Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Cześć,

Kończę budowę domu w miejscowości Borowa, gmina Koluszki (51°41'23.6"N 19°43'36.4"E). Niestety, w pobliżu mam tylko dwóch providerów netu. Jeden nie ma tam zasięgu, a drugi ma, ale słaby (internet tylko radiowy).
Zaczynam się więc zastanawiać nad innymi opcjami. Zasięg PLUS LTE działa słabo i tylko w garażu innych sieci nie miałem okazji wypróbować.
Zastanawiam się też nad łączem satelitarnym ale z tego co wstępnie się orientowałem to dość droga impreza.

O ile dobrze sprawdziłem najbliżej mam BTSy T-mobile. Wg strony BTS Search jakieś 3,25 km. Tzn. takiego BTS znajduje przy wyborze jako źródło danych "UKE". Czyli może być tak, że T-mobile ma pozwolenie na BTS LTE w tym miejscu, a faktycznie wcale nie musi go tam jeszcze być?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: matek451 »

T-Mobile to optymalny operator w tej lokalizacji. korzysta z sieci LTE1800NetWorks i własnej LTE800. W Rokicinach uruchomił BTS LTE800 i to z niego powinieneś mieć zasięg. Nie działa pozwolenie na LTE1800NetWorks z tej lokalizacji oraz LTE1800NetWorks na pozwoleniu Orange w Kurowicach. Jeśli chodzi o Orange to problematyczny zasięg z BTS LTE1800Networks z Gałkowa Małego. pozwolenie LTE800 Orange Kurowice raczej nie działa. Zrób testy T-mobile jak również Orange (karta za 5 zł, po rejestracji bonus 100GB +100GB za dane adresowe). Użyj telefonu z LTE i aplikacją Network Cell Info. Do tego speedtesty.Satelitarny sobie daruj, podobnie jak Plusa. Play na tym terenie nie istnieje. W przypadku wyboru T-Mobile pozostaje kwestia doboru taryfy i sprzętu. Antena na LTE800 to 2xATK-10/800-980 lub ATK-20.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Wow! Wielkie dzięki!
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Cześć ponownie,

Troszkę jestem w kropce.
Najpierw <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> na próbę T-Mobile z limitem 50GB. Wszystko ładnie działa pobieranie na poziomie 8,9 Mbps, wysyłanie 4,10 Mbps, ping 30 ms. Ale...po kilku godzinach działa tylko HDSPA+...a nie robię nic takiego. Nie ściągam filmów, nie gram w gry, tak naprawdę net jest mi przede wszystkim do pracy z domu. Mam więc tunel VPN do sieci pracodawcy. Z licznika wynika, że przez tych kilka godzin pobrałem poniżej 1GB. I tak było kilka razy, również wtedy, gdy np. w weekend odpaliłem net, przejrzałem pocztę i poszedłem robić jakies inne rzeczy. Jak odchodziłem od kompa było LTE, jak wróciłem HDSPA+...
Potem kupiłem kartę za 7 pln z 2GB limitu w Orange. I tu raz tez mi przeszło w HDSPA+ ale generalnie mam wrażenie, że to LTE jest stabilniejsze. W ostatni weekend spałem już w domu i wieczorem chciałem pogrzebać w necie, korzystać z youtube i skończyło się na tym, że przekładałem (i to dość szybko) kartę T-Mobile na Orange...
Acha Orange działa mniej więcej tak: pobieranie 7,70, wysyłanie 3,35, ping 32 ms. Z tym, że działa...
Trochę mnie to dziwi, bo logika (odległości od BTS) wskazywałaby na T-Mobile.
Zakładam, że z routerem i anteną zewn. będzie lepiej, bo teraz jadę na komórce.
Do T-Mobile zniechęca mnie jeszcza chamskie potraktowanie mojej żony, która była ich klientem około 15 lat...ale to już inna historia.

Ktoś jest w stanie coś doradzić? Doładować tą kartę Orange i jeszcze potestować?
BTW, jak brać jednych, czy drugich, to z którymi urządzeniami?
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: Akwinata »

W routerze/modemie staraj się ustawić, żeby wymuszało technologię. Inaczej będzie Ci skakało zależnie jaki większy zasięg złapie. W tamtych okolicach z T-mobile nie powinno być żadnego problemu tak, jak pisał matek.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Problem w tym, że nie mam modemu/routera. Tylko telefon (Xperia T3 LTE). I tam mam preferowaną LTE (wymusić się nie da). Ale na czymś się musze oprzeć :(.
Akwinata
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 197
Rejestracja: 2015-05-08, 22:29
Lokalizacja: łódzkie

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: Akwinata »

Ten telefon jest na androidzie, więc pewnie jest jakiś program, który wymusza technologię. Przeszukaj forum, bo niestety ja nie jestem w stanie udzielić Ci informacji na temat nazwy takiego programu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: matek451 »

Działa już BTS LTE800 Orange W Kurowicach. Teraz masz możliwość wyboru między tymi operatorami. W obydwu przypadkach konieczna antena na 800MHz czyli 2xATK-20 lub 2x ATK-10/800-980. W obydwu wypadkach połączenie jest mało stabilne i zrzuca cię na 3G z UMTS900Networks z Kurowic lub Rokicin. Zamiast prędkości pokaż screeny z NCI na LTE i 3G. Pokaż parametry sygnału i dane BTS-a. zrób testy LTE Orange w Kurowicach. Oferta Orange tylko internet LTE dla domu za 59,90 z routerem MF286 z LTE-A za 0 zł, wart 500-600 zł. do testów karta Orange , przy rejestracji w salonie za dane adresowe i zgody marketingowe 100GB.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Cześć ponownie.

