Szybki internet na wsi - co wybrać

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Witam

Jak większość ludzi mieszkających na wsi mam problem z internetem po kablu. Muszę wybrać jakiegoś bezprzewodowego operatora, ale kompletnie nie wiem na co się zdecydować.
Moje wymagania to pewnie jak zawsze - szybkość oraz nielimitowany transfer (myślę, że potrzebuję 250-300GB miesięcznie). W grę wchodzi tylko abonament. Moja lokalizacja to Rusinów(Siecieborzyce) województwo lubuskie:

https://zapodaj.net/488cda1acf7ba.png.html

Posiadam telefony w T-Mobile oraz Plus. T-Mobile nie łapie nic więcej jak 3G, Plus łapie nieraz LTE w domu, na zewnątrz prawie zawsze 2-3 kreski LTE.

Proszę o pomoc w wyborze oferty i sprzętu, chciałbym też uniknąć sławnych "lejków" jeśli to oczywiście możliwe.


Pozdrawiam
Tomek
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

Jeśli chodzi o Plusa to ten zasięg masz z BTS -a LTE800Sferii w Stypułowie, około 7km od ciebie. Jeśli wybierzesz Plusa to szybko nie będzie ale pewnie o tym wiesz bo go masz. LTE800Sferii ma tylko 5MHz pasma z MIMO( DL do 37,5Mb/s), sieć bywa przeciążona i chodzi wolno. Potrzebna 2xantena na 800MHz , np. ATK-10/800-980 lub ATK-20. Kluczowe jest pytanie czy działa BTS LTE1800Aero2 w N. Miasteczku. Jeśli tak i jest nieprzeciążony to warto spróbować połączyć się z nim za pomocą anteny Dual LTE 1800MHz. Aero2 ma 20MHz w MIMO i DL teoretycznie do 150Mb/s. Zrób testy LTE Plusa w N.Miasteczku. Tam tez pozwolenie na LTE800Sferii. W Plusie bierze się ofertę ze sklepu internetowego. Najlepiej w ramach Happy Days( może wkrótce będą) 100GB za 59,99 ( jak masz telefon za min 49,99 dostaniesz w ramach SmartDom rabat 50%) i E5186 za 3 zł. T-Mobile ma jakiś szczatkowy zasięg LTE, podobnie jak Orange z BTS-a NetWorks LTE1800 w Szprotawie. Póki co jest pozwolenie na LTE1800w Stypułowie ale nie działa, podobnie jak w Jeleninie. W Stypułowie działa NetWorks UMT2100 z HSPA+DC i UMTS900 z HSPA+. Z niego lub z BTS-a UMTS900 z Długiego masz to 3G w T-Mobile. Na UMTS900 jest niestety wolno bo ze wspólnego pasma korzystają Orange i T-Mobile.Do UMTS900 antena ATK-10/800-980. Dużo szybciej jest na UMTS2100 z Stypułowa ale potrzebna antena na 2100MHz i sprzęt z obsługą HSPA+DC. Ogólnie T-Mobile nie rozwojowy, brak mu pozwoleń na LTE800 w tej okolicy. Lepsza oferta i przyszłościowy wybór to Orange, zasięg póki co jak T-Mobile ale ma wszystkie pozwolenia na BTS-ie w Jeleninie więc pewnie wkrótce odpalą LTE800. Na koniec Play , ma zasięg tylko 3G UMTS900 i BTS-a w N. Miasteczku lub Kożuchowie. Wg. ich mapy nie dociera do ciebie zasięg LTE1800 z tych BTS-ów i póki co brak na nich pozwoleń na LTE800. Jesli chodzi o limity to Plus poluźnił FUP i teraz 200-300GB mozliwe do wykorzystania, za 2,90 można tez mieć 200GB w godz 1-7. W Orange, oferta Internet LTE dla domu masz 150GB z pełną prędkością, potem 1Mb/s do tego noce 0-8 poza limitem i 60GB poza strefa domową, dwie karty SIM a w ofercie router stacjonarny z tabletem za przyzwoitą kasę. w T-Mobile oferta teoretycznie bez limitu ale operator może zastosować lejek 16Mb/s wg. własnego uznania. Noce poza limitem dodatkowo płatne i gorszy niż w Orange sprzęt. W Play nie opłaca się brać abonamentu.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Wielkie dzieki za odpowiedź, tak wyczerpującej nie dostałem jeszcze nigdy w życiu na żadnym forum.

