internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

[Reklama] Telefony satelitarne wszystkich sieci Thuraya, Iridium, Inmarsat https://ts2.shop/pl/3-telefony-satelitarne

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

witam,

prosze o pomoc w wyborze. Sytuacja wyglada nastepujaco:

1. Internet LTE ma zastapic aktualne lacze DSL (6mbit).
2. Jednoczesnie chcialbym przeniesc numer stacjonarny do operatora komorkowego - np do Play (formula stacjonarna) Idealnie by bylo gdyby karta sim z numerem stacjonarnym obslugiwala rowniez internet LTE.

Lokalizacja: ul. Penara, 38-440 Iwonicz Zdrój

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 79&zoom=16

Wyglada na to ze jestem w zasiegu Orange, Plusa i T mobile.

Testuje Orange, Plus, T-mobile i Play w lokalizacji w ktorej moglaby byc zamontowana zewnetrzna antena (dach domu jednorodzinnego). Wyniki sa dosyc porownywalne 15 - 20 Mbps download, jedynie w przypadku Play mam dowonload na poziomie 2 Mbps i problemy z komunikacja podczas uploadu. Na Orange i Plus czasami zalacza mi sie LTE ale nie jeste to regula. Wtedy download dochodzi do 50 Mbps.

1. Od czego zalezy losowe zalaczanie LTE i czy mozna to jakos wymusic?
2. Czy jesli wyniki sa dosc porownywalne to czy uda sie tak dobrac sprzet i anteny aby byc elastycznym i moc w razie potrzeby zmienic operatora gdy wyjdzie lepsza oferta za klika miesiecy?
3. Czy jesli przetestuje LTE kluczowych operatorow to moge spodziewac sie podobnych wynikow na kartach operatorow wirtualnych korzystajacych z ich nadajnikow?
4. Czy telefonia VOIP dobrze bedzie mi dzialac na takich parametrach?

Ponizej zalaczam screeny z pomiarow
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Jak ma być tanio, dobrze z duża ilością danych i bez abonamentu na długo to jest tylko jedna opcja czyli karta Orange Free za 5 zł, rejestracja w salonie i podany adres za który jest bonus 100GB/m-c. Następnie uruchomienie RWK SMS-em START na 8002. Kolejny krok to zakup kodu doładowania do Orange za 200 zł( na stacji, w sklepie itp). Potem wysłanie kodu na SMS 80400 w zamian otrzymasz 1410GB transferu prawie na dwa lata, na koncie będzie 240 zł na rozmowy i SMS-y ważne tyle samo. Co m-c kupisz z tych 240 zł pakiet nielimitowane rozmowy i SMS-y za 30zł, starczy ci na 8 m-cy. W ten sposób za 200 zł masz 1,5TB danych i nielimitowane rozmowy , SMS-y na 8 m-cy. Teraz jak to wszystko wykorzystać. Kupujesz router LTE z bramką GSM , najtańszy to E5180As-22 tylko z Plusa, koszt 150 zł. Ewentualnie droższy B315s-22 z Plusa, Play za około 250 zł. Wkładasz tą kartę SIM, na routerze ustawiasz automatyczny wybór sieci. Do portu RJ11 podpinasz telefon bezprzewodowy, będzie służył jako domowy( może być z kilkoma słuchawkami), korzystasz z mobilnego jak ze stacjonarnego. Jednocześnie możesz korzystać z internetu LTE/3g na tym routerze po WiFi i LAN. Rozmowy głosowe w technologii 2g/3G a internet w LTE/3G. Router sam zmieni technologię w zależności od rozmowy czy transmisji danych. Jeśli masz telefon z VoWiFi to też skorzystasz na nim z tej sieci WiFi do rozmów.Oczywiście możesz to samo zrobić na kartach abonamentowych Orange, T-Mobile czy Plusa ale to się nie opłaca póki co. W Orange masz bardzo dobry zasięg LTE1800netWorks z BTS-a przy Ks. Rąba 1. Na nim też 3g z UMTS2100HSPA+DC i UMTS900 oraz 2g z GSM900. Możesz korzystać ze wszystkich technologii na samym routerze bez anten.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Bardzo dziekuje za szybka odpowiedz. W sumie to mam starter Orange i dostalem 100GB/mc ale nic nie wiedzialem o tych 1410 GB a to swietna opcja. Tylko na stronie orange przeczytalem ze 1410 GB wazne jest 5 miesiecy. Na jakiej zasadzie wzrasta waznosc do prawie dwoch lat?

