Lte od T Mobile bez limitu danych

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: matek451 »

T-mobile nie miał tam żadnych budynków tylko wynajmował powierzchnię w blaszaku wraz z innymi firmami, handlującymi pietruszką czy innym badziewiem. Mówimy o DC operatora z usług korzysta wielu klientów biznesowych. To nie jest kwestia że nie ma budynków niezniszczalnych tylko lekceważącego podejścia do lokalizowania kluczowej infrastruktury operatora w zupełnie przypadkowej blaszanej szopie. a można i trzeba lokalizować ją tak https://biuroprasowe.orange.pl/blog/mam ... -dziala-5/
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

Pavllo1980 pisze:od miesiąca mam ich ofertę (wersja do 60)- chodziło OK, mam B715, antena do niego, ustawione na sztywno na 2600MhZ (najlepsze prędkości) i osiągam średnio DL 50-55mb/s i UL nawet do 30. Pożar nic nie zmienił w prędkościach , ale zauważyłem, że czasami przeglądając strony www jest jakby długie oczekiwanie, aż strona się zacznie się ładować, ale jak już zacznie się ładować to leci szybko, ale jest jakby taka zwiecha przed- strony rożne, nie ma jakiejś reguły. Dzieje się to nie tylko na kompie, ale i na telefonach po wifi, więc nie wina kompa.
Wczoraj też był problem z netflixem, jakoś kiepsko chodził. Do tej pory śmigał aż miło... Czy łączyć to z pożarem ? czy przyczyna może leżeć gdzie indziej (sprzęt, sygnał)?
Robiłem pingi, to czasami się zdarzały utracone (25%)...lokalizacja to Śląsk.
Czy jesteś pewny, że problem który opisujesz jest winą operatora. Pytam bo mam taki sam problem i zaczynam myśleć, że to wina routera B715. Dokładnie mam tak samo, że strony zanim zaczynają się ładować mija kilka sekund czasem nawet dłużej. Co więcej w tym samym czasie łączę się w tym samym budynku z inną siecią Wifi którą rozprowadza taki samy router i tam jest ok. Czyli dwa routery: takie same modele, ta sama wersja softu, łączą się z tym samym masztem a jeden jakby miał problem z ładowaniem stron, drugi działa idealnie. Mój ten co ma problem ma wszystkie parametry sygnału lepsze (stoi na piętrze w oknie na wprost od masztu, który jest w odległości 400 metrów. Ten co dział prawidłowo stoi na parterze w budynku w budynku całkiem po przeciwnej stronie masztu i działa ok. Nawet prędkości ma takie same pomimo gorszych parametrów. Co więcej gdy połączę się tym z parteru u mnie prędkość z tamtego router jest w okolicy 10 Mega. Czyli około 6 czy 7 razy mniejsza (co zrozumiałe bo łączę się z nim przez repiter, który jest ustawiony już na końcówce sygnału WiFi tamtego routera) Jednak co dziwne komfort przeglądania stron jest lepszy bo strony ładują się od razu. Na moim zanim załaduje się strona jest taki jakby zwiech kilka sekund.
Dlatego zacząłem myśleć, że to wina routera. Ja akurat mam net w sieci Play.
Próbowałem już resetu do ustawień fabrycznych, przymierzam się do zmiany firmware (muszę kupić kabelek i wgrać metodą na igłę co trochę mnie zniechęca)
Jeszcze wysuwam taką hipotezę, że może to, że jestem za blisko masztu i następuje jakieś przesterowanie sygnału, ale nie wiem czy coś takiego występuje w LTE
BikeBarian

