Stabilny internet LTE

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
matiEX
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2016-08-04, 14:22

Stabilny internet LTE

Post autor: matiEX »

Witam wszystkich,
zaczynam dopiero rozpoznawać temat internetu bezprzewodowego i miałbym kilka pytań, ale od początku. Przeprowadzam się w miejsce, gdzie będę musiał przesiąść się ze światłowodu na...no właśnie albo na kiepską neostradę gdzie nie spodziewam się więcej niż 4-6Mbit i kiepsiej stabilności, albo na jakiś bezprzewodowy. Wg. mapki bt-search (lokalizacja w załączniku
Bez tytułu.png
) mam wokół siebie 2 nadajniki orange w LTE 1800 i 2 nadajniki Play w pełnym zakresie. Pytanie, czy w ogóle testować Play i w jaki sposób - konkretnie. Nie chcę oszczędzać na tym (internet za 5zł itd) tylko chcę mieć stabilne, w miarę szybkie łącze. Internet używany do przesyłania sporych plików, oglądania streamów w FHD, muzyka też z serwisów streamingowych no i sporadycznie konsolowe gry.
Bardzo byłbym wdzięczny co testować i jak, ewentualnie co wybrać odnośnie operatora i sprzętu żeby wszystko śmigało.
Pozdr.
grazia1963
Stały użytkownik forum
Posty: 105
Rejestracja: 2016-08-06, 12:08

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: grazia1963 »

W Mosinie masz zasięg LTE u wszystkich operatorów na LTE1800. Dodatkowo Play działa na LTE2100 ma pozwolenia na LTE800 i LTE2600. Plus korzysta z LTE1800Aero2 i LTE800Sferii. Orange i T-Mobile korzystają z LTE1800NetWorks. Trzeba zrobić testy operatorów na telefonie z LTE i aplikacjami do monitorowania sygnału. Ewentualnie wziąć ofertę np. z Plusa i na sprzęcie od nich zrobić takie testy. nie ma znaczenia czy zapłacisz 5 czy 500 zł/m-c bo działanie internetu mobilnego nie zależy od tego. Tylko testy pokażą jak działa u operatorów i to decyduje głownie o jego wyborze.
Kamil1987
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2016-06-01, 18:36

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: Kamil1987 »

Na Neostradzie nie masz limitów, a 4-6 myślę że wystarczy do HD. Jak jesteś takim hard userem to kup sobie 5x rbm i korzystaj. Ewentualnie Orange lte biurowy dla firm jak możesz ofertę na firmę
matiEX
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2016-08-04, 14:22

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: matiEX »

grazia1963 pisze:W Mosinie masz zasięg LTE u wszystkich operatorów na LTE1800. Dodatkowo Play działa na LTE2100 ma pozwolenia na LTE800 i LTE2600. Plus korzysta z LTE1800Aero2 i LTE800Sferii. Orange i T-Mobile korzystają z LTE1800NetWorks. Trzeba zrobić testy operatorów na telefonie z LTE i aplikacjami do monitorowania sygnału. Ewentualnie wziąć ofertę np. z Plusa i na sprzęcie od nich zrobić takie testy. nie ma znaczenia czy zapłacisz 5 czy 500 zł/m-c bo działanie internetu mobilnego nie zależy od tego. Tylko testy pokażą jak działa u operatorów i to decyduje głownie o jego wyborze.
No wszystko wydaje się jasne, tylko testy z telefonu trwają chwilę i wyniki są bardzo podobne. Jak wygląda sprawa z rozłączaniem lub chwilowymi "zawiechami" na LTE? Chodzi tutaj o stabilne połączenie w czasie kilku - kilkunastu godzin. Czy jest możliwe (z praktycznego punktu widzenia, poparte doświadczeniem) że da się utrzymać stały ping/prędkość na tego typu usłudze jaką jest LTE?
Jak to jest z tymi częstotliwościami? Lepiej będzie na tych o wyższych wartościach czy na niższych? Pytania mam raczej laickie ze względu na to, że oprócz tego, że wiem że jest coś takiego i mogę korzystać z maila w "smartfonie" dzięki temu, to nie mam zielonego pojęcia z czym i jak to się je ;)
Kamil1987 pisze:Na Neostradzie nie masz limitów, a 4-6 myślę że wystarczy do HD. Jak jesteś takim hard userem to kup sobie 5x rbm i korzystaj. Ewentualnie Orange lte biurowy dla firm jak możesz ofertę na firmę
Właśnie z neostradą nie mam za dobrych wspomnień na tego typu centralach. Jeden dzień jest dobrze a inny tragedia. Dlatego kieruje się w stronę tego LTE. Pytanie czy nie będzie gorzej.
Awatar użytkownika
witoj
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 211
Rejestracja: 2009-02-22, 13:45
Lokalizacja: polska