Zalezy mi na tym zeby z tym internetem jakos pozenic moj aktualny numer stacjonarny. Rozumiem ze w przypadku opisanym przez Ciebie bede mial przypadkowy numer ze startera i to przez niego beda polaczenia wychodzace. Czy mozna go jakos podmienic na moj stacjonarny?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26129
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: wojteks »

Przenieś numer stacjonarny do VoIP wtedy problem tego jaki masz numer przypisany do karty SIM przestanie istnieć.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Tak jak radzi kolega numer możesz przenieść do operatora VoIP i korzystać z niego na routerze z bramką VoIP. Sam korzystam tak z Halonet na B593s-22( z Plusa). Ten router też wchodzi w grę oprócz wymienionych E5180AS-22 czy B315. A tu masz sposób na 22 m-ce na ważność konta i "Grunwaldu" http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 55#p933939 zresztą sam ci go opisałem, tez skorzystałem z tego sposobu.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

jesli przeniose numer stacjonarny do VOIP to rozwiaze to problem polaczen przychodzacych na ten numer ale wychodzace bede odbywac sie po karcie sim z jakas taryfa no limit - czyli dzwoniac nie bedzie wswietlal sie numer stacjonarny tylko ten z kart SIM. Czy mozliwe jest takie skonfigurowanie przekierowywanie polaczen na routerze by odbiorcy wyswietla sie numer stacjonarny pomimo ze dzwonie przez sim?

dysponuje fritzboxem 7360. Czy jest sens dokladac do niego sticka LTE czy lepiej zainwestowac w sprzet dedykowany do LTE?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Musisz się zdecydować czy korzystasz z VoIP na routerze LTE czy z bramki. Chociaż jeśli masz FB7360 to VoIP mógłbyś zainstalować na nim a na routerze korzystać z bramki GSM. FB mógłby być tez głównym routerem połączonym np z E5180As22 kablem do portu WAN. E5180 będzie wtedy pełnił rolę modemu LTE/3G i bramki GSM .Pomysł z modemem LTE np. E3372 do FB odpada, modem nie obsługuje połączeń głosowych, nie ma bramki GSM. Miałbyś tylko VoIP na FB. Poza tym Fritze miały ogólnie problemy z obsługa modemów LTE. Koszt używanego E5180As-22 z Plusa to 150-200 zł czyli niewiele więcej niż modem E3372. A co do przekierowywania numerów to raczej nie możliwe. Poprawka, sprawdziłem przed chwilą na B593s-22 na którym mam numer w VoIP Halonet oraz jest bramka GSM. działaja połaczenia po VoIP i bramka GSM, można korzystać zamiennie. Nie wyklucza to jednak tez pomysłu z FB w roli routera i VoIP a routera LTE/3g jako modemu i bramki GSM.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

kupilem doladowanie za 200zl i wyslalem kod smsem na numer 80400. Doladowalo mi 230zl i dostalem 1414,14GB ale wszytko wazne tylko do 18.06.2018. Dzien wczesniej wyslalem smsa START na numer 8002 i aktywowalo mi rok waznosci konta. Starter Orange Free na Karte zarejestrowany w punkcie Orange. Skad taka dziwna data? Czy akurat skonczyla sie promocja czy mam skladac reklamacje w Orange?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Zapytaj na Telepolis, oni tam wszystko rozkminili.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: dzejk »

A czym tu się przejmować - jak do czerwca nie wykorzystasz tego transferu, to wyślesz kolejny sms na 8002.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

