Orange FreeNet

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

Witam, kilka szybkich pytań:
1 To juz chyba nie aktualne i obowiązuje To ?

2 Testuję od kilku tygodni Orange/T-Mobile na prepaidach. Ten sam eNodeB(CID i LAC). Na Orange donwload nigdy nie przekracza 35Mbps nawet o 3-4 w nocy natomiast T nigdy nie spada poniżej 50Mbps. Wiem że eNodeB ten sam a infrastruktura inna, ale czy to możliwe żeby była taka różnica na infrastrukturze ? Czy raczej to wina przycinania łącza w Orange dla prepaid ? Wolałbym wiązać się umową z Orange gdyż maja lepsze ceny i promocje niż T, nie wiem tylko czy na abonamencie net ma szanse działaś jak ten z T czy raczej nie ?

3 Całkiem luźna myśl wpadła mi ostatnio do głowy: Czy możliwe byłoby ustawianie nadajników BTS/NodeB/eNodeB na masztach wiatraków ? Chodzi mi o to czy kręcące się ramiona przechodząc przed taką anteną nadawczą powodowały by chwilowe zakłócenie/przerwanie/rozproszenie fal ? Wpadło mi to na myśl gdyż ostatnio nastawiali w mojej okolicy tego mnóstwo i są to naprawdę potężne maszty. Widać je z kilkunastu km. Natomiast komina ciepłowni na której w mojej miejscowości wiszą anteny operatorów nie widać z poziomu gruntu już z 1km :)
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Orange FreeNet

Post autor: MKwiatusz3K »

TMobile i Orange to ten sam nadajnik, wszystko to samo a różnica w prędkości wynika tylko z obciążenia sieci. Po prostu więcej klientów ma u Ciebie Orange i pasmo Orange jest bardziej zajęcie a TMobile jest wolne stąd różnica prędkości

Ramię wiatraka będzie miało wpływ na moc syganłu który zwyczajnie będzie rozproszony i nie doleci nawet na 30% tego co nadajnik bez wiatraka połowe niżej
kedi
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 271
Rejestracja: 2007-08-31, 21:16
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Orange FreeNet

Post autor: kedi »

barek16 pisze: Na Orange donwload nigdy nie przekracza 35Mbps nawet o 3-4 w nocy
Podobne jest u mnie w okolicach 32Mbps na wykresie w tych okolicach robi się płasko jakby był założony lejek. Sygnał mam -51dBm na ZTE MF283+
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

Na Ofnk ?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

barek16, T-Mobile ma mniej klientów niż Orange. Na klienta T-Mobile przypada mniejszy ruch niż klienta Orange. Obydwaj operatorzy mają różną infrastrukturę (od stacji bazowej dalej). Są inne systemy billingowe. W Orange na prepaidzie mam inne prędkości w stosunku do abonamentu (w abonamencie szybciej).
Od strony radiowej LTE1800 i UMTS900 to dokładnie to samo w przypadku Orange i T-Mobile. W przypadku GSM900, GSM1800, UMTS2100 każdy z operatorów ma swoje zasoby i obciążenie może być różne.

Jeśli bardziej ci Orange odpowiada to weź na próbę - powinno się dać.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

MKwiatusz3K pisze:więcej klientów ma u Ciebie Orange i pasmo Orange jest bardziej zajęcie a TMobile jest wolne stąd różnica prędkości
hmm przepraszam ale nie rozumiem, skoro ten sam nadajnik i ten sam sektor to chyba też wspólne pasmo ? Idąc tym tropem, gdyby klienci Orange zabierali ciągle tyle pasma/transferu, na tym sektorze, że dla mnie zostaje max 35 Mbps to odczuwałbym to również wkładając kartę T, skoro to to samo pasmo...
Ja robię test za testem żonglując kartami i ewidentnie wygląda to na jakiś lejek w O.
ja.michal pisze:T-Mobile ma mniej klientów niż Orange. Na klienta T-Mobile przypada mniejszy ruch niż klienta Orange. Obydwaj operatorzy mają różną infrastrukturę (od stacji bazowej dalej). Są inne systemy billingowe.
Chodzi Ci o ruch już w części "stałej" infrastruktury ?
ja.michal pisze:Jeśli bardziej ci Orange odpowiada to weź na próbę - powinno się dać.
Właśnie o tym myślę, choć obecna oferta orange na próbę to 1,5 GB na 14 dni więc jedyne co na tym mogę sprawdzić to czy chyba tylko czy jest rzeczywiście lejek na Ofnk
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Orange FreeNet

