Przejście z kabla na mobilny internet.

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Luk45z
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-06-29, 14:39

Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Luk45z »

Witam.

Obecnie dostawca internetu w mojej kamienicy do NETIA, i max co mogę osiągnąć to 20Mb/s łącze więcej nie da rady... Dlatego też zastanawiam się aby jednak przejść na internet mobilny LTE moja lokalizacja to ul.Przędzalniana (na przeciwko parku Źródliska) w Łodzi http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 68&zoom=15 pokazuje, że jest kilka nadajników wokół mnie, i chciałbym wybrać najodpowiedniejszego dostawcę, już rozmawiałem z kolegą @matek451 i z jego podpowiedziami wychodzi, że Play był by najrozsądniejszy, ale chciałbym aby też inni użytkownicy dodali swoje trzy grosze. Mój sprzęt nad jakim myślę, to B618 lub B525, lecz nie wiem czy mam brać z brandem play i t-mobile czy oby dwa mają być bez brandu i czy owe sprzęty będą w stanie zrobić agregację za pomocą skryptu oraz HManager. Chciałbym się dowiedzieć, czy Play już robi agregacje gdyż wg beta.btserach.pl jest dość dużo nadajników Play z częstotliwością 2600MHz, lecz jak to się przekłada na rzeczywistość tego nie wiem oraz które częstotliwości aktualnie są uruchomione a które jeszcze nie u wszystkich operatorów, aby móc wybrać najlepsze częstotliwości. Link do testów jakie kazał wykonać matek451 viewtopic.php?f=10&t=45472&p=555645#p555645 testowałem na telefonie A5 2015, więc nawet nie wiem, czy ten telefon daje rade obsłużyć wszystkie pasma. Ja osobiście jestem w Plus i jakiś czas temu szedłem na badania to z ciekawości sprawdziłem prędkość na LTE w telefonie iPhone 7+ przy pełnym zasięgu wyniosło 89Mbps na terenie Szpitala (Korczak), nie daleko mojego miejsca zamieszkania, za to w domu osiągam też koło 16-20Mbps. Przeglądałem kilka wątków i się trochę zakręciłem a chciałbym mieć wszystkie informację w jednym wątku. Widziałem u kilku użytkowników, pod ich postami, że w sygnaturze mają speedtesty i gdy widzę, że np Plus czy tam Play osiągnęli po ok 250-120Mbps to jest dla mnie szok. JA akurat aż takiej prędkości nie wymagam choć fajnie by było, lecz jeśli miał bym każdego dnia osiągi w skali 40-60Mbps to byłbym bardzo zadowolony. Wiadomo też, że musiałbym kupić anteny zewnętrzne które na pewno dużo by pomogły, lecz moje pytanie to jakie konkretnie musiałbym kupić. Do tego też mam pytanie jak użyć/zainstalować skrypt/HManager na telefonie aby wymusić agregacje częstotliwości, czy można to zrobić przez przeglądarkę oraz czy owy skrypt będzie działał z tymi modemami.
Niki1986
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-05-29, 14:03

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Niki1986 »

A pytanie, czy naprawdę kabel Tobie nie wystarczy,nie ma żadnych alternatyw w twojej okolicy(VDSL)? Problem jest taki, że w godzinach szczytu zamiast tych 40-60 może być 14Mbs...jakie ilości danych transferujesz średnio w ciągu dnia(lejki w Orange)? Zawsze musisz pamiętać, że Lte jest technologią radiową i może się różnie zachowywać w zależności od warunków i nie ma tak, że masz gwarancję na daną prędkość bo jednego dnia może być 40 a za kilka tygodni 15Mbs...
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Tinkas »