matek451 pisze:Musisz się zdecydować czy korzystasz z VoIP na routerze LTE czy z bramki. Chociaż jeśli masz FB7360 to VoIP mógłbyś zainstalować na nim a na routerze korzystać z bramki GSM. FB mógłby być tez głównym routerem połączonym np z E5180As22 kablem do portu WAN. E5180 będzie wtedy pełnił rolę modemu LTE/3G i bramki GSM
mi sie wydawalo ze aby korzystac z voip i bramki gsm wszystko powinno byc w jednym urzadzeniu bo telefon stacjonarny przez ktory bedzie dzwonione moge podlaczyc tylko do jednego urzadzenia. Jesli na fritzboxie mialbym skonfigurowany voip a bramke gsm mialbym zintegrowana z routerem lte podlaczonym do fritza tylko po WANie jako zrodlo internetu to do ktorego z tych dwoch urzadzen milabym fizycznie podlaczony telefon stacjonarny po RJ11?
matek451 pisze: A co do przekierowywania numerów to raczej nie możliwe. Poprawka, sprawdziłem przed chwilą na B593s-22 na którym mam numer w VoIP Halonet oraz jest bramka GSM. działaja połaczenia po VoIP i bramka GSM, można korzystać zamiennie. Nie wyklucza to jednak tez pomysłu z FB w roli routera i VoIP a routera LTE/3g jako modemu i bramki GSM.
Nie bardzo rozumiem sformulowanie ze "działaja połaczenia po VoIP i bramka GSM, można korzystać zamiennie". Moglbys prosze wyjasnic?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Tak, sprawdziłem wszystko na B593s-22, w nim karta głosowa RBM na Kartę 5 z usługą DIL. Do telefonu podłączony pod RJ 11 telefon bezprzewodowy Gigaset. Na B593 skonfigurowane VoIP w Halonet. Połączenia przychodzące na bramkę GSM i SIM RBM działają, tak samo połączenia przychodzące na numer VoIP Halonet. W druga stronę działają wychodzące z VoIP ale nie wiem jak w takiej sytuacji uruchomić wychodzące z karty SIM RBM. Reasumując przychodzące działają na numer VoIP i GSM. Wychodzące z VoIP. Może ktoś ma sposób jak za pomocą telefonu wybrać kartę SIM. Czekam na info. A co do rozwiązania z FB to na routerze z LTE korzystasz bramki GSM i karty SIM, bramka VoIP i numer operatora VoIP jako stacjonarny na FB , który działa tez jako router domowy z dostępem do internetu. Router LTE pełni tylko rolę modemu LTE/3G i służy do połączeń głosowych na karcie SIM. Do każdego z nich podpięte oddzielnie telefony z RJ11. Dodatkowo jeśli masz telefony komórkowe z VoWiFI( WiFi Caling) od dowolnego operatora to mogą one korzystać z WiFi na FB do połączeń głosowych. Swoja droga zainspirowałeś mnie do testów bo dawno nie zajmowałem się VoIP i bramką GSM na moim B593s-22. To taka awaryjna opcja na dostęp do Świata u mnie.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Mam doswiadczenia jedynie z fritzboxami w przypadku w ktorym internet swiadczony jest w technologii dsl. Telefon stacjonarny podlaczony jest do fritzboxa zwyklym kablem RJ11 zamiast do splitera. Dzieki temu fritzbox decyduje na podstawie wybieranego numeru czy rozmow nawiazac przez np voip czy moze zwykla linie telefoniczna na ktorej swiadczony jest internet. Tworzy sie sie reguly wybierania i np numery zaczynajace sie od 0049... wypuszca sie przez voip a pozostale przez zwykla linie telefonioczna.

Czy na proponowanych routerach huawei mozna tworzyc reguly wybierania? Na jakiej podstawie moge zdecydowac czy dane polaczenie ma byc zrealizowane przez voip czy bramke gsm?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

Ten sprzęt nie ma tak zaawansowanych ustawień jeśli chodzi o VoIP i bramkę GSM. Pod tym względem Fritz to niedościgniony ideał. Stąd moja propozycja rozdzielenia tych funkcji na dwa routery. Jak znasz Fritze to może dałoby to się zrobić na 6840LTE.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

I tak tez zrobie. Rozumiem że E5180As-22 z Plusa lub B315s-22 z Plusa, Play beda najsensowniejszym wyborem. Czy B315s-22 z Orange jest bardzo okrojony w porowaniu do wersji Plusa i Play bo rozumiem ze te 2 ostatnie maj identyczna funkcjonalnosc.

Jaka antene zewnetrzna polecacie do tych routerow? Czy jak kupie cos na pasmo 1800 to bedzie mi dzialal UMTS i pozostale standardy?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

W przypadku każdego routera z LTE Huawei powinna działać na nim bramka internetowa, sam sprawdziłem na B593s-22 z Plusa i B315s-22 z Play. Obydwa maja też obsługę VoIP w tym FW. Pewnie tak samo jest na E5180As-22 czy B315s-22 z Plusa ( mają też VoIP). Jak to wygląda z B315s-22 z Orange nie wiem, niech podpowiedzą inni posiadacze tego routera. Na pewno nie b315s-22 z T-Mobile bo ten nawet gniazdo z z RJ11 ma zaślepione. Póki co nie myśl o antenie, do BTS-a NetWorks ul. Rąba 1 z LTE1800, UMTS2100, UMTS900i GSM 900 masz kilkaset metrów. Parametry sygnału na LTE1800 a nawet na 3G z UMTS2100 dobre więc i na UMTS900 czy GSM900 będą OK więc antena póki co niekonieczna.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Problem w tym ze pomiary z pierwszego posta robiłem na dachu czyli w miejscu gdzie docelowo planowałem umieszczenie anteny. Sam router będzie stał w budynku w innym miejscu gdzie parametry są juz dużo gorsze.

Generalnie nie potrzebuje anteny do wzmacniania sygnału. Bardziej chodzi o wyprowadzenie anteny na zewnątrz. Może wystarczy jakiś przedłużacz antenowy etc.

Poniżej screeny z dzisiaj
Screenshot_2017-07-15-12-09-36.png
Screenshot_2017-07-15-12-10-21.png
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

W takiej sytuacji wystarczy przenieść punkt poboru sygnału na zewnątrz, wystarczy jakaś szerokopasmowa antena. LTE1800 działa w MIMO więc potrzebna dualna lub dwie pojedyńcze. Będą działały tez w 3G czy GSM900. Kwestia budżetu , coś w stylu http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 056_10.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_atk-log_ ... 7054_5.htm
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Dzieki za propozycje anten. Maja one konektor SMA. A jesli zdecydowalbym sie na E5180As-22 to tez te anteny poprzez jakies przejsciowki czy jakies inne anteny z FS5?