Post autor: radius »

Jak masz modem to włóż do niego kartę i zobacz w MDMA czy nie jest przycięta. Warunek - modem nie może być HiLink. System Orange na stronie czasami szwankuje pokazując ciut ponad 42 Mbps.
Za taki stan rzeczy mogą odpowiadać kontrolery łączące kilka stacji Orange w całość. Przecież Operator musi wiedzieć, że masz uprawnienia do korzystania. Jeśli to stacja T-Mobile to jestem tego pewny niemal w 100%. Tak samo jest w Play w roamingu.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

Mam router Hauwei B315s-22. Roaming Play nie działa w LTE więc tego nie testowałem. Drążę ten temat gdyż gdzieś już kiedyś natknąłem się na info że w Orange na kartę LTE działa wolniej niż w abonamentach lecz nie mogę znaleźć dyskusji typowo na ten temat. Jedynie jakieś luźne wtrącenia.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Orange FreeNet

Post autor: radius »

Poszukaj tu, na Telepolis i Elektrodzie kogoś z okolicy i porównaj. Ja na dwóch kartach pre-paid od Orange mam to samo co na abonamencie no limit.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

barek16 pisze:Chodzi Ci o ruch już w części "stałej" infrastruktury ?
Tak. Zrób sobie tracert do tego samego serwera na karcie Orange i T-Mobile.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

tracert Orange.png
tracert T-Mobile.png
tracert Play.png
wrobel1501
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2015-10-01, 20:09

Re: Orange FreeNet

Post autor: wrobel1501 »

U mnie na tym samym BTS rowniez testuje Orange i T-Mobile

wybralem w orange opcje na karte taryfa free a w t-mobile 6 GB pakietu - obie karty testuje w LTE bo w 3G mam identyczne wyniki dla obu operatorow (Down: 29-33Mb/s) wiec to pomijam

Odleglosc od BTS ok 6-7 km, zewnetrzna antena i router Huawei b593

- strony otwieraja sie tak samo szybko na obu kartach

- Pobieranie juz wyglada zupelnie inaczej, srodek dnia 13:00:

T-Mobile zaczyna od 50Mb/s i po chwili skacze bardzo transfer raz do 2 Mb/s potem 10 Mb/s , 30Mb/s i znow przycina do 2-3 Mb/s - bardzo niestabilnie to wyglada podczas pobierania (uzywam programu IDM i mam wlaczone dzielenie pliku na 8 czesci)

Ten sam test z karta Orange, stabilnie 52-53 Mb/s - nic sie nie dzieje zlego ani transfer nie skacze ani na chwile nie zmienia sie przepustowosc

wniosek Orange u mnie jest mniej obciazony


Wykonuje ten sam test ale o 03:00 w nocy

T-Mobile nadal skacze troszke miej i zakres predkosci wynosi od 10Mb/s do 67-68 Mb/s

Orange mam caly czas 73-74 Mb/s czyli max co moge u nich osiagnac

Wnioski: Orange i T-Mobile nie zakladaja limitow na predkosc przy ofertach na karte bo w nocy mozna spokojnie osiagnac max przepustowosc z BTS-a

Testy robie aby rowniez przez podpisaniem umowy na abonament byc pewnym ktory operator bedzie stabilnie dzialal.
LTELomianki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-10-02, 07:50

Re: Orange FreeNet

Post autor: LTELomianki »

Witam, żeby nie zaśmiecać forum podepnę się pod temat bo dotyczy to usługi Orange FreeNet.
Kończy mi się umowa na Neostradę, niestety tam gdzie mieszkam(Łomianki) na mojej ulicy maks to opcja do 10MB, w związku z czym jestem skazany na jakąś ofertę LTE. Tylko przez wszystkie oferty "Bez Limitu" które jak się okazuje mają limit, boje się wpakować w jakąś umowę na 12/24msc.