W grę wchodzi w takim razie tylko Plus i Orange. Zabieram się za testy, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

To normalne w moim przypadku , służę pomocą na tym Forum i nie tylko. Moderatorzy "docenili" moja pracę tutaj . Zorientowani doskonale wiedzą o co chodzi. To "zasługa" takich użytkowników , miłośników T-Mobile na tym forum, opowiadających bajki o tym operatorze. "Gdzie oni są, zabrakło ich ..." chciałoby się zapytać szanownych moderatorów i administratorów? W razie czego pytaj, służę radą.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: jarek7714 »

Matek451 przestań się użalać-sam jesteś sobie winien, trochę pokory... Co do @drhambone wskazany przy testach byłby jakiś modem HiLink (E3276/E3272/E3372) z opcją wyboru konkretnych częstotliwości LTE/HSPA+.
jareq
instruktor
Stały użytkownik forum
Posty: 59
Rejestracja: 2016-01-15, 23:55

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: instruktor »

matek451 pisze: w T-Mobile oferta teoretycznie bez limitu ale operator może zastosować lejek 16Mb/s wg. własnego uznania.
Jaki piękny byłby świat, gdyby wszyscy operatorzy stosowali takie lejki...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

@jarek7714 ,człowieku ja się nie użalam mam gdzieś te wszystkie rangi itp duperele. Ja od dawna tutaj i na Elektrodzie robię swoje dla pozytku użytkowników internetu mobilnego.Jakiej pokory? Ja nie zamierzam być pokorny ani skromny, na tym forum zostało już niewielu konkretnych użytkowników. Pokaż mi kogoś kto za darmo zapewni ludziom takie wsparcie jak moje? Ludzie tutaj pytają o konkrety, mają problemy z wyborem oferty, sprzętu, zasięgiem , doborem anten. Internet mobilny rozwija się w dużym tempie. Rolą użytkowników Forum szczególnie tych doświadczonych jest im pomagać. Więc wykaż się , bo póki co rada o wymuszaniu pasm to żadna rada. Równie dobrze może użyć do testów telefonu. A na Forum od razu jak na zawołanie odzywa się troll z T-Mobile , który łapie się za literówki ( oczywiście lejek 16kb/s) i tryumfuje jak małe dziecko. Nie ma nic więcej do powiedzenia poza zachwalaniem tego "no limit" w T-mobile. Co wnosi do tematu ten jego post, w czym jest pomocny jego autorowi ?
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Witam ponownie

Wróciłem właśnie spod masztu w Nowym Miasteczku. Na razie test przeprowadziłem na Lumia 640XL. Pod masztem pełny zasięg LTE Plusa, ale nie wiem na ile miarodajne są wyniki które uzyskałem. W przeciągu 30 min. zrobiłem ok 100 testów i wygląda to tak:
- ping 44-46ms
- Download 6-32MB/s
- Upload 5-22MB/s

Jak widzicie dosyć duże rozbieżności, jednk przez większość testów wyniki utrzymywały się bliżej górnych granic.

Co do modemu mam jakiś stary Huawei, jeden z pierwszych LTE w Plusie. Jutro sprawdzę co to i czy można tam ustawić częstotliwości.

Pozdrawiam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

Szkoda że nie sprawdziłeś czy to LTE800Sferii czy LTE1800Aero2 bo to ma kluczowe znaczenie. Uzyskane 32Mb/s (bo to nie 32MB/s) nie przesądzają jednoznacznie jaki to Band LTE. Tylko czy na Lumii można to sprawdzić( np. czy jest na Windowsa program LTE Discovery) ? Choć chyba to jednak LTE1800 bo UL 22Mb/s nie jest możliwy do osiągnięcia na LTE800Sferii. Dla pewności zapytaj na http://plusforum.pl/viewtopic.php?f=100 ... start=4755 o to w jakiej technologii działa BTS ID 33753 w nowym Miasteczku. Skaczące prędkości i ich zakres mogą wskazywać na obciążenie BTS-a( szczególnie gdy UL przewyższa podczas pomiaru DL). A pierwsze modemy LTE w Plusie to E398 i nie mają opcji zmiany pasma LTE. Jeśli satysfakcjonują cię prędkości wPlusie to bierz ofertę od nich i próbuj na antenie Dual LTE1800 korzystać z LTE1800aero2 w N.Miasteczku. Co do Orange i uruchomienia LTE800 na BTS-ie Jelenin zapytaj na http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... &start=570 Na LTE1800 z BTS-a Networks ze Szprotawy nawet na antenie Dual LTE1800 bym nie liczył. Na mapie Orange jest raczej wirtualny
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: ja.michal »

Niestety nie ma żadnych Netmonitorów, menu serwisowego czy innego sposobu wymuszania pasma na Lumiach. Nawet nie da się ustawić na sztywno LTE czy 3G.