Na innym topicu naczytalem sie o duzej awaryjnosci B315s-22 i E5180As-22. Podobno potrafia pasc po 4 miesiacach. Czy rzeczywiscie jest tak zle?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

W Dipolu są też takie same ze złączem FME, wtedy konektor FME(m)-CRC9( TS5). B315 z Plusa czy Play były awaryjne, mój z Play wymieniony po roku, co do E5180As-22 to nie wiem. Z kolei mam B593s-22 z Plusa i działa już 4 rok, działa na nim bramka GSM i VoIP.
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: dzejk »

B315 padały przez wadliwy soft - serwis robił aktualizację i od tamtej pory nie słychać, aby się coś działo ponad normę.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Zastanawiam sie jeszcze nad E5186. Czy warto pchac sie w moim przypadku w router z agregacja pasm? Planuje korzystac z Orange i ich nadajnik z ktorym sie lacze na LTE ma tylko pasmo 1800. Czy jest szansa ze w najblizszym czasie dojda nowe pasma na moim nadajniku czy raczej skoro jest jedno ta najprawdopodobniej taki stan bedzie trwal latamim, bo sa jakies pozwolenia i zmiany w tym temacie trwaja latami i maja dlugi lead time?

Pierwsze testy E5186 mowia o kiepskim odbiorze LTE. Czy z czasem to zostalo naprawione? Na ktorym routerze E5186 czy b315s-22 bede mial lepszy odbior LTE (chodzi oczywiscie o przypadek z pojedynczym pasmem)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19160
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: matek451 »

routery mają podobne modemy LTE, E5186 i b315 to sprzęt z jednego czasu w Huawei. Mam obydwa i jakoś nie zauważyłem różnicy w sygnale LTE1800 od Play, na trzecim który mam czyli B593s-22 tak samo. Wszystkie w domu , oddalone o 400 m od BTS-a działają tak samo. A co do BTS-a to na okolicznych wkoło ciebie działa LTE800, są pozwolenia na LTE2600 . A u ciebie to raczej zostanie LTE1800, powód prosty masz w nazwie "Zdrój". Na terenach uzdrowiskowych są z tym problemy.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

A czy te anteny które mi poleciłes wczesniej nadają się również do routerów z agregacja pasma? Jeśli taka opcja by się kiedyś u mnie pojawiła to wystarczyłoby zmienić router czy też anteny?

Słyszałem ze niektórzy montują również router w puszce hermetycznej na zewnątrz. Czy jest to równie skuteczne rozwiązanie jak montaż anten zewnętrznych?
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

witam,

po licznych testach na telefonie (galaxy s5) zdecydowalem sie na zakup i instalacje b315 z Orange. Wydaje mi sie ze jednak mam nieco gorsze osiagi niz mialem w telefonie na ktorym testowalem. Na telefonie predkosc download mialem 20-40 Mbps. A teraz utrzymuja sie w okolicach 20 Mbps. Moglby ktos prosze rzucic okiem na parametry z LTE Watch ponizej? Dla porownania printscreen z telefonu kilka postow wyzej. To kwestia ustawien i konfiguracji po mojej stronie czy obciazenia sieci?
dzejk
Guru bezprzewodowy
Posty: 7187
Rejestracja: 2014-10-17, 14:37
Lokalizacja: internet

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: dzejk »

Markowe telefony z reguły mają lepsze anteny.
Parametr sinr mocno skacze, co sugeruje duże obciążenie nadajnika lub zakłócenia. Spróbuj przestawić router.
Tutaj opis parametrów http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014 ... u-lte.html
Masz soft, który niestety nie pokazuje numeru nadajnika (cell_id), ale spróbuj tak:
Zaloguj do panelu routera przez przeglądarkę, najlepiej firefox lub edge.
Następnie wpisz adres:
http://192.168.8.1/api/device/signal
(jeśli masz inne IP routera, to zmień)
Wyświetli się rząd cyferek, a pośród nich powinno być cell id.
Wciśnij kombinację klawiszy ctrl+U aby wyświetlić źródło strony.
sly2017
Użytkownik forum
Posty: 24
Rejestracja: 2017-07-13, 17:55

Re: internet domowy LTE i telefon stacjonarny po GSM/LTE

Post autor: sly2017 »

Wyswietlil mi sie Cell ID: 125002 Co moze powodowac te zaklocenia? Inne sieci czy na przyklad blaszany dach budynku powyzej ktorego zamontowany jest router?
ODPOWIEDZ