Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Witam,
chciałbym poprosić o opinię. Niedługo kończy mi się umowa z Orange na neostrade (8/2 Mb down/up). Te łącze kosztuje mnie około 740 zł rocznie. W mojej lokalizacji technicznie są to maksymalne parametry neostrady.
Zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby zerwać umowy i przejść na lte w prepaidzie. Mieszkam w Stargardzie w promieniu 2 km mam 4 maszty Play. Kupiłem starter Red Bull Mobile "z puszką" (dokładniej jest to RBM na Kartę 5). Zrobiłem testy korzystając z modemu Hauwei E3372 HiLink podpiętego do PC. Testy robiłem na stronie netmeter.eu. Wyszły mi przyzwoite parametry ok 8/8 Mb o godzinie 18 i ponad 15 Mb o 21.
Docelowo kupiłbym router Hauwei B305, który stałby na parapecie albo przeniósłbym go na poddasze.
Jednak mam pewne obawy. Czy mogę liczyć na stabilność i dostępność łącza? Generalnie wystarczyłoby mi aby download nie spadał poniżej 4 Mb. Neo trzyma parametry. Czy router B305 ma co najmniej tak dobrą wbudowaną antenę jak modem E3372? Wolałbym uniknąć dodatkowych kosztów w postaci anteny zewnętrznej.
Pomijając koszty routera, jeśli dobrze kalkuluję, miałbym internet za ok 200 zł rocznie (4 x doładowanie za 50 zł przedłużające darmowy LTE o 100 dni).
No i czy jest opcja, że Play nagle wyłączy usługe LTE be zlimitu i zostanę bez niczego?

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: radius »

Play, który jest właścicielem infrastruktury nie, ale w Redbull Mobile może stać się to z dnia na dzień.

A ten HiLink to na zmodyfikowanym sofcie i WebUI się opiera?

Jeśli tak to pokaż jak wyglądają parametry na 800, 1800, 2100 i 2600 MHz.

Bo jeżeli są złe to potrzebna zewnętrzna antena. I jeśli są złe to wynik też będzie inni z chwilą, gdy ulegną poprawie.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Dzięki za zainteresowanie. HiLink nie jest na zmodyfikowanym sofcie. Dokładnej wersja sprzętowa mojego modemu to CL1E3372SM Ver.A, a oprogramowania 22.286.03.01.1202. W Diagnostyce mam podane tylko wartości RSSI i RSRP.
Mogę zainstalować zmodyfikowany soft i WebUI, czy mogę prosić o jakąś wskazówkę, gdzie tego szukać?
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: radius »

Najnowszy soft masz tu: https://mega.nz/#!m9IESYRC!22J9YWRpHwtz ... PGhWWm_SuY

WebUI pobierz stąd: https://mega.nz/#!W8JmCbjR!-4Y4zKfZ5yjO ... g6eLm5D58w

Skrypt na większą ilość wyświetlanych danych: https://mega.nz/#!nkZgRZqS!G09gofFKHksF ... jvDKTkjGcQ

Sam opis jest w tym poście:

http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=501331#p501331

Najlepiej chyba robić to z poziomu Windows 7, bo 8, 8.1 i 10 wymagają łatki.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: dzejk »

przenieś numer na kartę z innej sieci do red bulla, a dostaniesz rok ważności konta i zbijesz koszta jeszcze o połowę.
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

radius pisze:Najnowszy soft masz tu: ....
... Najlepiej chyba robić to z poziomu Windows 7, bo 8, 8.1 i 10 wymagają łatki.
Dziękuję! Postaram się dzisiaj wieczorem wgrać soft i wrzucić parametry połączenia na forum
dzejk pisze:przenieś numer na kartę z innej sieci do red bulla, a dostaniesz rok ważności konta i zbijesz koszta jeszcze o połowę.
Dzięki za informację. Czy dobrze rozumiem, że po takim przeniesieniu wystarczy, że raz doładuję konto np. o 50 zł (aby móc aktywować usługę LTE bez limitu) i wtedy ta usługa będzie ważna przez rok bez potrzeby kolejnych doładowań (o ile nie będę korzystał ze środków, które już są na koncie)?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: dzejk »

generalnie tak, ale pamiętać trzeba, że do działania darmowego internetu LTE (DIL) jest wymagany jakiś mały pakiet danych, np. ten gratisowy z doładowania lub ten za 5 zł (600MB na 30 dni). Jak po 30 dniach wyłączy się DIL, a Ty nie zauważysz, to zacznie zjadać mały pakiet i gdy go wyzeruje, włączy się lejek. Wtedy trzeba wykupić kolejny pakiet.
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Czyli inaczej mówiąc, trzeba po prostu pamiętać, aby co miesiąc aktywować darmowy LTE (DIL)?
Awatar użytkownika
onken
** Moderator **
Posty: 6440
Rejestracja: 2014-06-07, 20:49
Lokalizacja: Kraków

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: onken »

Tak. Co 30 dni, nie co miesiac ;)

