LTE w Play

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

LTE w Play

Post autor: navel »

Witam

Na początku proszę o wyrozumiałość gdyż od niedawna jestem użytkownikiem forum z tej racji, że zamierzam zmienić obecnego lokalnego operatora radiowego na internet LTE prawdopodobnie w Play. Mieszkam w Mirkowie k/Wrocławia. BTS umieszczony jest na wieży kościoła przy ul. Kościelnej. Dziś wieczorem ok 21:00 dokonałem pomiarów obok kościoła: DL 78, UL 47. Na podstawie wątku o identyfikacji stacji bazowej z którą łączy się mój telefon chyba poprawnie stwierdzam że eNB 12815 jest tym właśnie identyfikatorem stacji na wieży kościoła. Mieszkam ok 1km od kościoła. Network Cell Info uruchomiony w domu pokazuje natomiast eNB 12920 i DL max 10Mbps. Czy to oznacza że w domu łączę się już z inną stacją bazową? Jeśli tak to jaką? Na wykazie pozwoleń UKE nie znalazłem żadnego z podanych eNB. Chcę kupić dobry router LTE i podłączyć go z anteną zewnętrzną jeśli taka będzie potrzeba. Sądzę, że powinienem łączyć się z BTS'em umieszczonym na wieży kościoła. Proszę o pomoc w ogarnięciu tego tematu.
Pawrzes
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 293
Rejestracja: 2016-03-30, 17:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: LTE w Play

Post autor: Pawrzes »

Stacja przy Kościelnej ma aktywne wszystkie pasma LTE więc oferuje najszybszy transfer www.btsearch.pl/szukaj.php?search=12815&siec=4&mode=adv natomiast w domu złapałeś zasięg z tej stacji: www.btsearch.pl/szukaj.php?search=12920&siec=4&mode=adv
W pozwoleniach UKE nie ma eNB sieci Play. Tak więc aby odbierać LTE2600 z ul. Kościelnej prawdopodobnie potrzebna będzie antena skierowana w stronę tej lokalizacji.
Pozdrawiam
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

Re: LTE w Play

Post autor: navel »

Można wymusić w ustawieniach routera by odbierał sygnał ze stacji przy Kościelnej? Czy wystarczy odpowiedni kierunek anteny?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: LTE w Play

Post autor: dzejk »

Żaden router nie daje możliwości wyboru konkretnego nadajnika, w niektórych modelach można wybrać częstotliwość i technologię, np. lte 1800, a wybierany jest najmocniejszy sygnał. Co najwyżej można mu "pomóc" anteną skierowaną na dany nadajnik.
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

Re: LTE w Play

Post autor: navel »

Pod uwagę biorę następujące routery:
Huawei B593
Huawei E5186
Huawei B315
Huawei B525 z Play
ZTE MF28D


oraz anteny:
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
http://www.dipol.com.pl/antena_trans-da ... 741022.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7054_5.htm
Czy potrzebuję antenę szerokopasmową do agregacji dwóch pasm?

Który zestaw byłby wystarczający w moim przypadku? Z głównego routera na 2 piętrze internet po kablu będzie udostępniony na parter i stąd już po wifi na urządzenia.
ramonramirez
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2015-06-16, 10:54
Lokalizacja: WRO

Re: LTE w Play

Post autor: ramonramirez »

navel pisze:eNB 12920 i DL max 10Mbps. Czy to oznacza że w domu łączę się już z inną stacją bazową? Jeśli tak to jaką?
Na wieży kościoła w Długołęce.

Mieszkam w okolicy, najbliższy BTS to wieża w Mirkowie, mam w nią wycelowaną antenę Cybertecha. Bez niej byłoby ciężko, ale tak w ogóle, jakość sygnału w ostatnich dniach to ciężki dramat. Modem co jakiś czas zmienia stację, zanotowałem 5 różnych Cell ID, tylko jedno należy do BTS-a z Mirkowa. Transfery są często na poziomie 1-5 mbps. Nie wiem, czy winić pogodę, czy BTS-y są już tak zapchane że nie dają rady.
ramonramirez
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2015-06-16, 10:54
Lokalizacja: WRO

