Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Cześć,

Poszukuję (potrzebuję pomocy) w wyborze po pierwsze usługi a po drugie sprzętu...
- Obecnie korzystałem z Neostrady ale muszę z niej zrezygnować, wiec chcę przejść na LTE (niestety nic innego w okolicach Warszawy - domki jednorodzinne nie jest oferowane).
Po pierwsze jakiego operatora wybrać na początek żeby koszty nie były duże - może coś na kartę żeby móc potestować i kiedyś przejść na umowę?
Na allegro widziałem, że jest oferowane sporo kart Playa ok. 10zł. (+wysyłka) i jest tam napisana, że 100GB transferu - prawda to? Może coś innego warto wybrać / kupić (jeśli tak to gdzie)? - Zastosowania oczywiście domowe - 2/3 komputery :)
Po drugie - jaki sprzęt do tego zakupić? - kombinować ze składanymi zestawami typu: Router DOVADO 3GN i MODEM LTE HUAWEI E3372s-153 4GB czy czy zakupić: Huawei B315 - jak to wygląda w praktyce? Co będzie stabilniejsze bardziej niezawodne?

Dodam, że obecnie na karcie Simplusa próbowałem przetestować internet (zasięg LTE) w czymś takim jak Samsung GT-B3800 - ale dioda LED nie zapaliła się choćby raz - czy to może oznaczać brak zasięgu czy po prostu to urządzenie jest za słabe?

Dziękuję wszystkim za pomoc :) Każda informacja będzie dla mnie cenna :)
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: Blazer »

1.Podaj swoją lokalizację (miejscowość), żeby ustalić jacy operatorzy wchodzą w grę.
2.Najlepiej byłoby gdyby LTE było z Play'a (oferta RBM-z darmowym LTE na 30dni)
3. Najmniej problemowe to router z modeme Huawei B315/B593. Opcja z modemem i routerem też wchodzi w grę, ale tu jest więcej zabawy (przynajmniej na początku).
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Dzięki za odp.

Ad1) Raszyn pod Warszawą

Kod: Zaznacz cały

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=ukelocations&network=&standards=lte&bands=&center=52.153012%2C20.92884&zoom=16
- mapka z BTS'ami :) - pomimo lokalizacji (okolice stolicy) nie jest za dużo ich ;)
Ad2) Mógłbyś coś więcej o tym darmowym LTE z RBM powiedzieć? - do tego potrzebny jest zwykły starter RMB czy jakiś specjalny? ile to kosztuje tak naprawdę?
Ad3) Hmm, ale jeśli router + modem to koszt niecałych 200zł, a router z modemem 2w1 - ten Huawei B315 za 300zl. to warto?

Pozdrawiam,
Ostatnio zmieniony 2016-01-27, 09:24 przez PiN, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: wojteks »

1. Wstaw link objęty znacznikiem "code"

3. za 200zł router i modem to pomyłka, budżetowe router mają problemy z LTE i modemami USB w ogóle, nie polecam, zdecydowanie lepsze rozwiązanie to B315/B593 czy nawet e5180 (niestety ma tylko 1 port ethernet i gorsze złącza antenowe)
Nie pomagam na PW!
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Ad1) Już poprawiłem link - przepraszam nie zauważyłem, że ucięło :)

Ad3) A co myślisz właśnie o B315 za 300zł. z softem Plusa - dobry wybór? Czy trzeba coś robić z softem, żeby działał Play (rożne jego odmiany?)?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: wojteks »

B315 to najlepszy wybór w takiej kasie, może wymagać aktualizacji do najnowszego softu z Plusa (obsługa anten zewnętrznych), działa też z Play w każdej postaci (często nie wymaga nawet zmiany konfiguracji, wystarczy przełożyć kartę SIM).

Co do mapki to zobacz wykaz UKE, część z nich na pewno działa.
Nie pomagam na PW!
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

ok, czyli nie ma sensu zmiany softu na nie brandowany w B315? Plus nie przystosowuje pod siebie jakoś routera?