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: witoj »

Nikt Ci nie napisze że wybrać to lub to, musisz sam testować w miejscu gdzie będzie używany i sam zdecydować co lepsze a i tak jest ryzyko zaniku sygnału LTE w niespodziewanym momencie.
Kamil1987
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 173
Rejestracja: 2016-06-01, 18:36

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: Kamil1987 »

Wiesz, ryzyko jest zawsze. Ostatnio doświadczyłem kilka kilku godzinnych awarii w całej Polsce w Orange.
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6443
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: onken »

U mnie tylko raz, najbardzie znana awaria Orange

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
matiEX
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2016-08-04, 14:22

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: matiEX »

Panowie małe testy zrobiłem z tym moim LTE na Sony Xperia M2 i takie wyniki otrzymałem z 4 testów na speedtest:
PLAY:
1. Ping: 31 | D: 25,3 | U: 7,1
2. Ping: 31 | D: 19,4 | U: 7,2
3. Ping: 31 | D: 16,2 | U: 8,2
4. Ping: 31 | D: 24,2 | U: 9,2

Średnia: PING: 31 | D: 21,3 |U: 8

ORANGE:
1. Ping: 29 | D: 18,4 | U: 19,2
2. Ping: 25 | D: 16,6 | U: 20,8
3. Ping: 35 | D: 14,5 | U: 16,2
4. Ping: 30 | D: 15,5 | U: 21,7

Średnia: PING: 30 | D: 16,3 |U: 19,5

Teraz pytanie do znawców: Czy bawić się w dobór sprzętu (anteny, modemu i routera) czy spróbować z lokalną radiówką z prędkością 30Mbit - niby stabilna i bez limitu?
Z tego co czytałem na forum dość drogie są te sprzęty do LTE, czy jakiś domowy budżetowy zestaw zapewni lepsze parametry?
Ilość urządzeń jaka byłaby podpięta to 2xlaptop 1xTV.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: matek451 »

A jaki koszt takiej radiówki? Niech przyjadą i zrobią u ciebie test. W Play póki co bez umowy można mieć internet LTE praktycznie za darmo. Prędkości OK. Najtańszy mobilny routerek MiFi to koszt około 150 z. Stacjonarny E5180As-22 około 200 zł a zestaw DWR-116+ E3372 tyle samo.
matiEX
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2016-08-04, 14:22

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: matiEX »

A wiec koszt 30Mbit/S to ~80zł/mc. Właśnie chce ich ściągnąć żeby to założyli. Podobno 2 tyg jest okresu próbnego po którym można oddać.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Stabilny internet LTE

Post autor: matek451 »

Koszt duży ale spróbować możesz. Ja bym próbował z RBM 5 na kartę z DIL oraz RWK lub PINK i bonusem 100GB za rejestrację. Zakup sprzętu do LTE to około 200 zł, bo rozumiem, że kłopotów z zasięgiem LTE w Play nie masz. Póki co internet LTE na tych kartach w Play za śmieszną kasę a sprzęt zawsze można sprzedać.
ODPOWIEDZ