Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Witam!
Na początku chciałbym się z państwem przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na forum. Mam na imię Łukasz i będę państwa prosił o pomoc jak w tytule. Postaram się możliwie nakreślić moją sytuację.

Obecnie posiadam od dłuższego czasu internet po kablu z Netii, jednak mieszkając daleko od centrali, która nie pamięta modernizacji osiągam prędkość do max 3,5Mb/s a zazwyczaj jest to ok. 2,5Mb/s płacąc z tel. stacjonarnym który jest nie używany i popsuty 103zł/mc. Inna alternatywą jest internet radiowy oferowany przez jedynego dostawcę na moim terenie, lecz nadajniki rozmieszczone są tak, że mogę mieć problem z uzyskaniem satysfakcjonujących prędkości i poprawnej stabilności łącza(może z oferty 4Mb/s przy umowie 24mc 50zł bym osiągnął, ale to mało prawdopodobne). Dlatego stanąłem nad wyborem internetu mobilnego. Poniżej opiszę moje oczekiwania, lokalizację i testy.

1.Oczekiwania

Po internecie od operatora GSM liczę głównie na poprawę prędkości. Gdybym osiągał stałe 8-10Mb/s byłbym bardzo usatysfakcjonowany. Liczyłbym głownie na stabilność, nie chciałbym skoków raz 0,5Mb a raz 15. Przyznam szczerze, że Netię cenię pomimo starej infrastruktury, za jakość łącza. W ciągu ostatniego roku, może raz, dwa razy miałem jakąś drobną przerwę w dostawie. Głównie liczę na poprawę szybkości, poprawę warunków finansowych i utrzymania stabilności z łącza kablowego. W tym momencie przeprowadziłem test szybkości Speedtest: Obrazek
Z internetu korzystamy w domu głównie do przeglądania internetu, YouTube. Aktualnie nie pobieram od dłuższego czasu żadnych dużych plików. Jedyny pochłaniacz transferu, który opcjonalnie przychodzi mi do głowy, to w najbliższym czasie jakaś konsola PS4, Xone i rozgrywka po sieci.

2. Lokalizacja

Najważniejsza rzecz. Mieszkam na wsi https://www.google.pl/maps/place/Wi%C5% ... 6369?hl=pl Wiśniówek pow. Lipsko, gm. Lipsko.
W okolicy mam następujące BTSy: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 55&zoom=13
Wszystkie najbliższe zlokalizowane są w miejscowości Lipsko, mam do nich po prostej ok. 5km. Nadajnik orange jestem w stanie zlokalizować z okna, tj.widzę czerwoną poświatę lampek. Teren jest typowo wiejsko-sadowniczy, tj. pare domów jednorodzinnych po drodze, pola, sady. Najbliższa i najbardziej dokuczliwa przeszkoda, to wysoki budynek gospodarczy i drzewo za nim jakieś 20m od domu.

3. Testy


W tym momencie dysponuję telefonem sony xperia z3 compact.
Przy oknie w domu które jest skierowane w stronę nadjników, jednak lekko zasłania go drzewo i wysoki budynek gospodarczy otrzymuję następujące wyniki przy karcie nju mobile: siła sygnału -73 dBm 20 asu, HSPA+. LTE kiedyś tylko na chwilkę mi przełączyło w innym miejscu w domu i zniknęło po paru sekundach, więc nie wiem, czy w ogóle na tę technologię mam szanse. Co do prędkości i pingu są to dane bardzo nie stabilne testowane w różnych miejscach posesji od dowloadu 0,13 do 16,22 Mb/s ping 100 do 30ms.

4.Możliwości


Mógłbym zamontować antenę metr, półtora nad oknem, przy samym dachu domu, które jest ulokowane jak w opisie z 3 podpunktu. Wtedy wystarczyłby mi kabel 4mb pod modem/router, bądź opcja 2. jakieś 3-4 m wyżej na kominie. Wtedy nie ma problemów z zasłonięciem. Widok z daleka na nadajnik. Potrzeba wtedy ze 12mb kabla co najmniej.