Tak na mapce patrzyłem do najbliższego BTS'a Play / Plus mam ok. 1km w lini prostej - czy anteny zewnętrze są konieczne czy nie?
zenono
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2015-05-04, 15:29
Lokalizacja: miasto nad Wisłą

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: zenono »

Najlepszy wybór to ten z mojej stopki, mamy dodatkowo zalety odłączanego modemu (podróże itp)
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: wojteks »

PiN pisze:Plus nie przystosowuje pod siebie jakoś routera?
Przystosowuje ale nie zakłada SIMLOCKA więc poza logo Plusa i VoIP nic się raczej nie zmienia.
zenono pisze:Najlepszy wybór to ten z mojej stopki,
To słaby wybór, przenośny modem USB też jest mało wygodny szczególnie w podróży. Do tego są routery MiFi przenośne. USB łatwo wyłamać.
Nie pomagam na PW!
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

wojteks dzięki za info odnośnie routera - wybiorę więc tego B315 ;) tylko teraz pytani jaki internet - na razie nawet do testów wybrać?
- nie chcę za bardzo umowy na 2lat bo nie wiem jak to będzie działało więc może coś na kartę tylko co wybrać żeby w miarę się opłacało powiedzmy do 30-40zł. miesięcznie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: matek451 »

Co do oferty Play na kartę to zacznij najpierw od testów LTE tego operatora w swojej lokalizacji oraz w pobliżu tych BTS-ów Play. Niestety ale sieć LTE1800 tego operatora bywa przeciążona. Będziesz miał pełen obraz, od tego zależy czy warto będzie skorzystać z karty RBM5 z RWK i Darmowym Internetem LTE ( min. 100GB z pełna prędkością) za 5 zł/m-c. Testy zrobisz na telefonie z LTE( zainstaluj na nim NetWork Signal Info i speedtest Okla). Starter Play Internet na Kartę za 9 zł. Jak wypadną pomyślnie podejmiesz dalsze kroki.
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Hmm, niestety nie mam do dyspozycji telefonu z LTE ;) więc będę musiał chyba tylko przy pomocy tego routera przetestować... ;) czyli na tą chwilę kupić zwykły starter playa za 9zł.? - czymś konkretnym się kierować żeby później jak by co móc zmienić taryfę? - czy doładowywać od razu ten starter czy jak? Proszę o więcej wskazówek :)
---
Czy starter typu: "Red Bull MOBILE Collect 3 zł + 100 MB" - do czegoś się nadaje? - wie ktoś ile trwa od zamówienia do dostarczenia?

Dzięki.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: matek451 »

Nie kupuj B315 zanim nie zrobisz testu LTE Play u siebie. W Warszawie i miejscowościach ościennych są często niskie prędkości, na forum Play nie brak zawiedzionych klientów. Pożycz coś z LTE, telefon, MiFi czy modem i zrób jak piszę bo potem będą żale a kasa na B315 wydana.. Na dzień dzisiejszy jeśli się chce korzystać z internetu mobilnego najpierw robi się testy, "taki mamy klimat' jeśli chodzi o ten internet. Do testu kup Play Internet naKartę za 9 zł z 3GB, nie doładowuj. Jak wykorzystasz wyrzucisz do kosza, testy będą OK to kupujesz starter Fakt Mobile( z kalendarzem Fakt 2016 za 4,99 lub dodają do gazety), doładowujesz go za 5 zł aby mieć RWK a potem migrujesz na RBM 5 kodem *163#( dalsze instrukcje potem). Na RBM 5 masz wtedy RWK i po doładowaniu do 30 zł możesz uruchomić usługę Darmowy Internet LTE bez limitu. Późniejszy koszt to 5 zł za pakiet internetowy 600MB( to oferta głosowa i aby Darmowy LTE działał musisz mieć jakiś pakiet).Szczegóły dostaniesz później.
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

matek451 dzięki za informacje :) pytanie czy test mogę zrobić routerem mobilnym - Samsung GT-B3800 - tylko czymś takim dysponuję ale jak pisałem w 3 lokalizacjach na simplusie nie udało mi się LTE złapać ;) - czy starter Play może inaczej w nim zadziałać?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: matek451 »

Oczywiście, że możesz zrobić tym Samsungiem, ma LTE1800 choć tylko 3 kat do 100Mb/s ale do Play wystarczy, PInK powinien z nim działać.
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Zdobyłem do testów Huawei B315 :) ustawiłem router w dwóch miejscach... W pierwszym miejscu 1kreska zasięgu i pomiar:
Obrazek
W drugim miejscu (niezbyt wygodnym) 3 kreski zasięgu (widoczny maszt z BTSem z okna) -
Obrazek
Obrazek

Czy w pierwszym miejscu poprawiłby się zasięg / prędkość jeśli dodałbym antenę zewnętrzną?