Z doświadczenia wiem, że Lumia (u mnie 920) marnie pokazuje maksymalne prędkości, są zakłamane, ping jest zawsze "z księżyca". Tylko taka uwaga, że na 920 jest LTE Cat3, a 640XL ma już Cat4 więc może być inaczej.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Hym, prawde mówiąc to i tak chyba będę musiał <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Plusa, tylko tam widzę modem E5186 no i łapię się na 50% rabat w SmartDom. Dodatkowo nie widzę żadnej wzmianki o ograniczeniu transferu w LTE (Orange ma 150GB no i jest droższy). Najwyżej po 2 latach umowy zmienię operatora.

Pytanie tylko ile z tych powiedzmy średnio 22MB/s zostanie po tych 8-9 u mnie w domu, czy bardzo dobra antena z porządnym kablem pozwoli na w miarę przyzwoite transfery?

@matek451 oczywiście zdaję sobie sprawę z różnicy między bitem a bajtem :)

Czy możecie polecić jakiś w miarę tani modem, który pozwoli mi na mobilne testy połączenia z poszczególnymi bts'ami?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: radius »

Modem (E3372s-153 z softem modyfikowanym) to tanie rozwiązanie, ale niewygodne. Poza tym trzeba mieć laptopa z solidną baterią.

Mi do gustu lepiej przypada telefon z Engineer Mode (LG F60), gdzie:

a) da się wymusić KAŻDY zakres UMTS i LTE

b) widać podgląd Cell ID, eNBI, RSRP, Ec/No, itd.

c) da się zainstalować aplikację od Ookla żeby puścić test
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Czy jest może jakaś aplikacja na IPhona 5S która pozwoli sprawdzić mi powyższe parametry?

LTE 800 już uruchomione w Jeleninie od miesiąca, dzisiaj pojade testować.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: radius »

Tu może coś znajdziesz: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 24&t=66805
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: jarek7714 »

matek451 pisze:Pokaż mi kogoś kto za darmo zapewni ludziom takie wsparcie jak moje?
Przecież każdy tutaj udziela wsparcia na zasadzie dobrowolności (nikt nikogo nie zmusza do takowego).
matek451 pisze: Więc wykaż się , bo póki co rada o wymuszaniu pasm to żadna rada. Równie dobrze może użyć do testów telefonu
Ja się przed nikim nie muszę wykazywać, a ocenę moich porad pozostaw użytkownikom. Telefon to się nadaje do stwierdzenia zasięgu operatora lub gdy jest bdb zasięg, a aparat ma służyć jako modem to za pomocą dostępnych aplikacji możemy doprecyzować jego ustawienie względem nadajnika i jakości sygnału.
matek451 pisze:Nie ma nic więcej do powiedzenia poza zachwalaniem tego "no limit" w T-mobile. Co wnosi do tematu ten jego post, w czym jest pomocny jego autorowi ?
Te dzienne "no-limity" to są lipne u każdego operatora (pewne w Orange i Play z prędkością 1-2Mbps). Przecież nie jest zobowiązany umową że takiego wsparcia ma udzielać. Teraz co do meritum-@drhambone wg mojej oceny powinien: 1-sprawdzić telefonem/modemem E398 na zewnątrz budynku jaki chociażby szczątkowy zasięg ma poszczególnych operatorów (zadanie ma ułatwione-raz w E398 można wymuszać pasmo komendami AT-jednak to niewygodne, w tym przypadku akurat tego robić nie musi bo E398 nie obsługuje LTE800), zresztą w grę wchodzą 2 sieci-Plus i Orange (ten pierwszy tylko w przypadku gdy działa nadajnik LTE1800, ten drugi z kolei LTE800, można sobie podjechać pod nadajniki i sprawdzić transfery, ale to nie tak na życzenie, należy to robić między godz. 18.00-22.00, bo wówczas jest najwyższe obciążenie sieci); 2-podstawa w takich przypadkach budżet i koncepcja sieci lokalnej , głównym kosztem w tym przypadku będzie dobra antena/ny i kable oraz ewentualnie dodatkowo adaptery zasilania modemu/routera/modemo-routera. Z pewnością warto brać przy umowie z Plusem/Orange sprzęt (w Plusie będzie to E5186 lub DWR-966 jeżeli będzie dostępny, nawet gdy się z tego sprzętu nie będzie korzystać, można go sprzedać w dobrej cenie), w Orange jest trudniejszy wybór modemu (gdyż B315 jest "spalony"), za to można dobrać tablet . Osobiście brałem Airbox 2 Plus E5577Cs-321, ma solidne gniazda antenowe i również może pracować jako modem stacjonarny, bądź zaryzykować z ZTE. Mój E5577 obecnie ma status połączenia w ramach jednej sesji