5. Porady i opinie

Mam nadzieję, że dość dokładnie opisałem jak to u mnie wygląda.
W tym momencie nie dysponuję żadnym sprzętem tj. modemem, routerem 4g(posiadam tp-link wd-8970), anteną. Więc będę prosił o pomoc w tej kwestii. Przede wszystkim liczą na odpowiedź, czy jestem w stanie spełnić oczekiwania z punktu nr. 1 i czy próbować jakoś wykrzesać to LTE, czy ulepszyć jakość tego HSPA+?
Proszę o pomoc, gdyż jestem laikiem w tych kwestaich.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: radius »

Posiadasz ROOT na tej Xperii?
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Zwykły nie brandowany soft posiadam
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

radius pisze:Posiadasz ROOT na tej Xperii?
Domyśliłem się o co może chodzić po postudiowaniu paru wątków. Zainstalowałem Network Signal Info. Mam możliwość ingerencji w soft, więc wymusiłem w telefonie tylko użytkowanie LTE. O dziwo w niektórych miejscach w domu na 0 bądź 1 kreskę mi łapie. Wychodząc na skraj balkonu w stronę nadajników otrzymałem następujące wyniki:

Obrazek

Speedtest wskazywał mi wtedy wartości przy 10 testach, balkon+ wewnątrz domu:

download 22Mb/s - 59Mb/s upload 0,5 a 22Mb/s pingi 39-25ms.

Co z tym fantem dalej robić?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: dzejk »

Lipsko ul. Spacerowa 20 - jest tam pozwolenie tylko na LTE 1800 MHz. Prędkości bardzo dobre, jak na tak słaby sygnał. Możesz powtórzyć testy bliżej nadajnika. Sprawdź też plusa i play - http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 53&zoom=14
Ze sprawdzonych anten to dualny panel od Cybertecha lub Sorensena. Sorensen mocniejszy. Do tego kabel zakupiłbym gdzie indziej, bo obaj 'producenci' dają tylko kabel h155. U Ciebie przydałby się co najmniej LMR 240, skoro potrzebujesz ponad 12m.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: matek451 »

BTS LTE1800NetWorks na pozwoleniu Orange ID4912 Lipsko , Spacerowa 20. Zainstaluj Network Cell Info, pokazuje lepiej parametry sygnału LTE. Pozostaje pytanie czy chcesz mieć abonament w Orange ze sprzętem czy nju internetowy?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6436
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: onken »

A ktos czytal regulamin nju ze zakazują uzywania voip ??

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

To znaczy mam dane z nju, ponieważ u nich mam abonament telefoniczny już dłuższy czas. Jutro bądź po jutrze chcę przetestować jak będzie zachowywać się karta internetowa z play i z tmobile. W sumie jest mi obojętne z jakiej sieci będzie. I tak zdziwiony jestem że jakieś małe możliwości z LTE są u mnie. Kwestia stabilności łącza i możliwości.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: radius »

A VoIP to także rozmowy przez Viber czy WhatsApp?

Skoro mają tylko LTE1800 to problem z głowy.

Draka RF7 też byłby dobry. Z jednej strony N, z drugiej SMA. Tylko otwór w ścianie duży trzeba wiercić.

Poobserwuj wokół domu, na dachu czy eNBI nie zmienia - inny eNodeB.

Jeśli nie to podjedź pod stację, zobacz gdzie patrzą sektory. I o różnych porach zrób test prędkości.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: dzejk »

Dlaczego duży otwór ? Nikt nie każe przeciskać od strony złącza N ;) Wtyk SMA jest niewiele grubszy od kabla.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: radius »

Sam RF7 już chudy nie jest. Mi nie stanowi problemu, bo mam zagniatarki różnego kalibru, ale docieplenia z zewnątrz i wewnątrz potrafią doprowadzić do szewskiej pasji.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Testowałem już wszystkie możliwości na Sony xperia z3 compact(to samo miejsce na skraju balkonu gdzie jest prześwit między budynkami w kierunku nadajników):

PLAY- nie ma LTE
PLUS - jest LTE siła podobna do Orange i Tmobile. Speedtest tak do 20Mb/s downloadu
T-MOBILE - jest LTE, jednak nie ma porównania do szybkości z orange, tj. coś do 18Mb/s download siła podobna. Ten sam nadajnik
ORANGE - tak jak wczesniej w temacie. W niektórych miejscach na ścianie domu jestem w stanie osiągnać siłę -93 dBm. Maksymalnie uzyskałem download w okolicy 95Mb/s.

