Lejek techniczny w Orange

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jakube12
Użytkownik forum
Posty: 46
Rejestracja: 2016-02-29, 21:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: jakube12 »

Odkopię stary temat:

Moje obserwacje po kilku miesiącach (LTE Maksymalny):

- w moim przypadku, granicą po której jest zakładany lejek techniczny to ok. 20 GB - 25 GB transferu wygenerowanego w ciągu dnia
- transfer wychodzący i przychodzący jest najprawdopodobniej liczony i zestawiany z wynikami innych abonentów oddzielnie. Jednego dnia pobrałem ok. 5 GB i wysłałem ponad 10 GB danych. Następnego dnia dostałem lejek 10Mbit / 10Mbit. Innego dnia udało mi się pobrać 25 GB bez lejka na drugi dzień.
- ruch wygenerowany w nocy (23:00 - 07:00?) jest obojętny dla mechanizmu lejka technicznego (wtedy zazwyczaj zdarza mi się przewalać jakieś backupy i dumpy baz danych, w porywach do 50 GB danych wysłanych). Efekt? Brak lejka.
- zazwyczaj lejek jest znoszony automatycznie o 23:00 i nie ma potrzeby restartowania połączenia. Zazwyczaj, bo czasami coś nie zagra po stronie Orange i restart jest jednak konieczny.

Oczywiście żeby nie było zbyt pięknie, w tym temacie onken skarży się że dostał bezwarunkowy lejek po przekroczeniu 700 GB danych. Wyjątkowo w tym miesiącu zbliżam się do tej granicy, dam znać czy również oberwę takim ograniczeniem ;).
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

jakube12, dzięki za informacje. Sam u siebie chyba jeszcze lejka nie doświadczyłem.

Ciekawe czy lejek jest dla danej stacji bazowej czy na kartę SIM. No i jak liczone są GB - dla stacji czy również dla SIM. Chodzi o sytuację przerzucania dużej ilości danych, ale będą w ruchu.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: radius »

W listopadzie odpalili mi pod nosem LTE 800 Orange.

21 dni temu zarejestrowałem numer pre-paid i dostałem 100 GB na miesiąc.

Na Aero2 wykorzystywałem około 30 GB, więc tu załóżmy, ze zeszło mi 20 (nie mam jak sprawdzić kodem, trzeba rejestrować się w Orange Online, a nie chcę, bo pewnie zaraz wywalę kartę).

Przed chwilą wyłapałem lejek w Only LTE - 0,11 / 0,02 Mbps / ping 29ms

Wczoraj nic nie ściągałem poza plikami .pdf. Dzisiaj tylko włączyłem komputer i wszedłem na Elektrodę.

Po przełączeniu na WCDMA 2100 mam 18,97 / 4,88 Mbps / ping 50. Tyle, że to z innej stacji bazowej.

Także pierwsza myśl jaka mi się nasuwa to ograniczenie na eNodeB, a nie w systemie.

Ktoś będący w zasięgu tylko tej "przyciętej" stacji ma twardy orzech do zgryzienia.

Wczoraj wieczorem rozłączyłem dwutygodniową sesję, bo w LTE nie działał mi kod USSD.

I zaraz po tej operacji wyłączyłem komputer. Może coś zliczyli po rozłączeniu?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: ja.michal »

Zgłoś problem ze stację w Orange. Może jednak jakaś awaria.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Brat nieopatrznie (tja...) podpiął się pod mój ruter i poleciało od południa do około 16 ponad 42GB po torrentach. Ja później dobiłem jeszcze 16GB testując także torrenty na Ubuntu. Lejka brak :)
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Możesz dostać jutro albo skoro nie dostałeś dziś to możesz nie dostać wcale :-)
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Rzeczywiście włączyli lejek 15/15 od 8:00, czyli po skończonej sesji nocnej.
Ale z innej strony - czy też macie przycięte torrenty (do 8mbps) podczas sesji nocnych? Od północy do 8 tak mam przycięte. Speedtesty lecą pod 50mb, a torrenty max 8, a zazwyczaj jeszcze mniej. To samo źródło chwilę po 8 rano zaczyna leciec 40 mbps :)
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Nie, u mnie torrenty całą dobę lecą tak samo czyli jak są dobre źródła 6-7 MB/s
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

A aktywowałeś sobie publiczne IP? Ja mam za natem.
barek16
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 365
Rejestracja: 2015-08-30, 23:09
Lokalizacja: Polska

