Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Poproszę o pomoc bo zaraz z tym oszaleję!
Kupiłem specjalnie do testów router Huawei B593 - jeden z modeli polecanych przez kolegę wojteks. Pożyczyłem laptopa z Windowsem. I dalej nie mogę tego prostego problemu rozwiązać :/
Ltewatch wywala się zaraz po uruchomieniu, a Toolbox twierdzi "Connection status: ERROR: SYSTEM NO SUPPORT". Nigdzie nie mogę nic na ten temat z naleźć.
Dlatego pytanie, czy jest jakiś inny sposób na sprawdzenie pasma czy ID BTS-a, gdy zarówno Toolbox jak i Ltewatch nie działają?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

niestety ten model nie jest wspierany przez te programy. Zobacz w jego menu Diagnostyka - Status funkcji bezprzewodowej - czy widać cellid.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

A po co kupiłeś router, który w WebUI nie ma możliwości wymuszania pasm LTE ? No i nie wspópracuje z LTEWatchH i Toolboxem. W twojej lokalizacji ,do Play i nie tylko router z wymuszaniem pasm to podstawa. Teraz tylko testy na telefonie z LTE z zainstalowanym Network Cell ID i identyfikacja pasma po CID BTS-a.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

matek451 pisze:A po co kupiłeś router, który w WebUI nie ma możliwości wymuszania pasm LTE ?
Tak jak pisałem, kolega wojteks polecał, między innymi, ten model. To jak by nie było administrator tego forum więc nie drążyłem tematu ja maluczki.
wojteks pisze:Stacjonarny router to Huawei E5186, D-Link DWR966. Jeżeli ma być tanio to Huawei B593, DWR921 a anteny to w zależności od pasma na którym będziesz miał internet, na forum jest wiele opisów jak to sprawdzić i jakie anteny wybrać.
Problem jednak udało się rozwiązać bo udało mi się połączyć Toolbox z routerem mobilnym jaki posiadam. W weekend będę testował na miejscu. Mam nadzieję, że ten nowy router da jednak jakoś radę...
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

z wymienionym firmware na innego operatora, np. vodafone, jest możliwość wyboru pasma w LTE 800, 1800, 2600 MHz.
Jak kupisz antenę na jedną częstotliwość, to na to samo wyjdzie.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Witam, Jestem na miejscu i przeprowadziłem, w końcu, pierwsze testy. Ze wszystkich sieci na LTE działa u mnie jedynie Play.

Wynik speed testu: Obrazek

Zasięg na modemie to jedna kreska, czasami zapala się druga na chwilę. Zapewne przyda się antena. Pytanie tylko jaka?

To pokazuje Toolbox gdy karta Play jest zainstalowana w przenośnym modemie E5377T:

Obrazek

To pokazuje menu diagnostyka w stacjonarnym B593s-12:

Obrazek

Tak jak pisałem, posiadam w chwili obecnej stacjonarny modem B593s-12 lub mobilny E5377T. W obydwu nie ma opcji wymuszenia częstotliwości.

Czy te informacje wystarczą do tego aby dobrać odpowiednią antenę? Bardzo bym prosił szanownych forumowiczów o pomoc w tej kwestii. Bo znowu kupię coś co nie do końca będzie odpowiednie - np. tak jak w przypadku modemu :/

Z góry dziękuję!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

B593 podaje szerokość pasma 5000 kHz, a więc zapewne jest to 800 MHz, końcówka cell-id też na to wskazuje. Sprawdź pozwolenia na najbliższe nadajniki wokół Ciebie z tym pasmem w LTE, bo na rozszyfrowanie numeru nadajnika pewnie trochę poczekasz.
Parametry połączenia nie są tragiczne, więc wystarczą anteny 2x atk-10.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:B593 podaje szerokość pasma 5000 kHz, a więc zapewne jest to 800 MHz, końcówka cell-id też na to wskazuje. Sprawdź pozwolenia na najbliższe nadajniki wokół Ciebie z tym pasmem w LTE, bo na rozszyfrowanie numeru nadajnika pewnie trochę poczekasz.
Parametry połączenia nie są tragiczne, więc wystarczą anteny 2x atk-10.
5000 kHz to wychodzi mi 5 MHz - może to głupie pytanie laika, ale jak to ma się do 800 MHz?

Według mapy btsearch w okolicy są 2 nadajniki Play'a. Jutro przejadę się pod jeden i drugi i sprawdzę dokładnie z którym ja się łączę w domu.