Teraz pytanie, czy w np jak bym wziął ofertę Orange FreeNet z opcją bez ograniczeń prędkości po pakiecie danych, to będzie prawdziwe bez limitu np po 200 GB nadal będzie pełna prędkość?

Dodatkowe pytanie, są abonamenty na kwotę 69.90 oraz 89.90 i różnią się tylko pakietem danych, to po co jest ten pakiet danych skoro LTE jest darmowe? Czy on dotyczy np połączenia 3G?
Jeśli jest to bez różnicy to najbardziej opłacalną opcją była by umowa na 12 miesięcy LTE FreeNet SIMO 59,90 i we własnym zakresie zakup routera LTE. Może w przeciągu tych 12 miesięcy coś się zmieni i już po kablu będe mógł jakąś lepszą ofertę znaleźć.

Dziękuję z góry za odpowiedź.
xmisiek
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2015-02-15, 21:53
Lokalizacja: Sława

Re: Orange FreeNet

Post autor: xmisiek »

Ja w Orange brałem najwyższy pakiet jeszcze w starej taryfie ale też pisali LTE bez limitu.W jednym miesiącu jak wyszło GTA 5 pobrałem łącznie prawie 600GB jakieś problemy były z GTA i ściągałem je kilka razy po 60GB net nie zwolnił dalej było do 80MB-90MB .Teraz wychodzi mi miesięcznie zazwyczaj od 100GB do 200GB i net nie zwalnia.Jestem ciekaw czy Orange komuś już dało jakiś lejek?
Ps.pakiet jest do 3G jak się skończy to tylko LTE działa.
LTELomianki
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2015-10-02, 07:50

Re: Orange FreeNet

Post autor: LTELomianki »

W regulaminie jest taki zapis
j) Orange ograniczy prędkość transmisji danych do nie więcej niż 1 Mb/s w przypadku, gdy transfer danych w
technologii LTE po zużyciu podstawowego pakietu danych przekroczy wartość 100 GB.
:/
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: barek16 »

wrobel1501 pisze:w 3G mam identyczne wyniki dla obu operatorow (Down: 29-33Mb/s)
30Mbps w 3G z 7 km :szok: to ten NodeB chyba tylko dla Ciebie tam stoi :P
wrobel15p1 pisze:Wnioski: Orange i T-Mobile nie zakladaja limitow na predkosc przy ofertach na karte bo w nocy mozna spokojnie osiagnac max przepustowosc z BTS-a
U mnie sprawa wygląda inaczej bo przez ponad 2 tyg testowania na Orange nigdy nie osiagam transferu powyżej 35 Mbps. Sprawdzane w różne dni tygodnia 3,4,5 w nocy zawsze max 35Mbps.
LTELomianki pisze:na mojej ulicy maks to opcja do 10MB, w związku z czym jestem skazany na jakąś ofertę LTE.
Moim zdaniem lepsze pewne, kablowe, nielimitowane 10Mbps, niz LTE w którym transfery mogą spaść w ciągu kilku dni z 60Mbps do max kilku Mbps. Gdybym ja miał możliwość połączenia kablowego z taką przepustowością na pewno nie kombinowałbym z LTE.
LTELomianki pisze: Tylko przez wszystkie oferty "Bez Limitu" które jak się okazuje mają limit, boje się wpakować w jakąś umowę na 12/24msc.
Niestety, wszystkie dziś dostępne oferty netu mobilnego, w abonamencie dla klientów indywidualnych, tak naprawdę mają limit (poza Heyah ale tam jest inne ograniczenie). Operatorzy nazywają swoje oferty "bez limitu" i teoretycznie limitu pobieranych danych nie ma. Jest za to limit prędkości :-D więc kiedy po pakiecie podstawowym przekroczysz zazwyczaj 100GB (Orange, T-Mobile, Play) nikt nie zablokuje Ci możliwości pobierania danych. A jedynie zwolni łącze do 10/5/2/1 Mbps w zależności od oferty. Niestety pobierając dane nadal już po ograniczeniu prędkości w każdej sieci czycha na nas "fup" lub inaczej nazywany system, który może nam przyciąć prędkość do 32/16/8 kbps. I nadal nie możesz powiedzieć że "miało być bez limitu". Limitu pobierania danych nie ma. Masz max prędkość 8kbps i pobieraj ile chcesz.... :dobani:
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Orange FreeNet

