Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Witam,

Potrzebuję pomocy w wyborze najlepszej możliwej opcji dla internetu. W październiku przeprowadzam się z miasta na wieś i będę potrzebował dokonać odpowiedniego wyboru zarówno operatora jak i wymaganego sprzętu. Jeśli to możliwe to chciałbym się zdać na wiedzę forumowiczów w tym zakresie gdyż moja jest bardzo znikoma. Dodam tylko, że internet jest dla mnie podstawą moich dochodów, więc muszę mieć pewne stałe łączę z netem. Dlatego chciałbym już teraz poczynić odpowiednie przygotowania do tej przeprowadzki, takie które umożliwią mi korzystanie z internetu natychmiast po przeprowadzce.

A teraz do rzeczy. Na chwilę obecną jestem w posiadaniu routera Huawei E5377T od sieci T-mobile bo mam u nich wykupiony abonament internetu mobilnego. Niestety z tego co widzę to T-mobile nie ma w zasięgu mojego przyszłego miejsca zamieszkania. Moja przyszła lokalizacja to - Latitude: 52.274759 i Longitude: 21.634874.

Na marginesie na mapie satelitarnej tej okolicy w Googlach śmiesznie widać przelatujący samolot i co ciekawe to jest chyba samolot wczesnego ostrzegania AWACS :wow: !!! Przynajmniej tak wygląda... Dodatkowo leci coś przed nim, chyba jakiś samolot niewidzialny albo inna cholera... :?

Ale wracając do tematu. Którą sieć szanowni forumowicze byście polecali wziąć pod uwagę. Z map LTE to chyba tylko Play w tej lokalizacji się łapie. Jaki sprzęt wybrać, jakie anteny, jakie routery itd. Bardzo proszę o pomoc, bo sam nie wiem co mam robić i gdzie pójść z tym problemem. A internet to dla mnie źródło zarobku, więc muszę być solidnie przygotowany do tej przeprowadzki.

Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: wojteks »

Skoro masz już mobilny router to jedź do planowanego miejsca zamieszkania, wejdź na komin/dach przeskanuj ręcznym wyszukiwaniem jakie sieci widać (3G i LTE), Jeżeli nie będzie T-Mobile to kup starter Play (zarejestruj) i przetestuj Play.

Stacjonarny router to Huawei E5186, D-Link DWR966. Jeżeli ma być tanio to Huawei B593, DWR921 a anteny to w zależności od pasma na którym będziesz miał internet, na forum jest wiele opisów jak to sprawdzić i jakie anteny wybrać.
Nie pomagam na PW!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

mapka orange coś świruje, więc nie podpowiem, t-mobile ma zasięg z Dobrego, ale tylko UMTS 900 i 2100 MHz.
Play ma nadajniki z LTE 800 i 1800 w Dobrym i Stanisławiu, a Plus także w Stanisławiu z LTE 800 i 1800 Mhz.
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 01&zoom=13
Trzeba zrobić testy na miejscu, żeby potwierdzić zasięg i obciążenie nadajników. Najlepsze efekty oczywiście z antenami kierunkowymi na wybrane pasmo, ale o tym potem.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

T-mobile z Dobrego na tej mapce pokazuje rownież LTE800, LTE1800 i LTE2600. Czy ja coś źle patrzę?

Edit: już kumam o co chodzi, sorry. Tylko 3G dolatuje do mojego miejsca według mapki TMobile. Tylko czy to możliwe aby w Dobrym był 4G tylko w niektórych miejscach sokoro jest tam nadajnik LTE?
Może ta ich mapka nie jest aktualna?

Obrazek

Co do testów na miejscu. To przed październikiem mogę co najwyżej testy w okolicy posesji porobić. Na dach niestety nie będę mógł się wspiąć. Czy takie testy z poziomu gruntu dadzą jakieś sensowne wyniki?

A'propos testów, nie jestem pewny czy dobrze rozumiem, o jakie testy chodzi - przepraszam ale nie znam nomenklatury. Czy chodzi o testy typu biorę lapka i testuję każdą dostępną sieć pod kontem uploadu/downloadu? Podejrzewam, że takie testy należałoby robić conajmniej przez kilka dni, żeby wyniki były miarodajne?
Kamil1987
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2016-06-01, 18:36

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Kamil1987 »

Nie patrz na mapki operatorów bo nie są zbyt często aktualizowane, szczególnie te z tmobile. Zapytaj bok kiedy zostaną uruchomione te lte z tmobile i czy w ogóle będzie.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Kamil1987 pisze:Nie patrz na mapki operatorów bo nie są zbyt często aktualizowane, szczególnie te z tmobile. Zapytaj bok kiedy zostaną uruchomione te lte z tmobile i czy w ogóle będzie.
OK dzięki. Tak też mi się właśnie wydawało, że coś tu nie gra. Jutro do nich zadzwonię i odpytam.