Wypożyczę kartę no limit - Nielimitowany internet w T-Mobile lub Orange

Cena - 60 zł za m-c
Kontakt na PW
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Zaktualizowałem oprogramowanie modemu i zrobiłem testy. W czasie testów miałem włączony tryb LTE only:

Band: B1 (FDD 2100)
RSSI: -61dBm
RSRP: -81dBm
RSRQ: -9dB
SINR: 8dB

Band: B3 (FDD 1800)
RSSI: -55dBm
RSRP: -80dBm
RSRQ: -9dB
SINR: 11dB

Band: B7 (FDD 2600)
RSSI: -73dBm
RSRP: -103dBm
RSRQ: -9dB
SINR: 13dB

Band: B20 (FDD 800)
RSSI: >=-51dBm
RSRP: -72dBm
RSRQ: -5dB
SINR: 12dB

Dobrze to wygląda?

Dodam, że przy wszystkich zaznaczonych częstotliwościach na netmeter.eu miałem wynik ping 85m/s, download 7,8 Mb, upload 9,4 Mbit
Na speedtest.pl odpowiednio 39 m/s i 6,6/8,8 Mb
Dla mnie takie transfery są wystarczające. Pytanie, czy mogę liczyć na to, że takie prędkości będę miał na stałe czy też należy się liczyć z okresowymi skokami parametrów.
Tak jak pisałem wcześniej, zastanawiam się czy wbudowana w B305 antena da mi lepsze osiągi niż E3372, tym bardziej, że router mogę umieścić np. na parapecie okna.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: dzejk »

parametry dobre, ale prędkości powinny być przy takich większe, więc raczej nadajnik zapchany, a gwarancji prędkości nie ma.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Tylko nie wiemy jaki to BTS w Stargardzie i czy łączysz się z tym samym na każdym paśmie LTE. Masz 4 w okolicy i ja zrobiłbym test pod każdym z nich, sprawdziłbym prędkości na poszczególnych pasmach. Warto sprawdzić też jak działa agregacja pasm LTE. przydałby się telefon z LTE-A, zainstalowany Network cell Info na nim Po testach można wymusić połączenie z tym który zapewni najlepsze prędkości na konkretnym paśmie, za pomocą anteny kierunkowej9 jesli leżą na róznych kierunkach). Docelowo zamiast B315 router z LTE-a, minimum 6 kat. czyli E5186, B525.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: radius »

@Grzegorz_ST wstaw screenshoot zakładki Device Information po wymuszeniu każdej częstotliwości.

Będzie widać CellID po którym da się zlokalizować eNodeB z jakim się łączysz.

Dodaj wcześniej skrypt jeśli jeszcze nie zrobiłeś żebyśmy wiedzieli jaka to częstotliwość.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

@matek451 proponowany przez Ciebie E5186 jest prawie dwa razy droższy od B315. Czy kupno takiego droższego routera zamiast B315 ma sens, jeśli nie potrzebuję łącza o parametrach LTE-a, a do szczęścia wystarczy mi stabilne 10/10 Mbps? Albo czy nie lepiej byłoby B315 + antena (wyjdzie taniej od samego E5186).

@radius wieczorem wstawię screeny.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Zależy wszystko od budżetu i wymagań. Osobiście korzystam z obydwu routerów. Biorąc pod uwagę śmieszne koszty za internet na RBM na Kartę 5 z DIL i RWK i oszczędności jakie na tym uzyskałem zainwestowałem w router z LTE-A. W razie czego E5186 zawsze można sprzedać za godziwa kasę. Zero ryzyka, sprzęt z LTE-A jest poszukiwany. A do Play powoli staje się standardem, sam operator proponuje już 5 urządzeń z LTE-A ( 3 stacjonarne i 2 mobilne). Jest to wynikiem agregacji 4 pasm LTE i szybkiej rozbudowy sieci LTE. Oczywiście to moje zdanie, teraz myślę już nad B618( zresztą pewnie nie tylko ja) z LTE 11 kategorii. Pewnie kupię gdy Play uruchomi u mnie na BTS-ie LTE2600. Jeśli nie potrzebujesz korzystać z LTE-A to wybór B315 jest optymalny. E5186 ma już następców i pewnie kiedyś będzie tańszy.
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Dziękuję za wyjaśnienie. Przemyślę sobie wybór.
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Hermogenes »

Apetyt rośnie w czasie jedzenia .poz Hermogenes
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Wrzucam screeny parametrów dla poszczególnych częstotliwości.