---
Mam jeszcze takie pytanie otóż mógłbym ustawić router blisko dekodera telewizji satelitarnej nc+ czy w przypadku nc+ oraz Huawei315 wchodzi w grę coś takiego jak w CyfrowymPolsacie że montuje się jakaś antenę zewnętrzną nad anteną satelitarną i wykorzystuje się istniejący kabel SAT do modemu a od modemu do telewizji sat? - da radę coś takiego zrobić
---

Sprawdziłem jeszcze jedno miejsce ustawienia routera blisko lokalizacji 1 :)
Tutaj speedtest pokazała:
Obrazek

Wyciągnąłem jeszcze dane z routera:

Kod: Zaznacz cały

--- LOKALIZACJA 1 / 3 ---

Nazwa urządzenia:	B315s-22
IMEI:	xxxxxxxxxxxxxxx
IMSI:	xxxxxxxxxxxxxxx
Wersja sprzętu modemu:	WL1B310FM01
Oprogramowanie modemu:	21.311.03.00.69
Interfejs www:	xxxxxxxxxxxxxxx
Adres MAC LAN:	xxxxxxxxxxxxxxx
Adres IP WAN:	xxxxxxxxxxxxxxx
Maska podsieci:	xxxxxxxxxxxxxxx
PCI:	502
CELL ID:	1330220
RSRQ:	-8dB
RSRP:	-112dBm
RSSI:	-87dBm
SINR:	6dB

--- LOKALIZACJA 2 ---

Informacje o urządzeniu
Nazwa urządzenia:	B315s-22
IMEI:	xxxxxxxxxxxxxxx
IMSI:	xxxxxxxxxxxxxxx
Wersja sprzętu modemu:	WL1B310FM01
Oprogramowanie modemu:	21.311.03.00.69
Interfejs www:	xxxxxxxxxxxxxxx
Adres MAC LAN:	xxxxxxxxxxxxxxx
Adres IP WAN:	xxxxxxxxxxxxxxx
Maska podsieci:	xxxxxxxxxxxxxxx
PCI:	502
CELL ID:	1330220
RSRQ:	-8dB
RSRP:	-95dBm
RSSI:	-69dBm
SINR:	15dB
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Speedtest jeszcze raz z lokalizacji nr 2 :)

Obrazek
Blazer
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 168
Rejestracja: 2010-11-08, 20:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: Blazer »

Dlaczego lokalizacja 2 jest uciążliwa/trudna?
Przecież ten router rozsyła sygnał bezprzewodowo więc dostęp do niego nie jest Ci (chyba) potrzebny.
Postaw w drugim miejscu, korzystaj z WiFi i zapomnij o istnieniu routera. :D
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Hmm lokalizacja (2) jest uciążliwa ponieważ to kuchnia - stół przy oknie ;) - na piętrze wyżej niż moje :P
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Czy to normalne że LTE z rana śmiga aż miło a wieczorem - ok. 20 jest coś takiego:
Obrazek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: matek451 »

Dlatego przed zakupem routera napisałem o testach LTE Play w twojej lokalizacji. Tutaj masz kogoś z Raszyna https://forumplay.pl/showthread.php/342 ... -dni/page2 a takich tematów i zgłoszeń na Forum Play od dawna jest wiele. W tym z takich lokalizacji jak twoja. Operator nic z tym nie robi. I o ile z RBM takie działanie internetu to mały problem( najwyżej karta do kosza) o tyle klienci z abonamentem Play zostali nabici w butelkę.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: wojteks »

PiN pisze:z rana śmiga aż miło a wieczorem - ok. 20 jest coś takiego:
Zmień dostawcę albo się z tym pogódź, u innych 3G/LTE za chwilę będzie pewnie podobnie.
Nie pomagam na PW!
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

matek451, czy inni operatorzy mogą mieć dużo lepiej niż Play? Myślisz, że jest szansa na poprawę ze strony Play czy nie bardzo?
- Chyba spróbuję z tym RBM bo jak pisałem brak alternatywy na net innej niż LTE :) czyli co kupić teraz jakaś konkretną kartę - Fakt Mobile (a jak nie będzie nigdzie?)?