Zakładam, że mogę użytkować internet na abonament. Co teraz proponujecie mi dalej robić z tym fantem?
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Myzwa pisze:Testowałem już wszystkie możliwości na Sony xperia z3 compact(to samo miejsce na skraju balkonu gdzie jest prześwit między budynkami w kierunku nadajników):

PLAY- nie ma LTE
PLUS - jest LTE siła podobna do Orange i Tmobile. Speedtest tak do 20Mb/s downloadu
T-MOBILE - jest LTE, jednak nie ma porównania do szybkości z orange, tj. coś do 18Mb/s download siła podobna. Ten sam nadajnik
ORANGE - tak jak wczesniej w temacie. W niektórych miejscach na ścianie domu jestem w stanie osiągnać siłę -93 dBm. Maksymalnie uzyskałem download w okolicy 95Mb/s.

Zakładam, że mogę użytkować internet na abonament. Co teraz proponujecie mi dalej robić z tym fantem?
Jednak jest i LTE z Play. Nawet moc sygnału stosunkowo najlepsza z powyższych. Jednak transfer również do 20Mb/s

Wszystkie testy przeprowadzone w jednakowym miejscu

Obrazek
Różnica taka, że na tablecie Lenovo Yoga2 sprawdzane

Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: dzejk »

W przypadku plusa jest to nadajnik Lipsko Przemysłowa 1, dz. nr 1819/3
Co do play, to Lipsko Przemyslowa 22 - tu pozwolenia na wszystkie częstotliwości w LTE, ale ciężko powiedzieć, które działają, chociaż z mapy play wynika, że agregacja działa, więc oprócz 1800 jest pewnie 2600 lub 800.
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Czyli rozumiem, że po tych testach jedyna słuszna opcja dla mnie na wymianę za Netię, z którą pożegnam się dnia 16 listopada to internet mobilny(domowy) z orange(?). Ofertą wygląda to nieźle. Abo 60zł 150Gb+60Gb i nocki od 00:00 do 8:00 bez ograniczeń transferu. W cenie jest sprzęt od nich.
Czekam na państwa ostateczną odpowiedź z tym co wybrać. Aha, jak to może wyglądać w perspektywie czasu i dlaczego u innych mam do max 20download a w orange pod 95Mb/s jestem w stanie łapać przy tych samych parametrach siły sygnału?

Czy orange to dobra opcja? Czy nie będzie problemów ze stabilnością?

Nie wiem czy mogę dalej w tym wątku kontynuować rozważania sprzętowe, ale jeśli to nie problem, to co sądzicie państwo o sprzęcie w ich abonamentach tj. air boxy i ZTE MF283+? Czy nie będzie problemów po zaniku prądu lub innych sytuacji z tym nieszczęsnym PINem? Z antenami już niemal się w tym wątku dowiedziałem. Antena na pasmo 1800, kabel tez juz wiem, tylko jak z tymi długościami? czy różnica długości kabla w granicach 4m bardzo wpłynie na siłę sygnału?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: ja.michal »

Myzwa pisze:Czy orange to dobra opcja? Czy nie będzie problemów ze stabilnością?
Niestety w przypadku łącza radiowego tego typu nikt ci nie zagwarantuje stabilności. Bywa naprawdę różnie i trzeba się nastawić na to, a piszę to jako użytkownik internetu mobilnego od kilku lat. Wszystko zmienia się z biegiem czasu, rośnie obciążenie, zmieniają ustawienia, itd.
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

A jak z tymi antenami proponujecie? Czy jeśli na SONY Xperia Z3 Compact jestem stanie podobno do -94dBm zejść, to czy sam modem dodawany do zestawu orange tj. ZTE MF283+ będzie miał lepszą siłę sygnału w tym samym miejscu na zewnątrz teoretycznie? Albo inaczej, co jestem w stanie osiągnąć dobrą anteną zewnętrzną w tym samym miejscu gdzie telefon? Lepiej zamontować antenę tam gdzie telefon pokazuje mi -94dBm i zużyć 6m kabla antenowego, czy tam gdzie pokazuje -100dBm a potrzeba 2,5-3m? I czy ten sprzęt tj. ZTE będzie ok?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: wojteks »