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: BikeBarian »

jurekz1978 pisze:
Pavllo1980 pisze:od miesiąca mam ich ofertę (wersja do 60)- chodziło OK, mam B715, antena do niego, ustawione na sztywno na 2600MhZ (najlepsze prędkości) i osiągam średnio DL 50-55mb/s i UL nawet do 30. Pożar nic nie zmienił w prędkościach , ale zauważyłem, że czasami przeglądając strony www jest jakby długie oczekiwanie, aż strona się zacznie się ładować, ale jak już zacznie się ładować to leci szybko, ale jest jakby taka zwiecha przed- strony rożne, nie ma jakiejś reguły. Dzieje się to nie tylko na kompie, ale i na telefonach po wifi, więc nie wina kompa.
Wczoraj też był problem z netflixem, jakoś kiepsko chodził. Do tej pory śmigał aż miło... Czy łączyć to z pożarem ? czy przyczyna może leżeć gdzie indziej (sprzęt, sygnał)?
Robiłem pingi, to czasami się zdarzały utracone (25%)...lokalizacja to Śląsk.
Czy jesteś pewny, że problem który opisujesz jest winą operatora. Pytam bo mam taki sam problem i zaczynam myśleć, że to wina routera B715. Dokładnie mam tak samo, że strony zanim zaczynają się ładować mija kilka sekund czasem nawet dłużej. Co więcej w tym samym czasie łączę się w tym samym budynku z inną siecią Wifi którą rozprowadza taki samy router i tam jest ok. Czyli dwa routery: takie same modele, ta sama wersja softu, łączą się z tym samym masztem a jeden jakby miał problem z ładowaniem stron, drugi działa idealnie. Mój ten co ma problem ma wszystkie parametry sygnału lepsze (stoi na piętrze w oknie na wprost od masztu, który jest w odległości 400 metrów. Ten co dział prawidłowo stoi na parterze w budynku w budynku całkiem po przeciwnej stronie masztu i działa ok. Nawet prędkości ma takie same pomimo gorszych parametrów. Co więcej gdy połączę się tym z parteru u mnie prędkość z tamtego router jest w okolicy 10 Mega. Czyli około 6 czy 7 razy mniejsza (co zrozumiałe bo łączę się z nim przez repiter, który jest ustawiony już na końcówce sygnału WiFi tamtego routera) Jednak co dziwne komfort przeglądania stron jest lepszy bo strony ładują się od razu. Na moim zanim załaduje się strona jest taki jakby zwiech kilka sekund.
Dlatego zacząłem myśleć, że to wina routera. Ja akurat mam net w sieci Play.
Próbowałem już resetu do ustawień fabrycznych, przymierzam się do zmiany firmware (muszę kupić kabelek i wgrać metodą na igłę co trochę mnie zniechęca)
Jeszcze wysuwam taką hipotezę, że może to, że jestem za blisko masztu i następuje jakieś przesterowanie sygnału, ale nie wiem czy coś takiego występuje w LTE
Mam podobnie. Czy możesz sprawdzić z jakimi DNS-ami łączy się router który działa ok a z jakimi twój ??. Te oczekiwanie na połączenie związane jest z powolnym DNS host name resolving. Siec PLAY sygnal bardzo dobry z masztu oddalonego o 6km. Jak się łączyłem z bliższym ~1km to miałem podobnie. Niedługo przetestuje ten bliski mnie masz na innym modemie to dam znać jak to wygląda.
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

Nie wiem czy to sprawa dnsów. Zmieniałem u siebie na dnsy google czyli cztery ósemki jak i na te niby najszybsze 1.1.1.1 i to nie zmienia sytuacji. Standardowo nie wiem z jakimi dnsami łączy się router. Jeśli wiesz naprowadź mnie jak to sprawdzić
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: onken »

A może to problem MTU

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

Ale MTU mam w jednym i drugim ustawione takie samo. Czyli standardowe od nowości. I ten rouer, który jest ustawiony w dużo gorszym miejscu gdzie według LTE Watch ma gorsze parametry i to sporo wczytuje strony ładnie
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: onken »

A podmień kartę na innego opa i sprawdź dla testu czy będą te same problemy.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: piotrzet »

To raczej nie karta innego operatora tylko przełożenie karty T-Mobile do innego urządzenia.
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

Nie mam karty innego operatora na tą chwilę. Jeśłi to problem karty sim to jedyne co mogę to włożyć inną, ale tego samego operatora. Telefon mam na kartę w Play, net też w Play (ale podsunąłeś mi, że może ta karta od netu coś szwankuje)