Re: LTE w Play

Post autor: ramonramirez »

navel pisze:Pod uwagę biorę […]
http://www.cybertech.com.pl/p115,antena ... -mimo.html
[…]
Czy potrzebuję antenę szerokopasmową do agregacji dwóch pasm?
Ja mam tego Cybertecha w wersji, gdzie w specyfikacji podają 1800-2100. Prawdę mówiąc, nie wiem, czy rzeczywiście się czymś różnią.

http://www.cybertech.com.pl/p130,antena ... -mimo.html
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

Re: LTE w Play

Post autor: navel »

Który parametr mówi o dużym lub małym wykorzystaniu danych częstotliwości nadajnika?
ml13
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 508
Rejestracja: 2015-07-17, 18:58
Lokalizacja: Málaga

Re: LTE w Play

Post autor: ml13 »

navel pisze:Który parametr mówi o dużym lub małym wykorzystaniu danych częstotliwości nadajnika?
SINR mówi o tym najbardziej :)
Obrazek
ramonramirez
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2015-06-16, 10:54
Lokalizacja: WRO

Re: LTE w Play

Post autor: ramonramirez »

ml13 pisze:
navel pisze:Który parametr mówi o dużym lub małym wykorzystaniu danych częstotliwości nadajnika?
SINR mówi o tym najbardziej :)
SINR to stosunek sygnału do szumu i interferencji, dobrze rozumiem? Jak to się ma do obciążenia nadajnika?
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: LTE w Play

Post autor: Hermogenes »

A tak że to co dla mnie jest sygnałem dla Ciebie jest szumem.poz .Hermogenes
ramonramirez
Stały użytkownik forum
Posty: 122
Rejestracja: 2015-06-16, 10:54
Lokalizacja: WRO

Re: LTE w Play

Post autor: ramonramirez »

Hermogenes pisze:A tak że to co dla mnie jest sygnałem dla Ciebie jest szumem.poz .Hermogenes
Dzięki. Jeśli mam SINR wahający się od 0 do 6, może to oznaczać, że nie warunki zewnętrzne, tylko przeciążenie nadajnika jest przyczyną spowolnienia sieci w ciągu ostatniego roku?

Tuż za granicami miasta, 2 km do BTS, w tym jakieś 100 m lasu. Parametry:

Kod: Zaznacz cały

RSRQ -6dB
RSRP -93dBm
RSSI 69dBm
SINR 5dB
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: LTE w Play

Post autor: dzejk »

porównujesz różne kierunki, które mogą być inaczej obciążone - nadajnik ma kilka anten, każda skierowana w inną stronę.
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

Re: Identyfikacja stacji bazowej na podstawie eNBI i CellID

Post autor: navel »

Zamierzam kupić router Huawei B715 lub B525. Czy do nich antena ATK-504 będzie odpowiednia? Chciał bym aby był to zestaw w miarę "przyszłościowy" bo pewnie zrezygnuję z internetu w Play za dwa lata i zdecyduję się na inne rozwiązanie, może RMB a może coś innego.

link do anteny zewnętrznej
http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=131 ... 0&rg=0&sg=
navel
Początkujący użytkownik forum
Posty: 17
Rejestracja: 2017-01-30, 17:43

Re: LTE w Play

Post autor: navel »

Dodam że okoliczne BTS'y mają pasma LTE2600, LTE2100, LTE1800 i LTE800 oraz ich agregację. Lokalizacja to 55-095 Mirków, ul. Kalinowa. Antena montowana była by do komina. Proszę o pomoc bo niedługo żona mnie zamorduje gdyż nie może spokojnie pisać bloga bo często nowe notatki jej się nie zapisują :)
Hermogenes
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1560
Rejestracja: 2015-09-12, 14:33

Re: LTE w Play

Post autor: Hermogenes »

Jak żona ma Ciebie zamordować to ten zestaw będzie uniwersalny jest do 2CA < 4CA będziesz wybierał co chcesz agregować kabel możesz dać lepszy jeśli odległość do komina większa niż 5m to minimum RF7 dla 10 m obowiązkowo RF10 jeśli ma to być 2600 MHz. poz Hermogenes
ODPOWIEDZ