wojteks, w jakim sensie zmień usługodawcę? - że niby np. nad Plusem pomyśleć?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: matek451 »

W takich lokalizacjach jak twoja z Plusem moze być podobnie jak w Play. Na ich Forum też nie brak "zadowolonych". Ale tylko testy pokażą jak jest naprawdę. Nieco lepiej jest w Orange czy T-mobile ale to efekt tego, że jako ostatni wprowadzili LTE . W mobilnym nie ma gwarancji, że za kilka m-cy nie będzie gorzej. Dlatego abonament to w tej chwili trochę ruletka, bez testu nic nie warto brać.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: ja.michal »

W najbliższym czasie najwięcej nadziei daje Orange bo ma nowe zasoby radiowe pod LTE i to wygląda na to, że największe.

Kup karty innych operatorów i zobacz jak działają. Teraz w Orange na kartę można raz włączyć pakiet testowy 1 GB bez opłat. Oferta ważna do 8 lutego. www.telepolis.pl/wiadomosci/internet-za ... 35355.html
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: MKwiatusz3K »

Transfer w Play załatwiają oferty typu RBM gdzie się ludzie pchają tłumami bo maja za 5zł internet bezx limitu, do tego oferty dzien bez limitu czy weekendy bez limitu za grosze sprawiają że nadajniki sa przeciążone świadczy otym większa prędkośc wysyłania jak pobierania danych.
Nie licz na poprawe chyba że Play zniesie oferte RBM lub dostawi kilka nadajników w okolicy aby odciążyć sieć.

Plus kuleje, teraz bardziej stawia na pokrycie zasięhgiem stawiając nadajniki LTE800 zapominając o użytkownikach LTE1800 a kuszące oferty smartdom sprawiają że klientów skuszonych internetem bez limitu za nawet 1zł przybywa

Orange i TMobile tutaj jest lepiej, TMobile nie oferuje pakietów bez limitów, tutaj oferta jest droga na tle Play czy Plusa i dlatego maja mniej klientów i nadajniki nie są zapchane. Orange dla odmiany oferuje internet bez limitu od niedawna i sytutacja jest taka sama jak w TMobile <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> jest dobrze, maja zasoby na LTE2100 i LTE1800 i stawią nowe nadajniki ale co będzie za rok czy 2 lata tego nikt nie wie.

W mojej okolicy pod nadajnikiem Plusa można było jeszcze rok temu wycisnąć 120Mb a teraz maksymalnie to 30-40Mb.
Nadajnik Play znajduje sie obok dzielnicy działek, latem prawie wszyscy kupują startery Play aby mieć internet na działce i wtedy cieżko nawet w nocy wycisnąć 20Mb w zime jak teraz jest lepiej pod BTSem osiagam 40Mb a bywało że miaem 60Mb
PiN
Użytkownik forum
Posty: 38
Rejestracja: 2014-01-03, 18:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: PiN »

Patrzyłem na ofertę Orange to maksymalnie oferują 36 GB - czy może źle patrze?

Czyli jeśli chciałbym testowo "wziąć" na te 3 miesiące RBM to co kupić i jak zacząć? - potrzebny jest starter (co jak ustawić) - doładować za 50 zł. i na 30 dni spokój i po 30 dniach znowu coś aktywować? Nie da się od razu na całe 90 dni aktywować? - Jest ewentualnie jakieś przypominanie że mija 30 dni / bądź można 29 dnia aktywować znowu te 30 dni?
MKwiatusz3K
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 304
Rejestracja: 2009-11-05, 15:48
Lokalizacja: POLSKA

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: MKwiatusz3K »

Ofera Mobilna Orange

http://www.orange.pl/kid,4003445680,id, ... ticle.html

Oferta Domowa Orange

http://www.orange.pl/kid,4002009501,id, ... ticle.html

takie masz pakiety większe jak 36GB
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: onken »

T-mobile na firmę ma zdecydowanie lepsze oferty niż obecne Orange

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet LTE do zastosowań domowych (ok. 100GB)

Post autor: ja.michal »

Nie każdy ma działalność gospodarczą.
ODPOWIEDZ