Do diagnozy wyznaczyłem trzy przypuszczalne problemy.
1. Mało realny, ale może... Mam zbyt dobry zasięg i to powoduje jakieś przesterowania sygnału (sam mało w to wierzę)
2. Jakiś ukryty problem routera (tu stawiam że coś może być na rzeczy)
3. Może to jakiś problem z WiFi w tym routerze. Też bardzo mało prawdopodobne

Wszystkie te problemy są tylko przypuszczeniami.
Pingi mam bardzo ok. głównie 15-20ms do 40 (90% korzystania z netu) Czasami bardzo rzadko zdarza się, że są większe, ale to bardzo rzadko

Kurcze denerwujące to jest bo wszystkie zasady ustawienia routera do łączności LTE u siebie zastosowałem. Nawet, żeby mieć lepsze parametry to Router, na parapecie jeszcze na ,kiju od szczotki jeszcze wyżej uniosłem. A ten drugi co dobrze wszystko w nim działa ustawiony bez żadnych zasad postawiony ot tak gdzie było miejsce
bartex03
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 440
Rejestracja: 2014-04-24, 08:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: bartex03 »

Mają coś mocno "popsute" na calej sieci. U mnie nadal ftp praktycznie nie działa chociaż powinno bo speedtest mam dobre ( nie takie jak kiedyś to fakt)

Jedyne co w tym u mnie dobrego to opłata za abonamet 1 zł brutto + rata za urządzenie. W innym wypadku byłoby mało ciekawie ...
Pavllo1980
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-02-04, 10:24

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Pavllo1980 »

jurekz1978 pisze: Czy jesteś pewny, że problem który opisujesz jest winą operatora. Pytam bo mam taki sam problem i zaczynam myśleć, że to wina routera B715. Dokładnie mam tak samo, że strony zanim zaczynają się ładować mija kilka sekund czasem nawet dłużej. Co więcej w tym samym czasie łączę się w tym samym budynku z inną siecią Wifi którą rozprowadza taki samy router i tam jest ok. Czyli dwa routery: takie same modele, ta sama wersja softu, łączą się z tym samym masztem a jeden jakby miał problem z ładowaniem stron, drugi działa idealnie. Mój ten co ma problem ma wszystkie parametry sygnału lepsze (stoi na piętrze w oknie na wprost od masztu, który jest w odległości 400 metrów. Ten co dział prawidłowo stoi na parterze w budynku w budynku całkiem po przeciwnej stronie masztu i działa ok. Nawet prędkości ma takie same pomimo gorszych parametrów. Co więcej gdy połączę się tym z parteru u mnie prędkość z tamtego router jest w okolicy 10 Mega. Czyli około 6 czy 7 razy mniejsza (co zrozumiałe bo łączę się z nim przez repiter, który jest ustawiony już na końcówce sygnału WiFi tamtego routera) Jednak co dziwne komfort przeglądania stron jest lepszy bo strony ładują się od razu. Na moim zanim załaduje się strona jest taki jakby zwiech kilka sekund.
Dlatego zacząłem myśleć, że to wina routera. Ja akurat mam net w sieci Play.
Próbowałem już resetu do ustawień fabrycznych, przymierzam się do zmiany firmware (muszę kupić kabelek i wgrać metodą na igłę co trochę mnie zniechęca)
Jeszcze wysuwam taką hipotezę, że może to, że jestem za blisko masztu i następuje jakieś przesterowanie sygnału, ale nie wiem czy coś takiego występuje w LTE
nie, nie jestem pewien. ja mam router z Playa (bo takie sa na rynku), a karte z Tmobile...
u mnie nie dzieje się tak zawsze, nie dzieje się tez na wszystkich stronach , mam nadajnik ok 1km od domu- antena zewnętrzna widzi go w oknie na strychu :)

muszę zrobić w wolnej chwili test po kablu lan, nie po wifi...
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: onken »

Ja mam dwie sztuki B715 , jeden z Play, jeden z T-Mobile ( mówię o kartach ) i oba działają ok.