Kod: Zaznacz cały

 1059:20:00 
,

Kod: Zaznacz cały

 Status
Nazwa urządzenia:Gargoyle
Wersja Gargoyle:1.9.0.3 (r49208), by obsy
Model:D-Link DIR-505 rev. A1
Konfiguracja urządzenia:Brama sieciowa
Zajętość pamięci RAM:21.2MB / 59.6MB (35.6%)
Połączenia:92/4096
Średnie obciążenie CPU:0.00 / 0.01 / 0.05  (1/5/15 min.)
Czas pracy:54 dni, 2 godz., 4 min.
Bieżąca data i czas:2016-06-27 18:32 CEST
Adres IP WAN:192.168.1.20
Maska podsieci WAN:255.255.255.0
Adres MAC WAN:0C:5B:8F:27:...
Adres bramy WAN:192.168.1.1
Serwer(y) DNS WAN:192.168.1.1 
208.67.220.220
208.67.222.222 
.
radius pisze:Modem (E3372s-153 z softem modyfikowanym) to tanie rozwiązanie, ale niewygodne. Poza tym trzeba mieć laptopa z solidną baterią.

Mi do gustu lepiej przypada telefon z Engineer Mode (LG F60), gdzie:

a) da się wymusić KAŻDY zakres UMTS i LTE

b) widać podgląd Cell ID, eNBI, RSRP, Ec/No, itd.

c) da się zainstalować aplikację od Ookla żeby puścić test
Wręcz bardzo wygodne i dające bardziej miarodajne dane (przecież nikt nie będzie spał pod tym BTS-em, a sam test niczego na 100% nam nie zagwarantuje- coś o tym może powiedzieć @matek451 ;) ), no chyba że się ma takowy aparat j.w. na którym można wymuszać pasma na sztywno-ja w Z1 nic takiego zrobić nie mogę.
jareq
watz
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2014-12-15, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: watz »

@matek451

Możesz rozwinąć temat dlaczego B315 jest "spalony"?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

Autor ma potwierdzoną informację na temat BTS-a LTE800 w Jeleninie i wykonanie testów Orange przybliży go do wyboru operatora. Orange jest bardziej przyszłościowy.BTS w Jeleninie ma komplet pozwoleń na LTE i w przyszłości można się spodziewać niezłych osiągów. Orange ostro <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> się do roboty, Plus nadal śpi jeśli chodzi o modernizację sieci i dosyłu do niej. Dostępna oferta Orange Internet LTE dla domu z abonamentem 59,90 w której otrzymujemy 150GB w strefie domowej +60GB poza ,dwie karty SIM i szczęśliwe godziny a do tego MF283+ z Lenovo TAB2A8 nie ma konkurencji.Chyba że Plus wprowadzi znowu Happy Days z 100GB za 59,99 i E5186 za 3 zł ( w SmartDom z rabatem 50% czyli za 30 zł/m-c). Ja b315 nie "spaliłem" ale to awaryjny router, czas żywota krótki. Konieczne posiadanie gwarancji, wymieniają na nowy gdy padnie. Mój z Play nie dożył pierwszych urodzin. na szczęście z wymianą nie było problemu i drugi działa już 3 m-c.. Co do E5186 to na razie jest krótko na rynku i brak sygnałów o awaryjności.Mój póki co działa OK. Pożyjemy, zobaczymy.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: jarek7714 »

matek451 pisze: Co do E5186 to na razie jest krótko na rynku i brak sygnałów o awaryjności.Mój póki co działa OK. Pożyjemy, zobaczymy.
Co do E5186 to można napisać że to "stary ale jary", tak to staroć, bo dostępny na rynku ok. 2 lat, po prostu późno wszedł do oferty naszych operatorów.
jareq
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

