Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

Tak się chwalą tym Ultra LTE, a tymczasem kupiłem dziś starter Ultra LTE, wsadziłem do Samsunga Galaxy S6 (z kartą nju widzę czasem w Warszawie LTE+), jestem centralnie w zasięgu Ultra LTE według mapy Playa i co...? I nic, nie ma plusika przy LTE... Prędkości też nie oszałamiające. To jak to jest? Mają ten zasięg czy nie mają? Nadarzyn k. Warszawy. Według btsearch mają pozwolenia na obu stacjach w okolicy.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: radius »

Wejdź w MENU serwisowe i zobacz czy agreguje oraz z jaką częstotliwością się łączy.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

Masz na myśli *#0011# czy jakiś lepszy netmon?
Tak to wygląda:
1.png
Zaś jeśli chodzi o zasięg Ultra LTE, to według mapki jest on taki - dla ograniczenia zasięgu wybrałem "pokaż wewnątrz budynków" a i tak wychodzę na zewnątrz do testu (i jestem niemal w środku tego fioletowego pola), więc powinienem mieć Ultra na 100% a mam na 0%:
Przechwytywanie.JPG
eKo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-08-20, 21:25

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: eKo »

Na pewno masz sprzęt catering 6 lub wyżej?
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

No, może nie catering tylko category, ale SGS6 według wszelkich znaków w internecie jest sprzętem cat 6. Ponadto w przypadku Orange w Warszawie mam niekiedy plusik przy LTE. Zresztą - oto wynik speedtesta zrobionego w siedzibie Orange na Al. Jerozolimskich - robi wrażenie:
http://www.speedtest.net/my-result/a/1814709615
eKo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-08-20, 21:25

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: eKo »

Na Targówku agreguje pasma ale i tak up i dł nie przekraczają 30 także do 300 nie oznacza że będzie nawet połowa z tego co piszą ładnie. Pewnie większość zależy od tego jak mocno jest obciążony bts.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: radius »

Na tym screenie nie masz agregacji. Mało tego nie logujesz się nawet do pojemniejszego 2600 MHz.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: MobNotHeavyUser »

A propos zasięgu Play. Ciekawa sprawa - moja miejscowość, w której Play do tej pory nie planował żadnej modernizacji, dziwnym trafem na mapie w całości jest teraz oznaczona jako objęta zasięgiem LTE-A. Z ciekawości zajrzałem na btsearch, żeby znaleźć na to jakiś rzeczowy dowód. I patrzcie, co zobaczyłem:
BTS.JPG
Wykaz pozwoleń UKE

Czy to podwójne pasmo 1800MHz to może być rzeczywiście LTE-A? A może to pomyłka i ktoś niechcący wpisał dwa razy to samo pozwolenie?
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: patryk7588 »

Podwójne LTE1800 nic nie znaczy.
LTE1800 jest, LTE2100 także, poczekaj jeszcze na LTE2600 i będziesz miał LTE-A.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

Panowie, to ja mam najlepszą sytuację jeśli chodzi o pozwolenia:
xx.JPG
Co więcej, zacytuję odpowiedź od BOK Play:
(...)stacja nadawcza, z którą się łączy Pański numer jest dość obciążona. W najbliższych miesiącach będzie rozbudowana o dodatkowe częstotliwości LTE800 i 2600, co powinno znacznie odciążyć sieć i poprawić jakość samego połączenia.
Więc skoro u mnie są pozwolenia, mam zasięg na mapie, to znaczy, że "w najbliższych miesiącach" może to dopiero będzie działać. I jak widać mój telefon nie łapie 2600, choć do stacji mam 1,09 km - 2600 doleci na taką odległość? Wg mapy Play ma dolatywać.
Coś mi się wydaje, że to całe Ultra LTE to marketingowa ściema Playa...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: matek451 »

Ja mam agregację LTE1800+LTE800 i działa zauważalnie lepiej niż na LTE1800. Poza tym uruchomienie LTE800 i LTE2100 odciążyło podstawowy LTE1800. Czekam na LTE2600, BTS pod nosem. Ogólnie to i tak Play najszybciej wdrożył LTE800 i LTE2600 a wcześniej uruchomił LTE2100.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