A tak przy okazji jeszcze podpytam bo jestem w tym kompletnie zielony. Czy te anteny kierunkowe używa się tylko w tedy kiedy sygnał jest ale jest słaby czy może pomogą również w przypadku gdy normalnie sygnał nie dolatuje?
Kamil1987
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2016-06-01, 18:36

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Kamil1987 »

Najlepiej jest kupić antenę, przetestować, jak nie łapie to oddać :D To jest zależne od wielu warunków
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Kamil1987 pisze:Nie patrz na mapki operatorów bo nie są zbyt często aktualizowane, szczególnie te z tmobile. Zapytaj bok kiedy zostaną uruchomione te lte z tmobile i czy w ogóle będzie.
OK. Jestem po rozmowie z BOK w T-mobile. Według nich moja przyszła lokalizacja jest w zasięgu LTE, więc faktycznie ich mapki nie są aktualizowane. Twierdzą że maszt w miejscowości Dobre jest aktywny i obsługuje LTE800, LTE1800 jak i LTE2600. Do tego nadajnika jest około 8km w lini prostej - więc to chyba dość daleko... Do masztu Playa jest z 1km bliżej. Wiadomo, trzeba będzie zrobić testy.

Pytanie, może się ktoś orientuje czy jest aplikacja do sprawdzenia częstotliwości LTE itd. na Mac OsX typu Toolbox czy Ltewatch? Szukam i nic nie mogę znaleźć a na chwilę obecną mam tylko do dyspozycji te urządzenia: modem Huawei E5377T, iPhone 5c, Sony Xperia C1505, MacBook Air, no i ewentualnie jakiś stary Tablet Asusa na Androidzie.
Kamil1987
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2016-06-01, 18:36

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Kamil1987 »

To nie jest dużo, szczególnie dla LTE 800 i 2x ATK 20
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Pawrzes »

BTS T-Mobile w Dobre nie działa a tym bardziej nie ma żadnego LTE, w końcu czerwca stał już nowy maszt ale nie miał zainstalowanych anten.
Natomiast w Mlęcinie niedawno Orange odpaliło LTE1800 ale jest ono dostępne tylko dla klientów Orange.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: onken »

Cos czuje ze Networks im wychodzi bokiem...

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Pawrzes »

Wszystkie tegoroczne zmodernizowane lub nowe stacje nie są już NetWorkS, drugi operator może dołączyć ale nie musi oraz są już stacje Orange only (np. w Warszawie 4 stacje DCS/UMTS2100) do których T-Mobile nie dołączy wcale, z wielu masztów Orange na wsiach na razie nie zamierza współfinansować rozbudowy o LTE1800...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6445
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: onken »

Ja bym tam wolal bez Networks bo mi teraz dzieli jeden dosyl i zasieg na pól, pomiedzy Orange i T-mobile

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Pawrzes pisze:BTS T-Mobile w Dobre nie działa a tym bardziej nie ma żadnego LTE, w końcu czerwca stał już nowy maszt ale nie miał zainstalowanych anten.
Natomiast w Mlęcinie niedawno Orange odpaliło LTE1800 ale jest ono dostępne tylko dla klientów Orange.
No to w takim razie Pani w BOK T-Mobile by mnie oszukała. Dopytywałem się dokładnie kilka razy, czy jest tego pewna, bo na ich mapie nie ma tam zasięgu LTE a ona zapewniała mnie że ta stacja w Dobre działa i zasięg LTE jest na 100%. Ja to oczywiście sprawdzę na własnej skórze gdzieś około za tydzień będę na miejscu, ale czy mogę dopytać skąd te informacje? Bo brzmią dość przekonywująco.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Pawrzes »

Chociażby kolega kilka dni temu był koło tego masztu i nie był on odpalony, anteny już zamontowali. Z drugiej strony LTE często dodają po kilku miesiącach od włączenia GSM/UMTS. W WarszawieLTE2600 nie ma oprócz siedziby firmy więc wątpię czy będzie na wsi...
Pozdrawiam
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Poproszę o pomoc bo zaraz z tym oszaleję!
Kupiłem specjalnie do testów router Huawei B593 - jeden z modeli polecanych przez kolegę wojteks. Pożyczyłem laptopa z Windowsem. I dalej nie mogę tego prostego problemu rozwiązać :/
Ltewatch wywala się zaraz po uruchomieniu, a Toolbox twierdzi "Connection status: ERROR: SYSTEM NO SUPPORT". Nigdzie nie mogę nic na ten temat z naleźć.
Dlatego pytanie, czy jest jakiś inny sposób na sprawdzenie pasma czy ID BTS-a, gdy zarówno Toolbox jak i Ltewatch nie działają?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

niestety ten model nie jest wspierany przez te programy. Zobacz w jego menu Diagnostyka - Status funkcji bezprzewodowej - czy widać cellid.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