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: barek16 »

Mam aktywowany apn VPN ale aktywowałem go tylko dla testów hobbystycznych. Na codzień jadę na standardowym apn internet.
Teraz mam zresztą włożoną kartę karte prepaid Orange Free- starter "wybierz swój numer" za 5zł. Kupiłem i zarejstrowałem dwie takie po tym jak w styczniu 6dni przed końcem okresu rozliczeniowego dowalili mi symetryczny lejek 1Mbit/s. Choć nie narzekam mieli prawo- 32GB w jeden dzień i kolejne 40GB w kolejny, a wszystko przy bilansie 120GB gdzie mój podstawowy pakiet to 75GB.
W każdym razie na prepaid również nie widzę lejów na torrentach, a osiągi mam identyczne jak na abonamencie OrangeFree.
nefczibaku
Stały użytkownik forum
Posty: 112
Rejestracja: 2014-01-29, 22:16
Lokalizacja: grodzisk maz

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: nefczibaku »

Witam, jak obecnie wyglądają Wasze doświadczenia z tym lejkiem? Generalnie od dawna nie ma tu żadnej dyskusji a więc można by zaryzykować stwierdzenie, że jest ok, rozsądnie, nieuciążliwie, itp. Ale czy na pewno? :-)

Jeśli zdecyduję się na Orange to będzie to lte biurowy, niby dużo Gb, ale pod warunkiem, że nie przeginają z tym lejkiem jak kiedyś Plus z FUP
Przemek112
Stały użytkownik forum
Posty: 84
Rejestracja: 2018-09-17, 19:02

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Przemek112 »

Korzystam z LTE Orange trzeci rok. Co prawda mam specjalna usługę tylko SIM (30gb bez limitu prędkości, 100gb z prędkością do 5mbps, noce bez limitu, całość za niecałe 17zl) ale nigdy nie dostałem lejka technicznego. Zdarzało się, że w nocy pobierałem 50gb (ISO z Linuksem).
Sprawdź sobie na karcie prepaid wydajność BTS. U mnie (Pabianice) po wpuszczeniu klientów Play do Orange BTSy są przeciążone. Z dnia na dzień pasmo B20 stało się nieużywane. Pomogło przejście na 2600, po zamontowaniu anteny zewnętrznej. Wieczorami bywa jednak licho (czasami to 2mbps). Na szczęście cena niska i koniec umowy blisko...
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Przez dwa lata wpadłem w lejek tylko raz, po przewaleniu jakiś 60GB w ciągu dnia. A tak spokojnie po te 10 - 20 GB można ściągnąć. Jakiś serial w 4K na Netfilksie oglądaliśmy cały tydzień, codziennie około 20 GB leciało i lejka nie było.
xmisiek
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2015-02-15, 21:53
Lokalizacja: Sława

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: xmisiek »

LTE Orange mam od kilku lat przy pierwszej umowie gdzie nie było tego zapisu, że mogą ograniczyć do 2Mb/s czy tam 1Mb/s nie miałem żadnego lejka.Pamiętam, że w jakimś miesiącu miałem coś kolo 450GB i lejka nie było. Podpisałem nową umowę, gdzie był już ten zapis, że mają prawo ograniczyć prędkość do 2Mb/s czy do 1mb/s nie pamiętam dokładnie nie przejmowałem się tym zbytnio bo skoro net chodził dobrze to pewnie lejka i tak nie będą dawać.Zaskoczyli mnie jak któregoś miesiąca dostałem lejek, zdziwiony o co chodzi patrze wykorzystałem 150GB+70GB (łącznie mam 220GB) na następny miesiąc przed końcem okresu rozliczeniowego sprawdziłem wykorzystanie neta brakowało mi pare GB więc dla testu specjalnie ściągałem jakieś paczki danych i po przekroczeniu pakietu znowu lejek, teraz w każdym okresie rozliczeniowym gdy tylko przekroczę limit jest lejek i np. YouTube się przycina przy 360p....więc na mnie pora, żeby zmienić operatora.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Ty nie dostajesz lejka technicznego, tylko wykorzystujesz zakupione GB w pełnej prędkości.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Lejek techniczny w Orange

Post autor: Tinkas »

Warto jeszcze dodać, że lejek techniczny można dostać także za dane ściągnięte w ramach Szczęśliwych Godzin.
ODPOWIEDZ