20mbps to i tak bardzo dobra prędkość. Nie wiadomo, czy uda Ci się więcej wycisnąć z LTE w Twojej okolicy. Mam na myśli stabilne, przez cały dzień prędkości powyżej 20mbps. To co widzisz w sygnaturkach, to zazwyczaj rekordy użytkowników złapane przy małym obciążeniu sieci. U mnie na Orange też łapię po 110mps i więcej, ale nocą lub wczesnym rankiem. W ciągu dnia prędkości wahają się między 50, a 70 mbps. To i tak świetny wynik, ale trzeba liczyć się z możliwościami znacznych spadków. Wcześniej używałem RMB (Play) przez ponad rok i byłem bardzo zadowolony z prędkości 15-20 mbps. Później przez pół roku prędkości spadały w okolice 8-15 mbps. Wtedy postanowiłem <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> Orange. Teraz na RMB popołudniami spada do 2-4mbps, a nawet łapie takie lagi, że strony ładują się bardzo długo.
Gdybym miał stabilne 20mps po kablu, to nie zamieniłbym tego na nieprzewidywalne LTE z limitem danych. Względnie kupiłbym jakiś tani sprzęt i używał internetu na kartę wtedy, gdy potrzeba dużych prędkości.
Niki1986
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-05-29, 14:03

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Niki1986 »

Możesz tutaj się spytać czy nie ma jakiegoś isp w twojej okolicy- https://www.trzepak.pl/viewforum.php?f= ... 3350fae913
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: robertnik »

Ta jak masz do 20 na kablu to szkoda rezygnowac. Możesz dokupić co tam chcesz i spiąć to dodatkowym ruterem z OpenWRT, w multiwan. Dodatkowe koszty, ale masz stabilne łącze i szybkie do uploadu w jednym. Jak upload to nie Play bo ma najwolniejszy.
Taki multuWAN mniej więcej wygląda tak.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: matek451 »

A dlaczego UL w Play najwolniejszy ?
Niki1986
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-05-29, 14:03

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Niki1986 »

matek451- pewnie dlatego, że play ma 10Mhz na 1800 i co za tym idzie upload wynosi-w modulacji 16-25,5 Mbs a w orange/ t-mobile szerokość pasma 15Mhz-w modulacji 16-37,9Mbs ale oczywiście tylko tyczy się to tej częstotliwości :) i do końca nie wiem czy o to chodziło robertnikowi w stwierdzeniu, że play ma najwolniejszy upload ...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: matek451 »

A kto powiedział ze Play ma tylko 10MHz w MIMO? Nie zapominajmy że korzysta też z LTE2600 a tu ma 20MHz w MIMO2x2 i UL do 50Mb/s. Akurat w Łodzi sieć LTE Play jest dobrze rozwinięta, kolega autor ma w pobliżu kilka pozwoleń na LTE2600 , część pewnie działa . Tak więc teoretycznie UL w Play dorównuje w teorii LTE1800 aero2 a najmniejszy możliwy UL jest w Orange i T-Mobile, które mają po 15MHz w MIMO2x2. Tak to wygląda przy MIMO 2x2 i w celu sprostowania. inna sprawa to jak to wygląda w konkretnej lokalizacji oraz to czy faktycznie warto zamieniać kabel z Netii na LTE.
robertnik
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1682
Rejestracja: 2010-09-27, 17:05
Lokalizacja: Opole

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: robertnik »

i ludzie zapominają że upload się nie agreguje. Niemniej B618 to mimo 4x4 i takie w networks się pojawiają.
Niki1986
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-05-29, 14:03

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Niki1986 »

matek451-ja tylko napisałem, że w 1800Mhz ma 10Mhz i podkreśliłem, że to tylko się odnosi do tej konkretnej częstotliwości:) generalnie z wszystkim się zgadzam
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19151
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: matek451 »

Ależ nie ma sprawy to taka luźna dyskusja w celu doprecyzowania. Porównałem tylko najszersze pasma LTE jakie posiadają operatorzy, w przypadku Play to 20MHz na LTE2600 i 20MHz na LTE 1800Aero2 bo LTE 2600Plusa z 20MHz to na razie ciekawostka. . Orange i T-mobile mają na LTE1800Networks wspólne 15MHz i każdy po 15MHz na swoim LTE2600. Oczywiście porównałem wszystko z MIMO2x2. Ale to i tak wszystko OT, kolega autor oczekuje porad w kwestii doboru operatora u siebie a na ten temat już się wypowiedziałem wcześniej. Tak się składa ze dotyczy Łodzi i lokalizacja jest mi znana.
Luk45z
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-06-29, 14:39