A po co kupiłeś router, który w WebUI nie ma możliwości wymuszania pasm LTE ? No i nie wspópracuje z LTEWatchH i Toolboxem. W twojej lokalizacji ,do Play i nie tylko router z wymuszaniem pasm to podstawa. Teraz tylko testy na telefonie z LTE z zainstalowanym Network Cell ID i identyfikacja pasma po CID BTS-a.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

matek451 pisze:A po co kupiłeś router, który w WebUI nie ma możliwości wymuszania pasm LTE ?
Tak jak pisałem, kolega wojteks polecał, między innymi, ten model. To jak by nie było administrator tego forum więc nie drążyłem tematu ja maluczki.
wojteks pisze:Stacjonarny router to Huawei E5186, D-Link DWR966. Jeżeli ma być tanio to Huawei B593, DWR921 a anteny to w zależności od pasma na którym będziesz miał internet, na forum jest wiele opisów jak to sprawdzić i jakie anteny wybrać.
Problem jednak udało się rozwiązać bo udało mi się połączyć Toolbox z routerem mobilnym jaki posiadam. W weekend będę testował na miejscu. Mam nadzieję, że ten nowy router da jednak jakoś radę...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

z wymienionym firmware na innego operatora, np. vodafone, jest możliwość wyboru pasma w LTE 800, 1800, 2600 MHz.
Jak kupisz antenę na jedną częstotliwość, to na to samo wyjdzie.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Witam, Jestem na miejscu i przeprowadziłem, w końcu, pierwsze testy. Ze wszystkich sieci na LTE działa u mnie jedynie Play.

Wynik speed testu: Obrazek

Zasięg na modemie to jedna kreska, czasami zapala się druga na chwilę. Zapewne przyda się antena. Pytanie tylko jaka?

To pokazuje Toolbox gdy karta Play jest zainstalowana w przenośnym modemie E5377T:

Obrazek

To pokazuje menu diagnostyka w stacjonarnym B593s-12:

Obrazek

Tak jak pisałem, posiadam w chwili obecnej stacjonarny modem B593s-12 lub mobilny E5377T. W obydwu nie ma opcji wymuszenia częstotliwości.

Czy te informacje wystarczą do tego aby dobrać odpowiednią antenę? Bardzo bym prosił szanownych forumowiczów o pomoc w tej kwestii. Bo znowu kupię coś co nie do końca będzie odpowiednie - np. tak jak w przypadku modemu :/

Z góry dziękuję!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

B593 podaje szerokość pasma 5000 kHz, a więc zapewne jest to 800 MHz, końcówka cell-id też na to wskazuje. Sprawdź pozwolenia na najbliższe nadajniki wokół Ciebie z tym pasmem w LTE, bo na rozszyfrowanie numeru nadajnika pewnie trochę poczekasz.
Parametry połączenia nie są tragiczne, więc wystarczą anteny 2x atk-10.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:B593 podaje szerokość pasma 5000 kHz, a więc zapewne jest to 800 MHz, końcówka cell-id też na to wskazuje. Sprawdź pozwolenia na najbliższe nadajniki wokół Ciebie z tym pasmem w LTE, bo na rozszyfrowanie numeru nadajnika pewnie trochę poczekasz.
Parametry połączenia nie są tragiczne, więc wystarczą anteny 2x atk-10.
5000 kHz to wychodzi mi 5 MHz - może to głupie pytanie laika, ale jak to ma się do 800 MHz?

Według mapy btsearch w okolicy są 2 nadajniki Play'a. Jutro przejadę się pod jeden i drugi i sprawdzę dokładnie z którym ja się łączę w domu.

Co do zaproponowanych anten, to czy nielepszym rozwiązaniem (tak na przyszłość) będzie zakup anten szerokopasmowych zamiast dedykowanych do jednego pasma? Z tym modemem który mam nie będzie to miało znaczenia, ale w przyszłości jak będę chciał go zmienić to anteny przynajmniej zostaną...

