Zmagania z internetem mobilnym

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Morf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-04, 11:04

Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: Morf »

Witam,

Z racji tego że jestem nowym użytkownikiem na forum chciałbym się przywitać i prosić o wyrozumiałość :)

Od kilku lat zmagam się z internetem mobilnym w mojej małej miejscowości położonej na mazurach.
Mianowicie mieszkam w Gdniadkach, jest to mała wieś położona około 10 km od Nidzicy.

Miałem już kilku dostawców internetu jednak żadna z ofert nie spełnia podstawowych warunków, bardzo często zdarzają się zerwania połączenia lub znaczne spowolnienia w transmisji.

Z tego względu postanowiłem sam zbadać możliwości połączenia internetowego w moim regionie, i tak połączenie kablowe jest niemożliwe, pozostaje mi jedynie połączenie mobilne.

W moim domu chciałbym zamontować antenę zewnętrzną która byłaby połączona kablem z routerem z wbudowanym modemem z gniazdem na kartę sim.

Tak chciałbym to zrobić w teorii a w praktyce, chciałbym Was prosić drodzy forumowicze o pomoc w doborze urządzeń i wyborze technologii.

Ostatnim moim dostawcą był PLUS z technologią CDMA, jednak jest to intenrnet o słabych parametrach. Sprawdzałem mapę zasięgu
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 86&zoom=13

Wynika z niej że jestem w zasięgu 3 radiostacji, maszt w miejscowości Zagrzewo widoczny jest bezpośrednio z mojego domu (odległość około 3km w lini prostej), maszt w miejscowości Kanigowo (odległość około 1 -1,5km) jest za lasem więc go nie widać, masz w miejscowości Kuce (odległość około 4km) również jest za lasem i jest niewidoczny.

Drodzy forumowicze proszę Was w tej sytuacji o pomoc, chciałbym się dowiedzieć czy w sytuacji gdy zamontuje antenę (myślę o antenie kierunkowej) w stronę miejscowości Kanigowo,gdzie maszt jest za lasem niewidoczny to czy będę z niego mógł odbierać sygnał, czy jestem zmuszony korzystać tylko z operatora sieci PLUS i technologii CDMA (nadajnik Zagrzewo) wiem że jest to nie możliwe do określenie w 100% jednak może miał ktoś już taki problem i jest mi w stanie chociaż trochę pomoć.

Z góry dziękuje wszystkim za pomoc ;)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: dzejk »

mapę btsearch przełącz na UKE, jako źródło danych, to się trochę rozjaśni temat.
Morf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-04, 11:04

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: Morf »

Tak też zrobiłem, tylko z tego co wyczytałem zezwolenia UKE mogą nie odpowiadać nadajnikom w rzeczywistości, w tygodniu postaram się zadzwonić na pomoc techniczną do Plusa i T-Mobile żeby ustalić czy z tych nadajników nadawany jest sygnał UTMS, czy tylko CDMA. Jeśli nadawany byłby stabilny sygnał UTMS to ewidentnie chciałbym z tej technologii skorzystać, z nadajnika który widzę jest teoretycznie nadawany sygnał LTE w paśmie 800, natomiast z nadajnika który jest położony bliżej jednak jest za lasem jest nadawany w szerszym paśmie 800 1800 i 2600. Z tego wynika że najlepszym dostawcą byłby T-Mobile z ich mapy zasięgu wynika że jestem w zasięgu 3G (UMTS 900 i 2100) oraz teoretycznie w zasięgu 4G LTE.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: dzejk »

masz jakiś sprzęt do testów z obsługą lte - modem, router, smartfon ?
Jeśli tak, to kup najtańszy starter na kartę od tych operatorów, zarejestruj numer, a dostaniesz w gratisie paczkę GB - w sam raz do testów.
Przetestuj u siebie i bliżej nadajnika, a poznasz m.in. częstotliwość i obciążenie nadajnika.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: matek451 »

Chyba nie masz na co wydawać kasy i tracić czas na zbędne rozmowy z konsultantami, którzy nie mają z reguły zielonego pojęcia o własnej sieci. Mapa zasięgu ma charakter orientacyjny. T-Mobile i Orange korzystają z sieci LTE1800Networks. BTS-y na pozwoleniach T-Mobilew Kanigowie i Kucach nie działają. Zasięg pewnie z Nidzicy. T-mobile ma teoretycznie na tym terenie największy potencjał na przyszłość jak uruchomi własne pozwolenia na LTE800 W Kucach , Kanigowie lub Grawie Leśnym. w Plusie masz zasięg z sieci LTE800Sferii w Nidzicy lub Napierkach. Sieć Sferii działa słabo.BTS LTE800Sferii w Zagrzewie nie działa. Mozliwe, że Orange uruchomił LTE800 w Waszulkach. Jeśli chodzi o Play to kluczowe jest pytanie czy działa LTE800 z Nidzicy, Kraszewskiego 5. Podsumowując trzeba zrobić testy LTE na kartach wszystkich operatorów na telefonie z LTE. tylko testy są wiarygodnym źródem zasięgu i osiąganych prędkości.
Morf
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-04, 11:04

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: Morf »

Z tego co sprawdziłem mam zasięg:
T-Mobile -GSM
PLUS -WCDMA
PLUS - GSM
PLUS - LTE
T-Mobile LTE
Orange LTE

Takie ułożenie wyświetla mi telefon, mam jeszcze pytanie Play podobno korzysta z dowolnych nadajników tak bynajmniej powiedział mi jeden ze "specjalistów" w co osobiście nie wierze, chyba zdecyduje się na T-Mobile, sądzę że będzie to najlepsze wyjście w mojej sytuacji.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmagania z internetem mobilnym

Post autor: dzejk »

w taryfach głosowych play korzysta z roamingu innych sieci, także do 3g, ale LTE tylko z własnych stacji.
Zrób wpierw testy na starterach, inaczej możesz wtopić.
ODPOWIEDZ