Co do zaproponowanych anten, to czy nielepszym rozwiązaniem (tak na przyszłość) będzie zakup anten szerokopasmowych zamiast dedykowanych do jednego pasma? Z tym modemem który mam nie będzie to miało znaczenia, ale w przyszłości jak będę chciał go zmienić to anteny przynajmniej zostaną...

Poza tym, może to głupi argument, ale zaproponowane anteny wyglądałyby by tragicznie - te druty... no nie podobają mi się strasznie!
Pytanie, czy antena np ATK-502 byłaby lepsza/gorsza od zaproponowanej? Bo jedno jest pewne, nie straszyła by swoim wyglądem z kilometra.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

Zgadza się, 5 MHz to szerokość kanału na częstotliwości 800 MHz w LTE, które posiada play. Prędkości teoretyczne do 37Mb/s.
Na 1800 MHz już 2x lepiej, bo kanał 10MHz i prędkości do 75Mb/s, a na 2600 MHz kanał 20 MHz i prędkości do 150 Mb/s.
Anteny wielozakresowe są słabsze. Dałem przykład sprawdzonej anteny na wybrane pasmo.
Posprawdzaj nadajniki, spisz parametry i będziemy rozmawiać dalej.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Miałem dzisiaj trochę latania, więc udało mi się podjechać tylko do jednego z nadajników, tego w Stanisławowie i nie jest to ten, który łapie w domu.
Z tego wynika, że na 99,99% będzie to ten nadajnik usytuowany w miejscowości Dobre. ID tej stacji to MIN4420
Potwierdzałaby to także mapka zasięgu Play, na której moją okolicę obejmuje właśnie ta stacja z 4G LTE ULTRA. A w zasadzie jestem usytuowany na granicy zasięgu tej stacji. I to również by się zgadzało patrząc na jedną kreseczkę na routerze.
Na BTSearch dla tej stacji są dostępne 3 pasma LTE 800, LTE 1800 i LTE 2100. Ale pobrałem aktualne wykazy pozwoleń ze strony UKE i nie mogę tam znaleźć tego pozwolenia dla pasma LTE 800 co jest w BTSearch. Jakieś pomysły?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

patrząc w szczegóły tego nadajnika na btsearch, przy LTE 800 jest dziwna nazwa pozwolenia - zamiast MNET jest REJ.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:patrząc w szczegóły tego nadajnika na btsearch, przy LTE 800 jest dziwna nazwa pozwolenia - zamiast MNET jest REJ.
No właśnie jakaś dziwna ta nazwa pozwolenia... Mam zagwozdkę w takim razie. Przydał by się router z możliwością wymuszenia częstotliwości żeby się upewnić. Pisałeś wcześniej, że można wgrać inny firmware do tego mojego modemu, który taką zmianę umożliwi. Masz może więcej informacji na ten temat? Gdzie tego szukać, jak to zrobić żeby nie zepsuć itp. Na stronie producenta nawet nie mogę znaleźć tego modelu.

Albo inne rozwiązanie. Skoro nie jestem pewny jaka częstotliwość jest u mnie to lepiej kupić właśnie antenę szerokopasmową? Pisałeś, że te jednopasmowe są lepsze. Pytanie jak duża to jest różnica? Bo dla przykładu dla audiofila złote kable robią różnice w odbiorze dźwięku, a dla zwykłego śmiertelnika żadnej różnicy nie da się wychwycić. Jeśli to ma być taka właśnie różnica albo jest ona minimalna to ja wolę coś bardziej wszechstronnego, uniwersalnego i milszego dla oka niż kurczowo trzymać się cyferek.

I jeszcze jedno pytanie laika dotyczące częstotliwości. Skoro jedna stacja obsługuje kilka częstotliwości to czy nie jest czasem tak, że te szybsze częstotliwości mają krótszy zasięg i są dostępne jedynie blisko nadajnika, natomiast te wolniejsze są właśnie wolniejsze ale dzięki temu zasięg jaki obsługują jest większy?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

A co w tym dziwnego ? Pozwolenie jest i jak widać działa co potrzeba więcej? Na forum Telepolis było więcej na temat tego zamieszania z z rejestracją pozwoleń Play w UKE. na LTe800 Play ma tylko 5MHz w MIMO i DL z załozenia o połowę niższy niż na LTE1800 . Trzeba sprawdzić jak działa LTE1800 z BTS-a Play w Dobrem. Test na e5377 w pobliżu BTS-a. Parametry sygnału i Cell ID, po końcówce będzie wiadomo czy to LTE1800. Jeśli BTS nie przeciążony i prędkości przyzwoite to przy około 6 km od BTS-a na antenie dual LTE1800MHz powinno się uzyskać połączenie w tym pasmie. Antena szerokopasmowa to w tej sytuacji strata pieniędzy i źródło dodatkowych problemów.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