Post autor: kordirko »

LTELomianki pisze:Dodatkowe pytanie, są abonamenty na kwotę 69.90 oraz 89.90 i różnią się tylko pakietem danych, to po co jest ten pakiet danych skoro LTE jest darmowe? Czy on dotyczy np połączenia 3G?.
Limit z oferty dotyczy 3g i 2g. Po przekroczeniu limitu zostaje tylko LTE bez limitu ale tylko do 100 GB, a na 3g może pojawić się lejek.
Po przekroczeniu tych 100 GB na LTE też może pojawić się lejek.
Ostatnio zmieniony 2015-10-02, 20:07 przez kordirko, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

LTELomianki, na twoim miejscu, mając kabel 10 Mb/s, nie pchałbym się w LTE. Szybciej? Względnie. W godzinach szczytu, w miejscach mocno zurbanizowanych (domyślam się, że w Łomiankach mieszkasz na jakimś większym osiedlu) prędkość będzie może większa o 5-8 Mb/s. Z czasem będzie gorzej.
Sprawy limitów już nawet pomijam, jest wyśniona.

Ci do cen to wcale nie będzie taniej. Policz sobie ile teraz płacisz i w przypadku LTE ile będziesz płacił, ale dolicz zakup sprzętu. Czasu, aby to wszystko porządnie ustawić, już nie liczę.

Jeszcze jest szansa, że będzie jakaś modernizacja bo Orange nieco mocniej rusza z FTTH.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Orange FreeNet

Post autor: DejaVu »

Podepnę się pod temat :zdrowko: z tego badziewia korzystam rok czasu - umowa na 18miesięcy tylko sim wcześniej przez 6 lat miałem CDMA Orange/Plus z czego byłem zadowolony , obecnie wygląda to tak: Obrazek a bywa przeważnie gorzej :facepalm: mam modem e3131(antena atk10) który ostatnio coś nie rozpoznaje sieci i nie działa , mam też modem adu 890w ale tu z kolei nie znajduje CDMA :gwiazdki: korzystam więc z samsung galaxy tab 3.0 jako rutera i widzę po ikonce sieci że co raz przeskakuje z H+ - UMTS- EDGE moje pytanie jest następujące - jak zerwać umowę z Orange bez płacenia kary umownej ? jak im udowodnić że w mojej lokalizacji nie opłaca się z tego korzystać :dobani: Pozdrawiam.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Orange FreeNet

Post autor: robertnik »

A co pisze w umowie? Jeśli jest tam zaznaczone że to dostęp mobilny...
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

Ten E3131 pierwszą młodość ma za sobą. UMTS900 w wielu miejscach się zapycha.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Orange FreeNet

Post autor: DejaVu »

Się zapycha :facepalm: to czyli nie można zerwać umowy z winy operatora? :niepewny: nie chce mi się za to płacić przez kolejne miesiące , może wziął bym CDMA w Nordisk bo 3G w mojej lokalizacji to żenada , na sim z Biedronki w T-mobile jest trochę lepiej , chociaż to ten sam maszt NetWorks!
Nawet rano prędkość nie powala na kolana Obrazek w CDMA miałem lepsze wyniki.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

DejaVu pisze:Się zapycha :facepalm: to czyli nie można zerwać umowy z winy operatora?
Sieć mobilna, brak gwarancji zasięgu a tym bardziej prędkości prędkości. Przeczytaj dokładnie regulaminy, które zaakceptowałeś razem z umową.
DejaVu pisze:w CDMA miałem lepsze wyniki.
Czas przeszły. Nie masz gwarancji, że będzie lepiej.
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Orange FreeNet