To właśnie miałem na myśli, wcześniej oferowany przez MBBM za około 1400 zł nie budził zainteresowania. Dopiero wprowadzenie go do oferty "głównego dostawcy"sprzętu na Allegro, OLX i lombardów urynkowiło jego cenę i trafił pod strzechy. Play też go wprowadził.Ciekawe kiedy Huawei zaproponuje coś z LTE 9/11kat? Przecież telefony już korzystają.Najlepiej coś w szerszej gamie czyli sam modem, MiFi i stacjonarny. Może ktoś ma jakieś przecieki, informacje ?. A Plus jak zawsze będzie w temacie tak jak z tym DWR-966 choć to tylko 6 kategoria ale specyfikacja obiecująca.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Dzisiaj jadę testować BTS w Jeleninie, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pytanie z innej beczki, czy Orange i Plus zakładają simlocki na swoje modemy? Chodzi tu o ew. zimianę operatora po 2 latach bez zmiany sprzętu.
I drugie pytanie. Czy nie lepiej byłoby kupić teraz docelowy sprzęt + anteny na 1800 i 800, dopiero wtedy przetestować operatorów i wybrać abonament bez sprzętu? Pewnie wyjdzie trochę drożej, ale będe pewny co biorę, to raz, a dwa i tak bym musiał teraz zainwestować w jakiś dodatkowy modem USB czy tel. z engineer mode, żeby mieć pewność z kim i na jakim pasmie się tak naprawdę łącze i jakie mam prędkości.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Jestem po testach BTS'a w Jeleninie. O tej godzinie powinien być całkowicie nieobciążony, a moje wyniki wyszły dosyć kiepskie:
- Download 22-24MB/s
- Upload 12-14MB/s
- Ping 60-62ms

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: dzejk »

weź po uwagę, że są już wakacje, więc nadajnik na pewno nie jest nie obciążony, jak piszesz.
Dla przykładu u mnie jest w tej chwili niecałe 30 Mb/s (małe b, a nie jak u Ciebie B), gdy jeszcze parę tygodni temu było grubo ponad 50.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: radius »

24 MB/s x 8 = 192 Mb/s

14 MB/s x 8 = 112 Mb/s

Widzisz jaką ogromną rolę odgrywa prawidłowe podawanie jednostek?

Przy jakich parametrach dokonywałeś pomiaru? Czy obszedłeś stację dookoła i na każdym sektorze sprawdziłeś prędkość?

I przede wszystkim jaka to częstotliwość pracy LTE?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Chodzi oczywiście o bity, małe b, przepraszam za zamieszanie. Wszystkie swoje wyniki podawałem w mega bitach.

Predkość sprawdzałem jakieś 50m od stacji. Rysując linię prostą do miejsca w którym stoi mój dom do stacji, stałem na tej właśnie linii, tak właśnie będzie skierowana antena. Ogólnie jeśli chodzi o samą lokalizację BTS'a to jest dosyć kiepska. Wjeżdzając do miejscowości jest dosyć spora górka, następnie mała dolinka w której stoi właśnie BTS. Na moje oko ponad tą górkę wystaje tylko ok 1/2 wysokości masztu, a to akurat w moją stronę.

Nie pomyślałem, że to już wakacje. Myślisz, że tak dużo ludzi korzysta już z tego BTS'a skoro uruchomili LTE800 dopiero ok miesiąca temu? Nie mam możliwości sprawdzenia na jakiej częstotliwości się łącze, ale mam taki plan, żę zamówię LTE w Plusie, kupie dwie anteny Dual LTE 1800 i ATK 20 i przetestuje te połączenia już bezpośrednio z mojego domu. Jeśli Plus będzie lepszy to już go zostawie, a jeśli Orange to oddam Plusa (mam na to 14 dni) i kupię Orange. Pytanie tylko czy Plus zakłada simlocka?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