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
BikeBarian

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: BikeBarian »

JA mam zrobione poprzez AP czyli AP kabelkiem do Routera i reszta łączy się poprzez WiFi z AP. Niby WiFi ale jednak kabel :). Jak będę na strychu to sprawdzę jak to działa z karta z telefonu bo moze rzeczywiście tu jest problem. Odłączę tez antenę zewnętrzną która daje mi bardzo dobry sygnał RSSI -80/SINR 25/RSRQ -3 i sprawdzę na antenach wewnętrznych żeby wyeliminować zbyt dobry sygnał. Jeśli to nie pomoże to pozostanie mi jedynie podmiana softu w B715 na cos bardziej aktualnego lub moze spróbuję innego operatora ale z nimi to lipa u mnie w okolicy...Spróbuję jeszcze podpinać AP pod inne porty w modemie bo moze to ma jakieś znaczenie. Moge tez spróbować łączyć się poprzez WiFi bezpośrednio do modemu z pominięciem AP lub po prostu po kablu bezpośrednio z modem tez z pominięciem AP. W weekend postaram się zrobić te testy.

Onken a jaki masz wgrany soft w tym B715 ??

Mam tez jeszcze B2368-66 i na nim mogę sprawdzić czy się dns-y przycinają ale to później bo on jest w trakcie przeróbki na anteny zewnętrzne.
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

A może to problem u Ciebie z LANem. Kilka osób narzekało na prędkości po lanie
radek0582
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2018-03-06, 21:44

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: radek0582 »

zeby wykluczyc karte sprobuj uzyc jej w smartfonie.
i przetestuj w roznych miejscach.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: onken »

Ja mam fabryczne softy od Play

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
snuffy
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2017-09-18, 19:36

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: snuffy »

Coś ogarnięcie Tmobile skutków pożaru nie idzie. Problem ciągle z netem przynajmniej u mnie i z tego co czytam po necie połowa ma to samo transfer w dobry filmy tną niektórych stron nie otwiera, albo za którymś razem. Dobrze że kilka stacji w okolicy pojawi się u mnie m.in play będę miał okazję spróbować budowa i uruchomienie zapowiedziane w okresie wakacyjnym.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: dzejk »

spróbuj podmienić dns, np. na 1.1.1.1
snuffy
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2017-09-18, 19:36

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: snuffy »

dzejk pisze:spróbuj podmienić dns, np. na 1.1.1.1

Nic to nie daje. Coś tam skopane mają na sieci. Ponoć w sobotę internet ma już dobrze działać.. zobaczymy
Evs
Użytkownik forum
Posty: 48
Rejestracja: 2017-11-07, 16:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Evs »

U mnie już prędkość wróciła do normy jednak problemy np. z Netflixem oraz Twichem dalej pozostają.
snuffy
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2017-09-18, 19:36

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: snuffy »

U mnie prędkości prędkościami pigni i pakiety ciągle leżą. Bez jaj od grudnia z tym się borykam.
jurekz1978
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2018-09-12, 20:00

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: jurekz1978 »

włożyłem inną kartę Sim tyle, że tego samego operatora. Raczej występuje ten sam problem z ładowaniem stron. Czyli nadal myślę, że to router coś sobie nie radzi. Bo drugi bliźniaczy router ustawiony jak już pisałem czegoś takie nie ma. Choć ciekawe jakby ten drugi stał u mnie a mój w tamtym miejscu czy zachowanie obydwu by się zmieniło
Procio
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1101
Rejestracja: 2009-10-17, 12:17
Lokalizacja: localhost

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Procio »

Dwa dni temu udało mi się podpiąć antenę zewnętrzną. Wszystko było ok, do wczoraj rano, kiedy to internet zamulał niemiłosiernie. Jak po podpięciu anteny miałem 50Mb/s+ DL i ping 20ms (w grach około 55ms), tak od wczoraj ping w grach po 80-90ms i do wp:

Kod: Zaznacz cały

Pinging wp.pl [212.77.98.9] with 32 bytes of data:
Reply from 212.77.98.9: bytes=32 time=48ms TTL=56
Reply from 212.77.98.9: bytes=32 time=43ms TTL=56
Reply from 212.77.98.9: bytes=32 time=47ms TTL=56
Reply from 212.77.98.9: bytes=32 time=55ms TTL=56

Ping statistics for 212.77.98.9:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 43ms, Maximum = 55ms, Average = 48ms
Prędkość około 16 wczoraj wróciła do normy, natomiast ping nie.