Poza tym, może to głupi argument, ale zaproponowane anteny wyglądałyby by tragicznie - te druty... no nie podobają mi się strasznie!
Pytanie, czy antena np ATK-502 byłaby lepsza/gorsza od zaproponowanej? Bo jedno jest pewne, nie straszyła by swoim wyglądem z kilometra.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

Zgadza się, 5 MHz to szerokość kanału na częstotliwości 800 MHz w LTE, które posiada play. Prędkości teoretyczne do 37Mb/s.
Na 1800 MHz już 2x lepiej, bo kanał 10MHz i prędkości do 75Mb/s, a na 2600 MHz kanał 20 MHz i prędkości do 150 Mb/s.
Anteny wielozakresowe są słabsze. Dałem przykład sprawdzonej anteny na wybrane pasmo.
Posprawdzaj nadajniki, spisz parametry i będziemy rozmawiać dalej.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Miałem dzisiaj trochę latania, więc udało mi się podjechać tylko do jednego z nadajników, tego w Stanisławowie i nie jest to ten, który łapie w domu.
Z tego wynika, że na 99,99% będzie to ten nadajnik usytuowany w miejscowości Dobre. ID tej stacji to MIN4420
Potwierdzałaby to także mapka zasięgu Play, na której moją okolicę obejmuje właśnie ta stacja z 4G LTE ULTRA. A w zasadzie jestem usytuowany na granicy zasięgu tej stacji. I to również by się zgadzało patrząc na jedną kreseczkę na routerze.
Na BTSearch dla tej stacji są dostępne 3 pasma LTE 800, LTE 1800 i LTE 2100. Ale pobrałem aktualne wykazy pozwoleń ze strony UKE i nie mogę tam znaleźć tego pozwolenia dla pasma LTE 800 co jest w BTSearch. Jakieś pomysły?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

patrząc w szczegóły tego nadajnika na btsearch, przy LTE 800 jest dziwna nazwa pozwolenia - zamiast MNET jest REJ.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:patrząc w szczegóły tego nadajnika na btsearch, przy LTE 800 jest dziwna nazwa pozwolenia - zamiast MNET jest REJ.
No właśnie jakaś dziwna ta nazwa pozwolenia... Mam zagwozdkę w takim razie. Przydał by się router z możliwością wymuszenia częstotliwości żeby się upewnić. Pisałeś wcześniej, że można wgrać inny firmware do tego mojego modemu, który taką zmianę umożliwi. Masz może więcej informacji na ten temat? Gdzie tego szukać, jak to zrobić żeby nie zepsuć itp. Na stronie producenta nawet nie mogę znaleźć tego modelu.

Albo inne rozwiązanie. Skoro nie jestem pewny jaka częstotliwość jest u mnie to lepiej kupić właśnie antenę szerokopasmową? Pisałeś, że te jednopasmowe są lepsze. Pytanie jak duża to jest różnica? Bo dla przykładu dla audiofila złote kable robią różnice w odbiorze dźwięku, a dla zwykłego śmiertelnika żadnej różnicy nie da się wychwycić. Jeśli to ma być taka właśnie różnica albo jest ona minimalna to ja wolę coś bardziej wszechstronnego, uniwersalnego i milszego dla oka niż kurczowo trzymać się cyferek.

I jeszcze jedno pytanie laika dotyczące częstotliwości. Skoro jedna stacja obsługuje kilka częstotliwości to czy nie jest czasem tak, że te szybsze częstotliwości mają krótszy zasięg i są dostępne jedynie blisko nadajnika, natomiast te wolniejsze są właśnie wolniejsze ale dzięki temu zasięg jaki obsługują jest większy?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

A co w tym dziwnego ? Pozwolenie jest i jak widać działa co potrzeba więcej? Na forum Telepolis było więcej na temat tego zamieszania z z rejestracją pozwoleń Play w UKE. na LTe800 Play ma tylko 5MHz w MIMO i DL z załozenia o połowę niższy niż na LTE1800 . Trzeba sprawdzić jak działa LTE1800 z BTS-a Play w Dobrem. Test na e5377 w pobliżu BTS-a. Parametry sygnału i Cell ID, po końcówce będzie wiadomo czy to LTE1800. Jeśli BTS nie przeciążony i prędkości przyzwoite to przy około 6 km od BTS-a na antenie dual LTE1800MHz powinno się uzyskać połączenie w tym pasmie. Antena szerokopasmowa to w tej sytuacji strata pieniędzy i źródło dodatkowych problemów.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

@Artus2000
Myślałem, że masz model b593s-22. Dla niego jest firmware z możliwością wyboru pasm LTE 800, 1800 i 2600.
Niestety masz trochę inny, z końcówką s-12, więc nie pomogę w temacie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

To s-12 z T-mobile stad problem. Dobrze. ze pokazuje chociaż ID BTS-a i szerokość pasma. To pozwala zidentyfikować BTS i pasmo , z którego korzysta Play. Test na zewnątrz i pod BTS-em pozwoli sprawdzić LTE1800 i ostatecznie zadecydować o wyborze anteny na wybrane pasmo.
ODPOWIEDZ