U każdego operatora można <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> internet na testy, a przy zakupie na odległość ma się 14 dni na zwrot. Plus nie zakłada simlocków, Orange jako jedyny tak. Pytanie czy te prędkości to na LTE ? Jeśli tak to czy działa tylko LTE800 na 10MHz pasma czy uruchomili też LTE1800 na 15MHz pasma w ramach Networks ? ogólnie to BTS jest modernizowany i trzeba by sprawdzić co już uruchomiono. Oferta Orange tylko ze sprzętem( router+tablet) , podobnie w Plusie. U tych operatorów nie bierze się tylko SIM bo to nieopłacalne. Do testów można użyć jakiegoś MiFi , który działa z LTEwatchH. Chyba te nowe E5573 i E5577 współpracują.Bierzesz do testów E5573 z salonu Plusa , umowa z opcją testuj czyli masz 13 dni na testy Plusa i innych operatorów a potem zwracasz. Koszt 49 zł aktywacji i proporcjonalny koszt abonamentu. Po testach podejmujesz decyzję co do operatora. Testy zrób pod BTS-em i u siebie na zewnątrz.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

@matek451
A co z tym E5186, wcześniej go polecałeś z Plusa, nie lepiej robić testy na docelowym sprzęcie?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

E5186 to stacjonarny router i nie zrobisz testów w terenie i pod BTs-em. Docelowo oczywiście bierzesz go w Plusie, a z E5573 chodziło mi głównie o testy Orange i innych operatorów w tym o sprawdzenie pasm LTE. To taki kompromis, oczywiście taniej wyjdzie jakbyś <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> z Plusa E5186 bo wtedy przy wyborze Plusa po testach masz docelowy router i nie zwracasz aktywacji. Ot taki dylemat, gdybyś miał dostęp do sprzętu z LTE, jacyś znajomi to byłoby prościej.
jarek7714
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 640
Rejestracja: 2011-02-11, 00:13
Lokalizacja: łódz

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: jarek7714 »

Po kiego licha brać na próbę, płacić aktywację i proporcjonalnie jeszcze abonament, jak można sobie kupić E3276/E3272 przerobić na Hilink z modowanym softem i mamy pasma LTE "jak na dłoni" http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t ... &start=180, a to wszystko w cenie ok. 100zł z przesyłką (po tyle można wyrwać na aukcjach), zawsze zostanie jako awaryjny, zresztą koledze potrzebna jest tylko obsługa pasma LTE800, mając E398 może zdiagnozować czy ma LTE1800 i jak działa-to bardzo dobry modem, bez anteny zewnętrznej utrzymuje stabilne parametry sygnału

Kod: Zaznacz cały

 CSQ:26 RSSI:-61 dBm MCC MNC:260 03 LAC:FFFE (65534) LCID:2E66F01 (48656129) eNB:2E66F (190063) CID:0001 (1) RSCP:- dBm Ec/IO:- dB RSRP:-95 dBm RSRQ:-11 dB   Urządzenie:Huawei Technologies Co., Ltd. E398 
, równolegle u tego samego operatora na Z1 mam zmienne między -80-100dB. No i przede wszystkim ten test to nie przedpołudniem (są takie testy w sieci gdzie użytkownicy o tej porze mają na lite 30Mbps, a o 19-20 z trudem jest 1Mbps).
jareq
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: matek451 »

Jak już kupować to MiFi, współpracujący z LTEWatchH, koszt około 100 zł. Do testów w terenie dużo bardziej przydatny niż modem. Można sobie zostawić lub sprzedać. Ale nie wszyscy decydują się na zakup a co do aktywacji to szkoda że Plus zrezygnował z tej promocji na aktywację za 9 zł.
drhambone
Użytkownik forum
Posty: 22
Rejestracja: 2016-06-25, 09:02

Re: Szybki internet na wsi - co wybrać

Post autor: drhambone »

Panowie bo już nic z tego nie rozumiem, czy jesteście mi w stanie podać link do jakiegoś sklepu internetowego lub aukcji z konkretnym modelem routera na którym będę mógł przetestować LTE 800 i 1800 w Plusie i Orange. Wg mnie modem powinien mieć wejście na antenę czyli nie może być przenośny. Chcę przetestować połączenie już w docelowym miejscu czyli u mnie w domu. Co mi po tym, że pod BTS wszystko działa, jak u mnie może w ogóle nie być zasięgu.
ODPOWIEDZ