Parametry sygnału:
Screenshot_20190209-110140.jpg
Czym może to być spowodowane?

Antena jaką posiadam to ATK-502.

Przy okazji zapytam, czy robi różnice, który kabel podepniemy w które złącze?
Internet domowy T-Mobile do 60Mb/s: https://www.speedtest.net/result/8251178215 :super:
wojtekxl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-02-09, 11:31

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: wojtekxl »

hejka

Mam internet na abonament w t-mobile,zawsze mogłem dokupić dodatkowe gb do abonamentu np 20 gb za 25 zł.Wczoraj zalogowałem się na konto i okazuje się,że nie ma mozliwości dokupienia gb i ogólnie zmienił się cały interfejs.Można wykupić pakiety minut sms,ale internetu nie można dokupić :( Sprawdziłem dokładnie i nie ma takiej opcji.Czy t-mobile wycofało taką możliwość czy może to przez awarie po pożarze ? W zeszłym miesiącu jeszcze działało i dokupiłem gb.
Oczywiście dzwoniłem na infolinie,ale nie dodzwoniłem się,na facebooku skierowali mnie na infolinie.Wykorzystałem prawie cały miesięczny limit bo byłem pewny,że jak zawsze dokupię gb a okazuje się,że mogę zostać bez internetu na 2 tygodnie:(
Oxygene
Początkujący użytkownik forum
Posty: 11
Rejestracja: 2018-06-15, 18:03

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Oxygene »

Kup sobie starter nju na karte 10Gb za 4zł i nie marudz :)
Sisay
Początkujący użytkownik forum
Posty: 9
Rejestracja: 2019-01-01, 21:30

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Sisay »

Nie zdazylo mi sie , miec pingu mniejszego niz 80ms wiec .... moze tmobile tak ma
bartex03
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 440
Rejestracja: 2014-04-24, 08:42
Lokalizacja: Lublin

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: bartex03 »

Sisay pisze:Nie zdazylo mi sie , miec pingu mniejszego niz 80ms wiec .... moze tmobile tak ma
Obrazek

Ping mam zawsze poniżej 80ms. Prędkość pobierania prawie Umowna ale wysyłania to jakieś nieporozumienie :D
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: piotrzet »

A jakie masz parametry sygnału? Skoro z downoladem jest ok to znaczy, że masz problemy z sygnałem
wojtekxl
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2019-02-09, 11:31

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: wojtekxl »

Oxygene pisze:Kup sobie starter nju na karte 10Gb za 4zł i nie marudz :)
Mam modem z simlockiem :/
Pavllo1980
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2019-02-04, 10:24

Re: Lte od T Mobile bez limitu danych

Post autor: Pavllo1980 »

jurekz1978 pisze:włożyłem inną kartę Sim tyle, że tego samego operatora. Raczej występuje ten sam problem z ładowaniem stron. Czyli nadal myślę, że to router coś sobie nie radzi. Bo drugi bliźniaczy router ustawiony jak już pisałem czegoś takie nie ma. Choć ciekawe jakby ten drugi stał u mnie a mój w tamtym miejscu czy zachowanie obydwu by się zmieniło

u mnie chyba już działa OK, co prawda nie siedzę w domu cały czas na kompie (www), raczej sporadycznie, bo net dla mnie to głownie netflix, YT na telefonach, tablecie i TV, ale przez ostatnie dwa dni raczej nie było problemów już.

PS
Wyłączyłem w kompie BT, bo był włączony cały czas. Przypomniałem sobie, że jakiś czas temu włączyłem BT w telefonie, żeby wysłać muzykę do soundbara i...DL na 2.4Ghz spadł mi z 50 na 6! (Wifi AC mam tylko na telefonach, na kompie mam N) Myślałem, że net siadł z Tmobile, a tu się okazało, że BT w telefonie takie zakłócenia robił...dlatego pomyślałem, że może włączony w kompie BT też może coś zakłócać...

tak chodzi u mnie:

Obrazek
ODPOWIEDZ