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Luk45z »

Wielkie dzięki, za wszelkie porady i tak jak @matek451 wspomniał tak doradzał mi już wcześniej, że Play w mojej lokalizacji był by "najlepszy" pod względem innych operatorów, lecz dzisiaj całkiem przez przypadek... okazało się, że w kamienicy też jest Toya i ma ona swoje własne kable, a nie działa na łączach TP/Dialogu/Netii, ja już z rodzicami nie mieszkam od 10lat, więc tak do końca nie wiedziałem czy oni jeszcze u nas działają bo żadnych oznakowań nie ma w budynku, dzisiaj akurat był serwis techniczny z Toyi i tylko dlatego się o nich dowiedziałem. Bo to tak na prawdę dla nich szukałem alternatywy, gdyż przy Netii zdarza się dość często, że zanika internet od tak sobie. Chodzilo też o kwestie finansowe bo jak na razie Play RBM jest dość bardzo oszczędzającą opcją bo mieć internet za ok 200zł za rok to jest bardzo dobrą ceną do póki nie zakręcą kurka na to.

Niki1986 jeśli jest kabel 20Mb/s a na speedteście wychodzi max 10 lub czasem nawet mniej i rozmowa na Skype po czasie gdy jest używany drugi komputer zaczyna się przycinać to sorry, ale takie łączę może 10lat temu było by wystarczające, ale nie w dzisiejszych czasach.... uważam, że temat w sumie można zamknąć. Gdyby jednak coś się zmieniło, to na pewno będę pisał do moderatora o otworzenie tematu.

Przepraszam, za trucie gitary. Jeśli nawet nie zdecydował bym się na Toya tylko jednak został przy mobilnym to na pewno wybrał bym Play oraz modem B618 i zabawa ze skryptem/HManager
Niki1986
Użytkownik forum
Posty: 32
Rejestracja: 2017-05-29, 14:03

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Niki1986 »

Przycinanie się skypa w sytuacji gdy ktoś inny korzysta z łącza to nie wina parametrów łącza lecz braku QoS w routerze,sam skype wykorzystuje może max 2-3Mbs. Ale nie traktuj tego jako negacji kompletnej Lte, lecz jako po prostu sugestie, że nie zawsze Lte i większa prędkość to ,,złoty graal" :) Kabel to kabel i oczywiście sam wiem, że 10Mbs to nie super prędkość lecz 20Mbs spokojnie wystarczy do 4K. Jak masz toye bym się nie zastanawiał
Luk45z
Użytkownik forum
Posty: 25
Rejestracja: 2017-06-29, 14:39

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Luk45z »

To powiem ci tak, jak byłem na święta i <font color="#FF00FF"><b>»»wziąć««</b></font> ze sobą Amazon TV 4K aby móc oglądać IPTV na nim, gdy rodzice wyjadą zaraz po świętach na sylwestra i móc COŚ oglądać, Amazon był podłączony kablem, gdy tylko zacząłem przeglądać internet to zaraz TV zaczęła się przycinać, w momencie gdy przestałem to wszystko wracało do normy. Więc wybacz ale jak dla mnie TE 20Mbs to jednak jest za mało, do tego nagłe znikanie internetu. Bez przyczyny i totalnie o różnych porach dnia. Dlatego myślałem nad mobilnym, że choć będzie trochę lepiej i mając to na uwadze, że nie jest to idealne rozwiązanie. Fakt router od Netii, jest tragiczny... nawet jak kupiłem router Cisco to było lepiej, ale nagle znikającego internetu nie rozwiązało.
Awatar użytkownika
Tinkas
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 255
Rejestracja: 2016-12-03, 11:54

Re: Przejście z kabla na mobilny internet.

Post autor: Tinkas »

IMO dla Ciebie w tej sytuacji rozwiązaniem byłby dobry ruter z Tomato (QoS i MultiWAN) oraz modem z LTE na kartę jako dodatek do internetu po kablu.
ODPOWIEDZ