Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

Witam, po blisko 8 latach w Netii, z ostatnią umową na 10 mbit/s (w rzeczywistości widziałem taką prędkość tylko na umowie) i opłacaniu najtańszego abonamentu telefonicznego tylko po to, aby móc korzystać z internetu zdecydowałem, że czas na zmianę. Niestety w mojej miejscowości nie ma UPC, światłowodu, więc pozostaje mi internet mobilny. Nie ukrywam, że sporo pobieram, ale głównie w porze nocnej. Zrobiłem małe rozpoznanie i pomimo tego, że do końca umowy z Netią jeszcze 4 miesiące to chcę już mniej więcej wiedzieć na czym się skupić. Niecałe 700 m od mojego domu, w linii prostej, bez jakichkolwiek przeszkód terenowych stoi wysoki maszt z nadajnikiem Orange. Raczej odpada Play - mam telefon z LTE w sieci Virgin Mobile, który korzysta m.in. z infrastruktury Play i internet mobilny prawie nie działa. Ale może to dlatego, że jest to już inny, bardziej oddalony nadajnik. Żeby to bardziej zobrazować podsyłam link do mapy. Mieszkam przy ulicy Kościuszki. Myślicie, że Orange to najlepsza opcja?
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 23&zoom=16
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

starter na kartę orange, rejestracja, odbiór bonusa 100 GB na 30 dni i własne testy - to najlepszy sposób sprawdzenia.
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

Nie znam się na tym, wystarcza zwykła karta Orange z SIM z kiosku?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

tak
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: matek451 »

Zasięg LTE w Play z BTS-a przy Fabrycznej 12, dziala na LTE1800, LTE2100. Trzeba sprawdzić czy też w LTE2600. Test prędkości u siebie na zewnątrz i pod BTS-em, telefon z LTE i aplikacją Network Cell Info. Pokaże parametry sygnału LTE i ECI BTS-a. W Play bez umowy można mieć LTE bez limitu za 5-15 zł/m-c. Sprzęt LTE kupujesz sam, koszt od 120 zł. Ewentualna antena Dual LTE1800 Cybertecha za 150- 200 zł. W Orange zasięg z sieci LTE1800NetWorks, pozwolenia Działki Susowolskie i Wspólna 1. Testy u siebie i pod nimi. Do testów kup kartę Play Internet na kartę za 9 zł , po rejestracji bonus 100GB. W Orange kup starter głosowy za 5 zł. Zarejestruj, dostaniesz bonus 100GB do tego podaj dane adresowe dostaniesz kolejne 100GB. Po testach wybierzesz, pre-paid z Play na karcie RBM na Kartę 5 z usługą darmowy Internet LTE( koszt 5-15 zł/m-c za minimum 100GB z pełną dostępną u ciebie prędkością LTE Play a potem 2Mb/s, w praktyce bez lejka nawet 200GB) lub abonament Orange z taryfa Internet LTE dla domu za 59,90 . W nim 150GB w strefie domowej +60GB poza nią, potem 1Mb/s. Noce 0-8 poza limitem i router LTE-A czyli MF286 za 0 zł.
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

Tak wygląda u mnie sytuacja z odbiorem LTE w Orange. Jeśli chodzi o prędkość internetu to o 15 było to D 60 Mbit/s, U 18 Mbit/s. Załączam zrzuty ekranu z Network Cell Info. Pierwszy załącznik to test z miejsca w którym stałby router, drugi na zewnątrz, przy drzwiach wejściowych. Może ktoś wyjaśnić czy jest ok?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

nadajnik orange - Pionki, Działki Suskowolskie, Dz. nr 48/2
parametry średnie, ale jak widać nadajnik nieobciążony i prędkości dobre
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

No właśnie, ale dzisiaj nie ma opadów a mimo tego parametry średnie. Nie wiem jaka byłaby różnica w odbieraniu sygnału przez router, np. MF286 a a przez telefon. W ogóle co można zrobić, żeby poprawić te parametry?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

tak, jak napisał matek wyżej - antena cybertecha na pasmo 1800.
Zrób speedtest o tej porze w domu i pod nadajnikiem, od strony domu.
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

No właśnie nie jestem specjalistą, ale RSRP jest w domu w okolicach -92, czyli chyba kiepsko, ale już RSRQ to -6. Zrobiłem teraz pomiar Speedtestem i pomimo tego RSRP prędkości są bardzo fajne. Ale racja, na wypadek słabszej pogody przydałaby się antena.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

nie ma co kupować anteny na wyrost, zobaczysz, jakie prędkości będą na routerze i wtedy najwyżej dokupisz.
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

Dzisiaj postanowiłem przespacerować się pod nadajnik, żeby zobaczyć na co go stać. O dziwo będąc kilkanaście metrów od niego, od strony domu Download i upload spadły do ok. 20 Mbit/s, RSRP wynosiło w najlepszym wypadku ok -80, czyli tyle ile u mnie w domu w korzystnym miejscu przy oknie (700 m od nadajnika), ale bywało więcej niż -90. Oddalając się od nadajnika w stronę domu prędkość internetu rosła, przy furtce wejściowej RSRP wynosiło -68 a download 94 Mbit/s, upload ok 30Mbit/s, w domu na poddaszu 70/30. Wydaje mi się trochę nielogiczne, że prędkość i parametry kilka/kilkanaście metrów od nadajnika są słabsze niż kilka set metrów dalej, chyba, że jest to kwestia wysokości na której byłem w stosunku do zamontowanego nadajnika. Zastanawiam się z czystej ciekawości, bo i tak planuję sprawdzić jak to się będzie sprawowało w domu z MF286, więc te moje rozważania traktuję jako taką ciekawostkę. :)
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: dzejk »

tak, jak piszesz - za blisko / za nisko byłeś.
aquas92
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2016-12-13, 00:22

Re: Jaki internet mobilny w mojej lokalizacji?

Post autor: aquas92 »

Dzięki @dzejk za pomoc i wyjaśnienie wątpliwości :)
ODPOWIEDZ