No, zobaczę jutro, podjadę pod stację i upewnię się.
Właśnie niedawno dostałem kolejną odpowiedź i tu ciekawostka:
Odnosząc się do kwestii przesłanego zgłoszenia pragnę poinformować , że we wskazanej przez Pana lokalizacji ma Pan możliwość korzystania z usługi LTE Ultra aby usługa działała prawidłowo w taryfach RBM na kartę należy aktywować pakiet 1GB na start dla oferty Red BullMOBILE na kartę.
Ja do testu kupiłem starter z logo Play i napisem Ultra LTE, więc i tak nie zamierzam testować RBM, ale jakby kogoś interesowało, to też może korzystać.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

My tu sobie rozmawiamy, a tymczasem ledwie parę minut temu odczułem różnicę. Nie wiem o co chodzi - może ta moja pisanina do BOKu coś uruchomiła, ale mając B593-s22 z darmowym LTE od RBM wyciągnąłem 72mbps... Nigdy wcześniej nie było opcji na taką przepustowość.
5582914864.png
No to <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> drugą kartę Play i tak oto wygląda teraz netmon w SGS6:
np.png
Lepiej chyba, nie? Widzicie tu jakąś agregację? A! Teraz zobaczyłem na zrzucie LTE+, czyli wreszcie się udało!
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: dzejk »

band 7, czyli 2600 MHz oraz band 3, czyli 1800. Tylko upload coś mizerny.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

To prawda - mizeria...
Co ciekawe, wyniki są podobne na dwóch urządzeniach.

B593-s22 z kartą RBM:
Obrazek

SGS6 z kartą Play:
Obrazek

Jaki wniosek? B593 łączy się na 2600 i nikt w okolicy jeszcze nie ma takiego sprzętu więc całe pasmo dla mnie a LTE-A łączy się na 2600 i 1800, przy czym 1800 jest zapchane i większość pakietów leci po 2600?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: Hermogenes »

Urządzenia nadają bez agregacji dlatego jest tak wolno odbierają już z agregacją .poz Hermogenes
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

B593-s22 też agreguje odbiór? Sądziłem, że on potrafi tylko na jednym paśmie naraz odbierać. To jaka byłaby korzyść z zakupu E5186, co rozważam?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: Hermogenes »

Skoro napisałeś że zapala się LTE+ to agreguje chyba że piszesz o dwóch różnych urządzeniach.poz Hermogenes
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

Tak, piszę o B593-s22 i Samsung Galaxy S6. LTE+ widzę na SGS6 z kartą Play. W routerze mam kartę RBM.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: Hermogenes »

To zmienia postać rzeczy ,ja nie patrzyłem na typ urządzenia odniosłem się to tego które agreguje.poz Hermogenes
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

No zmienia, ale pisałem o tym wcześniej co mam i jak testuję.

Inna sprawa: standardy wielkości kart SIM są dobijające... Czy ktoś ma pod ręką RBM z darmowym internetem LTE aby sprawdzić czy ta karta umożliwia agregację pasm? Ja mam w routerze normalny SIM, karta da się wyłamać do micro SIM a w telefonie tylko nano... BOK Play napisał (cytowałem), że trzeba włączyć pakiet 1GB i doładować. Ale znalazłem, że ten pakiet, o którym oni piszą to jest pakiet startowy, więc zapewne skoro mam uruchomiony darmowy LTE, to też powinno działać, ale nie wiem na pewno.
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: MobNotHeavyUser »

Jednego tutaj nie rozumiem. Dlaczego masz taki mizerny upload, jeśli ja bez agregacji i bez anteny, na samym LTE1800 osiągam UL nawet 23Mb/s (i jednocześnie DL: 40Mb/s)? Czy LTE-A może w tak drastycznym stopniu pogarszać wysył?
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: radius »

Przecież Kowalski może mieć w Warszawie 30, a Nowak w Gdańsku 8. Co to za porównanie?
W LTE-A upload nie jest agregowany.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
patryk7588
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 410
Rejestracja: 2012-07-15, 09:05

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: patryk7588 »

W przypadku LTE-A tak jak napisał radius upload nie jest agregowany i w całości idzie po LTE2600 więc problemem jest pewnie kiepski zasięg, dlatego upload jest tak mizerny.
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

