Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Filipoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-12-10, 00:45
Lokalizacja: Łódź

Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: Filipoo »

Witam wszystkich! To mij pierwszy raz na forum :)

Prosze obeznanych w temacie o rade w nastepujacej sprawie:
Zamierzam kupic nowy laptop, ktorego jedna z podstawowych funkcji bedzie laczenie sie z netem przez lacze komorkowe,na ktore jestem skazany.

Obecnie mam mozliwosc testowania iPlusa na laptopie ojca i efekty u mnie w domu,gdzie z netu zamierzam glownie korzystac, sa nastepujace:
1. laptop + modem SE GC89 (bez zadnej dodatkowej anteny) -> transfer przy sciaganiu plikow ok.4-5 KB/s , sygnal slaby
2. laptop + telefon ojca Nokia E50 -> transfer przy sciaganiu plikow ok. 14-15KB/s , maksymalna sila sygnalu na telefonie ( czyli rozumiem,ze lapie EDGE )

Ze wzgledu na to,ze laptop ktorego zamierzam kupic ma juz zlacze express card zamiast pcmcia, pozostaja mi dwie alternatywy przy korzystaiu z iPlusa:
a) kupic telefon z EDGE ( ktory bedzie sluzyl TYLKO jako modem i laczyc go z lapem przez bluetooth )
b) kupic modem EDGE na usb ( wraz z umowa na 2lata, wiec koszt ok.350zl z tego co sie orientowalem )

No i wlasnie tu pojawia sie moje pytanie. Ktora opcje polecacie? Priorytetowa jest dla mnie oczywiscie predkosc polaczenia, chcialbym uzyskac identyczna lub zblizona do tej ktora daje korzystanie z Nokii E50, przy czym oczywiscie nie moge sobie pozwolic na zakup identycznego telefonu tylko do uzywania go jako modemu.

Domyslam sie,ze o predkosci decyduje sila sygnalu. Zastanawiam sie wiec, czy mocniejszy sygnal da telefon ( czy tansze telefony edge maja rownie silna antene jak nokia E50 ? ) czy moze modem usb z dolaczana antena ( czy istnieja w ogole dodatkowe anteny do modemow usb? ) ???

Bardzo prosze o podpowiedz,ktore rozwiazanie bedzie lepsze ( oczywiscie przy zalozeniu,ze oba maja byc do siebie zblizone cenowo ) i ewentualnie podanie jakis przykladowych cen modeli telefonow edge z bluetoothem.
Szadzik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1227
Rejestracja: 2005-11-24, 23:29
Lokalizacja: Flatland

Re: Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: Szadzik »

1. Ja zawsze obstaję przy rozwiązaniu typu modem, a nie telefon.
Poszukaj było już kilka wątków nt. wyboru telefon kontra modem.

2. Jeśli nie przeszkadza Ci umowa, to polecam modem USB.

3. Antenki to modemów USB są.

4. Może sprawdź, czy masz zasięg UMTS, wtedy miałbyś już konkretne łącze.
Back to the Future ;)
Awatar użytkownika
Kuna
Użytkownik forum
Posty: 27
Rejestracja: 2005-12-28, 21:44

telefon

Post autor: Kuna »

Ja natomiast uważam że lepszy jest telefon.

Swego czasu miałem nokię 6230 i iPlus dodatkowo w abonamencie. Jednak przy ściąganiu danych telefon był zajęty i nie mogłem odebrać rozmowy, więc pomyślałem sobie: jest promocja, wezmę modem do laptopa i iplusa na oddzielnej karcie. Na szczęście umwowa jest tylko na rok (modem PCMCIA, tylko GPRS-ale mniejsza z tym, nie to było jego wadą). Zaczęły się problemy z zasięgiem, tam gdzie wcześniej problemów nie miałem. Zaczęły się problemy z przejściem w stan wstrzymania komputera - sterownik modemu nie pozwalał. Nie wspomnę o wiecznym buczeniu głośników laptopa (ASUS). O modemach USB mam jeszcze gorsze zdanie. Commander EDGE iplus to zupełna porażka, zakupiliśmy ich 12 sztuk do działania w terenach wiejskich - teraz tylko czekamy do końca umowy aby się ich pozbyć. Wieczne zaiweszanie, komunikaty typu "sprawdź SIM" (karta sim na swoim miejscu, korzystanie z nich jest moim zdaniem bardzo uciążliwe.