Dziś zrobiłem screeny z NCI:

T-Mobile:

Przez pierwsze około 3 minuty:
Obrazek

Potem:
Obrazek

Orange, w zasadzie przez cały czas testu (kilkanaście minut) to samo:

Obrazek
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: dzejk »

zarówno dla t-mobile, jak i orange w LTE masz bardzo słaby sygnał z tego samego nadajnika w Rokicinach.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: radius »

pep pisze:...Xperia T3 LTE...
*#*#4636#*#*

Tylko LTE ustawiasz jedynie na czas testu, bo wtedy połączenia głosowe nie działają.

Po nim wracasz na WCDMA Prefered.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

No OK, wtedy będzie 'trzymał' LTE także dla TM.
Pytanie, czy przy tak słabym sygnale LTE w ogóle jest sens się w to pchac..bo jak mam płacić ~50-60 pln miesięcznie i ma mnie szlag trafiac to lekko bez sensu...
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: radius »

CellID różnią się o 10, czyli jest to 800 MHz.

Także inwestujesz w ATK20 i nie powinno być tak źle.

Link do sklepu: http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7025.htm

Kupujesz dwie i wieszasz tak: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=528138#p528138
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Tylko czy ma to sens?
Provider z okolicy proponuje mi gwarantowane 10/1 Mbps za 50 pln mies. po radiu.
Wiadomo, gorsza pogoda i będzie słabiej, ale to samo dotyczy LTE...
Jest jeszcze opcja satki za 90 pln mies.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

OK. Zakończenie historii na dzień dzisiejszy, może komuś się przyda.
Stanęło na Orange, taryfa za 59,90 mies z routerem MF286. Póki co, bez zadnej anteny zewnętrznej działa, jak na moje potrzeby, bardzo dobrze. Mam nadzieję, że nie zapeszam właśnie...
Ping 23 ms, download od 21 do 23 upload w okolicach 17.
Zobaczymy jak będzie ze stabilnościa.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Parę lat minęło. Net działał nieźle ale...burza rozpopsuła router. Do tego skończyła się umowa z Orange (przeszła na czas nieokreslony) i zastanawiam się nad zmianą operatora. Bo kupno routera i tak mnie czeka. Póki co router działa ale wejście antenowe jedno jest uszkodzone także...
Czy wg Was w tej lokalizacji: 51°41'23.6"N 19°43'36.4"E lepiej zostać przy Orange (do tej pory korzystałem z masztu w Kurowicach) czy może przejść do T-mobile a może...Play?
No i jaki router kupić? B818?
Z góry dziękuję za wszelkie propozycje.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: piotrzet »

B818 to optymalny wybór. Kup karty T-Mobile i Play i rób testy. Nikt jasnowidzem nie jest i nie powie ci który działa najlepiej.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Jasne-głownie chodziło mi to, czy ten router to dobry wybór i czy dla każdej sieci (gdzieś mi się rzucił w oczy post w stylu: do plusa B818?-bez sensu)
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: piotrzet »

A gdzie pisałem żebyś wybrał Plusa do testów?
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

A gdzie ja pisałem, że Ty tak pisałeś? Przykład to był, po którym wnioskowałem, że może (choc dla mnie to nielogiczne) do niektórych operatorów ten router będzie gorszy niż inny.
piotrzet
Guru bezprzewodowy
Posty: 2377
Rejestracja: 2017-10-21, 13:46

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: piotrzet »

W Plusie nie ma sensu kupować tego sprzętu gdyż większość stacji to 2CA.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

oki, rozumiem. Plus i tak nie wchodzi w grę (zasięg u mnie beznadziejny, mam telefon słuzbowy w Plusie także pomierzone).
Ale do TM, Orange czy Play rozumiem, że router ok?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: matek451 »

Kluczowe to jest pytanie czy korzystasz u tych operatorów ze stacji NW dla Orange i T-mobile w Gałkowie Duzym i stojacej obok stacji Play.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Raczej Kurowice/Łaznowska Wola. Między mną a Gałkowem jest spory kompleks leśny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: matek451 »

Widać ze nie ogarniasz tematu, stacje są na Przestrzennej za Główną a stacje mają ustawiony sektor na Długą.
pep
Początkujący użytkownik forum
Posty: 18
Rejestracja: 2017-01-07, 19:57

Re: Internet, wieś, powiat łódzki wschodni

Post autor: pep »

Cieszę się, że podbudowałeś swoje ego...Miałem scentrowaną mapą na swój dom i na tyle przybliżoną, że w Gałkowie widziałem tylko BTSy na rogu Wojska Polskiego i Łodzkiej.
Co nie zmienia faktu, że w linii prostej do tych na przestrzennej mam dalej niż do Kurowic i to sporo dalej.
ODPOWIEDZ