Może i zasięg... Teraz rzeczywiście trudniej mi złapać LTE+ na wyświetlaczu SGS6. Czy w LTE też występuje cell breathing?
Gdy wszedłem teraz na strych (tam stoi B593) to łapię LTE+ i wyniki są takie:
Obrazek

Co powiecie na taką antenę?
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=167 ... 0&rg=0&sg=
Wiem, że jest wielozakresowa, ale mam maszt na dachu, wyżej o kolejne 3 metry niż strych (dachówka ceramiczna), no i na zewnątrz. Kabla będę potrzebował 10m.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: Hermogenes »

Telkob poszedł za ciosem rynku .
pole kuli 4x pi x r^2 r ^2 to jest steradian kąt przestrzenny o rozwarciu 57,3 co w przybliżeniu daje kąt promieniowania połowy mocy anteny z linku 4x pi daje w przybliżeniu 13 liniowe co odpowiada około 11 dB więc antena jest zawyżona dwukrotnie czyli o 3 dB
Zysk energetyczny podajemy w dBi jeśli porównujemy do anteny izotropowej lub w dBd jeśli porównujemy do dipola otwartego.
mogłem się trochę pomylić w tych zaokrągleniach lecz raz w jedną a raz w druga stronę choć byłbym skłonny powiedzieć że zbliża się on w praktyce do 8-9 dBi gdyż częś mocy dkładnie połowa zostaje wypromieniowana poza strefę kąta połowy mocy.poz Hermogenes
jestem otwarty na dyskusję za 2 godziny muszę teraz wyjechać
ygreko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 338
Rejestracja: 2011-05-05, 06:14
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: ygreko »

A widzisz... 11dB to dużo mniej niż 15, a jeszcze do tego te 10 metrów kabla... 5dB do tyłu znowu? Tłumienie zależne od częstotliwości, czyli inne na 800 a inne na 2600? Nie wiem jak to policzyć, ale jak przyjmę tłumienie 5dB na kablu, przy założeniu pobierania sygnału z masztu na dachu, a nie ze strychu - nadal dobrze, a nawet bardzo dobrze, bo powinno być lepiej niż jest bez anteny na strychu.

Więc chyba warto? Biorę pod uwagę także takie parametry jak sposób działania stacji bazowej, która preferuje terminale z dobrym sygnałem (?) - czyli jak moja antena (która nota bene będzie optycznie widziała stację z odległości 1,09km, chociaż jest tam z jedno czy dwa duże liściaste drzewa) będzie ładnie "świecić" do stacji, to stacja powinna traktować mnie lepiej niż kogoś, kto nadaje z piwnicy, tak?

Jeszcze jedna rzecz, którą rozważałem - zamiast anteny na maszcie powiesić puszkę z routerem w środku - nie będzie dodatkowego wzmocnienia, ale znów - optyczna widzialność stacji (przez plastik i liście) to chyba powinno dać najlepsze wyniki. Do tego sygnał do domu wprowadzany za pomocą kabla ethernet na łączu gigabitowym (Huawei E5186) i mam zestaw prawie jak ODU-IUD od CP :).
Problem jedyny to kwestia karty SIM - zmiana operatora wymaga wejścia na dach... Reset routera mogę załatwić przez PoE.
marian307
Stały użytkownik forum
Posty: 131
Rejestracja: 2014-08-09, 19:51
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: marian307 »

może troszke odbiegne od tematu
czy orange i t mobile mają wspólne nadajniki?
na bts search w lokalizacji doruchów woj. wlkp pokazują się 2 nadajniki orange jeszcze przed aktualizacją był orange i t mobile
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: wojteks »

marian307 pisze:czy orange i t mobile mają wspólne nadajniki?
UMTS900 i LTE1800 (nie wszystkie) są wspólne.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
MobNotHeavyUser
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 193
Rejestracja: 2015-07-01, 09:48
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Czy Play kłamie z zasięgiem Ultra LTE?

Post autor: MobNotHeavyUser »

Czy z tym nieagregowanym uploadem już zawsze tak będzie? Jak to wygląda w innych krajach w Europie?
Huawei E5186s-22a + Sorensen 17dB MIMO 1800MHz| RBM5
ODPOWIEDZ