Post autor: DejaVu »

To jaka by była kara za zerwanie umowy jeśli przyznano mi ''ulgę'' 495,60zł , wczoraj minął rok od podpisania umowy ,zostało 6 miesięcy :facepalm:
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Orange FreeNet

Post autor: MKwiatusz3K »

jeśli ulga przyznana to 495zł 60 gr na umowie na 18mc to kwotę ulgi dzielisz przez ilośc miesięczy umowy i mnożysz przez ilość miesięcy do końca trwania umowy

495,60 / 18 = 27,53
20,65 * 6 = 165,20

Twoja kara umowa wyniesie 165,20zł co i tak sie opłaca jak nie chcesz się bawić w te ich sieć dalej
DejaVu
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 318
Rejestracja: 2011-11-19, 19:08
Lokalizacja: z lasu

Re: Orange FreeNet

Post autor: DejaVu »

Dzięki ! :zdrowko:
cursarius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-10-20, 20:10

Re: Orange FreeNet

Post autor: cursarius »

Witam, podepnę się pod temat. Do końca października mam umowę z Orange na Neostradę do 10Mb/s. Prędkość realna to 1.5Mb/s. Złożyłem rezygnację no i zaczęło się. Telefony itp. Więc wziąłem na próbę LTE od nich. Dzisiaj otrzymałem przesyłkę z Orange. Nowa umowa na świadczenie usług. Dostałem modem Alcatel onetouch H850. Umowa na 24 miesiące. Pakiet danych 50GB za jakieś 52 złote. Pierwsze pomiary, pobieranie ponad 30Mb/s, wysyłanie około 4-5 Mb/s. Tylko że siła sygnału jest słaba, dioda świeci się na czerwono no i pingi jakby trochę wyższe niż na Neo.

Pytanie, co robić?. Zostać z Neostradą, czy lepiej może dokupić antenę zewnętrzną i próbować dalej z LTE?. Do najbliższego nadajnika mam około 2km. Co z tymi limitami?. Nie pobieram gigantycznych danych z neta. Zainstalowałem program do pomiaru. Dziennie pobieram około 600-900 MB.
Za Neo zaproponowali mi 19 złotych plus 29 za utrzymanie linii. Na tej linii mogę mieć tylko maksymalną prędkość 4Mb/s.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Orange FreeNet

Post autor: kordirko »

A jaki pakiet pisze na umowie ?
Jak dali 50GB limitu, to być może jest to pakiet LTE FreeNet 69,90.
W tym pakiecie masz 50GB, plus po wyczerpaniu kolejne 100GB tylko na LTE bez limitu na prędkość, razem 150GB.
Po przekroczenu tych 150GB w LTE ograniczą prędkość do 1MB/s do końca miesiąca, co na przeglądanie internetu wystarczy.
Być może dodali też "szczęśliwe godziny" gratis, sprawdź na umowie
- od godz. 0:00 do 8:00 rano ruch nie jest odliczany od pakietu podstawowego 50GB.
Regulaminy są tutaj, można doczytać: http://www.orange.pl/kid,4003445680,id, ... ticle.html

Jeśli ci starcza te 150GB, i cena odpowiada, to ja bym wziął, i dokupiłbym antenę.
cursarius
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2015-10-20, 20:10

Re: Orange FreeNet

Post autor: cursarius »

Tak, jest to LTE FreeNet za 69,90. Mam płacić 52.44 miesięcznie. Dostałem rabat 30% w związku z rezygnacją z Neo. Jest również ta opcja "Szczęśliwe godziny" w pakiecie. Mogę dokupić antenę. Mam jeszcze 10 dni zanim będą wyłączać Neo i mogę się zdecydować. Ale jak jest z tymi limitami?. To że ktoś inny pobiera kilkaset GB na miesiąc to ja mam mieć zaniżoną prędkość?. Nie chcę mieć neta z prędkością 64bit/s.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Orange FreeNet

Post autor: ja.michal »

Limit dotyczy twojej umowy - twojej karty SIM. Inni klienci cię nie obchodzą.
ODPOWIEDZ