800
800.png
1800
1800.png
2100
2100.png
2600
2600.png
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: dzejk »

po sinr widać, że nadajnik mocno obciążony. Na 2600 powinno być najlepiej. Agregacja kilku pasm poprawiła by prędkości.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Połaczenie z tym samym BTS-em a na wszystkich pasmach LTE. Na LTE800 i LTE1800 z 2 sektorem, na LTE2100 i LTE2600 z trzecim. Trudno powiedzieć który to BTS Play. Trzeba by zapytać kolegi @Pawrzes. Nie znamy twojej lokalizacji w Stargardzie, ale po parametrach sygnału LTE szczególnie na 1800MHz widać, że BTS w pobliżu, stawiam że do 0,5km. Wygląda na przeciązony ale są ponoć 3 inne w poblizu. Pytanie jakie i jaka to lokalizacja/ ulica w Stargardzie gdzie korzystasz z LTE w Play/
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Moja lokalizacja na mapie ze strony mapabts.pl (czarne "kółko"):
lokalizacja.jpg
Dodam, że prawdopodobnie faktycznie łączę się z najbliższym bts'em zlokalizowanym w kierunku północno-wchschodnio-północnym ponieważ jest on widoczny bezpośrednio z okna mojego domu. Na chłopski rozum wydaje mi się, że najmniej obciążony może być bts wysunięty najbardziej na południe, ponieważ jest to już obrzeże miasta.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Nie mogłeś wybrać gorzej? Kto normalny korzysta z mapy handlarza największym złomem czyli Signaflex czy jak to jeszcze nazywa . To król marketingowego bełkotu a jego mapy nic nie warte, a kolorki chyba dla p.... Korzysta się z http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 09&zoom=13 a w Wielkopolsce z http://mapa.gsm.poznan.pl/ Pewnie to faktycznie ten BTS Na Grobli 4. trzeba by sprawdzić pod nim LTE2600, do tego to samo pod tymi sąsiednimi i w drodze do nich.
Awatar użytkownika
dmgary
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 177
Rejestracja: 2012-03-31, 10:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: dmgary »

Signalex jest super 44 dBi zysku !

Oczywiście to g*wno prawda ale 46 osób kupiło 52 sztuki w tej chwili .

Klient wymaga , klient dostaje :) .

Nie kieruj się takim stronami po wprowadzają ludzi w błąd .
W przypadku upierdliwego klienta dopytującego o parametry sprzedawanego towaru (wykres zysku , VSWR ) w najlepszym przypadku zostaniesz zlany.
Trzeba samemu poszukać ,który BTS i na jakim paśmie daje dla Twojej lokalizacji najlepsze parametry i potem dobrać odpowiednią antenę .
Xperia Z5, Samsung J5 2017, E3131, E5186s-22a+ATK10. Plus, Play, Aero2. Swiatłowód od Multimedia
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Ale te tęczowe mapki to mają "fajne'. A dla normalnych to na tych swoich aukcjach tego szmelcu fajne panienki na zdjęciach. Dla każdego coś miłego. Tylko nie dla użytkowników internetu mobilnego. Ale Janusze są sobie sami winni skoro biorą plastikową chińszczyznę jak wołowinę w 5 smakach. To taka sobotnia, wieczorna dygresja na temat 'anten" Signaflex i podobnych śmieci.
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Dzięki za wyjaśnienie, z jakiej strony z bts należy korzystać, tamta po prostu wyskoczyła mi jako jedna z pierwszych w googlach.
Przełożyłem kartę RBM do smartfona i sprawdziłem parametry połączenia w programie Network Cell Info. Z tego programu wynika, że łączę się jednak z zupełnie innym bts'em, zlokalizowanym na południe od miasta w odległości około 5 km od mojej lokalizacji (południowy skraj miasta). Co ciekawe, nie ma tej stacji ma mapach.
Wrzucam screeny z NCI:
nci1.png
nci2.png
nci3.png
nci4.png
nci5.png
nci6.png
Czy jest sens kupowania anteny skoro jak piszecie, moja stacja ma dobrą siłę sygnału a ewentualne problemy z jakością łączą mogą wynikać raczej z dużego obciążenia? Jeśli tak, to jaka antena byłaby dla mnie dobrym wyborem? Czy powinienem jeszcze porobić jakieś testy?
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Dodam, że wczoraj o 20 miałem bardzo przyzwoite parametry połączenia ping 35m/s i 18/18 Mbps
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Na telefonie połaczenie z tym samym BTS-em co na modemie tylko na LTE1800. Trzeba zlokalizować BTS,czyli zapytać kolegę @Pawrzes na http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... start=2310
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Czy wystarczy, że zadając na formum telepolis pytanie, podam screena parametrów Hauwei na częstotliwości 2600?
Bo rozumiem, że szukamy BTS'a z którym miałem połączenie na 2600MHz?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: matek451 »

Tak podaj ten CID4286533. @Pawrzes zagląda czasami tutaj, szkoda ze rzadko.
Grzegorz_ST
Użytkownik forum
Posty: 31
Rejestracja: 2017-01-12, 09:35

Re: Przejście z neostrady na LTE - czy warto?

Post autor: Grzegorz_ST »

Kolega @Pawrzes na telepolis pomógł z lokalizacją bts'a z którym się łączę na 2600 MHz: STS0007, ul. Na Grobli 4
Rozumiem, że w celu uzyskania jak najlepszych parametrów połączenia powinienem kupić antenę na tą częstotliwość i odpowiednio ją ustawić?
ODPOWIEDZ