Dziś wróciłem do nokii jako modemu - z całej tej historii została mi tylko umowa jeszcze na 7 miesięcy. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność ładowania telefonu. Poza tym widzę same zalety - poprostu to działa tak jak się tego oczekuje.

Podkreślam, że to jest moje osobiste zdanie na temat modemów innych niż w telefonach (ale mowię tylko o nokiach, z innymi do czynienia nie miałem).
Ostatnio zmieniony 2006-12-10, 14:33 przez Kuna, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: Jaco »

Tak jak napisał @Szadzik modem jest lepszy bo nie trzeba go ładować jak telefonu.Antenka teraz to już nie problem.Ja jak kupywałem BC to też wziołem samą kartę i korzystałem z Nokii 6230 ale szybko się przesiadłem na modem do lapka bo fona troche szkoda.
Filipoo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2006-12-10, 00:45
Lokalizacja: Łódź

Re: Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: Filipoo »

Dziekuje za juz nadeslane odpowiedzi.

Jesli chodzi o kwestie ladowania telefonu,to nie stanowi to dla mnie problemu. Zauwazylem natomiast,ze rowniez stabilnosc polaczenia jest lepsza przy uzyciu koma. Dlatego sklanialbym sie wlasnie do uzycia telefonu, ale nadal mam jedna watpliwosc:

Telefon o ktorym pisalem ( Nokia E50 ) na pewno ma b.dobra antene. Nie jestem natomiast pewien czy telefony z egde do wykorzystania jako modem, ktore mozna kupic za cene ok.300zl (uzywane) zapewnia rownie silny sygnal.

Czy ktos z Was orientuje sie moze w tym temacie?
Ufo atakuje
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1471
Rejestracja: 2006-07-19, 22:59
Lokalizacja: Żyrardów-okolice

Re: Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: Ufo atakuje »

A więc tak. Gdybym był na twoim miejscu to kupiłbym na pewno telefon na wolnym rynku. Dlaczego? Te wszystkie modemy z dolnej półki to rzeczywiście porażka. Pomijając liczne problemy z samym funkcjonowanie, są z reguły wolniejsze, prądożerne i nic w nich nie można ustawić. Do tego płacisz ~~350zl i umowa 2lata. Żadna atrakcja. Tak to dołożysz trochę i masz max 12miech, albo nawet na czas nieokreślony(Era). Jeśli to ma być do laptopa- to tym bardziej wybór jest jasny. Na dwie baterie dłużej pochodzi, niż na jednej z laptopa. Poza tym, do telefonu możesz za pare zł dokupić drugą, jeśli to ma być na wyjazdy.
Co do telefonów, to był taki temat- który najlepszy.Poszukaj trochę. A kupować najlepiej na www.ebay.co.uk , bo na Allegro straszna drożyzna. Za telefony z simlockiem na zagraniczną sieć żadają po 350 zł. Chorzy ludzie. Jak masz kogoś w Angli, to możesz sprowadzić sobie cacko bez Sima.
Swoją droga to ciekawę, że ten E50 w tym samym miejscu wybiera EDGE. Czyżby jakiś mechanizm wyboru szybszej technologii??
amws
Stały użytkownik forum
Posty: 80
Rejestracja: 2006-10-11, 22:52
Lokalizacja: LUBLIN

Re: Telefon EDGE czy modem usb EDGE ?

Post autor: amws »

Witam.
Ja powiem tak: bez zastanowienia wybierz telefon!
Korzystałem z modemu SE GC85 i połączenie było bardzo kiepskie, po dokupieniu anteny znacznie się poprawiło, ale jest jeden mały problem -TRZEBA TĄ ANTENĘ BRAĆ ZE SOBĄ! Jest to mało wygodne.
Jeżeli dużo podróżujesz -wybierz telefon, jeśli korzystasz w domu -PCMCIA.
Telefony tańsze niż w/w są równie dobre. Wątpie by była duża różnica pomiędzy np NOKIĄ za 1.000 a za 350 zł.
Swój modem sprzedałem i przeżucam się na telefon - N6021
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