Nie bierz ZTE.
Nie pomagam na PW!
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

Zbliża się czas podjęcia decyzji, a ja wciąż nie mam pojęcia co wybrać. Byłem już niemal zdecydowany na internet z oragne, ale teraz zacząłem solidne testy z Playem i nie jest tak źle. Moje pytanie: jaka częstotliwość jest obsługiwana? eNBI 4327. Kusi mnie to, ze bylbym wolny od umowy w cenie 50zł 100GB, ale musze dokupic modem+router. W orange za 60zł mam 150GB(noce bez limitu) i w cenie modem+router(B315/MF283), lecz zobowiazanie na 24mc. Co z tym fantem robić? mam czas najpóźniej do 12 listopada
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

przepraszam że jeden pod drugim, lecz nie uzyskałem odpowiedzi na poprzednie, a mam kolejne pytanie. Jak sprawdzić czy z PLAYA chodzi inne pasmo niż 1800Mhz? tak jak wczesniej wspomniano, pozwolenia mają na wszystkie pasma. Co by to oznaczalo, gdyby bylo inne do wyboru?

Dodam to tego, że w podobnym miejscu gdzie testowałem do tej pory sygnał sprawa wyglada tak, używając Network Cell info lite:

Orange RSRP -92 Power 1pW
PLAY RSRP -87 Power 2,5pW

Jedeno i drugie na Band 3
Awatar użytkownika
adziu82
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1035
Rejestracja: 2011-12-25, 13:27
Lokalizacja: Okolice Żar

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: adziu82 »

wojteks pisze:Nie bierz ZTE.
Dokładnie, mam ten router obsłuży tylko pomieszczenie gdzie będzie stał. Ja np na górze postawiłem Tp-Linka bo już z 40Mb/s zrobił się 1Mbs i tragiczny zasięg miał.
A np jak miałem tego samego Tp-Linka na dole, to na górze dawał radę.
RAW
Myzwa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2016-09-29, 11:38

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: Myzwa »

To kolejne pytanie w takim razie. Mam obecnie router TP-LINK W-8970 v1. Ma on jedną z opcji obsługę modemów 3g/4g. jest między innymi TD-W8970 Orange E3272s-153 (HiLink firmware) HUAWEI. Czy nie byłoby to może najlepsze rozwiązanie? Nie wiem jak zachowywać się będzie ten modem i czy w ogóle go router obsłuży, gdyż oficjalnie w ustawieniach mam tylko 3g modem. nie wiem jak z zasilaniem u niego będzie. Na pewno mój TP-Link bije głową siłą wifi huawei b315, ponieważ posiada 3 anteny. Moc wifi też jest dla mnie istotna. Są problemy również i na tym routerze u mnie w domu. Rozważyć tą opcję, czy całkowicie darować sobie i brać b315 i ewentualnie spiąć go lanem z tplinkiem i wyłączyć mu antene wifi?
dianaaa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2016-11-15, 19:51

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: dianaaa »

witam ciekawa jestem waszych opinii na temat neti. Jak wygląda sprawa jakości usług? awarii itp?? Pytam bo planuję przeprowadzkę z polsatu na netię a tutaj znalazłam takie niepokojące opinie
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Zmiana stacjonarnego Netia na mobilny domowy.

Post autor: robertnik »

A co Pani chce wiedzieć? Netia jak każda inna firma ma wpadki i niezadowolonych klientów, którzy zapewne prawdę piszą po internetach. Osobiście mam(nie pamiętam ile, pewnie koło 10lat) ADSL na miedzi 10/1
Obrazek
Działa. Ze 2 razy w przeciągu tych 10 lat miałem awarię. Bezprzewodowo mają dostęp przez Play, więc jeśli to ma być bezprzewodowo to proponuję bezpośrednio. O ofertach pęcznieje całe forum. To dobrze że trafiła tu Pani przed wyborem, nie po. Proszę poczytać, bo można mieć całkiem dobry internet prawie za darmo.
ODPOWIEDZ