@Artus2000
Myślałem, że masz model b593s-22. Dla niego jest firmware z możliwością wyboru pasm LTE 800, 1800 i 2600.
Niestety masz trochę inny, z końcówką s-12, więc nie pomogę w temacie.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: matek451 »

To s-12 z T-mobile stad problem. Dobrze. ze pokazuje chociaż ID BTS-a i szerokość pasma. To pozwala zidentyfikować BTS i pasmo , z którego korzysta Play. Test na zewnątrz i pod BTS-em pozwoli sprawdzić LTE1800 i ostatecznie zadecydować o wyborze anteny na wybrane pasmo.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

Ok. Ten w Dobrem to ten z którym ja się łączę w domu. Byłem na miejscu i to są wyniki spod samego masztu:

Speedtest:
Obrazek

Toolbox:
Obrazek

Byłem też w Stanisławowie pod masztem i wygląda, że tam net jest szybszy. Testy robiłem nie spod samego masztu tylko jakieś 500 metrów od niego. Odległość do tego masztu jest raptem o 0.5 km większa od tego w Dobrem. Czy jest opcja aby przy wykorzystaniu anteny kierunkowej łączyć się z tym masztem w Stanisławowie?

Oto jego wyniki:

Speedtest:
Obrazek

Toolbox:
Obrazek

No chyba, że akurat jak byłem pod tym masztem w Dobrem to było jakieś oblężenie. Nie miałem czasu tam siedzieć zbyt długo bo tysiące spraw do załatwienia ciągle. Jest taka opcja?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: onken »

42 Mb/s to oblezenie ?? A co Ty bys chcial miec ;) ?

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

@onken, oblężenie to dla pierwszego speedtesta ;)
Chociaż coś tu nie tak z parametrami z toolboxa - powinny być dużo lepsze - może kolega za blisko stał.

@artus2000 teraz, pod nadajnikami, łączysz się na 1800 MHz.
Możesz próbować z dobrą dualną anteną panelową np. cybertech lub sorensen.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

onken pisze:42 Mb/s to oblezenie ?? A co Ty bys chcial miec ;) ?
42MB/s to na tym drugim którego w domu nie łapię a jest raptem o 0,5 km dalej ode mnie niż ten w Dobrem i 2 razy szybciej. To chyba warto byłoby pokombinować z tym szybszym jeśli jest taka opcja? Mi osobiście te 21 MB/s starczy w zupełności.
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:@onken, oblężenie to dla pierwszego speedtesta ;)
Dzięki za sprostowanie i uważne czytanie ;)
dzejk pisze:Chociaż coś tu nie tak z parametrami z toolboxa - powinny być dużo lepsze - może kolega za blisko stał.
Stałem prawie pod samą anteną, a dokładniej jakieś 15-20m od niej. Za blisko? To z jakiej odległości robić testy przy maszcie?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

100 m będzie ok. Przy tym drugim miałeś 500m i też wyszły dobrze.

Zrób jeszcze http://forum.jdtech.pl/Watek-profil-wys ... y-terenowe
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:100 m będzie ok. Przy tym drugim miałeś 500m i też wyszły dobrze.

Zrób jeszcze http://forum.jdtech.pl/Watek-profil-wys ... y-terenowe
OK. Super! Dzięki wielkie! Przeszkód terenowych nie ma, oprócz drzew.
Jeszcze jedno pytanko dotyczące montażu. Czy lepiej wyżej o 2m i kabel 10m czy niżej i kabel 4m? Wiadomo, najlepiej byłoby sprawdzić organoleptycznie, ale chciałbym antenę od razu z kablem zamówić.

A może zna ktoś jakieś dobre źródło gdzie kupić taką antenę dobrze, szybko, bezproblemowo i najlepiej tanio? Jak tak to na priv poproszę kontakt, żeby nie było krypto reklamy.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

ile km w linii prostej masz do nadajnika ?
Artus2000
Początkujący użytkownik forum
Posty: 16
Rejestracja: 2016-08-11, 18:42

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: Artus2000 »

dzejk pisze:ile km w linii prostej masz do nadajnika ?
5.62 km w Dobrem
6.66 km w Stanisławowie
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Prośba o wybór operatora oraz sprzętu

Post autor: dzejk »

jak teren w porządku, to antena na LTE 1800 bez problemu sobie poradzi.
Np. http://cybertech.com.pl/p112,antena-dua ... -b593.html
ODPOWIEDZ