejścia wan wpięty kabel z radiówki . A i dodam jeszcze czego wcześniej nie pisałem że lokalnie śmiga dobrze bez opóznień .
Ciekawi mnie jak testowałeś w PLAY w jaki sposób uzyskałeś zewnętrzny IP i przekierowanie portów. Sam walczę z dyndns przez Playa i nic nie wychodzi. Play blokuje przekierowanie portów z zewnątrz i pomimo zewnętrznego IP widzianego w dyndns nie ma możliwości pingowania a tym samym podglądu kamerki.
paweł1945
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2016-05-26, 13:03

Re: Monitoring przez LTE

Post autor: paweł1945 »

Ja mam monitoring na Lte playu i działa wszystko jak trzeba od dwóch lat. Wszystko oparte na technologii ahd i sprawdza się to bardzo ok.Rejestrator działa w p2p i nie ma problemów z podglądem. Upload mam 3Mbs i na cztery kamery wystarcza(5kl/sec),podgląd z poziomu internet explorera.Kamerki kosztują pewnie od 150zł za sztukę rejestrator pewnie 500-700zł. Jest to chyba najlepszy stosunek jakość/cena.Lecz tu chodzi o monitoring wewnątrz domu(?)ale nie będę kasował,może komuś się przyda ;)
ODPOWIEDZ